چرا کمبوجیه بردیا را کشت؟

بازدیدها
: 33 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: ✿↜..թαяɨ..↝✿

✿↜..թαяɨ..↝✿

کاربر ویژه
6/3/19
1,482
19,338
806
یکی از معما های لاینحل تاریخ مسئله برادر کشی است. اتفاقی که از داستان پسران حضرت آدم آغاز گردید و تا روزی که بشر روی کره زمین نفس بکشد ادامه خواهد داشت. حال این چه معماییست که برادران چشم دیدن هم را ندارند، هیچکس نتوانسته پاسخی به آن بدهد.
برادر کشی و فرزند کشی نه تنها در کتب تاریخی بلکه حتی در ادیان ابراهیمی هم بکرات اشاره شده. همانطور که در تاریخ انبیاء میخوانیم قابیل برادر مهربان و نیکو صفتش هابیل را به قتل رسانید یا پسر حضرت نوح که با پدر از در مخالفت درآمد و در طوفان بلا غرق گردید و یا داستان یوسف پیامبر و قس علیهذا..... .
.
.
.
با درود
بعد از آنکه کوروش بزرگ بابل را فتح کرد، پسر خویش کمبوجیه را به حکومت آنجا گمارد. سرانجام کوروش بزرگ پس از 22 سال پادشاهی کشته شد (درآینده خواهیم خواند) و پسرش کمبوجیه که ولیعهد او بود به پادشاهی رسید.
کوروش علاوه بر کمبوجیه پسر دیگری به نام بردیا که حاکم مناطق شرقی ایران بود، داشت.
از آنجایی که بردیا خصایلی شبیه به پدرش کوروش داشت همواره مورد عنایت و توجه مردم بود، به همین جهت کمبوجیه به او حسادت میورزید و در فرصت مناسبی نقشه قتل برادر خویش را کشید و ناجوانمردانه او را به قتل رساند. هرودوت می‌گوید:
((بردیا پس از فتح مصر همراه برادرش در این کشور بود و کمبوجیه بخاطر رشک بر او فرمان داد تا او به ایران برگردد. پس از رفتن او، کمبوجیه بیمناک بود و ترس از این داشت که بردیا او را بکشد و خود بر تخت بنشیند. او به پرکساسپ فرمان داد تا به پارس برود و بردیا را به‌طور پنهانی بکشد. پرکساسپ نیز چنین کرد و بنا بر گفتهٔ برخی، بردیا را در شکارگاهی کشت و برخی دیگر نیز می‌گویند که او را در دریای اریتره در آب غرق کرد.))
کمبوجیه دوم (به یونانی باستان: Καμβύσης)پس از قتل برادر خویش، مصمم شد چون پدر به فتوحات امپراتوری خود اضافه کند، از این رو پس غلبه بر پستامیخ دوم و پس از خواباندن شورش های داخلی و تشکلیل ارتشی قدرتمند، تمامی مصر و تا بخش هایی از لیبی را نشانه گرفت.
.
.
در آینده به ورود کمبوجیه به مصر و تغییر رفتار وی در مصر و سپس کشته شدن او و ظهور بردیای دروغین خواهیم پرداخت .