جاهای دیدنی همدان و اطراف آن

نمایش ها
: 81 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: Madam.city77

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
استان همدان جزء استان‌هاى غربى ایران است . شهرستان‌هاى این استان عبارت‌اند از: همدان، ملایر، تویسرکان، نهاوند، کبودرآهنگ، اسدآباد، بهار ،رزن و فامنین. همدان شهری نشسته بر دامنه الوند، از سده هشتم پیش از میلاد پایتخت مادستان و در روزگار هخامنشیان پایتخت باستانی کشور ایران بوده و طی نزدیک به سه هزار سال گذشته همواره به عنوان یک شهر آباد پا برجا مانده و از این پیشینه کهن آثاری از دوره های گوناگون تاریخی به جا مانده است.

 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۱- شیر سنگی همدان :مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است. این مجسمه که بعد از گذشت سالیان دراز به شیر شباهت کمتری دارد، در زمان اسکندر مقدونی، برای یادبود یکی از سرداران محبوب اسکندر به نام هفایستیون و به دستور خود او ساخته شد. متاسفانه در طول سال‌ها این مجسمه مورد کم‌لطفی مردم و جنگاوران قرار گرفته است، تا جایی که در ابتدا دو مجسمه شیر سنگی وجود داشت که در دروازه شهر قرار داشتند که یکی از این شیر‌ها تخریب شد و دیگری پنجه‌ی دستش شکسته شد. بعد از آن تا مدت زیادی این مجسمه روی زمین بود و مردم به آن آسیب می‌رساندند تا سال ۱۳۲۸ که مهندس هوشنگ سیحون آن را در محل فعلی نصب کرد. بازدید از این مجسمه رایگان است.
آدرس: استان همدان، همدان، میدان سنگ شیر که در انتهای خیابان ۱۲ متری سنگ شیر و در وسط میدان مربع شکلی به همین نام جای گرفته‌است.
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۲-آرامگاه بوعلی‌سینا و موزه:
آرامگاه شیخ الرئیس بوعلی سینا یا آرامگاه بوعلی سینا بنای یادبود شیخ‌الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است .در نزدیکی آرامگاه ابن سینا، آرامگاه عارف قزوینی، شاعر بزرگ ایرانی قرار دارد. توصیه می‌کنیم که حتما در نخستین روز سفر به همدان به این مجموعه زیبا سر بزنید. البته فراموش نکنید که ساعت بازدید همه روزه از ۸ صبح تا ۸ شب بوده و قیمت بلیط ورودی هم ۳ هزار تومان در سال ۹۶ بوده است.
آدرس: همدان، میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۳- آرامگاه بابا طاهر :

آرامگاه باباطاهر عـریـان مربوط به دوره معاصر است .مشهورترین دوبیتی سرای ایران در میدانی هم‌نام خودش آرام گرفته است. باباطاهر عـریـان که در اوایل قرن چهارم و اواخر قرن پنجم می‌زیست، از بزرگ‌ترین شعرا و عرفای زمان خودش است. آرامگاه این شاعر بزرگ در شهر همدان، در میدانی سرسبز و بالای تپه‌ای نچندان مرتفع قرار گرفته است. قدمت اصلی این مقبره به زمان سلجوقیان برمی‌گردد، به طوری که در قرن ششم هجری یک برج هشت ضلعی آجری بر بالای قبر باباطاهر بود، اما با گذشت زمان ویران شد و بعد از آن در زمان پهلوی اول بازسازی آن شروع شده است.در طول بازسازی یک کاشی فیروزه‌ای‌رنگ که آیات قرآن مجید روی آن به خط کوفی و برجسته نوشته شده است، کشف شد که هم‌اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. ورودی این آرامگاه ۲۵۰۰ تومان در سال ۹۶ و ساعات بازدید از ۸:۳۰ صبح تا ۸ شب است.
آدرس: استان همدان، همدان، میدان باباطاهر
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۳- گنبد علویان :

