ς੭ دانستنی‌های کودکان و نوزادان ς੭

بازدیدها
: 853 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: کوکیッ

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
چرا پسرم بچه‌های دیگر را کتک می‌زند؟
وقتی که کودک راه رفتن و تکلم را بیاموزد روش‌های بیان مشکلات هیجانی او هم توسعه می‌یابد. در این حال ممکن است مشکلات هیجانی خود را از راه تخریب و عدم تحرک و مخالفت‌جویی و منفی‌کاری و مانند اینها ابراز کند. در ۲ تا ۳ سالگی کودک گاهی رفتارهایی دارد که مورد قبول خانواده نیست بنابراین باید بعد از یافتن علت راه‌های مقابله با این رفتارهای نامناسب را بیابید.

شاید عصبانی است
عصبانیت شایع‌ترین مشکل بچه‌هاست. این عصبانیت در واقع تجلی درد و ناکامی کودک به دلیل ناتوانی او در کنترل جهان اطراف است. از آنجا که کودک نوپاست، هر چند احساسات او بسیار قوی است اما وسیله کافی برای ابراز ناامیدی را ندارد و همین او را بیش از پیش ناامید کرده و از عصبانیت منفجر می‌کند. در نهایت او با تنها وسیله‌ای که در اختیار دارد به دیگران حمله می‌کند یعنی با کتک زدن.

جلب توجه می‌کند
کودک نیاز به توجه دارد به‌طور معمول او ترجیح می‌دهد از راه‌های مثبت یعنی با انجام کارهای خوب این توجه را به‌دست آورد اما اگر تشویق کارهای خوب به اندازه کافی نباشد و کودک مورد بی‌توجهی قرار گیرد، برای او توجه منفی هم بهتر از بی‌توجهی است. کودکی که اغلب مورد غفلت واقع می‌شود ممکن است پس از مدتی کشف کند که اگر جنگ و دعوا راه بیندازد و دیگران را بزند در مرکز توجه دیگران قرار می‌گیرد.

ارتباط کلامی را یاد دهید
کودک باید بیاموزد که از کلمات برای بیان احساسات منفی‌اش استفاده کند. به کودک یاد بدهیم در زمان مناسب بگوید «الان عصبانی هستم!» وقتی کـودک بتواند احساسات خود را مستقیما و مانند افراد بالغ بیان کند، شیوه کتک زدن به تدریج متوقف می‌شود.

احساساتش را تصدیق کنید
کودک می‌زند چون نمی‌تواند احساسات خود را به ما منتقل کند. وقتی به احساسات کودک آگاه باشید و آن ‌را تصـدیق کنید، دیگر دلیلی برای کتک زدن وجود ندارد. مثـلا به او بگـویید «حتمـا از اینکه به تـو اجـازه نداده‌ام این‌کار را بکنی خیلی ناراحت هستی!» با این جمله به او نشان می‌دهید که احساس او را درک کرده‌اید و به او حـق می‌دهید که احسـاس عصبانیت کند و این طبیعی است. آنچه ما با این کار به او می‌آموزیم، این است که با روشی غیر از کتک زدن عصبانیت خود را ابراز کند.

الگوی خوبی باشید
کودکان اگر ببینند والدین آنها تنبیه بدنی را به‌کار می‌برند، بیشتر تمایل به کتک زدن بچه های دیگر پیدا می‌کنند. اگر راجع به رفتار خشن کودک نگران هستید، نباید به او اجازه دهید شما را در حال کتک زدن حتی به‌عنوان تنبیه ببیند.

هیجاناتش را برونی‌سازی می‌کند
۳ عامل وجود دارد که در بیماری‌ها باید به آن توجه شود؛ یکی رفتار انفعالی جدی است که در آن کودک کاری به کسی ندارد و برای خودش بازی می‌کند، دوم رفتار پرخاشگرانه و دیگری رفتار وسواس‌گونه است. اگر این ۳ نوع رفتار در کودکان مشاهده شود باید حتما با مشاور مشورت شود تا بررسی انجام و اطمینان حاصل شود که مسئله خاصی وجود ندارد. والدین باید توجه داشته باشند که هرکدام از این رفتارها باید در مدت طولانی با کودک همراه باشد تا نیاز به بررسی داشته باشد اما به طور کلی علل و درمان متفاوتی برای این نوع رفتار وجود دارد.

