در حال تایپ رمان زاده ایل قشقایی | fatimajafari کاربر انجمن نگاه دانلود

fatimajafari

کاربر نیمه فعال
عضو انجمن
28/3/19
385
32,403
751
21
شیراز
نام رمان:زاده ایل قشقایی
نویسنده:فاطمه جعفری کاربر انجمن نگاه دانلود
ژانر:اجتماعی، عاشقانه
ناظر:شکوفه حسابی.
طراح جلد:Elka Shine
خلاصه:روایت زندگی دختری از تبار ایل ترک زبان بزرگ قشقایی که درخانواده‌ای اصیل‌زاده به دنیا آمده و باید طبق اصالت خانوادگی‌اش رفتار کند. سنت‌هایی که زندگی این دختر را رقم میزنند و در مسیری قرار میگیرد که سرنوشت دیگر دختر و پسران ایل است؛ سرنوشتی که تابع این سنت‌هاست.
این رمان اشاره‌ای هم به بعضی رسم و رسومات زیبای ایل قشقایی دارد از جمله رسم و رسومات ازدواج و عروسی این ایل.

پ.ن۱:اول از همه اینکه من خودم از تبار ایل قشقایی نیستم. هرچی که مینویسم رو با مطالعه و تحقیق به دست آوردم. چندنفر از عزیزان ایل ترک زبان قشقایی هم از اقوام و آشناهای بنده هستند که ازشون سوالاتی پرسیدم و به من در نوشتن این رمان جاهایی که مربوط به رسم و رسومات میشه کمک کردن. و اینکه چون خودم اصالتا استان فارسی هستم و عزیزان ایل قشقایی هم استان فارسی هستند بعضی از رسم و رسوماتشون رو از نزدیک دیدم و کم و بیش آشنایی دارم.
دوستان عزیز شاید با خوندن پارت‌های ابتدایی رمان فکر کنید که این یه رمان تاریخی هست ولی این رمان کاملا امروزیه با سبک آداب و رسوم ایل عزیز قشقایی.

پ.ن۲:عزیزان دلی که از تبار ایل قشقایی هستند درحین تایپ رمان اگه جایی من چیزی رو اشتباه نوشتم، لطفا حتما بهم بگید تا اصلاحش کنم یا اگر رسم و رسومی دارید که باعث زیباتر شدن این رمان میشه لطف میکنید اگه بگید تا در رمانم ازش استفاده کنم.

پ.ن۳:این رمان شامل دو زمان گذشته (۶-۷سال پیش) و حال هست

پ.ن۴:ابتدا یه خورده درمورد ایل قشقایی و اصطلاحات ناآشنایی که باهاش مواجه میشد توی مقدمه توضیحاتی دادم. همیشه برای آدما جذابه که وارد دنیای ناشناخته‌ای پراز آداب و روسوم قشنگ ایرانی و اصیل که حتی تا به حال به گوشش هم نخورده بشه. امیدوارم برای شماهم جذاب باشه.

پ.ن۵:این رمان سوم منه
رمان اولم هم اکنون روی صفحه اصلی سایت قرار گرفته.
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

رمان دومم هم درحال تایپ هست

آخرین ویرایش:

شکوفه حسابی

ناظر تالار رمان
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار

نویسنده‌ی گرامی! ضمن خوشامدگویی به شما، سپاس از اعتماد و انتشار اثر خود در انجمن وزین نگاه دانلود.

خواهشمند است قبل از آغاز به کار نگارش، قوانین زیر را بادقت مطالعه نمایید:

دقت به این نکات و رعایت تمامی این موارد الزامی است؛ چراکه علاوه بر حفظ نظم و انسجام انجمن، تمامی ابهامات شما از قبیل:
چگونگی داشتن جلد؛
به نقد گذاشتن
؛
تگ گرفتن؛
ویرایش؛
پایان کار و سایر مسائل مربوط به
رفع خواهد شد. بااین‌حال می‌توانید پرسش‌ها، درخواست‌ها و مشکلات خود را در
عنوان نمایید.

پیروز و برقرار باشید.
«گروه کتاب نگاه دانلود»

fatimajafari

کاربر نیمه فعال
عضو انجمن
28/3/19
385
32,403
751
21
شیراز
(عاشق اولدوم کی یاریم دردیمه درمان ائلیه
یوخ که درده سالا.دیده نی گریان ائلیه
عاشق اولدم کی تاپام بلکه غریبلیک داواسین
نه یبلئیدیم اوزو درد دی.کی پریشان ائلیه

*عاشق شدم که یار دردم را درمان کند
نه اینکه مرا به هر دردی دچار، دیده‌ام را گریان کند
عاشق شدم تا داروی دلتنگی را پیدا کنم
از کجا میدانستم خودش درد است که پریشان می‌کند)