گنبد علویان این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان است و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.
آدرس: چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۴- مجموعه فرهنگی و گردشگری هگمتانه :هگمتانه محل شهری باستانی با ویرانه‌های باستانی و موزه‌ای برای نمایش مصنوعات کشف‌شده می باشد . موزه هگمتانه در سال ۱۳۷۳ شمسی افتتاح شده‌است. این موزه به جز عصر روزهای دوشنبه تمام روزهای هفته باز است. این موزه در شرق تپه هگمتانه و در کنار گودال معروف فرانسوی‌ها قرار دارد. شهر باستانی هگمتانه پایتخت مادها، پایتخت تابستانی هخامنشیان که روزگارانی مردمانی در آن می‌زیستند، حالا به دشتی بزرگ و خالی از سکنه تبدیل شده است. اکباتان، نامی است که یونانیان باستان هگمتانه را به با این نام می‌خوانند، برای بازدید از این شهر باید به بافت قدیمی شهر همدان بروید. وقتی که وارد این شهر بزرگ شدید، با ۲ مسیر مجزا رو به رو می‌شوید؛ پیشنهاد ما این است که ابتدا به سمت موزه و کلیسا رفته و سپس از کارگاه‌های جنوبی و مرکزی دیدن کنید. علت این است که لازم نیست مسیر رفت و برگشت کارگاه‌ها را دوبار طی کنید و وقت بیشتری برای بازدید خواهید داشت. در حفاری‌ها آثاری چون تکوک طلایی بز کوهی هگمتانه و اسلحه‌های شکار و وسایلی چون کاسه و قاشق نقره پیدا شدند که به جز تکوک طلایی که در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود، باقی آثار در موزه‌ای که در همین مکان احداث شده، نگهداری می‌شوند. حتی نمونه‌ی ساخته‌شده از کتیبه‌های گنج‌نامه را نیز می‌توانید در این موزه پیدا کنید. در حیاط پشت موزه ستون‌های این شهر و اشیای بزرگ‌تر قرار دارد.
بعد از این که از موزه بیرون آمدید، می‌توانید به سمت دو کلیسای زیبا و قدیمی بروید. کلیسا آنجلی و کلیسا گریگوری استفان در این شهر باستانی قرار دارند.این دو کلیسا در مکانی نزدیک به هم قرار دارند. ارامنه‌های اصفهان، تجار ارمنی روسی ساکن همدان و مهاجران در سال ۱۶۷۶ کلیسای گریگوری استفان را ساخته‌اند.
بعد از این که از دو کلیسا بازدید کردید، به سمت کارگاه مرکزی و جنوبی بروید. این دو کارگاه نمایی از شهر باستانی هگمتانه را نشان می‌دهد و اشیای داخل موزه در این دو سایت باستان‌شناسی کشف شده‌اند. ساعات بازدید از این شهر تاریخی از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب بوده و قیمت بلیط ورودی ۳هزار تومان در سال ۹۶ بوده است.
آدرس: منطقه ۳ همدان، میدان هفت تیر
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۵- موزه حمام قلعه :موزه حمام قلعه یک موزهٔ مردم‌شناسی است که در سال ۱۳۸۷ شمسی افتتاح شده‌است. ساعات کار این موزه از ۸ صبح تا ۲۲ بعدازظهر است. داخل این موزه یک سفره خانهٔ سنتی نیز وجود دارد.

آدرس: همدان، منطقه ۱، صدوقی ،خیابان شریعتی، کوچه مهر، جنب حمام قلعه
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۶- غار علیصدر ( بزرگترین غار آبی جهان ) :