برونی‌سازی می‌کند
پسربچه‌ها یک مکانیسم دفاعی دارند که به آن برونی‌سازی کردن می‌گویند. به این معنا که اگر یک مشکل روان‌شناختی داشته باشند معمولا با درگیر شدن با محیط سعی می‌کنند آن مشکل را برطرف کنند یا هیجان منفی را کم کنند. در دخترها بیشتر به این صورت است که آنها را درونی‌سازی می‌کنند.

جلب توجه منفی می‌کند
عامل دیگر می‌تواند جلب کردن توجه منفی باشد. بی‌توجهی والدین می‌تواند برای کودکان تولید خشم کند و در این صورت رفتارهای ناسازگارانه‌ای از خود نشان می‌دهند. وقتی چنین رفتاری بروز می‌کند والدین مجبورند به آن رفتار توجه کنند. به این ترتیب کودک توجهی را که ندارد از این طریق کسب می‌کند و در او تقویت می‌شود.

اختلال بیش‌فعالی
مسئله دیگری که وجود دارد طیف اختلالات بیش‌فعالی و اختلال سلوک و نافرمانی مقابله‌ای است که اگر در تاریخچه خانوادگی چنین مشکلاتی وجود داشته باشد می‌تواند به ارث برسد و کودک از همان ابتدا حالت ناسازگارانه‌ای داشته باشد. سؤال مهم اینجاست که این کودک از قبل این حالت را داشته یا به تازگی این رفتار را شروع کرده، تاریخچه خانوادگی این کودک و شرایط خانوادگی در این رفتار کودک بسیار مهم است.

این یک نشانه است
نمی‌توان به صورت واضح درباره مشکل این کودک صحبت کرد چون طیف عوامل گوناگونی در بروز رفتار موثر است اما در میان پسربچه‌ها این یک نشانه است. ممکن است این رفتار در یک جایی از خانواده یادگیری یا تقویت شده باشد. ممکن است مادر افسرده هنگام رسیدگی به کودک پرخاش کرده باشد.

به این توصیه ها عمل کنید
* توجه به بخشی از رفتار کودک که اتفاقا مثبت است می‌تواند بسیار موثر باشد.

* در مقابل رفتار پرخاشگرانه صبر کنید و اجازه ندهید کودک خشم‌تان را تحـریـ*ک کند.

* بی‌توجهی کنید. مدت زمانی بی‌توجهی کردن باعث می‌شود کودک نسبت به آن رفتار سرد شود.

* کودک را نترسانید. در برخی خانواده‌ها کودک را از پدر می‌ترسانند. ترساندن غـ*ـریـ*ــزه صیانت از ذات را در کودک تحـریـ*ک می‌کند. در برخی کودکان همین باعث اختلالات روانی شده و در برخی دیگر هم منجر به پرخاش می‌شود.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مراقب چشم نوزادتان باشید
حفظ سلامت نوزاد از دغدغه های اصلی والدین محسوب می شود. در این زمینه مراقبت از چشم نوزاد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. خوشبختانه مراقبت از چشم به امکانات زیادی نیاز ندارد. در این مطلب به نقل از «Readers Digest» به مواردی در این زمینه اشاره شده است.

نوزاد را از مواد شیمیایی مضر و آلاینده های محیطی دور نگه دارید:نوزادان قدرت بینایی محدودی دارند که به مرور زمان بهتر می شود. هر نوع آسیب دیدگی در روزهای اول می تواند در روند تکامل بینایی اختلال ایجاد کند و باعث مشکلات متعدد چشمی شود بنابراین نوزاد را در معرض گرد و خاک بیش از حد، هوای آلوده، بخارهای شیمیایی، دود و ... قرار ندهید.

چشم نوزاد را تمیز نگه دارید:در ماه های اولیه، شاهد ترشح زردرنگ از گوشه چشم نوزاد خواهید بود که امری عادی است چشم کودک را با پنبه تمیز و کمی خیس شده در آب ولرم ازقبل جوشیده تمیز کنید. چشم کودک را با دستمال کاغذی یا پارچه نمدار پاک نکنید.

