رفتارشناسی حیوانات اهلی

بازدیدها
: 39 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: HananehKH

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
94
965
256
22
اهلی سازی حیوانات مزرعه ای
اهلی سازی : به گزینی ژنتیکی حیوانات و قرار دادن آن ها در محیط های معین
تکامل رفتار: برخی رفتارها غریزی و برخی تحت شرایط محیط هستند. حیوانات برای بیشتر رفتارهای خود زمینه ژنتیکی دارند؛ اما این محیط است که رفتار انتهایی حیوانات را شکل می دهد.
ارتباط میان حیوانات: حیوانات پیوسته با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که ابزار ارتباط از راه صدا، بو، فرمونهاو نشانه ها که بیشتر در یک گونه صورت می گیرد؛ ولی در بین گونه ها هم ممکن است ابزار ارتباطات باشد.
دو دسته کلی رفتار شامل:
1. رفتارهای غریزی Instinct
2. یادگیری Learning
1 -Instinct رفتارهای غریزی: از ژنوتیپ حیوان منشاء می گیرند. به نوعی به صورت حافظه گونه ای از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.
رفتاری که یک حیوان از زمانی که متولد می شود قادر به انجام آن است. جوجه های پرندگان از بدو تولد می دانند که باید دهانشان را برای غذا باز کنند.
1 -به صورت کامل به ارث می رسند؛ 2 -از الگوی حرکتی قالبی، قاطع و غیرقابل تغییر برخودارند؛ 3 -در همه افراد گونه شبیه به هم است؛ 4 -با یک محرک ساده به راحتی برانگیخته می شوند.
2 -یادگیری Learning شامل:
1 .عادت کردن: همانطور که ما بر اثر عادت وجود عینک را حس نمی کنیم، اسب نیز اوائل حساس است بعد عادت می کند.
2. یادگیری علامتی: همان آزمایش پاولف است. صدای زنگ و سگها یا مدفوع کردن گاو در زمان توشه رکتال
3 .یادگیری به صورت شرطی: خوردن آب از آبخوری اتوماتیک یا نیپل.
4 .زنجیره ای: بستن سگ و وادار کردن به نشستن یا پریدن از حفاظ و ....
5 .یادگیری از طریق تمیز دادن یا تشخیص دادن : گاو سطل قرمز و سفید را تشخیص می دهد. یک سال بعد هم یادش می ماند.
6 .درک کردن: مشکلترین و نیازمند هوش زیاد مثل تست بچه ها که تفاوت بین دایره، مثلث و بیضی را تشخیص دهند.
7 .تقلید کردن فوری یا نقش پذیری : نوعی یادگیری فوری مثل جوجه ها و بچه اردکها که دنبال اولین چیزی که حرکت می کند راه می افتند. حتی در کره اسب هم قوی است.
8 .چاپ زدن تقلید کردن: حیوانات از همدیگر چیز یاد می گیرند.
9 .یادگیری نهفته: این نوع یادگیری بر اساس رفتارهای کاوشگرانه حیوانات تعریف می شود. بیشتر حیوانات میل ویژه ای برای کاوشگری دارند.
10 -یادگیری حل مشکل: این نوع یادگیری بر اثر مواجهه با مشکل به دست می آید. مثل آن که کلاغ گردو را از ارتفاع به پایین پرت می کند تا به مغز آن دست یابد.
الگوهای رفتاری: رفتار حیوان حول محور قابلیت برای حرکت تمرکز یافته است.
– حیوانات برای خوراک، آب، پناهگاه و غیره جستجو می کنند.
– حیوانات با یکدیگر بازی می کنند.
– حیوانات برای جفت خود جستجو می کنند.
نتایج رفتار به عنوان یک واکنش به یک تحـریـ*ک یا محرک تلقی می شود. یک محرک یک تغییر آشکار
در محیط داخلی یا خارجی حیوان است. محرکها شامل:
– گرسنگی Hunger.
– صدا Sound.
– درد Pain.
- محرک های بینایی
–تغییرات هورمونی changes Hormonal.
 
آخرین ویرایش:

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
94
965
256
22
انواع اصلی رفتار حیوانات MAJOR TYPES OF ANIMAL BEHAVIOR
- اجتماعی Social
- جنـ*ـسی Sexual
- مادری Maternal
- ارتباطی Communicative
- تغذیه Feeding
- حذف کننده Eliminative
- جستجو برای پناهگاه یا لانه Shelter-Seeking
- کند و کاو و جستجو Investigative
- رفتار مسری Allelomimeticcontagious behavior
رفتارشناسی گاو
در طی هزاران سال اهلی کردن حیوانات، مطالعات روی حیوانات وحشی و رها شده در مراتع، نشان داده اند که، رفتار حیوانات مزرعه ای، هنوز شباهت نزدیکی با نیاکان وحشی آنها دارد.
حیواناتی که در طبیعت نقش صید را دارند، مانند نشخوارکنندگان اهلی، به نوعی سازگاری پیدا کرده اند که بتوانند، خود را از گزند صیادان دور، و در امان نگه دارند. ترس، باعث تحـریـ*ک حیوان، برای جلوگیری از ایجاد وضعیت های سخت می شود. ترس در حیوان باعث بروز رفتارهای خاصی می شود که می توانند اثرات بسیار بدی روی حیوان داشته باشند.
ترس حیوان از انسان، می تواند اثرات منفی روی تولید داشته و موجب اختلالات فیریولوژیکی شود. در شیر گاوهایی که در طی اولین زایمان، به حضور توام با آرامش انسان، عادت کرده باشند، غلظت کورتیزول پایین تر خواهد بود.
زمانی که شخص جدیدی، یا شخصی که قبلا با گاوها بد رفتاری کرده، وارد شیردوشی می شود، ضربان قلب گاوها بالا می رود. با بالا رفتن ضربان قلب، تولید نیز پایین می آید. این تغییرات فیزیولوژیکی در ارتباط با استرس، می تواند، در پایین آمدن تولید شیر و ترشح شیر موثر باشد.
غلظت کورتیزول در شیر، تقریبا ١ ساعت قبل از شیردوشی، می تواند به عنوان شاخصی از کورتیزول پلاسما به حساب آید، چرا که، کورتیزول آزاد، به سرعت، و بر اساس قانون انتشار، به بخشهای دیگر حرکت کرده، و از غلظت آن کاسته می شود. پس، فعالیت محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- آدرنال، در حوالی زمان شیردوشی، احتمالا، انعکاسی در غلظت کورتیزول شیر، و در نتیجه ترس، در زمان شیردوشی دارد، این عمل پاسخی است به استرس شدید، که می تواند روی کورتیزول شیر تاثیر داشته باشد.
شنوایی و حساسیت گوش گاو

صداهای با فرکانس بالا مربوط به لوازم و تجهیزات می توانند باعث اذیت و آزار آنها شود. انسان به صداهایی درمحدوده 1 تا 4 کیلوهرتز حساس است. حساسیت گوش گاوها از 26 دسی بل تا 8 کیلوهرتز می رسد و حداکثر تا 35 KHz را می شنود. گاوها کمتر توسط صدا با هم رابـ ـطه برقرار می کنند.
ساختار شنیداری شبیه انسان دارند. با این تفاوت که دقت در تشخیص صدای کمتر و تحمل دامنه فرکانس بالاتری دارند(مثلا صدای ماشین شیردوش موجب متفرق شدن گاوها می شود).
قابلیت مدیریت مکان صدا یا تشخیص مکان صدا را در سطح افقی دارند. ولی قابلیت پایینی در طبقه بندی شنیدن صداها در سطح عمودی دارند یا صدایی که از سمتی غیر از افق بالا رفته و سپسس پایین بیاید یا برعکس اصطلاحا صدای سفر کرده قابلیت پایینی دارند.
انواع خاصی از صداها معمولاً همراه با رفتارها یا حالات هیجانی خاص است. بویژه هر چه حیوان هیجان زده تر می شود، طول دامنه و زیر و بم صداها افزایش می یابد. صدای گوساله ها در طی دوران جداسازی دارای فرکانس پایین تر است و برد بیشتری نسبت به زمان داغ زدن به هنگام شماره زنی دارند که شاید نشانگر استرس بیشتر باشد.
بینایی
ساختار چشم گاو شبیه انسان است. مکانیسم خوبی برای تشخیص رنگها دارند مخصوصا در طول موجهای بلند نوری(زرد، نارنجی و قرمز). دیدن دقیق رنگ قرمز و پاسخ سریع به آن ممکن است به علت این باشد که زمانی که یکی از اعضاء گله مورد حمله قرار می گیرد به خون آمدن عکس العمل دفاعی نشان دهند.
در تشخیص طول موجهای کوتاه نوری(آبی، خاکستری و سبز) مشکلاتی دارند. البته گوسفند این مشکل را ندارد و علوفه سبز تیره و سبز روشن را تمایز می دهد. قدرت نسبتا خوبی در تشخیص عمق، حرکت، شکل، اندازه، سایه و... را دارند.
دامنه دید گاو 330 درجه است. محدوده بر هم افتادن(overlap) دید هر دو چشم در گاو 30 – 50 درجه است. گاو یک ساعت بیولوژیکی داخلی دارد که با طول مدت نور و بعد اون روز و نسبت روشنایی بر تاریکی تنظیم میشود و گاو به برنامه های نوری پاسخ می دهد. زمانی که طول روز در حال کاهش باشد حداقل تولید در گاو ها به دست می آید. به عبارت دیگر حداقل تولید در روزهای کوتاه سال به دست می آید.
نسبت های روشنایی به تاریکی بالاتر برای گاو بهتر است. در روشنایی به آسانی حرکت می کند از تجـ*ـاوز و تعـ*رض آگاه می شود و در روز از شکارچیان فرار می کند. شرایط نامساعد محیطی در روزهای بلند سال کمتر است. به هر حال مشخص شده است که گاوها با ۱۶ ساعت روشنایی در روز در مقایسه با ۱۰ و ۲۴ ساعت روشنایی بالاترین تولید را داشتند. این حالت ممکن است با فیدبک پرولاکتین بر هیپوتالاموس در ارتباط باشد که موجب می شود اعصاب سنتز دوپامین را افزایش دهند.
فاصله فرارFlight Zone: فاصله ای که هر کس به گاو نزدیک می شود، حیوان حرکت یا فرار می کند. اغلب 2 متر است.
بویایی
در گاو نوعی وسیله ارتباطی داخل گونه حیوانی است و همانند دیدن با اهمیت است. گاو علاوه بر بینی ارگانی به نام vomeronasal یا ارگان Jacobson’s است که برای ارتباطات اجتماعی استفاده می شود. این ارگان در سقف دهان جای دارد.
در رفتار Flehman که یک نوع رفتار جنـ*ـسی است از این ارگان استفاده می شود. هوا را از دهان عبور داده و بینی و منخرین تا حدودی توسط پیچیدن ل*ب.ه*ا به بالا بسته شده و سر بالا قرار می گیرد و دهان نیمه باز می ماند.
علائم شیمیایی مورد استفاده برای ارتباطات اجتماعی برون گونه ای و درون گونه ای فرمونها نامیده می شوند که توسط غدد بین انگشتی، زیر حدقه ای، کشاله رانی و بزاقی ترشح می شود که بویژه در ناحیه پرنیه تجمع یافته اند.
 
