نمایش ها
: 215 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: HananehKH

HananehKH

همراه انجمن
عضو انجمن
30/7/19
187
1,904
346
22
شنیدن: Hearing
گوشه حلزونی شکل کاملاً شبیه پستانداران دارند فقط لاله گوش ندارند. دامنه شنیدن طیور مابین ۱۰۰ تا ۲۸۰۰ هرتز(Hz) است.شنوایی طیور نسبت به پستانداران ضعیف تر است. ولی طیور بیشتر از صدا استفاده می کنند.مادر جوجه ها را توسط صدا و تکرار آن به خود جلب می کند و یا آنها را پیدا می کند.قدرت تمایز و تشخیص صدا در طیور نسبت به پستانداران بهتر و قوی تر است.طیور عموماً صداهایی که کوتاه هستند و تکرار می شوند را دنبال می کنند.بهترین دامنه فرکانس شنیدن در طیور ۳۰۰ تا ۷۰۰ هرتز است. چون لاله گوش ندارند از همه طرف صدا را می شنوند و در جهت یابی کمی مشکل دارند.
سیستم دالانی:
به دلیل اینکه طیور پرنده هستند و برای پرواز آداپته شده اند علاوه بر بخش حلزونی گوش Labyrinth که در تعادل و حرکت پاها و بال ها نقش دارد سیستم دیگری بهنام سیستم وستیبولار Vestibular که در استخوان لابیرنت و در انتهای حلزونی گوش قرار دارد به تعادل حیوان و بالا نگه داشتن سر ایا در موقعیت مناسب نگه داشتن آن و حرکت پاها و بال ها کمک می کند.
در طیور مثلاً کبوتر زمانی که یک یا هر دو لابیرنت Labyrinth در بخش مارپیچی گوش قطع شوند این سیستم به تعادل حیوان کمک می کند. برای نگه داشتن طبیعی سر و حرکت پاها و ... نیاز به پالسهای بینایی و دیدن دارند.
ظرفیت تحمل درد:
طیور درد را مانند انسان و سایر پستانداران حس می کنند.
پوست تو از اعصاب حساس به درد پوشیده شده است. از لحاظ مکانیسم درک و تحمل درد کاملا شبیه پستانداران و گاو هستند.عمل نوک زدن به پر و قاعده پر و کانیبالیسم برای طیور دردناک است.
ریش و تاج خروس به درد حساس است. تحـریـ*ک دردی این ناحیه موجب بروز رفتارهای همانند فرار، پریدن، تکان دادن بال و صدا کردن می شود.
چشایی: Taste
در سه ماهگی قوه چشایی توی کامل میشود. زبان و ته حلق حس چشایی دارند.تحمل بالایی برای اسیدی بودن و بازی بودن دارند.طیور به شکر ها و قند های معمولی بی علاقه هستند. ولی زمانی که شکر به غذا و آب جوجه ها و طیور افزوده شد ، آنها خوراک بیشتری خوردند.طیور می توانند کربوهیدرات‌های مختلف را تشخیص دهند ولی به تلخی و شوری حساس هستند.
طیور فقط 0.9 درصد نمک محلول در آب را تحمل می کند و بعد از آن دیگر آب نمی خورند. زمانی که آب ۲ درصد نمک داشته باشد ، از تشنگی می میرند ولی آب نمی خورند.طعم های مختلف را وقتی در آب است بیشتر از خوراک تشخیص میدهند.آنها تا اندازه ای مزه های اسیدی و قلیایی را می توانند تحمل کنند. مرغ ها آبی که دمای آن 5/5 درجه بیشتراز دمای بدن آنها باشد را استفاده نمی کنند.
بویایی:
طیور اپیتلیوم بویایی را دارند ولی حساسیت به بو در آنها به مقدار ناچیزی تکامل یافته است. تشخیص بوهان در طیور بسیار ضعیف تر از انسان است.
 
  • Like
Reactions: R_m_R

HananehKH

همراه انجمن
عضو انجمن
30/7/19
187
1,904
346
22
حساسیت دمایی و لامسه:
حس لامسه در رفتارهای خوردن(حرکات زبان ، منقار و تشخیص دانه و آرد و غیره...)، آرایش کردن پرها با منقار ، روی تخم خوابیدن ، رفتار جنـ*ـسی و ... دخالت دارد.
مواد خارجی که به پرها چسبیده اند را حس می کنند. گرد و خاک را روی پره ها حس می کنند و خود را تکان می دهند.
در رفتار روی تخم خوابیدن نه تنها حس کردن تخم‌مرغ دخالت دارد بعد که حرارت و حس های حرارتی نیز دخالت دارند.حس لامسه در برقراری ارتباط بین مادر و جوجه دخالت دارد. زمانی که مرغ با جوجه در تماس نباشد و یا زمانی که سـ*ـینه مرغ ها را بی حس کردند ، رفتار روی تخم خوابیدن را نشان ندادند.
حس لامسه روی پوست ، دهان و زبان طیور وجود دارد.رفتار روی تخم خوابیدن آنها با تماس تحـریـ*ک می شود.در سرما جوجه ها و بالغین به هم می چسبند و به هم فشار می‌آورند. در دو تا سه روز اول زندگی سیستم کنترل حرارت آنها فعال نیست و اگر دما مناسب نباشد آسیب می بینند.
بنابراین در چند روز اول پرورش جوجه ها درجه حرارت ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتیگراد را برایشان فراهم می آورند.
اگر هوا سرد شود یا جوجه ها احساس سرما کنند به زیر بال مادرشان یا به زیر بال مادر مصنوعی می روند.
برای جوجه ها حرارت از غذا مهمتر است. اگر سالن سرد و جوجه ها گرسنه باشند ، در صورت تامین خوراک و منبع حرارتی ، جوجه ها بیشتر به حرارت تمایل دارند.
هرچه حرارت یکنواخت تر باشد و گله درست تغذیه شود، گله یک دست خواهیم داشت. زمانی که هوا سرد باشد جوجه ها یک جا جمع شده و اگر هوا گرم باشد ، از هم جدا میشوند.
در رفتار حمام آفتاب تشعشع آفتاب را تشخیص می دهند و گرمای خورشید را حس می کنند. نور مادون قرمز و لامپ عکاسی نیست همان پاسخ نور خورشید را برای آنها ایجاد می کند.
صدا کردن:
انواع صداها در طیور طبقه‌بندی شده است. هشدارها و اعلام خطر که معمولاً حضور شکارچی را خبر می دهد ، صداهایی برای تماس و ارتباط با یکدیگر، صدا های مربوط به تعیین قلمرو ، صداهای ترس و استرس و پریشانی ، صداهای خرسندی و رضایت و صداهای یافتن خوراک می باشند.
فرکانس بالای ۴۰۰۰ Hz در کمتر از یک ثانیه به معنی صدای هشدار یا سرزنش برای جوجه هاست و جوجه ها همه ساکت و بی حرکت می‌شوند. جیغ زدن دو ثانیه طول می کشد.
قد قد و صدای پیدا کردن غذا، فرکانس کوتاه تری دارد. در هنگام صدا کردن برای غذا سر را پایین گرفته و با پا دان و خاک را زیر رو می کنند و قدقد کوتاه پیوسته سر می دهند.
در زمان تخم گذاری مدت زمان صدا بالاست و زیاد سر و صدا می کنند.صدای هشدار ها برای خطرات زمینی یا هوایی، مربوط به خروس است. صدای هشدار ۴ ثانیه طول می کشد.
رفتارهای تغذیه ای:
تا کمتر از روز دوم بعد از هچ جوجه نمی تواند رفتار نوک زدن را بروز دهد. برای نوک زدن نرمال نیاز دارند که نوک زدن را در نور تمرین کنند و یاد بگیرند. جوجه ها هم مواد مغذی و هم مواد غیر مغذی را نوک زده و می خورند.
انتخاب غذا بر اساس دیدن ، چشیدن و حرکت جسم در داخل دهان و حلق تشخیص داده می‌شود.صدای نوک زدن تحـریـ*ک کننده خوردن است حتی اگر شبیه آن باشند. مثلاً ادا درآوردن توسط ناخن یا انگشت می تواند تحـریـ*ک کننده باشد.
طیور به خوراک تازه علاقه نشان می‌دهند. خوراک هر چه آردی تر باشد ، رفتار کاویدن و به هم زدن و تلف کردن دان بیشتر است.
درصورتی که جیره به صورت پلت ارائه شود کمتر کاوش می کنند و سریع تر مصرف می نمایند.جوجه ها و طیور دوست دارند به پرها ، بستر ، مدفوع و غیره... نوک بزنند.می ‌توان با در نظر گرفتن میوه و علف ها و کاه و علف خشک یا دانه را روی بستر بریزیم. خوراک را بر اساس تجربه یا تقلید از مادر و یا هم گله ای هایش می خورد و یاد می گیرد کدام مواد قابل هضم تر هستند.
 
  • Like
Reactions: R_m_R

HananehKH

همراه انجمن
عضو انجمن
30/7/19
187
1,904
346
22
طیور همه چیز خوار هستند.همیشه مقدار کمی از سنگ ها را می خورند تا برای فرایند هضم در سنگدان به عنوان دندان عمل کند. بعضی از گونه های طیور مثل مرغ ، جوجه های شان مستقل است و نیاز به مادر ندارند ولی بعضی از پرنده ها باید تا چند ماه پدر و مادر غذا برای جوجه ها فراهم کنند(مثل کبوتر).
سلول های جدار چینه دان خاصیت ترشحی دارد و شیره چینه دان را ترشح می کند تا غذا خیس بخورد.در کبوتر ماده شیره چینه دان بیشتر ترشح می شود و با غذای خورده شده مخلوط شده و سپس در هنگام تغذیه جوجه ها ، مادر دهانش را باز کرده و جوجه نوکش را در چینه دان فرو بـرده و غذا می خورند. در حالت گرسنگی جوجه ها سر را بالا گرفته و بال را میلرزاند. هر چه گرسنگی بیشتر باشد شدت لرزش هم بیشتر می‌شود.
بعد از اینکه جوجه ها از هچری به سالن انتقال یابند تا قبل از روز دوم انتقال نباید جوجه ها نوک بزنند و غذا بخورند. چون احتمالاً کیسه زرده جذب نشده و باید حیوان باز هم از کیسه زرده استفاده کند. پرنده قوی تر اول غذا میخورد و ممکن است ، مجدداً برگردد و غذا بخورد در نتیجه مصرف خوراک پرنده قوی تر افزایش میابد. برای جستجو جهت خوراک، طیور قدرت تشخیص رنگ بالایی دارند.
قدرت تشخیص صدای عالی برای پیدا کردن اعضای گروه در یک منطقه وسیع با درختان متراکم را دارند. مرغان جنگلی که اجداد وحشی طیور اهلی هستند ساعتهای زیادی را برای کنار زدن برگ ها و خراشیدن زمین صرف می کنند. تا پوشش با برگ و شاخه و خاک و... او را کنار بزنند تا غذای مورد علاقه خود یعنی بزرگ و کوچک بامبو را پیدا کنند و بخورند. این رفتار نسل ها در حافظه طیور باقی مانده است.
جستجو و سعی کردن برای غذا را دوست دارند حدود ۳۵ تا ۵۰ درصد از زمان خود را برای جستجوی غذا و خوابیدن و خراشیدن زمین صرف می کنند. در صورتی که در طول روز وقت زیادی را صرف خوابیدن و جستجوی غذا و غذا خوردن صرف نکنند ، رفتار نوک زدن به پر ، بانوک فشاردادن اشیا و پاره کردن اجسام یا هم نوع خود را بروز می دهند.
نوک زدن به پر بعد از نوک زدن به زمین می باشد و یک رفتار نامطلوب است. این نشان دهنده آن است که شرایط لانه یا محل زندگی و شرایط تغذیه ای مناسب نیست و نیازهای رفتاری حیوان را پاسخگو نمی باشد.
نوک چینی نیز راه حل اصلی این رفتار نیست. این روش در حیوانات مسن تر انجام می گیرد و نتیجه در دردی می دهد که برای هفته ها حیوان آن را حس میکند.حتی اگر دستیابی به غذا آسان باشد طیور دوست دارند به دست آوردن آن زحمت بکشند.
لذا در نظر گرفتن منطقه یا محدوده ای برای کاویدن و خراشیدن الزامی است. در یک منطقه محدود لایه ماسه یا شن پاشیده می شود که با تقریباً ۱۰ سانتیمتر کاه پوشانده شده باشد. مقداری دانه در داخل ماسه یا شن قرار داده می شود. وقتی طیور بعد از کاویدن ماسه ها دانه پیدا می کنند به مثابه این است که در ازای تلاش‌شان مزد یا جایزه گرفته باشند. این بستر را می‌توان برای نیمی از فضای افقی کف سالن اختصاص داد.
در صورتی که خوراک به صورت پلت یا دانه های درشت باشد طیور خیلی سریع تر غذا می‌خورند. حالتهای خوراک پلت کرامبل و ناگت را بخوبی می خورند. خوراک آردی و ریز را بیشتر می خورند ولی هدر می‌دهند، چون آن را بیشتر می کاوند. خوراک های پلید شده به دلیل این که موجب سریعتر غذا خوردن می شوند، موجب افزایش رفتار نوک زدن به پر می شوند. به همین دلیل توصیه می شود مقداری دانه بر روی بستر ریخته شود.
قرار دادن میوه ، سبزی یا علوفه سبز ، کاه و علوفه خشک در سبد یا ظرفی که از سقف آویزان است، عمل مناسبی می باشد.در صورتی که کاه برای بستر انتخاب می شود در قطعات بزرگ تر بریده شود تا طیور به آن ها نوک بزنند.غذاخوری های مدور ۵ سانتی متر برای هر پرنده و غذا خوری های تسمه ای ۱۲ سانتیمتر برای هر پرنده باید در نظر گرفت.
 