مقدمه
آشنایی با ایل بزرگ قشقایی:
ایل قشقایی یکی از دو ایل بزرگ و کهن ایران زمین است و بیشتر آنها در استان فارس ساکن هستند. زبان اصلی این مردمان ترکی است. پیشه اصلی آنها دام‌پروری و گله‌داری است و هنوزهم به صورت سیار در فصول مختلف سال از ییلاق به قشلاق کوچ میکنند. اما تعدادی از آنهاهم به یک‌جا نشینی و پرداختن به مشاغل دیگر مشغول هستند. قشقایی‌ها مردمانی دلیر و مردسالار هستند و تابع سنت‌ها و قوانین خاص خودشان‌اند.
آنها مردمانی شاد و یکی از علاقه‌مندی‌هایشان شرکت در مراسم‌های خاص از جمله جشن‌ها و عروسی‌هاست؛ که در آن افراد درحالی که دستمال به دست دارند در یک دایره بزرگ می‌ایستند و همواره با نوای سازنقاره دستمال‌ها را به شکل موزونی تکان می‌دهند. ازدواج آنها اغلب خویشاوندی است.
نوشیدن چای و کشیدن قلیان از دیگر علاقه‌مندی‌های این ایل است که در مراسمات مختلف سِرو میشود.
مردمان ایل فرمان‌گذار و مطیع دستورات خان‌ها هستند و هیچ قانونی بالاتر از فرمان خان نمی‌دانند. در هر طایفه، خان جایگاه بالایی دارد و از عزت و احترام زیادی برخوردار است.
بیشتر قشقایی‌ها مردمانی بلندقامت و خوش سیما هستند، اغلب آنان چشمانی سیاه یا میشی به همراه موی مشکی دارند اما عده‌ای از آنان نیز سفیدپوست با موی زرد یا بور هستند.

برخی از اصطلاحات:
زنان و مردان قشقایی لباس‌های مخصوص محلی میپوشند که در زنان این لباس(قِری)نام دارد و شامل اجزای زیر میشود:
*پیراهن: که از شانه تا قوزک پا بلندی دارد و یقه آن کاملا بسته است. این پیراهن از پایین تا نزدیک کمر به وسیله یک چاک بلند به دو قسمت جلو و عقب تقسیم می‌شود.
*تنبان: دامنی بلند از پارچه‌های سبک و به صورت چین چین است.
*چارقد: پارچه‌ای ظریف و اغلب توری که طرح خاصی دارد و به عنوان روسری با سنجاق زیرگلو بسته میشود. اطراف چارقد را گاهی مهره یا ملیله دوزی می‌کنند.
*دستمال: پارچه‌ای که روی چارقد و پیشانی بسته شده و گره‌ای در پشت سر می‌خورد و بالای پیشانی به وسیله سنجاق یا گل‌سر به چارقد اتصال پیدا میکند.
*ماهک:آویزی که پیشانی را میپوشاند و روی دستمال کار گذاشته میشود.
*چَرک: همان چتر زلف است. مدل مویی که از فرق سر باز میشود.

لباس محلی مردان شامل:
*کلاه دوگوشی: کلاهی از جنس نَمَد به رنگ نخودی که اغلب با کاموای زرد و نارنجی روی آن طرح ستاره میدوزند.
*آرخالق: لباسی بلند و گشاد که اغلب رنگ سفید، نخودی و شیری دارد و روی پیراهن میپوشند. در دو طرف دارای چاک بلند میباشد.
*شالِ کمر: شال مردانه ۵یا۶ متری به رنگ قهوه‌ای یا سفید که روی آرخالق بر روی کمر می‌پیچند.
*زنهار: از نخ پشمی ظریف و رنگارنگ که از پشت شانه و زیربغل عبور کرده و آویز آن از قسمت پشت بر بالای کمر قرار میگیرد و اغلب به آن گُمپُلی آویزان است.
*پا پیچ: پارچه‌ای که بالای قوزک پا تا زیر زانو بر روی شلوار می‌پیچند.
*کَلَش: کفش مخصوص لباس محلی قشقایی. کفشی شبیه به گیوه.

*سیاه چادر: چادری که از موی بز بافته می‌شود و به شکل مستطیلی زده میشوند.
*گمپل: ریسه‌های رنگی ساخته شده از کاموا که در عروسی به جای لامپ‌های رنگی از آن استفاده میکنند.
*قطار: کمربندی ساخته شده از جنس چرم که در آن فشنگ تفنگ میگذارند و به دور کمر و به صورت کج روی شانه میبندند.
*سازنقاره: ساز و تبلی که آلت موسیقی جشن عروسی قشقایی‌ها است.
*دستمال قلاقی: دستمالی چهار رنگ که با آن می‌رقصند.
*تَرکه‌بازی(چوب بازی): مراسمی که طی آن مردان دوتا دوتا و به نوبت با چوب‌های کوتاه و بلندی که در دست دارند با یکدیگر با نوای سازنقاره می‌رقصند و مبارزه میکنند. در این بازی مردان و پسران طایفه قدرت خود را به رخ دیگران میکشند.
*بایداق: دستمال بزرگ قلاقی به شکل لوزی که با میله‌ای بلند به روی بالاترین سیاه چادر نصب میکنند و کله قندی روی آن میگذارند.

تذکر: حتما قبل از شروع رمان قسمت مقدمه و اصطلاحات رو بخونید چون ممکنه با کلمات ناآشنایی مواجه بشید که معنیش رو تو اون قسمت توضیح دادم.
ممنون از نگاه گرم و زیباتون.

فصل۱
To view the content, you need to Sign In or Register.

آخرین ویرایش: