بازدیدها
: 6 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: مهربانوی ایرانی

مهربانوی ایرانی

مدیر تالار گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
3,405
10,223
746
معرفی شهر بیله سوار
شهرستان بیله سوار

نام پيشين بيله سوار در زبانهاي مردم آذربايجان، آران و ارمنستان «آران» (آرانلوق) به معناي دشت آفتابگير گرمسير و زمستانگاه است. بعدها آن را پيل سوار، بيل سوار و سپس بيله سوار ناميدند.بيله سوار در گوشه شمال شرقي اردبیل ودر جنوب رود ارس با فاصله اي حدود 50 كيلومتر از سمت خاور با درياي مازندران قراردارد.

بيله سوار، بيش از چهار هزار و پانصد سال تاريخ مدون دارد که در الواح سومر به قلم ساموئيل کريمر ترجمه داود رسايی نام بـرده شده واز آن تاريخ به بعد نام بيله سوار در بيستون قيد شده و در سنگ گلشين بين مرز ايران و عراق نيز وجود دارد . تاريخ اين شهر در کتاب دياکونوف – رحيم رييس نيا - پروفسور زهتابی و سايرين وجود دارد. پس از قرارداد ترکمنچای بيله سوار مرکز مغان حاکم نشن بوده است و تا سال 1327 اين مرکزيت پابرجا مانده بود. قبل از پيمان ننگين ترکمنچای شهر بزرگ بيله سوار ميدان جنگ دوازده ساله ايران و روسيه بود. بعد از شصت سال روس ها سعی در نابودی کامل اين شهر داشتند ولی به همت شيرمردان و شيرزنان اين ديار نتواستند به آرزوی ديرينه خود دست يابند. در سفرنامه های سياسی از اين موضوع پرده برداشته شده است.
این شهرستان در شمال استان و در فاصله 171کیلومتری شمال شرق اردبیل در قسمت وسیعی از جلگه حاصلخیز مغان قرار گرفته، ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 120 متر و آب و هوای آن در تابستان گرم و سایر فصول سال معتدل و خنک است. وجه تسمیه آن را علامه دهخدا به بیله سوار یا پیلسوار از امرای آل بویه می داند و از حدود 90 سال پیش دارای گمرک بوده و در مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد. این شهر مابین دو رود بالهارود و آب بیگلر قرار گرفته به همین خاطر در برخی منابع اسم آن را به معنی بیله رود یا میان دو رود ذکر کرده اند. به سبب ارتفاع کم از سطح دریا و مقدار بارندگی نسبتاً خوب و خاک حاصلخیز از عمده ترین مناطق کشاورزی استان و دارای مرغوبترین نوع مرتع برای اتراق قشلاقی قسمتی از 32 طایفه ایل شاهسون در پائیز و زمستان و قسمتی از بهار می باشد. از مهمترین محصولات کشاورزی آن گندم، پنبه، جو، دانه های روغنی وفندق را می توان نام برد و صنایع دستی آن گلیم، جوراب پشمی، فرش و نمد می باشد.


منبع:تریپ یار
 

مهربانوی ایرانی

مدیر تالار گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
3,405
10,223
746
افتخارات مردم منطقه در تاریخ بیله سوار

از نظر تاریخی این سرزمین حوادث بسیاری را شاهد بوده است که می توان ،تغییر دین مردم،ترتیب یافتن قشون قزلباش از عشایر شاهسون توسط شاهان صفوی،حملات روسها در زمان قاجار،هجوم و اشغال روسها در زمان جنگ اول و دوم جهانی است.