  • Like
Reactions: R_m_R

HananehKH

همراه انجمن
عضو انجمن
30/7/19
187
1,904
346
22
رفتارهای اجتماعی
بررسی رفتارهای اجتماعی نشان می دهد بین مرغ قرمز جنگلی وحشی و گونه های وحشی و اهلی تفاوت وجود ندارد. صدا نقش مهمی در رفتارهای اجتماعی به خصوص در مرغان تخم گذار ایفا می کند.
در رفتارهای جنگیدن جوجه ها تا سن ۶ تا ۱۰ هفتگی حالت بازی دارند و تمرین رفتارهای تهاجمی می کنند. جست خیز کردن، بال زدن، روی هم ایستادن، به طرف هم آمدن را انجام می دهند؛ ولی به هم نوک نمی زنند و نمی جنگند.
حالت تهاجم و جنگیدن در غلبه اهمیت دارد. این عامل کاملا ژنتیکی است. به طوری که نژادهای وجود دارند که کاملا جنگی هستند مثل خروس لاری. این صفت در مرغ های صنعتی به وسیله انتخاب ژنتیکی کم شده است.
در جنگیدن بیشتر نوک زدن ها به سر و صورت ، تاج و ریش ، پشت پرنده ، ناحیه گردن و بین دو بال است و پر ها را می کنند.
رفتارهای جنگیدن شامل: حمله کردن، دعوا کردن، نوک زدن، تهدید کردن و واکنش های معکوس این رفتارها مثل: اطاعت کردن ، فرار کردن و پرواز کردن می باشند. در خروس ها و مرغ های تهاجمی یا جنگی استفاده از ناخن ها هم در درگیری انجام می‌گیرد.
مرغ یا خروس مغلوب گردن را سریع پایین آورده و گردن را زیر سـ*ـینه فرق قالب می برد و اظهار تصمیم می کند تا از نوک زدن فرد غالب در سر و صورت خود ممانعت کند. مرغ ها در اطاعت کردن خم شده یا قوز می کنند. تسلیم پرنده غالب می‌شوند و یا فرار می‌کنند. خروس ها قوز نمی کنند فقط فرار می کنند. رفتار های غالب و مغلوبیت بین جنس های مخالف وجود ندارد یا خیلی کم وجود دارد. این رفتارها بین هم جنس ها مشاهده می شود.
شکل ظاهری در غالبیت تاثیر دارد. هر مرغ یا خروس که تاج و ریش بزرگتر داشته باشد، غالب تر است. تزریق آندروژن یا تستوسترون موجب بزرگ شدن تاج و ریش میشود. قطع کردن تاج و ریش ریختن پرها(پریزی)، تو لک رفتن موجب می شوند تا مرغ غالب، مغلوب شود. بیماری ، زخمی بودن و کرچی پرنده نیز باعث مغلوبیت می شود.
غالبیت و مغلوبیت در همه گله ها وجود دارد ولی وجود پرنده هایی که حالت تهاجمی شدید دارند در گله استرس زا است. اگر این مرغ ها شناسایی شوند و از گله حذف شوند یا جدا نگهداری شوند، تولید تخم مرغ گله افزایش می‌یابد. این حالت در مرغان داخل قفس شدیدتر است.مرغان با رتبه بالاتر ممکن است تولید تخم بیشتر و بهتری داشته باشند. چون بیشتر به خوراک دستیابی دارند.
در قفس درگیری‌ها اتفاق می‌افتد و بین طیور رقابت وجود دارد. درگیری در قفس نسبتاً کمتر است زیرا مرغ ها به مرغ غالب اجازه خوراک خوردن میدهند و سلسله مراتب غالبیت ثابت ایجاد شده است.
به هر حال در هر گروه هر زمان که سازماندهی اجتماعی انجام می گیرد ، درگیری ها کاهش می یابد و رفتارهای تهدید کردن یا دیگر رفتارها نیست کم می‌شود. معاشرت اجتماعی بین طیور باعث کاهش استرس در آنها می‌شود.
در گله های مادر زمانی که یک مرغ برای تخم گذاری آماده می شود، صدای آشیانه سازی در می آورند و جفت خود را دعوت می کنند تا در پیدا کردن مکان آشیانه سازی به او ملحق شود. پس از آشیانه سازی مرغ شروع به تخم گذاری میکند و خروس را به کنار خود می خواند. پس از تخمگذاری به همراه هم دیگر به گله ملحق می‌شوند.
رفتارهای اجتماعی شامل: نوک زدن ، تهدید کردن ، دنبال کردن ، لگد زدن ، درگیر شدن و جنگ کردن ، اجتناب یا دوری کردن ، قوز کردن و صدا کردن می باشند.عواملی چون: سن ، رنگ ، جنس و اندازه تاج نیز مهم هستند.
 
  • Like
Reactions: R_m_R