پیشنهادی مشاوره ی حقوقی برای نویسندگان نگاه دانلودی

SHAGHAYEGH.GOLI

مدیر تالار گویا
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
کاربر VIP انجمن
میکسر انجمن
گوینده انجمن
سلام به عزیزان نگاه دانلودی


از آنجایی که گاها سوالات حقوقی در ضمن نگارش رمان برای نویسندگان عزیز ایجاد می شود این تاپیک برای دریافت پاسخ سوالات رایج نویسندگان ایجاد شده
نویسندگان عزیز می توانند سوالات حقوقی که درباره ی رمان های خود دارند را ارسال و پاسخ آن را در همین تاپیک دریافت کنند...

نکات مهم:
1- سوالات را به خصوصی بنده ارسال کنید، در این تاپیک فرستادن سوالات ممنوع می باشد.
2- لطفا همراه سوال لینک رمان خود را ارسال کنید.
3- رمان باید حتما در انجمن نگاه دانلود باشد.
4- دریافت جواب سوالات در این تاپیک و به صورت کلی پاسخ داده خواهد شد.
5- برای دریافت پاسخ خود صبور باشید.
6_ لطفا در این تاپیک پستی ارسال نکنید.

 
آخرین ویرایش:

SHAGHAYEGH.GOLI

مدیر تالار گویا
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
کاربر VIP انجمن
میکسر انجمن
گوینده انجمن
سلام عزیزان
اینجا چند مورد از تفاوت های بین مجازات اعدام و قصاص رو براتون می نویسم:

مورد اول: در مجازات قصاص شاکی توانایی بخشش را دارد و می تواند ببخشد به این دلیل که در قرآن اجازه ی بخشش داده شده اما در اعدام چنین نیست، چون مجازات اعدام از طرف قانون گذار است به همین دلیل یک جرم غیر قابل بخشش است.
مورد دوم: در قصاص کسی که از وقوع یک جرم ضرر کرده باید به دادگاه مراجعه کند اما حکم اعدام با ارائه ی دعوا از طرف دادستان یا همان مدعی العموم هم صادر می شود.
مورد سوم: مجازات قصاص از آیات قرآن تبیین شده و به صورت قانون درآمده اما مجازات اعدام از طرف قانون گذار و با توجه به شرایط جامعه تبیین شده.
مورد چهارم: یکی از مهمترین تفاوت های اعدام و قصاص این است که اعدام به زندگی فرد پایان می دهد، اما قصاص هم برای مجازات نقص عضو و هم برای پایان دادن به زندگی استفاده می شود.
مورد پنجم: مجازات قصاص نفس مختص قتل عمد است اما اعدام مجازاتی کلی تری است، از جمله برای محاربه، سرقت حدی و...
مورد ششم: قصاص نفس مجازاتی است که یک مصداق بیشتر ندارد و برای مجازات جرم قتل وضع و مقرر شده به همین دلیل این اولیای دم هستند که اجرای آن را درخواست می کنند.
مورد آخر: اعدام در کل حالت کلی و عام تری نسبت به قصاص دارد.


نکات مهم:
دوستان نویسنده یک نکته ی بسیار مهم در قصاص نفس وجود دارد ان هم این است که اولیای دم در واقع همان ورثه ی فرد هستند و نسبت به حکم قصاص یا عدم قصاص تصمیم می گیرند اما نکته ی مهم تر آن این است که درست است زن و یا شوهر از مقتول ارث می برند اما نسبت به قصاص یا عدم قصاص قاتل نمی توانند تصمیمی بگیرند و در این مورد هیچ حقی ندارند.
 

SHAGHAYEGH.GOLI

مدیر تالار گویا
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
کاربر VIP انجمن
میکسر انجمن
گوینده انجمن
سلام به دوستانم
در بعضی از رمان ها، صحبت از جنون میشه، حالا بیاید این بحث رو از لحاظ کیفری هم کمی باز کنیم...
ما در قانون دو نوع جنون داریم:
یکی ادواری و دیگری دائمی: "جنون دائمی یک وضع روانی است که شخص به صورت مستمر و دائمی در آن به سر می‌برد. در جنون ادواری، فرد گاهی دارای حالت جنون است و گاهی مانند انسان‌های عاقل رفتار می‌کند."
این دو نوع جنون اثرات متفاوتی هم به بار میارن، یکی در حوزه ی مسئولیت ها و دیگری در مجازات هایی که باید نسبت بهشون اعمال بشه.
کلا جنون بدون توجه به درجات آن از عوامل رافع مسئولیت کیفری شناخته میشه. عوامل رافع مسئولیت کیفری به چند دسته تقسیم می شوند که جنون یکی از اونهاست...
چند شرط وجود داره که در صورت دارا بودن آن، عنصر معنوی جرم تشکیل می شود که این شروط از عقل، بلوغ، اختیار و قصد تشکیل می شود. برای اینکه مسئولیت کیفری یک شخص مشخص بشود باید تمامی این عناصر در شخص وجود داشته باشد. ماده ۱۴۰ قانون مجازات اسلامی جدید اشاره می‌کند که مسئولیت کیفری تنها زمانی محقق می‌شود که فرد حین ارتکاب جرم عاقل و بالغ و مختار باشد.
مجرمی که در زمان ارتکاب جرم، به دلیل ابتلا به بیماری دماغی، ماهیت یا قبح عمل خودش را درک نکند، ممکن است به دلیل جنون، از مسئولیت کیفری رهایی پیدا کند. قانون مجازات در ماده 149 گفته: هرگاه مرتکب در زمان ارتکاب جرم دچار اختلال روانی بوده به نحوی که فاقد اراده یا قوه ی تمیز باشد، مجنون محسوب می شود و مسئولیت کیفری ندارد... در تشخیص جنون هم باید به متخصص رجوع کرد، یعنی یک پزشک در این حیطه.
اما یک نکته:" اگر اختلال روانی مرتکب یک جرم به حدی نرسد که بتوان گفت وی اساسا فاقد قوه ی اراده بوده، راهی برای تخفیف مجازات وی در قتل یا سایر جنایات عمدی علیه اشخاص، که مجازات ثابت قصاص برای آنها پیش بینی شده وجود ندارد..."
اما اگر جنون در حین ارتکاب جرم محرز شود، قاضی باید قرار موقوفی تعقیب‌ صادر کند.

امیدوارم این مطلب برای نویسندگانی که می خوان از جنون بنویسن مفید واقع بشه،
دوستان اگه سوالات جزئی تری دراین مورد برای رمان هاتون دارید رو می تونید بپرسید.
 
آخرین ویرایش: