نقد، ظاهر یا باطن؟

نمایش ها
: 51 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: آرمیـbzـتا

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
مدت هاست که یه موضوع بد من رو آزار می ده.
نویسنده ی فوق العاده قوی و خوبی، توی تاپیک نقدش تنها نقدی که دریافت می کنه اینه که غلط تایپی داری. درستش کن!
باور کنید بد آدم رو می سوزونه. رمانی نوشتین که سعی کردین پر بار و پرمفهوم باشه. بعد یکی بیاد بین اون همه کلمه، یه غلط تایپی بگیره!
خب طبیعتاً غلط تایپی چیزیه که با یک بار بازبینی و ویرایش درست می شه. اون چیزی که آدم رو می سوزونه، اینه که هیچکس، یا اونقدری دیدش عمیق نیست که زیرمتن رو درک کنه، یا حوصله ی این که دریافتش رو بنویسه نداره.
تا حالا نقد فیلم و انیمیشن خوندین؟ اگه چهل خط نقد نوشته باشن، نهایت پنج خطش در مورد موسیقی متن و گریم و ظواهره... باقیش به محتوا و شخصیت پردازی می چسبه.
چرا کسی توی انجمن ما نیست که به نویسنده بگه: یا بشر! اصلا مفهوم رمانت چیه؟ به چه هدفی نوشتی؟
چرا کسی سر دیالوگ های ماندگار نگـاه دانلـود بحث نمی کنه؟ این که چرا نوشته شده؟ چه مفهومی داره؟ توی زندگی به چه کار میاد؟ مفهومش درسته یا فقط سفسطه بافیه؟ یا اصلا رمان دیالوگ ماندگار داره یا نه؟
تا حالا شده توی نقدی بخونین که ربط این صحنه با کل موضوع چیه؟ به خدا اگه صحنه های اضافی بعضی رمانا رو ببریم از دو هزار صفحه به پونصد صفحه تنزل پیدا می کنن!
چرا کسی از لحاظ روانشناسی ری اکشن شخصیت ها رو بررسی نمی کنه؟ چرا کسی نیست که فراتر از نماد ها فکر کنه و به نویسنده یاد بده که نوشته اش معنی داشته باشه و منسجم باشه؟
شما نظراتتون رو بگید.
 

*lady soz*

کاربر فعال
عضو انجمن
12/3/19
649
4,725
481
16
moon
متاسفانه اکثر خواننده ها فقط به ظاهر شخصیت ها دقت می کنند و قلم
براشون محتوا و بقیه معیار ها مهم نیست.
متاسفانه در بقیه مسائل مثل فیلم یا انیمیشنم داره همین روال استفاده میشه.
انیمیشینی که فقط اهنگه و هیچ واقعیتی به کودک نشون نمی ده، شناخته میشه و فیلم های مفهومی لقب مسخره و بی محتوا رو یدک می کشن
 

Elena_Emady

مدیر آزمایشی تالار نقد
مدیر آزمایشی
منتقد انجمن
بیشتر از اینکه نقد باشه، بیشتر شبیه اسپمه. متاسفانه خیلی از خوانندها، مخصوصا تازه واردا، از رمانایی خوششون میاد که‌ ففط نثره! خواننده میخونه، از ایده خوشش میاد و نمیدونه خب رمان، شخصیت پردازی داره، توصیف داره. خب، خواننده هم از نویسنده تعریف می‌کنه و نقدشم میشه همین موتردی که گفتین! به نظر من بیشتر از اینکه بخاطر نقد باشه، بخاطر ناآگاهی بعضی از خواننده‌هاست.
 

<sonnet>

دوستدار انجمن
عضو انجمن
26/3/19
120
1,081
336
با حرفتوت موافقم هرچند خوشبختانه گروه منتقدا هستن و در صورت درخواست نقد های بسیار خوب و سودمندی صورت میگیره اما هنوز مشکلی هست اون هم اینکه سایرینی وجود ندارن که روی مفاهیم تمرکز کنن و وقت بذارن. خیلی مواقع ظاهر نوشته ها خیلی با مفهومی که درش بوده و در ذهن نویسندست فرق داره شاید باید تاپیک دیگری جز تاپیک نقد برای رمان وجود داشته باشه جایی که نویسنده و کسانی که رمانشو میخونن سر این جملات و مفاهیم بحث کنن. و به نوعی این فرهنگ که روی این موارد تمرکز بیشتری بذاریم باید رواج پیدا کنه.
 

اِلارا

همراه انجمن
عضو انجمن
سلام عزیز جان
بذار یه شرح کامل تحویلتون بدم ببینم می‌تونین جوابتون رو پیدا کنین یا نه...
وقتی طرف میره دو تا کتاب میخره که بخونه بلکه یه چیزی بارش بشه، خانواده‌اش همچین چپ چپ نگاهش می‌کنن که انگار جرم کرده؛ اینجور مواقع دیگه انتظار نمیره که طرف دفعه بعد باز برای کتاب خوندن پول خرج کنه.
یکی رو می‌شناسم، رفت هشت جلد کتاب از دوره‌ی رنسانس گرفت که بخونه، پدرش بهش وی می‌گفت خوب بود؟
«اینا چیه می‌خونی؟ اینا واسه دخترا خوب نیست.»
!
از این بحث بگذریم، اونی که عاشق نوشتن و خوندن، هر جوری باشه میره چهارتا کتاب گیر میاره می‌خونه تا هر دقیقه بیشتر به شعورش اضافه بشه.
ولی اون نو جوانی که تازه زده به سرش بره یه کتاب بخونه ببینه این همه فیلسوف‌‌ها میگن کتاب بخونین، کتاب بخونین، بخونه ببینه اصلا چه جوری هست و چه مزه‌ای میده؛ خب این بدبخت بره کتاب فروشی یا کتابخونه قیمت‌ها رو ببینه سکته نمی‌کنه به نظرتون؟
الان یه کتاب دویست صفحه‌ای کم کمش صد تومن قیمتش که میشه کل پول تو جیبی اون بخت برگشته...
بعد اینا باعث چی میشه؟
تهش مجبوره بیاد از مجازی رمان دانلود کنه که به احتمال نود درصد اولین رمانی که بخونه یه رمان آبکی خواهد بود که موضوعش هم عشق بین دو تا بچه خر پول عقیده‌ای بی‌شرم و حیاست که زوری زوری همخونه شدن و دیگه برید تا تهش خودتون...
بعد همین طفلک میاد عضو یه سایت رمان میشه و بعد خوندن هزار تا رمان کپی هم تازه می‌فهمه که عه؟ اینا که تا الان خوندم کلیشه‌ان؟ آبکی بودن؟ به درد لای جرز می‌خوردن؟
شروع می‌کنه به گشتن دنبال رمان خوب، توی این گشتن‌ها یه چیزایی پیدا می‌کنه که تو مایه‌های همین رمان‌های خودمونه؛ نظر و نقدش چی می‌تونه باشه جز اشتباه تایپی، نگارشی و یه ذره هم ذوق واسه اینکه چه خوب شد شخصیت منفی سقط شد.
این از اوضاع خواننده های معمولی...
منتقدهای انجمن کارشون خوبه، ولی باز کلا یه منتقد برای نویسنده‌ی بخت برگشته مشخص میشه که خودش یه ابر مشکل بزرگه...
نقدها از روی اصول، درسته این قبول، ولی از کجا معلوم یه منتقد دیگه یه نظر کاملا متفاوت نداشته باشه؟
هر کتاب و فیلمی که تو کل تاریخ مشهور و محبوب شده رو چندین و چند منتقد و کارشناس و... بررسی کردن و مورد نقدهای بعضاً شدید و تند قرار دادن.
این هم از این؛ با این اوصاف فکر نکنم انتظار اینکه یکی در حد شکسپیر، آلفرد هیچکاک، آر.ال.استاین و...اینجا پیدا بشه و راست راست بیاد و رمانمون رو نقد کنه.
هر چند بخوایم انصاف رو رعایت کنیم، بعضی اوقات نویسنده‌ها هوای هم رو اینجا دارن و رمان‌های همدیگه رو نقد می‌کنن؛ اما باید خیلی شانس داشته باشیم که جز این دسته باشیم.
هعی...
دیگه بقیه‌ی حرف‌ها رو می‌سپارم به خودتون...
 

آرمیـbzـتا

ناظر تالار رمان
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/12/17
471
17,765
641
تهران
کاملا با همگی موافقم.
متاسفانه خواننده های عزیز سعی ندارن یا شاید هم حوصلش رو ندارند که پیام یا مفهمومی که از رمان دریافت کردند رو با نویسنده در میون بذارند.
هیچ وقت از خواننده انتظار نقد کامل نباید داشت.
منظورم از نقد این نیست که مثل یه منتقد کامل بیان و همه چیز رو واو به واو مورد بحث قرار بدن...فقط چیزی بیشتر از
(وای اصغر خیلی خوبه)(الهی ممد بمیره)(غلط املائی و تایپی داری،باید حلش کنی اگه بازم چیزی بود می گم)
صد در صد اشکالاتی مثل غلط املائی و تایپی و نگارشی مهمه.دوستان باید گوش زد کنند شاید نویسنده واقعا متوجه نشده یا در اثر سرعت تایپ این مشکلات پیش اومده.
چیزی که می خوام بگم اینه.شاید بهتره به جنبه های ساده و البته مهمی هم بپردازند
مثلا از شخصیت ها چه برداشتی دارند
- چه مفهومی داخل داستان می بینند(اصلا براشون مفهومی داره یا نه؟)
-کدوم یکی از اتفاقات براشون جالب بوده یا کدوم دیالوگ
-قلم نویسنده رو حدی که خودشون اطلاعات دارند نقد کوچیکی کنند.
-داستان براشون اموزندست یا نه
-جنبه های مثبت و منفی رو بگن.(نمی دونم چرا هرکس می خواد جنبه منفی رو در نظر بگیره فقط می گـه غلط تایپی داری!)
به عنوان نویسنده که نه!
فقط و فقط به عنوان یه خواننده که 9 ساله دارم رمان می خونم و همیشه هم نظرم رو برای نویسنده کامنت گذاشتم؛اینارو می گم.
می دونم همگی مشغله داریم.اما اینم در نظر بگیریم که نویسنده وقت و انرژیش رو برای خط به خط از اثرش می ذاره(خوب یا بد)در حد توانشه.
ما می خونیم و لـ*ـذت می بریم و لحظاتی رو با شخصیت ها شریک می شیم.
شاید یه چیز بیشتر از (رمان خوب بود)(رمان افتضاح بود)باید نسیب نویسنده ها بشه.

مطمئنا مایی که این همه زمان گذاشتیم یه رمان رو بخونیم اندازه یه 10 یا 5 دقیقه هم زمان داریم که براش یه نظر مناسب بذاریم.