گورستان شهدای سوم شهریور 1320در شهر بیله سوارنشانگر رشادت و پایمردی مردم این شهرستان در مقابل تجاوزان بیگانگان در زمان جنگ جهانی دوم است. از مهمترین رویدادهای تاریخی در نیم قرن اخیر که مردم این منطقه شاهد آن بوده است،باز شدن مرز ایران و جمهوری آذربایجان در زمستان 1368شمسی که طی آن ساکنین هر دو طرف مرز( همه آذری و کثراٌ اقوام هستند ) برای اولین بار بعد از سالهای طولانی از مرز گذشته و وارد خاک یکدیگر شدند. دیگر رویدادهای تاریخی در این منطقه هجوم پناهجویان آذری به خاک جمهوری اسلامی ایران است که این امر در نتیجۀ حمله نیروهای ارمنی به خاک جمهوری آذربایجان در جنوب مورد (قره باغ ) صورت گرفت.

از افتخارات بزرگ مردمان این خطه مرزی می توان به رشادت و مرزداری و پایمردی آنان در زمان جنگ جهانی دوم و مقاومت تا پایان شهادت در برابر قشون ارتش سرخ و همچنین پناه دادن و مساعدت به همسایه آذری خویش در برابر حملات ارامنه در جنگ قره باغ و اعزام نیرو و امکانات چشم گیر در جنگ هشت ساله با متجاوزان بعثی عراق نام برد.
 

مهربانوی ایرانی

مدیر تالار گردشگری
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
30/11/18
3,405
10,223
746
نحوه رسیدن به بیله سوار از تبریز:
نزدیک ترین مسیر از تبریز به بیله سوار با اتوموبيل شخصی عبور از شهرهاي اهر٬ مشكين شهر٬ گرمي و بيله سوار (ازطريق راه ميانبر روستای مرادلو به امير كندی) و گرمي و بيله سوار ميباشد.

تجربه شخصی و اشتباهی که انجام دادم:
مواظب باشید که مسیر میانبر روستای مرادلو به امیرکندی را رد نکنید. (تابلو بیله سوار و افراد محلی مسیر آن را از پارس آباد نشان میدهند که این باعث اشتباه من شد)
متاسفانه به دلیل رد کردن راه میانبر روستای مرادلو به امیرکندی مجبور شدم از سمت پارس آباد به بیله سوار بروم که این امر باعث دوری مسیر شد.
راهی که من رفتم ۳۸۰ کیلومتر مسافت آن از تبریز به بیله سوار بود. که حدودا ۵ و نیم ساعت این مسیر طول کشید.
از تبریز به سمت اهر٬ مشگین شهر٬ پارس آباد و بعد مرز زمینی بیله سوار.


مرز زمینی بیله سوار:
مرز زمینی بیله سوار متاسفانه فقط در طول روز باز هست و باید قبل از ساعت ۱۷ عصر وارد گمرک بیله سوار برای عبور از مرز و طی مراحل اداره ای آن شوید.
مطمئن شوید که قبل از وارد شدن به مرز پول کافی برای پرداخت عوارض خروج از کشور به همراه داشته باشید. چون بانک ملی موجود در گمرک بغیر از کارت بانک ملی هیچ کارت بانکی دیگری را قبول نمی کند و هیچ خودپردازی در گمرک نیست و باید از گمرک خارج شده و از خودپرداز مقابل ورودیه گمرک در آن طرف خیابان پول دریافت کنید.

برای عبور از این مرز بغیر از پرداخت ۲۵ هزار تومان عوارض خروج از کشور٬ برای خروج ماشین شخصی خود مبلغ ۱۰ هزار تومان به گمرک و مبلغی برای پول بنزین به شرکت نفت خواهید پرداخت.

بیمه ماشین سواری در گمرک کشور آذربایجان باید انجام دهید که حدودا ۵۰ مانات برای یک ماه خواهد شد.مسافت مابین بیله سوار تا باکو:
از مرز زمینی بیله سوار تا شهر باکو ۲۰۰ کیلومتر هست که بعد از حدود طی ۸۰ الی ۱۰۰ کیلومتر جاده که میانگین سرعت در آن حدودا ۷۰ کیلومتر بر ساعت هست٬ به اتوبان سه بانده که حداکثر سرعت ۱۱۰ کیلومتر هست خواهید رسید.