وسایل خطرناک در دسترس کودک یا نوزاد قرار ندهید:وسایل تیز مانند مداد، خودکار، چاقو و ... را از دسترس آن ها دور نگه دارید.

از سلامت چشم کودک تان مطمئن شوید:کمی چپ بینی یا نامیزان بودن چشمان نوزاد در چند ماه اول تولد امری عادی است اما اگر این حالت چشم ها تا ۳ یا ۴ماهگی ادامه پیدا کرد یا اگر چشم کودک لرزش دارد بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.

علایم مشکل ساز را جدی بگیرید:سفیدی چشم، بیش از حد بزرگ بودن چشم ها، آب ریزش زیاد از چشم، قرمزی و ترشح زردرنگ جای نگرانی دارد و باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد.

موارد پیشرفت نوزاد را بنویسید:تأخیر در رشد و تکامل بینایی می تواند نشانه مشکلی نهفته در چشم باشد. تأخیر در کسب توانایی های حرکتی از جمله حفظ تعادل گردن، صاف نشستن یا چهاردست و پا رفتن، می تواند به دلیل مشکلات بینایی باشد. در این شرایط کودک نیاز به معاینه چشم دارد.

دید نوزاد را تقویت کنید:هنگامی که کودک شروع به راه رفتن به صورت چهار دست و پا کرد، توجه او را به اسباب بازی های رنگی جلب کنید. این امر علاوه بر تقویت بینایی باعث ایجاد هماهنگی بین حرکت دست و چشم خواهد شد.

برنامه غذایی سالم:برنامه غذایی کودک باید سرشار از ویتامین و موادمعدنی لازم باشد. همانند پوست یا ارگان های دیگر بدن، کمبود ویتامین ها به چشم آسیب می رساند. در صورت وجود مشکل بینایی در نوزاد هرچه سریع تر برای درمان اقدام کنید. مشکلات چشمی در نوزادان زودرس بیشتر است، بنابراین حتما نوزاد را برای معاینه به پیش چشم پزشک ببرید.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
پوست نوزاد را دریابید
چه کسی گفته پوست بچه‌ها همیشه لطیف و شاداب است و هیچ مشکل پوستی‌ای برایشان پیش نمی‌آید؟ اگر این طور بود که هیچ کودکی، خشکی و التهاب پوست را تجربه نمی‌کرد و قرمزی و ضایعات پوستی روی بدن و صورتش دیده نمی‌شد. در حالی که خیلی از بچه ها را با پوست هایی قرمز و ملتهب می بینیم که حتی شاید جای چنگ زدن ها و کندن قسمت هایی از پوست شان هم روی دست و صورت شان باقی مانده باشد. در حقیقت، نوزادان و شیرخوارانی که پوست شان دچار خارش می شود و نمی توانند بدرستی این احساس خارش را برطرف کنند، به محض این که قدرت واکنش نسبت به این حس را پیدا کنند، شروع خواهند کرد به کندن پوست و چنگ زدن به صورت و بدن شان. متخصصان پوست و مو نیز با تائید این مطلب می گویند اگزمای سرشتی یا آتوپیک یکی از انواع اگزماهای پوستی است که می تواند در دوران نوزادی و شیرخوارگی نمایان شود و بچه ها را در این سنین درگیر می کند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو درباره این مشکل پوستی در دوره نوزادی و شیرخوارگی توضیح می دهد: اگزما یک بیماری پوستی است که به شکل های مختلف بروز می کند و عوامل متفاوتی هم دارد. در این میان اگزمای آتوپیک یا اگزمای سرشتی یکی از انواع اگزماست که بخصوص در نوزادان و کودکان مشاهده می شود. به گفته وی، اگزمای سرشتی ممکن است از ماه های دوم و سوم پس از تولد کودک ایجاد شود و با علائمی خودش را نشان دهد. این مشکل پوستی همچنین می تواند زمینه خانوادگی هم داشته باشد. بنابراین در صورت وجود سابقه آسم، آلرژی یا اگزماهای پوستی در خانواده، این قضیه هم تشدید خواهد شد.

