نمایش ها
: 7 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: مهربانوی ایرانی

مهربانوی ایرانی

مدیر گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
4,989
10,851
746
22
معرفی شهر کوهدشت
شهرستان کوهدشت یکی از شهرستان‌های استان لرستان است که در غرب این استان قرار گرفته است. مرکز آن شهر کوهدشت است. از چشم‌اندازهای زیبای طبیعی شهرستان کوهدشت تنگه‌شیرز می باشد که به لحاظ زیباییهای طبیعی از آن به عنوان نگین سبز لرستان نام می ‌برند. این تنگه بکر و دست نخورده در کنار رودخانه سیمره واقع است.
نام: شهرستان کوهدشت
استان: لرستان
تاریخچه: قدمت شهرستان كوهدشت را با توجه به نقاشي هاي۱۲ هزار ساله مير ملاس و نقاشي هاي غار هميان و آثار بدست آمده از سرخ دم لكي و لري طي كاوش هاي گذشته باستان شناسان بسيار طولاني مي دانند. به صورتي كه پهنه جغرافياي لرستان فيلي(پهلوي) يا لر كوچك كه در جنوب غربي ايران واقع شده است. همان است كه از دوره هاي پارينه سنگي بوده و ساكنان نخستين آن را نيز مي توان پدران همين قوم لر ها دانست كه اينك هستند.

منبع:تریپ یار
 

مهربانوی ایرانی

مدیر گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
4,989
10,851
746
22
وجه تسمیه: در شمال شهرستان كوهدشت در منطقه اي بنام اولادقباد خرابه هاي شهري نمايان است كه احتمال ميرود همان شهر قديمي كوزشت باشد، كه حمدالله مستوفي به آن اشاره نموده است. از سوي ديگر وجه تسميه دوم را مي توان به واقع شدن كوهدشت در ميان دشتي كه توسط كوههاي بزرگ و كوچك محاصره شده است نسبت داد.

موقعیت جغرافیایی: اين شهرستان با قرار گرفتن در موقعيت جغرافيايي "۵ و ۴۵ و "۴۵ و ۴۷ درجه طول شرقي و "۱۵و۳۳ درجه عرض شمالي از شمال به استان كرمانشاه و دلفان، از جنوب به شهرستان پلدختر، از شرق به شهرستان خرم آباد و از غرب به استان ايلام محدود مي شود.

آب و هوا: كوهدشت داراي آب و هواي معتدل مركزي و نيمه خشك است.

مساحت: ۳۹۰۴ کیلومتر مربع

جمعیت: ۲۱۸٬۹۲۱ نفر
 

مهربانوی ایرانی

مدیر گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
4,989
10,851
746
22
زبان محلی: ساکنان کوهدشت به زبان لکی مکالمه می‌کنند.

جاذبه های گردشگری: نقوش صخره‌ای هومیان که این نقوش در شمال شهرستان کوهدشت واقع شده‌اند. معبد سرخ دم لکی که این محوطه درقسمت شمالی دشت کوهدشت به فاصله ۶ کیلومتر از مرکز شهر و در دامنه کوه چنگری واقع شده است. سرخ دم لری در شرق شهر کوهدشت در دهستان خوشناموند محوطه‌ای باستانی وجود دارد که به واسطه قرمز بودن خاک دامنه کوه به سرخ دم معروف است. قلعه کوهزاد(وزنیار) که تمامی قسمتهای برجای مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالی آن سالم‌تر از سایر قسمت هاست سبک طاق این قلعه شباهتهایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد. قلعه زاغه(زاخه) که این دژ در شهرستان کوهدشت و در بخش رومشگان واقع شده و تماماً از سنگ ساخته شده است. پل سی پله(کر و دت) که این بنا در منطقه طرهان شهرستان کوهدشت بر روی رودخانه سیمره در حد فاصل استان لرستان و ایلام واقع شده است.
 

مهربانوی ایرانی

مدیر گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
4,989
10,851
746
22
میل خسروآباد(خسروآ) صید صفربگ و مقبره داود رشید، یا سیله که مربوط به دوره اشکانیان است. و امامزاده ابوالوفاء، منطقه ي جنگلي بلوران که اين منطقه از معدود مناطق باقيمانده از پوشش جنگلي خوب استان لرستان است كه در مسير راه ارتباطي كوهدشت به اسلام آباد قرار گرفته است. قلعه منيژه كوهدشت، نقوش صخره اي هوميان و غار میر ملاس در کوه سرسورین و در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر کوهدشت واقع است. به گفته مورخان، این غار نخستین سکونتگاه انسان و آغازگرتاریخ مدون بشری است.

محصولات: اقلام زراعی که در این شهرستان کشت می‌شود، عبارتند از گندم، جو، برنج، ذرت، چغندرقند، نخود، عدس، کلزا، سبزیجات، محصولات جالیزی، میوه جات سردرختی از قبیل انار، سیب، انگور، هلو، شلیل، انجیر و زردآلو، توت است.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان