بازدیدها
: 11 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: مهربانوی ایرانی

مهربانوی ایرانی

مدیر تالار گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
3,868
10,431
746
معرفی شهر چرداول
شهرستان چَرداوُل از شهرستانهای استان ایلام است و مرکز آن شهر سرابله می ‌باشد. این شهرستان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعتی بینظیر در دل کوههای زاگرس است که گردشگران زیادی را مجذوب خود میکند. این منطقه قدمت طولانی دارد که بقایای آن در آثار تاریخی منطقه هویداست.
نام: چَرداوُل
استان: ایلام
تاریخچه: این منطقه قدمت طولانی دارد که بقایای آن در آثار تاریخی منطقه هویداست. شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌ های آن محسوب می ‌شد. با جدا شدن شیروان از این شهرستان شیروان به شهرستان سیروان و بقیه شهرستان با نام چرداول نامگذاری شد.
تقسیمات کشوری: این شهرستان دارای ۴ بخش و هشت دهستان است: بخش مرکزی (شامل دهستان آسمان آباد و شهرهای آسمان آباد و سرابله)، بخش شباب (شامل دهستانهای زنجیره علیا و ریزوند)، بخش بیجنوند (شامل دهستانهای بیجنوند و قلعه)، بخش هلیلان (شامل دهستانهای زردلان و هلیلان و شهر توحید) میباشد.


منبع:تریپ یار
 
  • Like
Reactions: Zhila.h

مهربانوی ایرانی

مدیر تالار گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
3,868
10,431
746
موقعیت جغرافیایی: این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاً هموار در دل کوههای زاگرس تشکیل شده ‌است.

آب و هوا: چرداول در دامنه جنوبی رشته کوههای زاگرس قرار دارد و دارای آب و هوایی کوهستانی است.

مساحت: حدود 2230 کیلومتر مربع

رودخانه ها: مهمترین رود این شهرستان رودخانه دایمی چرداول است که از کبیرکوه سرچشمه می ‌گیرد و به رودخانه سیمره می‌ ریزد. رودخانه گراب نیز از رودخانه های این شهرستان است که در نهایت به رودخانه سیمره جاری میشود.

محصولات کشاورزی: عمده محصولات کشاورزی چرداول گندم، جو، برنج، نخود، عدس، لوبیا و ماش می ‌باشند. برنج چرداول کیفیت و مرغوبیت منحصربه ‌فردی از نظر طعم و عطر و بو دارد.

پوشش گیاهی: در بخش کوهستانی، انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه (ون)، کیکم، ارجن و گون دیده می‌ شود.
 
  • Like
Reactions: Zhila.h

مهربانوی ایرانی

مدیر تالار گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
3,868
10,431
746
فرهنگ و آداب و رسوم: چرداول از سه ایل مطرح تشکیل شده است: ۱- خزل شامل بخش آسمان آباد ۲- ریزوند (ریزه وند) از موشکان و لتاب تا پنج مزرعه و از نسار تا رودخانه سیمره را شامل میشود. ۳- لک که شامل زیرتنگ بیجنوند تا انتهای چرداول است. سرابله مرکز شهرستان چرداول است که اکثر جمعیت این شهر را روستائیان مهاجر شهرستان و اهالی روستاههای بخش شباب زاگرس و شهر آسمان آباد تشکیل می ‌دهد. شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دامپروری است. مردمان بخش شباب از ایل باستانی و اصیل ریزوند می باشند، ناگفته نماند که تعدادی از مردمان ایلات میسوری و طولابی در بخش شباب زندگی می کنند. دهستان ریزوند محل زندگی مردم ایل ریزوند می باشد و به زبان کردی گویش کلهری تکلم می کنند.

زبان محلی: اکثریت مردم شهرستان چرداول کرد زبان هستند که با لهجه کلهری تکلم می ‌کنند. مردم بخش شباب به گویش ریزوندی تکلم می کنند. با این حال مردم در بخش هلیلان و دهستان بیجنوند در بخش مرکزی به گویش لکی سخن میگویند.

جاذبه های گردشگری: شهر و قلعه گم‌ گم واقع در کوه بانکول که متعلق به شهر باستانی' مهرگان قذق' می ‌باشد و همچنین تپه‌های باستانی یا چغا، قبرستان تاریخی کل کل و... از جاذبه های تاریخی و گردشگری منطقه بشمار میروند.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان
 
  • Like
Reactions: Zhila.h