پوست ملتهب؛ لپ های قرمز
انگار همیشه عادت کرده ایم پوست بچه ها را لطیف و شاداب ببینیم و برای همین هم تصور این که کودکی دچار اگزما شود، کمی برایمان سخت است، اما این مشکل پوستی که میان کودکان و نوزادان رخ می دهد، با علائمی در این سنین نمایان می شود. آن طور که دکتر احسانی درباره این نشانه ها می گوید بچه هایی که دچار این نوع اگزما می شوند، لپ های شان قرمز شده، پوست شان ملتهب و خشک می شود و بر همین اساس زمینه خارش در پوست آنها به وجود می آید.

اگر می گویید کودکان که نمی توانند احساس خارش را بیان کنند یا توانایی از بین بردن آن را ندارند، باید بدانید به گفته این پزشک متخصص، ممکن است تا سه یا چهار ماه پس از تولد هنوز قدرت واکنش نشان دادن نسبت به احساس خارش ایجاد نشده باشد، اما از سه یا چهار ماهگی به بعد، شیرخواران برای از بین بردن احساس خارش به پوست بدن و صورت شان چنگ می زنند و برای همین می توانند این ضایعات پوستی را هم دچار حالت کندگی و زخم کنند.

در ضمن، این ضایعات پوستی می تواند در قسمت های مختلف بدن کودک مانند صورت، دست ها، زانو و آرنج ایجاد شود و لزومی ندارد همیشه کل بدن او را درگیر کند.

پوست شیرخوار را چرب نگه دارید
دکتر احسانی می گوید: شدت این بیماری ممکن است کم و زیاد شود. به طوری که معمولا در زمستان ها که هوای محیط خشک است، اگزما هم تشدید می شود و تعریق زیاد در تابستان ها می تواند اگزما را بدتر کند. به همین دلیل هم توصیه می شود مادرانی که کودک نوزاد یا شیرخوار دارند، حتما پوست بچه را به طور مرتب چرب کنند و آن را چرب نگه دارند. این متخصص پوست و مو با تاکید بر این موضوع ادامه می دهد: چرب کردن پوست شیرخوار با کرم های مناسب مانند وازلین باعث می شود زمینه بروز اگزما کاهش یابد و در نتیجه مشکلات پوستی هم به حداقل می رسد. البته چرب کردن پوست بخصوص پس از هر بار استحمام که خشکی پوست تشدید می شود، اهمیت بیشتری هم پیدا می کند. آن طور که این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید با استفاده از داروهای کورتونی هم می توان مشکل را بهبود بخشید، اما وی تاکید می کند این داروها را برای مدتی طولانی و بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

چه باید کرد؟
دیدن پوست خشک و ترک خورده نوزاد که جای خراش و کندگی هم روی آن باقی مانده، صحنه دوست داشتنی و خوشحال کننده ای نیست، اما خیلی از مادرها نمی دانند چطور می توان این مشکل را برطرف کرد و چه کاری از دست آنها ساخته است. برای همین هم کاری انجام نمی دهند و فقط شاهد بروز این مشکلات هستند. دکتر احسانی به مادرانی که کودک نوزاد یا شیرخوار دارند توصیه می کند هوای خانه را مرطوب نگه دارند و از لباس های نخی برای کودک استفاده کنند تا این مشکل بهبود یابد یا اصلا ایجاد نشود. این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به این که این مشکلات خیلی زود برطرف نمی شود و اگزمای سرشتی بسرعت بهبود نمی یابد، خاطرنشان می کند: اگزمای سرشتی حتی ممکن است چند سال ادامه پیدا کند و نباید انتظار داشته باشید تمام این مشکلات در مدت زمان کوتاهی از بین برود. در حقیقت وقتی مشکل رفع می شود که مقاومت پوست بتدریج افزایش پیدا کند. به گفته وی، برای درمان این مشکل هم می توانید با استفاده از داروهایی که پزشک تحویز می کند و همین طور به کمک نرم کننده ها و چرب کننده های مناسب پوست مراقبت های لازم را انجام دهید تا بتدریج مقاومت پوست در برابر عوامل خارجی افزایش یابد و ضایعات اگزما بهبود پیدا کند. این متخصص پوست و مو یادآور می شود: استفاده از بعضی مواد شوینده هم می تواند اگزما را تشدید کند. به همین دلیل خوب است برای استحمام و شست وشوی لباس بچه ها از موادی که پوست را تحـریـ*ک و خشک می کند، استفاده نکنید.

