رفتارشناسی حیوانات اهلی

بازدیدها
: 81 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: HananehKH

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
119
1,178
346
22
موضوع: رفتارشناسی حیوانات اهلی.
توضیح: همان طور که انسان ها دارای روانشناسی و رفتارشناسی هستند، حیوانات نیز دارای این رفتار شناسی اند. در واقع شاخه ای از علم حیوانات به شمار می آید؛ که با شناخت آن می توان با حیوانات اهلی ارتباط برقرار کرد.
منابع: مقالات علمی و تدریسی دانشگاه.
 
آخرین ویرایش:

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
119
1,178
346
22
اهلی سازی حیوانات مزرعه ای
اهلی سازی : به گزینی ژنتیکی حیوانات و قرار دادن آن ها در محیط های معین
تکامل رفتار: برخی رفتارها غریزی و برخی تحت شرایط محیط هستند. حیوانات برای بیشتر رفتارهای خود زمینه ژنتیکی دارند؛ اما این محیط است که رفتار انتهایی حیوانات را شکل می دهد.
ارتباط میان حیوانات: حیوانات پیوسته با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که ابزار ارتباط از راه صدا، بو، فرمونهاو نشانه ها که بیشتر در یک گونه صورت می گیرد؛ ولی در بین گونه ها هم ممکن است ابزار ارتباطات باشد.
دو دسته کلی رفتار شامل:
1. رفتارهای غریزی Instinct
2. یادگیری Learning
1 -Instinct رفتارهای غریزی: از ژنوتیپ حیوان منشاء می گیرند. به نوعی به صورت حافظه گونه ای از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.
رفتاری که یک حیوان از زمانی که متولد می شود قادر به انجام آن است. جوجه های پرندگان از بدو تولد می دانند که باید دهانشان را برای غذا باز کنند.
1 -به صورت کامل به ارث می رسند؛ 2 -از الگوی حرکتی قالبی، قاطع و غیرقابل تغییر برخودارند؛ 3 -در همه افراد گونه شبیه به هم است؛ 4 -با یک محرک ساده به راحتی برانگیخته می شوند.
2 -یادگیری Learning شامل:
1 .عادت کردن: همانطور که ما بر اثر عادت وجود عینک را حس نمی کنیم، اسب نیز اوائل حساس است بعد عادت می کند.
2. یادگیری علامتی: همان آزمایش پاولف است. صدای زنگ و سگها یا مدفوع کردن گاو در زمان توشه رکتال
3 .یادگیری به صورت شرطی: خوردن آب از آبخوری اتوماتیک یا نیپل.
4 .زنجیره ای: بستن سگ و وادار کردن به نشستن یا پریدن از حفاظ و ....
5 .یادگیری از طریق تمیز دادن یا تشخیص دادن : گاو سطل قرمز و سفید را تشخیص می دهد. یک سال بعد هم یادش می ماند.
6 .درک کردن: مشکلترین و نیازمند هوش زیاد مثل تست بچه ها که تفاوت بین دایره، مثلث و بیضی را تشخیص دهند.
7 .تقلید کردن فوری یا نقش پذیری : نوعی یادگیری فوری مثل جوجه ها و بچه اردکها که دنبال اولین چیزی که حرکت می کند راه می افتند. حتی در کره اسب هم قوی است.
8 .چاپ زدن تقلید کردن: حیوانات از همدیگر چیز یاد می گیرند.
9 .یادگیری نهفته: این نوع یادگیری بر اساس رفتارهای کاوشگرانه حیوانات تعریف می شود. بیشتر حیوانات میل ویژه ای برای کاوشگری دارند.
10 -یادگیری حل مشکل: این نوع یادگیری بر اثر مواجهه با مشکل به دست می آید. مثل آن که کلاغ گردو را از ارتفاع به پایین پرت می کند تا به مغز آن دست یابد.
الگوهای رفتاری: رفتار حیوان حول محور قابلیت برای حرکت تمرکز یافته است.
– حیوانات برای خوراک، آب، پناهگاه و غیره جستجو می کنند.
– حیوانات با یکدیگر بازی می کنند.
– حیوانات برای جفت خود جستجو می کنند.
نتایج رفتار به عنوان یک واکنش به یک تحـریـ*ک یا محرک تلقی می شود. یک محرک یک تغییر آشکار
در محیط داخلی یا خارجی حیوان است. محرکها شامل:
– گرسنگی Hunger.
– صدا Sound.
– درد Pain.
- محرک های بینایی
–تغییرات هورمونی changes Hormonal.
 
آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: R_m_R and AmirMhmd

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
119
1,178
346
22
انواع اصلی رفتار حیوانات MAJOR TYPES OF ANIMAL BEHAVIOR
- اجتماعی Social
- جنـ*ـسی Sexual
- مادری Maternal
- ارتباطی Communicative
- تغذیه Feeding
- حذف کننده Eliminative
- جستجو برای پناهگاه یا لانه Shelter-Seeking
- کند و کاو و جستجو Investigative
- رفتار مسری Allelomimeticcontagious behavior
رفتارشناسی گاو
در طی هزاران سال اهلی کردن حیوانات، مطالعات روی حیوانات وحشی و رها شده در مراتع، نشان داده اند که، رفتار حیوانات مزرعه ای، هنوز شباهت نزدیکی با نیاکان وحشی آنها دارد.
حیواناتی که در طبیعت نقش صید را دارند، مانند نشخوارکنندگان اهلی، به نوعی سازگاری پیدا کرده اند که بتوانند، خود را از گزند صیادان دور، و در امان نگه دارند. ترس، باعث تحـریـ*ک حیوان، برای جلوگیری از ایجاد وضعیت های سخت می شود. ترس در حیوان باعث بروز رفتارهای خاصی می شود که می توانند اثرات بسیار بدی روی حیوان داشته باشند.
ترس حیوان از انسان، می تواند اثرات منفی روی تولید داشته و موجب اختلالات فیریولوژیکی شود. در شیر گاوهایی که در طی اولین زایمان، به حضور توام با آرامش انسان، عادت کرده باشند، غلظت کورتیزول پایین تر خواهد بود.
زمانی که شخص جدیدی، یا شخصی که قبلا با گاوها بد رفتاری کرده، وارد شیردوشی می شود، ضربان قلب گاوها بالا می رود. با بالا رفتن ضربان قلب، تولید نیز پایین می آید. این تغییرات فیزیولوژیکی در ارتباط با استرس، می تواند، در پایین آمدن تولید شیر و ترشح شیر موثر باشد.
غلظت کورتیزول در شیر، تقریبا ١ ساعت قبل از شیردوشی، می تواند به عنوان شاخصی از کورتیزول پلاسما به حساب آید، چرا که، کورتیزول آزاد، به سرعت، و بر اساس قانون انتشار، به بخشهای دیگر حرکت کرده، و از غلظت آن کاسته می شود. پس، فعالیت محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال، در حوالی زمان شیردوشی، احتمالا، انعکاسی در غلظت کورتیزول شیر، و در نتیجه ترس، در زمان شیردوشی دارد، این عمل پاسخی است به استرس شدید، که می تواند روی کورتیزول شیر تاثیر داشته باشد.
شنوایی و حساسیت گوش گاو
صداهای با فرکانس بالا مربوط به لوازم و تجهیزات می توانند باعث اذیت و آزار آنها شود. انسان به صداهایی درمحدوده 1 تا 4 کیلوهرتز حساس است. حساسیت گوش گاوها از 26 دسی بل تا 8 کیلوهرتز می رسد و حداکثر تا 35 KHz را می شنود. گاوها کمتر توسط صدا با هم رابـ ـطه برقرار می کنند.
ساختار شنیداری شبیه انسان دارند. با این تفاوت که دقت در تشخیص صدای کمتر و تحمل دامنه فرکانس بالاتری دارند(مثلا صدای ماشین شیردوش موجب متفرق شدن گاوها می شود).
قابلیت مدیریت مکان صدا یا تشخیص مکان صدا را در سطح افقی دارند. ولی قابلیت پایینی در طبقه بندی شنیدن صداها در سطح عمودی دارند یا صدایی که از سمتی غیر از افق بالا رفته و سپسس پایین بیاید یا برعکس اصطلاحا صدای سفر کرده قابلیت پایینی دارند.