  • Like
Reactions: R_m_R and AmirMhmd

HananehKH

دوستدار انجمن
عضو انجمن
30/7/19
94
965
256
22
فرمون ها در شیر، ادرار و ترشحات بدنی دیگر نیز وجود دارند. نرها می توانند تغییر در ترشح فرمونی گاو ماده را بیش از چهار روز قبل از فحلی تشخیص دهند. از طریق مالیدن سر و گردن به زمین با فرمون ها زمین را علامت گذاری می کنند.
حساسیت شیمیایی گاو وسیع است و توانایی تشخیص محلول های خیلی ضعیف نمک های سدیمی تا مولکول های بزرگ هیدروکربن و استروئیدها را دارد.
بنابراین گاو قادر است بوها را از اجسام جاندار و غیر جاندار تشخیص دهد و از این اطلاعات برای تغییر دادن رفتارهای تولید مثلی، خوردن و رفتارهای اجتماعی استفاده نماید. گاوها قدرت بویایی قوی تری از انسان دارند. تفاوت های خیلی جزئی تر در غلظت بو را نسبت به انسان تشخیص می‌دهند. اگر توانایی انسان برای تشخیص بو یک از ۳ باشد ، توانایی گاو یکی از ۲۵ است. ولی حس بویایی نقشی در انتخاب خوراک ندارد.
چشایی
شبیه انسان است. ولی تفاوتهایی وجود دارد. نوک زبان به شوری، وسط زبان به شیرینی حساس است؛ ولی در انسان برعکس است. گاو شیرینی بیشتری از منوساکاریدها نسبت به دی ساکاریدها و شیرینی بیشتری از گلیسین، ساخارین سدیم و گزایلینتل Xylintol نسبت به انسان حس می کنند. در زبان گاو رسپتورهای آبی وجود ندارد؛ ولی در انسان وجود دارد. نوشیدن آب توسط قسمت جلویی گاوها صورت می گیرد و به جریان مواد حساس است. رسپتورهای دمایی در زبان گاو وجود دارد.
در پدیده نشخوار در برگرداندن خوراک رسپتورهای مکانیکی اندازه ذرات را تشخیص می دهند و رسپتورهایی برای درک شیمیایی شرایط شکمبه به خصوص تشخیص اسیدی بودن را دارا هستند.
خواب در گاوها
گاوها زمان کمتری را نسبت به انسان ها، سگ ها و اسب ها در خواب می گذرانند. دراز کشیدن برای رفع خستگی ضرورت دارد و گاوها تمایل زیادی برای این رفتار دارند. گاوی که دراز نکشد آثار استرس و خستگی در او مشاهده می شود.
گاوها تقریبا ٧ - ٨ ساعت در روز را چرت می زنند. زمان دراز کشیدن 9.4 تا 14.7 ساعت با میانگین یک دوره زمانی کوتاه از 0.9 تا 1.4 ساعت برای هربار دراز کشیدن.
زمان صرف شده برای استراحت معمولا برای گوساله ها ۱۳ ساعت در روز ، برای گاوهای نر ۱۲ ساعت در روز و برای گاوهای شیرده ۷ تا ۱۰ ساعت در روز است. اگر نسبت خواب در زمان تولد 100% باشد، بعد از بلوغ به 25% کاهش می یابد. گاوها خوابشان کوتاه و به طور طبیعی گذرا خواهد بود. گاوها بدون اینکه هوشیاری خود را از دست بدهند استراحت می کنند.
سه نوع خواب در گاو مشاهده می شود:
1- چرت زدن(DR): پلک بالایی شل شده، آستانه تحـریـ*ک افزایش و هوشیاری کاهش؛ با افزایش سن کاهش می یابد.
2- خواب سبک(QS): چشم ها تقریبا بسته و آستانه تحـریـ*ک افزایش و با افزایش سن کاهش می یابد.
3- خواب کامل(AS): چشم ها کاملا بسته، حرکات سریع چشم و آستانه تحـریـ*ک افزایش می یابد. کوتاه و 5 دقیقه ولی در شب به تعداد زیاد، 10 – 11 بار یا بیشتر، اتفاق افتاده و چند نوبتی است.
گاوها عمل REM در خواب ( حرکت سریع چشم " خواب صحیح و درست") را در یک دوره کوتاه ٢ تا ٨ دقیقه ای انجام می دهند.
به طور تئوریک، خواب دو عمل را برای گاوها انجام می دهد:
١) ایجاد بهبودی و رمق تازه برای باز گرداندن بدن از نظر فیزیولوژیکی و روانی به حالت طبیعی
٢) ایجاد مقاومت در برابر تحریکات محیطی و افزایش آستانه پاسخ به این تحریکات.
استراحت برای جلوگیری از خستگی لازم است. گاوهای محروم از استراحت REM را از دست می دهند، ولی آن را بوسیله خواب بدون REM و در حالیکه ایستاده اند، جبران می کنند.
 
  • Like
Reactions: R_m_R