روستای زاغه (همدان)

نمایش ها
: 124 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: فاطمه برزگر_15

فاطمه برزگر_15

همراه انجمن
عضو انجمن
29/6/18
175
794
276
16
زیر آسمون خدا
زاغه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بهار در استان همدان ایران است.
این روستا در دهستان سیمینه رود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۳۲۸ نفر (۱۰۶۱ خانوار) بوده‌است.
روستای زاغه به عقیده گذشتگان از روستاهای سادات‌نشین بوده و به اعتباری همه اهالی روستا در گذشته‌های نه چندان دور از نسل ساداتبودند ولی ظاهراً روستای مزبور این ویژگی را از مدت پیش دست داده‌است. زبان سکنه روستا فارسی به لهجه ی همدانی است ولی همه اهالی زبان‌آذری را نیز بلد هستند شاید هم زبان اصلی در ابتدا آذری بوده‌است.
روستای زاغه در فاصله 30 کیلومتری از شهر همدان قرار دارد و محل آن در مسیر جاده همدان - کرمانشاه می باشد.

این روستا یکی از پر جمعیت ترین و ثروتمندترین روستاهای استان همدان میباشد .

جمعیت ان بالغ بر 1000 خانوار و حدود 4000 نفر است .

شغل اکثر مردم این روستا کامیون داری می باشد در این روستا کشاورزی و دامداری نیز رونق دارد .

طی سال های اخیر صنایع فلزی نیز رشد چشمگیری داشته است به طوری که جوانان این روستا تقریبا همه شاغل می باشند و این موضوع باعث بهبود اوضاع معیشتی و شغلی و نیز اجتماعی در این روستا شده است .

قابل ذکر است طی سال های قبل به دلیل بیکاری بسیاری از جوانان به اعتیاد روی اورده بودند که با بالا رفتن سطح مشاغل به حمد خدا این معضل بسیار کمتر شده است .

قابل ذکر است به دلیل کم بودن کار نیروی کار این روستا جهت کسب درامد به جاهای دیگری می رفتند ولی اکنون برای انجام امور باغ داری مردم با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند .

در روستای زاغه محل زیارتی نیز وجود دارد به نام امام زاده میرشمس الدین علمدار (ع) که بقعه قدیمی آن تخریب شده و در حال بازسازی می باشد .