انواع خاصی از صداها معمولاً همراه با رفتارها یا حالات هیجانی خاص است. بویژه هر چه حیوان هیجان زده تر می شود، طول دامنه و زیر و بم صداها افزایش می یابد. صدای گوساله ها در طی دوران جداسازی دارای فرکانس پایین تر است و برد بیشتری نسبت به زمان داغ زدن به هنگام شماره زنی دارند که شاید نشانگر استرس بیشتر باشد.
بینایی
ساختار چشم گاو شبیه انسان است. مکانیسم خوبی برای تشخیص رنگها دارند مخصوصا در طول موجهای بلند نوری(زرد، نارنجی و قرمز). دیدن دقیق رنگ قرمز و پاسخ سریع به آن ممکن است به علت این باشد که زمانی که یکی از اعضاء گله مورد حمله قرار می گیرد به خون آمدن عکس العمل دفاعی نشان دهند.
در تشخیص طول موجهای کوتاه نوری(آبی، خاکستری و سبز) مشکلاتی دارند. البته گوسفند این مشکل را ندارد و علوفه سبز تیره و سبز روشن را تمایز می دهد. قدرت نسبتا خوبی در تشخیص عمق، حرکت، شکل، اندازه، سایه و... را دارند.
دامنه دید گاو 330 درجه است. محدوده بر هم افتادن(overlap) دید هر دو چشم در گاو 30 – 50 درجه است. گاو یک ساعت بیولوژیکی داخلی دارد که با طول مدت نور و بعد اون روز و نسبت روشنایی بر تاریکی تنظیم میشود و گاو به برنامه های نوری پاسخ می دهد. زمانی که طول روز در حال کاهش باشد حداقل تولید در گاو ها به دست می آید. به عبارت دیگر حداقل تولید در روزهای کوتاه سال به دست می آید.
نسبت های روشنایی به تاریکی بالاتر برای گاو بهتر است. در روشنایی به آسانی حرکت می کند از تجـ*ـاوز و تعـ*رض آگاه می شود و در روز از شکارچیان فرار می کند. شرایط نامساعد محیطی در روزهای بلند سال کمتر است. به هر حال مشخص شده است که گاوها با ۱۶ ساعت روشنایی در روز در مقایسه با ۱۰ و ۲۴ ساعت روشنایی بالاترین تولید را داشتند. این حالت ممکن است با فیدبک پرولاکتین بر هیپوتالاموس در ارتباط باشد که موجب می شود اعصاب سنتز دوپامین را افزایش دهند.
فاصله فرارFlight Zone: فاصله ای که هر کس به گاو نزدیک می شود، حیوان حرکت یا فرار می کند. اغلب 2 متر است.
بویایی
در گاو نوعی وسیله ارتباطی داخل گونه حیوانی است و همانند دیدن با اهمیت است. گاو علاوه بر بینی ارگانی به نام vomeronasal یا ارگان Jacobson’s است که برای ارتباطات اجتماعی استفاده می شود. این ارگان در سقف دهان جای دارد.
در رفتار Flehman که یک نوع رفتار جنـ*ـسی است از این ارگان استفاده می شود. هوا را از دهان عبور داده و بینی و منخرین تا حدودی توسط پیچیدن ل*ب.ه*ا به بالا بسته شده و سر بالا قرار می گیرد و دهان نیمه باز می ماند.
علائم شیمیایی مورد استفاده برای ارتباطات اجتماعی برون گونه ای و درون گونه ای فرمونها نامیده می شوند که توسط غدد بین انگشتی، زیر حدقه ای، کشاله رانی و بزاقی ترشح می شود که بویژه در ناحیه پرنیه تجمع یافته اند.
 
آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: R_m_R

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
119
1,178
346
22
فرمون ها در شیر، ادرار و ترشحات بدنی دیگر نیز وجود دارند. نرها می توانند تغییر در ترشح فرمونی گاو ماده را بیش از چهار روز قبل از فحلی تشخیص دهند. از طریق مالیدن سر و گردن به زمین با فرمون ها زمین را علامت گذاری می کنند.
حساسیت شیمیایی گاو وسیع است و توانایی تشخیص محلول های خیلی ضعیف نمک های سدیمی تا مولکول های بزرگ هیدروکربن و استروئیدها را دارد.
بنابراین گاو قادر است بوها را از اجسام جاندار و غیر جاندار تشخیص دهد و از این اطلاعات برای تغییر دادن رفتارهای تولید مثلی، خوردن و رفتارهای اجتماعی استفاده نماید. گاوها قدرت بویایی قوی تری از انسان دارند. تفاوت های خیلی جزئی تر در غلظت بو را نسبت به انسان تشخیص می‌دهند. اگر توانایی انسان برای تشخیص بو یک از ۳ باشد ، توانایی گاو یکی از ۲۵ است. ولی حس بویایی نقشی در انتخاب خوراک ندارد.
چشایی
شبیه انسان است. ولی تفاوتهایی وجود دارد. نوک زبان به شوری، وسط زبان به شیرینی حساس است؛ ولی در انسان برعکس است. گاو شیرینی بیشتری از منوساکاریدها نسبت به دی ساکاریدها و شیرینی بیشتری از گلیسین، ساخارین سدیم و گزایلینتل Xylintol نسبت به انسان حس می کنند. در زبان گاو رسپتورهای آبی وجود ندارد؛ ولی در انسان وجود دارد. نوشیدن آب توسط قسمت جلویی گاوها صورت می گیرد و به جریان مواد حساس است. رسپتورهای دمایی در زبان گاو وجود دارد.
در پدیده نشخوار در برگرداندن خوراک رسپتورهای مکانیکی اندازه ذرات را تشخیص می دهند و رسپتورهایی برای درک شیمیایی شرایط شکمبه به خصوص تشخیص اسیدی بودن را دارا هستند.
خواب در گاوها
گاوها زمان کمتری را نسبت به انسان ها، سگ ها و اسب ها در خواب می گذرانند. دراز کشیدن برای رفع خستگی ضرورت دارد و گاوها تمایل زیادی برای این رفتار دارند. گاوی که دراز نکشد آثار استرس و خستگی در او مشاهده می شود.
گاوها تقریبا ٧ - ٨ ساعت در روز را چرت می زنند. زمان دراز کشیدن 9.4 تا 14.7 ساعت با میانگین یک دوره زمانی کوتاه از 0.9 تا 1.4 ساعت برای هربار دراز کشیدن.
زمان صرف شده برای استراحت معمولا برای گوساله ها ۱۳ ساعت در روز ، برای گاوهای نر ۱۲ ساعت در روز و برای گاوهای شیرده ۷ تا ۱۰ ساعت در روز است. اگر نسبت خواب در زمان تولد 100% باشد، بعد از بلوغ به 25% کاهش می یابد. گاوها خوابشان کوتاه و به طور طبیعی گذرا خواهد بود. گاوها بدون اینکه هوشیاری خود را از دست بدهند استراحت می کنند.
سه نوع خواب در گاو مشاهده می شود:
1- چرت زدن(DR): پلک بالایی شل شده، آستانه تحـریـ*ک افزایش و هوشیاری کاهش؛ با افزایش سن کاهش می یابد.
2- خواب سبک(QS): چشم ها تقریبا بسته و آستانه تحـریـ*ک افزایش و با افزایش سن کاهش می یابد.
3- خواب کامل(AS): چشم ها کاملا بسته، حرکات سریع چشم و آستانه تحـریـ*ک افزایش می یابد. کوتاه و 5 دقیقه ولی در شب به تعداد زیاد، 10 – 11 بار یا بیشتر، اتفاق افتاده و چند نوبتی است.
گاوها عمل REM در خواب ( حرکت سریع چشم " خواب صحیح و درست") را در یک دوره کوتاه ٢ تا ٨ دقیقه ای انجام می دهند.
به طور تئوریک، خواب دو عمل را برای گاوها انجام می دهد:
١) ایجاد بهبودی و رمق تازه برای باز گرداندن بدن از نظر فیزیولوژیکی و روانی به حالت طبیعی
٢) ایجاد مقاومت در برابر تحریکات محیطی و افزایش آستانه پاسخ به این تحریکات.
استراحت برای جلوگیری از خستگی لازم است. گاوهای محروم از استراحت REM را از دست می دهند، ولی آن را بوسیله خواب بدون REM و در حالیکه ایستاده اند، جبران می کنند.
 
آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: R_m_R

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
119
1,178
346
22
رفتار خوابیدن و ایستادن
به دلیل اینکه استراحت در گاو یک امر لازم و ضروری است، گاوها این نیاز را در خود می بینند که زمان و مقدار دراز کشیدن و استراحتشان در طول شبانه روز را به صورت ثابت درآورند،؛ زیرا وقتی زمان استراحت آن ها برای چند ساعت محدود می گردد سلامتی آنها به خطر می افتد.
۵۵ درصد کل زمان دراز کشیدن و استراحت در گاوهای شیری در دوره ساعات ٢٢ تا ۴ صبح اتفاق می افتد. گاوهای بالغ به شکم می خوابند و روی جناق سـ*ـینه تکیه می کنند. دراز کشیدن به پهلو به دلیل نیاز به خارج کردن گازها از شکمبه امکان پذیر نیست و کمتر است. گاوهای آبستن به خصوص دوقلو دوست دارند به طرف چپ بخوابند. گاوها مسن تر می شوند تمایل کمتری برای خوابیدن به پهلوی چپ نشان می‌دهند. در صورتی که کف شیب داشته باشد، گاو ها ترجیح می دهند قسمت عقب بدنشان روی بلندی باشد. در سیستم جایگاه حالت پشت به پشت را به حالت سر به سر ترجیح می دهند؛ چون دوست ندارند روبه روی هم بخوابند.
چندین تغییر فیزیولوژیکی در ارتباط با کاهش زمان دراز کشیدن نیز وجود دارد، که شامل: کاهش در سطوح هورمون رشد و افزایشی کوتاه مدت در سطوح کورتیزول خون( پاسخ مشترک فیزیولوژیکی به استرس) می باشد. بیشترین نگرانی در خصوص مناسب نبودن استراحت، افزایش در شیوع ابتلا به لنگش است.
بین 35 تا 81 دقیقه با ۴ دست و پا درغرفه های آزاد می ایستادند، و بین 89 تا 174 دقیقه در روز فقط با پاهای جلویی در جایگاه انفرادی و با دوپای عقبی در راهرو جایگاه انفرادی آزاد می ایستند.
رفتارهای اجتماعی:
گاوها حیوانات اجتماعی هستند. گله های گاو شیری شامل افراد غالب و همنیطور گاوهای مطیع است. اغلب گله دار و یا هر فردی که مقداری به رفتار گروهی آنان توجه کند، رئیس گله یا گروه را و این روابط را به سادگی تشخیص می دهد. جدال در گروه معمول و معلوم نیست. با رفتارهایی همچون با سر ضربه زدن، هل دادن و یا رفتار مطیعانه مثل لیس زدن و آرایش کردن قابل مشاهده است.
ساختار اجتماعی گاوها:
در اجتماع گاوها، معمولا گروه هایی از گاوهای ماده را تشکیل می دهند که یک ماده رئیس است. گاوهای نر هم تشکیل گروه می دهند که یک نر رئیس است. گروه شامل مادر و فرزندانش و یا خویشاوندانش است. دو گروه مشخص از گاوهای در حال رشد و گاوهای بالغ وجود دارد که هر دو از یک جنس هستند.
سلسله مراتب برای دستیابی به خوراک و امکانات است. گاو غالب اول غذا میخورد و وقت زیادی هم صرف می کند. گاو مغلوب پوزه را پایین آورده درخواست غذا می کند ولی نمی خورد تا گاو غالب اجازه دهد. رعایت سلسله مراتب درگیری در گله را کاهش می دهد. در صورت کمبود منابع، این منابع به قوی ترین حیوانات تعلق می گیرد.
سلسله مراتب جداگانه ای برای دستیابی به غذا، فضا، الگوهای جنـ*ـسی، شیردوشی و ... می تواند وجود داشته باشد. عوامل غالب بودن شامل: وزن، سن، جنس، شاخدار یا بی شاخ بودن، بلندی قد، عوامل ژنتیکی و ... که شاخ و سن و وزن از همه مهمتر هستند. حیوان سنگین به سبک، شاخدار به بی شاخ، گاو مسنتر به جوانتر، گاوهای بزرگتر به کوچکتر، گاو نر به ماده و سابقه ماندن در طویله غالبیت ایجاد می کند.
اگر گاوهای قوی تر به گله اضافه شوند، از گله تبعیت می کنند، حتی اگر مسن تر و سنگین تر باشند و به تدریج جایگاهشان در گله را می یابند. در دوره فحلی به دلیل ترشح استروژن شدت غلبه افزایش و گاوها درگیر شده و یکدیگر را می ترسانند. هر چه آبستنی پیش می رود غلبه کاهش می یابد. پرولاکتین اثر منفی روی غلبه دارد. گاو آبستن هر چه سنگینتر می شود، آرام تر شده و خود را از گله دور نگه می دارد.
 
آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: R_m_R

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
119
1,178
346
22
غشو کردن گاو دیگر یا غشو شدن توسط گاو دیگر می تواند غالبیت و مغلوبیت را به اثبات برساند. قاطی کردن تلیسه ها با گاوهای بالغ و لنگش موجب فشار اجتماعی و تاثیرات نامطلوب می شود.
حیوانات غالب به طور منظم در طول سال غالبیتشان را ثابت می کنند. تغییرات در تسلط در مورد 25% گاوها در هر سال صدق می کند. غالبیت به مقدار جزئی توسط فرمون ها کنترل می شود.
در چرای آزاد گاوهای غالب در وسط حرکت می کنند و دور از دید هستند. گاوهای با درجه پایین در جلو حرکت می کنند. در داخل فارم حرکت گاوهای با رده پایینتر بیشتر است تا همیشه فاصله خود را با افراد در رده بالاتر حفظ کنند و موجب استرس می شود. فضای آخور باید حداقل 15 سانتیمتر باشد تا رقابت و نزاع کم شود.
اندازه گله و تعیین حدود:
هر چه اندازه گله افزایش یابد، افراد سختتر همدیگر و جایگاهشان را به یاد می آورند و درگیری ها افزایش می یابد. در گوساله ها غالبیت شکل نگرفته و این نوع درگیری ها نیست. در گله های بزرگ به گروههای 10- 12 راسی شکسته می شود و غالبیت شکل می گیرد. بین گروه ها نیز غالبیت وجود دارد. هر چه گله کوچکتر باشد ثبات و کاهش درگیری زودتر انجام می گیرد. هر چه گله بزرگتر باشد فاصله گاوها و همین طور گوساله ها از هم بیشتر می شود و فاصله 10 – 12 متر را از یکدیگر حفظ می کنند.
مخلوط کردن گروهها
در مزرعه گروه بندی انجام می گیرد. مثلا گروههایی مثل گروه گاوهای پرشیر، متوسط شیر و کم شیر؛ گروه گاوهای خشک، گروه گاوهای دوره انتقال، گروه بندی برای تولید مثل و... و گاوها مرتبا بین گروه ها انتقال می یابند.
در زمان مخلوط شدن گروهها، رابـ ـطه غالبیت و مغلوبیت جدید ایجاد می شود. این درگیری ها طی حدود 24 تا 72 ساعت بسته به درجه تغییر در گله انجام می گیرد. در این زمان درگیری ها دو برابر می شود. در گله های نر و اخته ها، این درگیری ها همراه با سوار شدن بر روی هم جنس و استراحت بر پشت همدیگر است. مخلوط کردن گروه ها چه جنس ماده، چه جنس نر یا مخلوط کردن نر و ماده به خصوص موجب تحـریـ*ک و تحریکات جنـ*ـسی می شود.
توصیه می شود گاوها مرتبا با فاصله های 15 روزه یا بیشتر بین گروه ها انتقال یابند. در زمان مخلوط شدن به هر حال استرس گاوها افزایش و روی کیفیت گوشت اثر نامطلوب دارد.
دفع مگس و حشرات مزاحم:
مگس و حشرات مزاحم به ترشحات از غده های لاکریمال Lacrimal و سباسئوس Sebaseous حمله می کنند. موجب می شوند که فاصله بین گاوها کاهش یابد. در مزاحمت شدید گاوها کنار هم قرار می گیرند و می ایستند. سرهایشان کنار هم قرار گرفته و می ایستند و با حرکت دم، سر و گوش ها مگس ها را فراری می دهند. سعی می کنند در جایی قرار بگیرند که باد حضور حشرات مزاحم را کم کند. مکان های بلند را جستجو می کنند تا باد بیشتر باشد.