تغذیه هم نقش دارد
مسلماً وضع تغذیه و نوع غذاهایی که افراد مصرف می کنند، در روند بهبود یا تشدید مشکلات پوستی هم تاثیرگذار است. این موضوع درباره اگزمای دوره نوزادی نیز وجود دارد و آن طور که دکتر احسانی می گوید تغذیه و مصرف برخی غذاها می تواند اگزما را تشدید کند. البته خیلی مشخص نیست کدام مواد غذایی موجب تشدید مشکل می شود و براساس تجربه باید این مواد را پیدا کرد که به گفته این متخصص پوست و مو، مصرف غذاهایی که اگزما را تشدید می کند در هر صورت باید کاهش یابد و کمتر در برنامه غذایی کودک قرار گیرد.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
معجزه محبت مادری را بدانید
رفتار والدین به ویژه مادر نقش بسیار مهمی در سلامت روانی فرزندان در آینده دارد.
تحقیقات نشان می دهند کسانی که در دوره کودکی از محبت مادری کافی برخوردار بوده اند در بزرگسالی بهتر می توانند از پس مشکلات و فشارهای روحی برآیند. در آغـ*ـوش گرفتن و ابراز محبت کلامی به کودکان موجب افزایش مقاومت روحی و عاطفی در بزرگسالی می شود.
برای انجام این تحقیق ۵۰۰ فرد امریکایی از دوره کودکی تا بزرگسالی مورد بررسی قرار گرفتند. رفتار مادران در حوالی ۸ ماهگی کودکان سنجیده شد. سپس در ۳۰ سالگی فرزندان از آنها خواسته شد پرسشنامه ای را درباره شرایط روحی، عاطفی و اجتماعی خود پاسخ دهند.
نتایج نشان داد کودکانی که محبت کافی از مادرانشان دریافت کرده بودند استرس کمتری دارند و این نوع محبت موجب کاهش فشارهای روحی و بهبود مهارت های زندگی و روابط اجتماعی در آنها می گردد.
این تحقیق ثابت می کند رفتار والدین به ویژه مادر نقش بسیار مهمی در سلامت روانی فرزندان در آینده دارد، البته نقش سایر عوامل از جمله نحوه تربیت، مدرسه و جامعه را نیز نمی توان نادیده گرفت.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
۱۸ عادت جالب کودکان ۱۸ ماهه
کودکان در این سن دوست دارند جاهایی بروند و مناطقی از خانه را کشف کنند که تاکنون ندیده و کشف نکرده اند.
در این مطلب ۱۸ تا عادت از کودکان ۱۸ ماهه را برایتان گفته ایم که شاید در فرزند شما همه وجود داشته باشد.
البته باید اشاره کنیم، همه این عادت ها را همه ۱۸ ماهه ها ندارند. اما در بیشتر آنها می توان رفتارهای مشابه را دید.

۱ - نشستن و استراحت کردن
کودکان در این سن گاهی دوست دارند به جای بازی و راه رفتن های زیاد، ساعت ها در یک گوشه بنشینند و برای خود استراحت کنند.

۲ - آشوب به پا کردن
در این سن فقط کافی است چند دقیقه از آنها غفلت کنید. آن وقت است که باید منتظر رویدادهای بد یا عجیب باشید. یا در حال به هم ریختن جایی هستند یا دارند کاری می کنند که نباید. به طور مثال، دخترها شاید مشغول از بین بردن لوازم آرایش مادرهای خود باشند و پسربچه ها شاید در حال خراب کردن یک وسیله، یا آتش بازی یا ...

۳ - ریزریز کردن همه چیز
کودکان در این سن به پاره کردن کاغذ و پارچه و هرچیزی که توانش را دارند، بسیار علاقه دارند. کافی است او را با حجمی از کاغذهای رنگی تنها بگذارید. هنگام بازگشت، با صحنه ای از کاغذهای پاره شده ای که در گوشه و کنار اتاق پخش شده اند، مواجه خواهید شد.

