زندگی مومنانه

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
خدا ما را دوست دارد یا خیر؟

✍حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) فرمودند: اگر خواستى بدانى که در وجودت خیر و خوشبختى هست یا نه، به درون خود دقت کن.

اگر اهل عبادت و طاعت را دوست دارى و از اهل معصیت و گـ ـناه ناخوشایندى، پس در وجودت خیر و سعادت وجود دارد و خداوند تو را دوست مى‌ دارد؛

ولى چنانچه از اهل طاعت و عبادت، ناخوشایند باشى و به اهل معصیت، عشق و علاقه ورزیدى، پس خیر و خوبى در تو نباشد و خداوند تو را دشمن دارد

و هر انسانى به هر کسى که به او عشق و علاقه دارد، با همان محشور مى‌ گردد.

اصول کافی، ج۲، ص۱۲۶

‌‌

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
⛔ شوخی با نامحرم ممنوع! ⛔

✍ابوبصیر می گوید:
در کوفه برای زنی قرآن می خواندم، یک بار در موردی با او شوخی کردم. بعد از مدّتی خدمت امام باقر (ع) رسیدم، امام مرا مورد مؤاخذه و سرزنش قرار داد و فرمود:

«کسی که در خلوت مرتکب گـ ـناه شود خداوند به او نظر لطف نمی کند، چه سخنی به آن زن گفتی؟؟!! وی می گوید:از شرم و خجلت سر در گریبان افکندم و توبه کردم. امام باقر (ع) فرمود:«شوخی با زن نامحرم را تکرار نکن.»

بحارالانوار ج۴۶ ص۲۴۷

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
✅چه گناهانى را خدا نمی‌بخشد؟

✍در روایات مى ‏خوانیم:
«اِتّقوا المُحقّرات من الذّنوب فانّها لاتغفر»

وسائل، ج۱۵، ص‏۳۱۰

از گناهان كوچك پرهیز كنید كه بخشیده نمى ‏شود. شاید به این دلیل كه در گناهان كوچك، انسان احساس شرمندگى نمى ‏كند و لذا به فكر توبه هم نمى‏ افتد، بلكه جسارت و جرأت او بر تكرار آن زیاد و زمینه ‏اى براى بخشش فراهم نمى ‏شود.

اگر كسى كه مقدار كمى بدهى دارد، به طلبكار بگوید: تو كه از من‏ طلبى ندارى، مقدارى كه مى‏ خواهى ارزشى ندارد، او طلب خود را نمى‏ بخشد، ولى اگر مبلغ بیشترى بدهكار باشد و نزد طلبكار آید و عذرخواهى كند، طلبكار یا به او مهلت مى دهد و یا او را مى‏ بخشد. آرى، طلبكار، مقدار كم را با جسارت نمى‏ بخشد، ولى مقدار زیاد را ممكن است با عذرخواهى ببخشد.

‌‌‌

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
IMG_20190813_195027_425.jpg

#تـلنگـــر

بهـلول هــارون را در حــمام دید و
گفت: به من یک دینار بدهڪاری
طلب خود را مــےخــواهــم.

هــارون گفت: اجازه بده از حمــــام
خارج شوم من‌ڪه این‌جا عـریانم
و چــیزی ندارم بدهم بهلول گفت:
در روزقیامت هم این‌چنین عـریـان
و بی‌چیز خــواهــــے بود!!

پس طلب‌دنیا را تا زنده‌ای بده
ڪه حمـام آخـرت گـرم اســت و
دستـت‌خــالـی

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
✅معنای کار برای خدا چیست؟

✍حضرت امام صادق علیه السلام :

خداوند بندگانی دارد که روز قیامت پروندۀ اعمالشان کاملاً خالی و سفید است. ملائکه از پروردگار می‌پرسند: چرا هیچ چیزی در پروندۀ اعمال اینها ثبت نشده است؟

خداوند می‌فرماید: اینها برخی از بندگان مخلص من هستند که آن‌قدر خلوص‌شان بالا بوده که وقتی کار خوبی انجام می‌دادند حتی دوست نداشتند ملائکه‌ای که اعمال را ثبت می‌کنند هم ببینند، فقط دوست داشتند خدا ببیند! لذا هر وقت اینها می‌خواستند کار خوب انجام دهند، خدا اجازه نمی‌داد ملائکه ببینند و ثبت کنند. اینها حساب‌شان با خود خداوند است.

عدة الداعی و نجاح الساعی/ص۲۰۷

‌‌‌‌

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
IMG_20190813_195641_187.jpg

✍از عارفی پرسیدند.از کجا بفهمیم در خواب غفلتیم یا نه؟ او جواب داد :

✅ اگر برای امام زمانت کاری می کنی یا تبلیغی انجام میدهی و خلاصه قدمی برمی داری و به ظهور آن حضرت کمک میکنی، بدان که بیداری؛ و الّا اگر مجتهد هم باشی درخواب غفلتی!

برگرفته از کتاب:کیست مرا یاری کند،
من مهدی صاحب الزمانم.

【 الّلهُــمَّ عَجِّــلْ لِوَلِیِّکَــــ الْفَــرَج 】

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان
✅ داستان واقعی جوان همدانی

✍فراهم شدن امر ازدواج بصورت معجزه آسا بدست امام زمان عج

اسمش حسن بود، در شهر نجف اشرف زندگی میکرد، دانشجو بود، اوضاع و احوال روبراهی نداشت، با خودش گفت بار و بندیلم را جمع میکنم و به کربلا می روم، دعایی می کنم برای گشایش رزق و ازدواجم... رسید کربلا، شب را خوابید ، هنوز به حرم مشرف نشده بود، در عالم رویا به خدمت مولا جانمان رسید، آقا فرمودند به او: فلانی دعا کن، پاسخ داد: ای مولای من ، به‌قصد دعا مشرف شدم... آقا فرمود: [همین جا بالای سر است، همین جا دعا کن]،دست به دعا برداشت و به حالت تضرع دعا کرد، آقا فرمود: نشد، برای بار دوم در حالیکه فکر می کرد بهتر از بار اول است دعا کرد، مولا باز فرمودند: نشد، برای بار سوم با تضرع و خشوع بیشتر دعا کرد، بازهم مولا فرمودند: [ نشد]

دیگر عاجز شده بود، به امامش گفت: سیدی! آیا دعا کردن وکالت بردار هست ؟ آقا فرمودند: آری، گفت: من شما را وکیل کردم که برایم دعا کنید...آقا قبول کردند و برایش دعا کردند... دعای مولا برایش کافی بود، زندگی اش را از این رو به آن رو کرد، شخص تاجر همدانی که ساکن تهران بود به عتبات مشرف شد، آنجا به پیشنهاد و اصرار یکی از علما حسن را به دامادی پذیرفت، خلاصه اینکه صاحب زندگی شد و رزق و روزی اش گسترش پیدا کرد...

می دانی این روزها که اجابت دعایم به تاخیر افتاده با خودم می گویم باید دست به دامن آقا بشومو از حضرتش بخواهم حال مرا هم مثل شیخ حسن زیر و رو کند، اما قبل از آن، دلم می خواهد، شبی برسد، سفره ی افطاری پهن کنم و آقا را مهمان نان و خرمایی کنم، دلم میخواهد، سر به شانه های زهرایی اش بگذارم و یک دل سیر گریه کنم...در این تلاطم دنیا ساحل آرامشش را می‌خواهم ...

کنارِ نام تو لنگر گرفت کشتی عشق
بیا که نام تو آرامشی ست طوفانی...

برداشتی آزاد از کتاب مستدرک البحاره

هستی علیپور

کاربر ویژه
عضو انجمن
15/2/19
1,678
7,118
596
22
گیلان