گوشه نشینی و جدا ماندن از گله:
نزدیک به گوساله زایی از گله جدا می شوند و گوشه نشینی می کنند. گاوهای نر دوست دارند از گله و گاوهای نر دیگر و گاوهای مغلوب جدا باشند. گاوهایی که بیمار می شوند، گوشه نشینی می کنند. گاوهای فعال از نظر جنـ*ـسی، برای اعمال جنـ*ـسی با گاو نر یا گاوهای دیگر دور از گله انجام می دهند. گوساله ها از مادر جدا شده در باکس انفرادی نگهداری می شوند. توصیه می شود تا 56 روزگی در باکس انفرادی نگهداری شوند.
گاوهایی که از تولد با همدیگر در ارتباط بودند، درگیری های غالبیت یا انجام نمی گیرد یا خیلی کم است. حتی اعمال جنـ*ـسی مثل سوار شدن و سواری گرفتن کمتر انجام می گیرد.این گاوها به خاطر بازیهایی که در زمان گوسالگی انجام می دادند، ارتباط قوی تری دارند.
ارتباط برقرار کردن:
اولین وسیله دیدن است. گاو سر خود را پایین نگه می دارد و شاخ خود را به حریف نشان می دهد. زمین را می کند و نفس صدادار می کشد. سر و گردن خود را به زمین می مالد که برای تعیین قلمرو است و فرمونهای بزاقی را به علوفه می مالد. جنگیدن در گاو کم است و به فشار آوردن با سر و هل دادن حریف خلاصه می شود. در هر دو جنس دم را بالا می برند. درجه بالا بردن دم به وضعیت تونوس و تحـریـ*ک بستگی دارد.
وسیله بعدی بو کشیدن است. پیام دهنده های شیمیایی در ارتباط بین اجتماع ها و تعیین قلمرو استفاده می شود. فرمون ها در بزاق، شیر، ادرار و دیگر ترشحات بدن وجود دارند. گاو نر 4 روز قبل از فحلی تغییر در ترشحات فرمونی گاو ماده را تشخیص می دهد.
وسیله دیگر حس لامسه و لمس کردن است. شکل های اصلی ارتباطات تماسی رد تهاجم شامل حمله ، فشار سر، شاخ زدن و بندرت لگد زدن است. گفته می شود که پرش احتمالاً هم کاربرد تهاجمی و هم کاربرد جنـ*ـسی دارد.
حمله اساساً توسط نرها مورد استفاده قرار می گیرد و شامل نزدیک شدن با سرعت همراه با پایین آوردن سر است و اغلب از شاخ به عنوان سلاح استفاده می شود. فشار دادن سر در نژادهای شاخدار با قفل شدن شاخ ها و تماس بین پیشانی ها مشخص می شود. سر برای وارد کردن حداکثر نیرو پایین آورده شده و یک وضعیت ساکن اتخاذ می شود. هر حیوان سعی می کند نیرویش بر حریف فزونی یابد یا قدمی پیش بگذارد و دسترسی شاخ ها به ناحیه آسیب پذیر (پهلوها- پستان ها) را افزایش دهد.
هل دادن، با سر فشار آوردن و با سر ضربه زدن، شاخ زدن، سواری گرفتن، سواری دادن هم در این نوع ارتباط طبقه بندی می شود. ناحیه تهیگاه، بین دو پا یا ناحیه پستان نقاط حساس هستند که ضربه به آنها دردناک است.
 
آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: R_m_R