۴ - لباس عوض کردن
جالب است که بدانید کودکان ۱۸ ماهه به لباس علاقه خاصی دارند و دوست دارند به طور مرتب لباس های خود را عوض کنند. آنها شاید لباس هایی بپوشند که از نظر شما خوب نیست اما خودش در دنیای کودکانه خودش، لباس هایش را بسیار فاخر و برازنده فرض می کند و دوره می افتد در خانه تا آنها را به همه اعضای خانواده نشان دهد.

۵ - علاقه به در آغـ*ـوش بودن
کودکان در این سن بسیار تمایل دارند در آغـ*ـوش والدین خود باشند و در هر زمان ممکن خودشان را به پدر یا مادرشان می رسانند تا آنها را در آغـ*ـوش بگیرند. این لحظه ها، علاوه بر کودک برای والدین نیز بسیار عزیز و ماندگار است و آنها می توانند از این فرصت برای عشق ورزیدن به فرزند خود نهایت استفاده را ببرند.

۶ - غلبه بر ترس
ترسیدن از مسایلی که برای کودک هراس‌آور بودند در این سن به مرور از بین می رود. ۱۸ ماهه ها یاد می گیرند چگونه به طور مثال، از آب تنی در استخر لـ*ـذت ببرند و دیگر از قرار گرفتن در آب ترسی نخواهند داشت.

۷ - خاله بازی
از این سن خاله بازی های فرزندان شما آغاز می شود. البته این مساله در میان دخترها رواج بیشتری دارد و آنها دوست دارند نقش مادر خانواده را در دنیای خیالی خود بازی کنند. با قابلمه های پلاستیکی روی اجاق های پلاستیکی غذا می پزند و در استکان های کوچک و رنگی خود برای مهمانانشان چای می آورند.

۸ - شب زنده‌داری
کودکان در این سن گویا دنیا را تازه کشف کرده اند و می ترسند اگر بخوابند از همه رویدادهای اطرافشان بی نصیب می شوند. آنها هر شب دیتر از شب قبل می خوابند و اگر بتوانند تا خود صبح بیدار خواهند بود. اما باید این مشکل را از همان ابتدا مدیریت و برطرف کنید. زیرا علاوه بر سلامتی خود کودک برای شما به عنوان والدین نیز دشواری هایی دارد.

۹ - جیغ زدن
اعصاب خوردکن‌ترین کاری که کودکان می توانند انجام دهند همین جیغ زدن های زیاد است. آنها با زیرکی ذاتی که دارند درست مواقعی را برای جیغ زدن های خود انتخاب می کنند که ساکت است. به این ترتیب می خواهند جلب توجه کنند و وقتی شما به او نگاه می کنید، او لـ*ـذت می برد و لبخند می زند.

۱۰ - شکلک درآوردن
کودکان در این سن بسیار دوست دارند از خود اداهای خنده‌دار در بیاورند. مثلا موش می شوند و چشمانشان را ریز می کنند، دماغشان را چین می دهند و لب هایشان را جمع می کنند تا واقعا شبیه موش شوند. آنها از شکلک درآوردن در موقیعت های مختلف بسیار لـ*ـذت می برند و این برایشان بسیار هیجان انگیز است.

۱۱ - نشستن روی صندلی
آنها دوست دارند خودشان به تنهایی و بدون کمک دیگران روی صندلی بنشیند. با اینکه شاید برایشان سخت باشد تا خود را بالا بکشند و بنشینند، اما بسیار به این کار اصرار دارند.

۱۲ - زیاد خوراکی خوردن
کودکان ۱۸ ماهه عاشق خوردن انواع خوراکی ها هستند و هر چه به آنها بدهید در چشم بر هم زدنی می خورند و تمام می کنند. بسیار جالب است که بیشتر آنها هم لاغر هستند و آدم می ماند این همه خوراکی در کجای معده آنها قرار گرفته است! در این سن از خواب که بیدار می شوند، تقاضای غذا و خوراکی دارند. شاید بتوان به آنها ماشین بلعنده نسبت داد.