غار علیصدر بزرگترین غار آبی جهان است و می توان آن را شاخص ترین، برند گردشگری استان همدان دانست. این غار منحصر به فرد برای نخستین بار در سال ۱۳۴۲ کشف شد و طی دهه پنجاه و با تلاش «عبدالله حاجیلو» (رئیس هیئت کوهنوردی همدان) مورد بهره برداری گردشگری قرار گرفت.علیصدر از بسیاری جهات به ویژه به علت وجود گذرگاه های ممتد آبی و دریاچه های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده اند، یکی از زیباترین جلوهای طبیعی ایران و جهان می باشد و پدیده ی زمین شناسی منحصر به فرد در نوع خود است که فقط در معدودی از غارهای جهان همانند: «غار مولیس» در فرانسه و غارهای «شوالیه» و «بوکان» در استرالیا، چنین زیبائی های خیره کننده ای وجود دارد. آب دریاچه غار بدون رنگ و بو، و مزه آن معمولی است و هیچگونه حیات جانوری در آن وجود ندارد؛ درجه حرارت آن در طول سال ثابت و در حدود ۱۲ درجه سانتیگراد است و به قدری آب زلال است که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیر مسلح بخوبی قابل رویت است، و عمق آن در قسمت های مختلف آن از صفر تا ۱۴ متر در نوسان می باشد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر فصل تابستان را برای سفر به همدان انتخاب کردید، در روز‌های تعطیل رسمی یا پنج‌شنبه‌ها در اوایل صبح برای بازدید بروید، چرا که علاوه بر جمعیت توریست‌ها، تعداد زیادی از هموطنان‌مان که ساکن همدان و شهر‌های اطراف آن هستند، این روز را برای بازدید انتخاب می‌کنند. البته در سایر روز‌های هفته شلوغی این مجموعه توریستی کمتر است، در نتیجه کمتر هم منتظر می‌مانید. پس برای این که در صف گرفتن بلیط زیاد منتظر نمانید، ساعت و زمان مناسبی را برای بازدید انتخاب کنید. مدت گردش در غار نهایتا به دو ساعت می‌رسد. بهتر است مقداری آب و خوراکی همراه داشته باشید والبته به یاد داشته باشید که هرگز در آب زباله نریزید؛ در سرتاسر غار سطل زباله تعبیه شده است و می‌توانید زباله‌های خود را به درون سطل بیاندازید.ساعت بازدید از این غار زیبا ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر در تمام طول هفته است. قیمت بلیط غار به دو صورت است که مسیر قدیم ۲۵ هزار تومان و مسیر جدید ۳۵ هزار تومان در سال ۹۶ بوده است. مسیر جدید نقاط بیشتری از غار را نشان می‌دهد.
آدرس : ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان ، در جوار روستای علیصدر
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
۷- مجموعه و دهکده توریستی گنجنامه و عباس آباد :


سنگ نوشته‌های باستانی گنجنامه : سنگ‌نوشته‌هایی بر روی یکی از صخره‌های کوه الوند از دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی وجود دارد. این کتیبه‌ها سخنانی از قول شاه داریوش و خشایارشاه هستند که بر روی این کوه حکاکی شده‌اند. در آن زمان این کوه در مسیر تردد پادشاهان بوده است.
 

Madam.city77

کاربر فعال
عضو انجمن
25/9/18
700
2,819
481
TBZ
آبشار گنج‌نامه :آبشار گنج‌نامه با ۱۲ متر ارتفاع در مسیر صعود به ارتفاعات کوه الوند قرار دارد. این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستان‌ها نیز در جریان است.

بخش توریستی گنجنامه: تله‌کابین، غار آکواریوم، رستوران‌ها، مراکز خرید و فضای بازی که در برج گردشگری گنج‌نامه است.
دشت میشان : اگر به کوه‌نوردی علاقه دارید، می‌توانید از صخره‌های این کوه بالا رفته و به منظره پشت آبشار برسید که دشتی پر از گل است و به دشت میشان معروف شهرت دارد. البته مسیر تله‌کابین از دشت میشان می‌گذرد و ایستگاه دوم تله‌کابین واقع در همین دشت است.
ورودی غار آکواریوم ۱۲ هزار تومان و تله‌کابین یک نفره ۱۶ هزارتومان، دونفره ۲۵ هزار تومان و سورتمه ریلی ۲۷ هزارتومان در سال ۹۶ بوده است