درمان آرتروز با طب فیزیکی

نمایش ها
: 72 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: ραяαѕтσσ

ραяαѕтσσ

کاربر ویژه
عضو انجمن
23/6/16
1,944
13,445
706
18
تهران
اکثریت موارد ابتلا به آرتروز ستون فقرات(اسپوندیلوز) به روش های درمان آرتروز کمر به صورت غیر جراحی به خوبی پاسخ می دهند. برخی از این روش ها در ادامه آمده است:

دارو درمانی آرتروز ستون فقرات
بعد از تشخیص پزشک در مورد ابتلا به آرتروز ستون فقرات اولین روش درمانی ، تجویز دارو است. نوع دارویی که پزشک تجویز می کند به شدت عارضه و شدت درد بیمار و سایر علائم بستگی دارد و در اکثر موارد پزشک یک سیر صعودی را پیش می گیرد و با تجویز داروهایی ضعیف با دوز پایین آغاز می کند و در صورت عدم پاسخ دهی داروهای قوی تری تجویز می کند و در نهایت باز هم در صورت عدم تسکین درد تزریق دارو به ستون فقرات را تجویز میکند که مستقیما داروی مسکن قوی به محل درد تزریق می شود (در ادامه روش تزریق توضیح داده شده)

تزریق در ناحیه اپیدورال برای درمان آرتروز
یکی از مهمترین روش های تزریق این روش می باشد. این روش بخصوص برای درد در ناحیه پایین کمر که بر اثر بیرون زدگی دیسک ایجاد شده موثر است، یکی دیگر از مشکلات ستون فقرات که از آرتروز نشات میگیرد.

ناحیه اپیدورال به غشایی گفته می شود که بین ستون فقرات و ریشه های عصبی پشت ستون قرار دارد. اعصاب اصلی بدن از این ناحیه عبور می کنند و به سایر نقاط بدن مانند پاها می روند. تزریق در این ناحیه انجام می شود. در صورتی که یکی از ریشه های عصبی در این ناحیه تحت فشار قرار بگیرد باعث دردی می شود که تا پایین پاها ادامه دارد که به آن سیاتیک نیز گفته می شود. با تزریق اپیدورال، استروئید که ماده ضد التهاب قوی می باشد مستقیما به محل عصبی که ملتهب شده تزریق می شود. معمولا دو تا سه روز طول می کشد که استروئید روی عصب اثر بگذارد.

تزریق در مفصل فاست
تزریق در مفصل فاست یا بلوک فاست در مواردی به کار گرفته می شود که منبع درد مفاصل فاست باشد.

مفاصل فاست کمک می کنند که ستون فقرات به راحتی حرکت کنند و همچنین موجب ثبات ستون فقرات می شوند. التهاب این مفاصل که در اثر فرسایش ناشی از آرتروز است موجب درد می شود. تزریق ماده ضد التهاب در مفصل فاست موجب کاهش درد می شود.

ماساژ ستون فقرات
این تکنیک برای از بین بردن اسپاسم و گرفتگی عضلانی و از بین بردن انقباض و تنش مزمن در ماهیچه های کمر است. این تکنیک که توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود با اعمال فشار همزمان با مالش دادن بافت نرم اطراف ستون فقرات به شیوه خاصی موجب آزاد سازی عضله ها ، تاندون ها و رباط ها در این ناحیه و تسکین درد می شود.

فیزیوتراپی برای درمان آرتروز ستون فقرات
انجام درمان های فیزیوتراپی و ورزش های ویژه در کنار دارو برای بسیاری افراد می تواند مفید باشد. هدف درمان های فیزیوتراپی تسکین درد ، بهبود حرکات بدن و بالا بردن توانایی و آمادگی جسمانی و سلامت کلی فرد است. درمان فیزیوتراپی همراه دیگر روش های درمانی انجام می شود. فیزیوتراپیست روش های درمانی را به کار می گیرد و حرکات اصلاحی را به شما آموزش می دهد مختص شرایط شما طراحی شده است.

انجام حرکات اصلاحی به کاهش درد ، کاهش خشکی و بی حرکتی مفاصل فاست و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات ، افزایش قدرت عضلانی و استقامت کمک می کند. انجام این ورزش ها همچنین به کاهش وزن شخص کمک می کند که باعث کم شدن فشار وارد شده به مفاصل می شود. انواع ورزش های تجویز شده:

الف) حرکاتی برای افزایش دامنه حرکتی مفاصل: این حرکات به طور روزانه و برای حفظ دامنه حرکتی مفصل و کاهش خشکی و بی حرکتی مفاصل می باشد.

ب) حرکاتی برای تقویت عضلات : این حرکات نیز می تواند روزانه انجام شود، مگر این که درد بیمار شدید باشد. با تقویت عضلات ، آن ها بهتر می توانند از مفاصل پشتیبانی کنند. فیزیوتراپ روش صحیح انجام آن ها را به شخص آموزش می دهد.

ج) تمرینات استقامتی و هوازی : این تمرینات سه بار در هفته و برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام می شود. این تمرینات به توان قلبی عروقی می افزاید ، وزن را کاهش می دهد و به کارایی کلی بدن کمک می کند.

استفاده از بریس ستون فقرات (گردن بند و کمر بند طبی)
بسته به این که کدام قسمت از ستون فقرات بر اثر آرتروز دچار مشگل شده باشد ، ممکن است برای فرد مشکلات حرکتی مختلفی ایجاد کند چرا که آن به درستی حرکت شخص را کنترل نمی کند و ستون فقرات در آن ناحیه ثبات ندارد. عدم ثبات ستون فقرات می تواند احتمال وارد شدن آسیب عصبی ( به ریشه های عصبی که از پشت ستون فقرات عبور می کنند) را افزایش می دهد. به همین دلیل ممکن است پزشک استفاده از بریس را برای مدتی تجویز کند.

این روش یک درمان موقتی است که همراه با درمان فیزیوتراپی انجام می شود و نباید برای مدت طولانی به کار رود چون می تواند باعث تضعیف عضلات شود. معمولا گردن بندهای طبی بیشتر تجویز می شوند و در مواردی نیز استفاده از کمر بند طبی تجویز می شود. استفاده از بریس از طریق محدود کردن حرکت ستون فقرات و کم کردن فشار وارد شده به مهر ها ، از ستون فقرات حمایت می کند. همچنین بریس به شل شدن عضلات کمک میکند که این امر موجب کم شدن اسپاسم عضلانی و درد می شود.

چه زمان به جراحی نیاز است؟
تعداد بسیار کمی از بیماران به جراحی نیاز خواهند داشت و در اغلب موارد درمان آرتروز ستون فقرات با طب فیزیکی و توانبخشی بدون عمل جراحی امکانپذیر خواهد بود.

در موارد ابتلا به آرتروز به ندرت پیش می آید که به صورت اورژانسی نیاز به جراحی باشد. معمولا در ابتدا تمامی روش های غیرجراحی به کار گرفته می شوند. متخصص طب فیزیکی معمولا ترکیبی از دو یا سه روش درمانی را به کار می گیرد که موجب تسکین درد بیمار می شود و در بیشتر موارد این روش های غیر جراحی به خوبی جواب می دهند.


درمان آرتروز ستون فقرات با طب فیزیکی
 
  • Like
Reactions: مریلا