۱۳ - ادای بزرگ تر‌ها را درآوردن
کودکان در این سن حس بزرگ شدن دارند و در بیشتر مواقع می خواهند ادای بزرگ ترها را در بیاورند. دخترها از مادر یا خواهر بزرگ تر خود و پسرها از پدر و برادر بزرگ ترشان تقلید می کنند.

۱۴ - کشف دنیا
کودکان در این سن دوست دارند جاهایی بروند و مناطقی از خانه را کشف کنند که تاکنون ندیده و کشف نکرده اند. این فرشته های کوچک همانند کاشف های واقعی همه جا را زیر و رو می کنند تا ببینند کجاهای خانه را تاکنون زیر و رو نکرده اند.

۱۵ - تنوع در غذا خوردن
آنها دوست دارند به وسایل جدید و متفاوت غذاهای خود را میل کنند. یا دوست دارند مثلا سیب سبز را با سس کچاپ امتحان کنند. غذا خوردن به این روش برایشان هیجان بسیاری دارد. باید به آنها اجازه این کار را بدهید.

۱۶ - پریدن روی مبل یا تخت
احتمالا خودتان هم در دوران کودکی این لـ*ـذت و صف‌ناپذیر را امتحان کرده اید. بالا و پریدن روی تخت یا کاناپه های فنری یکی از بهترین و هیجان انگیزترین بازی های این سن است. وقتی روی تشک تخت می پرید و فنرهای آن شما را بالا پرت می کنند چیزی است که فقط در کودکی می توان آن را تجربه کرد. پس به فرزند خود سخت نگیرید.

۱۷ - بالا رفتن از همه جا
کودکان در این سن دوست دارند از در و دیوار بالابروند. گویا این بالا رفتن به آنها حس بزرگی می دهد. هر چه هست، باید مراقبشان باشید تا مشکلی برایشان پیش نیاید. یا از جایی بالا نروند که مناسب نیست.

۱۸ - آغاز حسادت ها
کودکان در این سن حسادت کردن را می آموزند و آن را بروز می دهند. کافی است شما با برادر بزرگ تر او حرف بزنید یا به پدرش توجه بیشتری نشان دهید، آن وقت است که یا افسرده و ساکت می شوند یا شروع می کنند به اعتراض به روش های کودکانه خود.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
چگونه ترس های شبانه کودک مان را از بین ببریم؟
کابوس شبانه و وحشت شبانه با هم تفاوت هایی دارد و هر یک از آنها راه های مقابله ی متفاوتی دارند.
کم نیستند کودکانی که شب دچار کابوس می شوند، اما عده ی کمی از این کودکان هستند که بخاطر ترس از کابوس به سرغ مادرشان می روند. کابوس شبانه و وحشت شبانه با هم تفاوت هایی دارد و هر یک از آنها راه های مقابله ی متفاوتی دارند. کابوس شبانه در بین کودکان سه تا چهار ساله و هشت تا ده ساله شیوع دارد و این موضوع در بین پسر بچه ها بیشتر است.

در وحشت شبانه معمولاً کودک با یک جیغ هولناک از خواب می پرد ، در رختخواب می نشیند، به روبرو خیره می شود، عرق می کند و زیر لب کلماتی را به شکل نامفهومی زمزمه می کند. او از حضور اطرافیان آگاهی ندارد، بیدار نمی شود و در مقابل بیدار شدن مقاومت می کند.

کابوس شبانه معمولاً هنگامی پیش می آید که کودک از نظر رشد جسمی و روانی، سریع باشد و درباره دنیای پیرامون خود، آگاهی های جدیدی پیدا کرده باشد. کودک در سن سه – چهار سالگی دائم جملاتش را با کلمه « چرا » شروع می کند. کودکان هنگامی که مضطرب هستند، بیشتر کابوس می بینند. کابوس حتماً نشانه اختلال عاطفی نیست، بلکه دیدن یک فیلم ترسناک یا شنیدن یک قصه، قبل از رفتن به رختخواب، ممکن است این مسئله را به وجود آورد. ممکن است کودک با فریاد شما را صدا بزند و آشکارا نگران و مضطرب باشد، از خواب بپرد و خوابش را برای شما تعریف کند، هر چند بچه های کوچک نمی توانند توضیحی بدهند.

در طول روز، به سئوالاتش پاسخ مناسب سن او را بدهید تا آرامش بیشتری پیدا کند. اگر کابوس شبانه به طور مکرر پیش می آید، بهتر است برنامه دلپذیری را برای هنگام خواب کودک فراهم کنید، به او اطمینان خاطر بدهید که خطری تهدیدش نمی کند، بغلش کنید، چراغ خوابش را روشن بگذارید و عروسکی را که دوست دارد به دستش بدهید.

وحشت های شبانه زیاد نیست و معمولاً پسران چهار تا هفت ساله به آن دچار می شوند. کودک از خواب عمیق می پرد و واقعاً وحشت می کند، اما صبح هیچ چیز را به یاد نمی آورد. در این اوقات، معمولاً کودک با یک جیغ هولناک از خواب می پرد ، در رختخواب می نشیند، به روبرو خیره می شود، عرق می کند و زیرلب کلماتی را به شکل نامفهومی زمزمه می کند. او از حضور اطرافیان آگاهی ندارد، بیدار نمی شود و در مقابل بیدارشدن مقاومت می کند. در چنین وضعیتی ، کنار او بمانید، ولی کاملاً آرام باشید و بگذارید بدون این که از خواب بیدار شود، دوباره بخوابد.
اگر کابوس شبانه به طورمکرر پیش می آید، بهتر است برنامه دلپذیری را برای هنگام خواب کودک فراهم کنید
شاید موقعی که می خواهید بغلش کنید، شما را پس بزند. او نمی داند که شما آنجا هستید. صبح هم از او چیزی نپرسید، چون جوابی ندارد و فقط نگران می شود. در چنین مواردی ، کودک را پانزده دقیقه قبل از آن که معمولاً وحشت شبانه اتفاق می افتد، بیدار کنید. با دیدن اولین نشانه افزایش حرکات او هم ، بیدارش کنید و مطمئن باشیدکه این عارضه در ظرف سه – چهار شب از بین می رود.

گاهی اوقات مصرف دارو هم ضرورت پیدامی کند که البته منحصراً باید با تجویز پزشک صورت بگیرد، ولی اغلب بچه ها بدون نیاز به دارو، این مرحله را پشت سر می گذارند.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
تربیت بچه‌های سندروم اسپرجرز
در زیر به نکاتی درباره زندگی و رفتار با بچه هایی که سندروم اسپرجرز دارند اشاره کرده ایم. افرادی که این سندروم را دارند، "اسپی" یا اسپرجین" نامیده می شوند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این سندروم بخشی از طیف اوتیسم است.

۱. فکر نکنید که اسپرجرز نوعی بیماری است. به آن با دید نوع شخصیتی بنگرید. هر نوع شخصیتی برای خودش نکات مثبت و منفی دارد. افرادی که سندروم اسپرجرز دارند عموماً بسیار باهوشند، ولی در مهارت های اجتماعی مانند کنترل اضطراب، تصمیم گیری و خوش بینی، به کمک نیاز دارند.

۲. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این سندروم، با روانشناس، مددکار اجتماعی، تراپیست یا روانپزشک مشاوره کنید. اگر در خانواده خود فردی با سندروم اسپرجرز دارید، بهتر است با افراد فوق مشاوره کنید و یک پلان درمانی برای کمک به زندگی روزانه آنها بیابید.

۳. از پلان درمانی برای توسعه مهارت های اجتماعی استفاده کنید. چیزهایی که تمرین می کنید می تواند شامل نحوه مکالمه با افراد در موقعیت های اجتماعی مختلف بشود.

۴. یاد بگیرید که زمان مناسب برای نزدیک شدن و تماس با این افراد چه زمانی است. چیزهایی که یاد گرفته اید را تمرین کنید و توصیه های پلان درمانی را دنبال کنید.

۵. یاد بگیرید که کدامیک از جنبه های خاص این سندروم شما را بیشتر به دردسر می اندازد و سعی کنید روی آنها کار کنید.

۶. یاد بگیرید که با مردم حرف بزنید و سر آنها داد نزنید. در مکالمات دونفره سعی کنید ۶۰ درصد زمانتان را به گوش دادن و ۳۰ درصد را به حرف زدن بگذرانید. هر بار بیشتر از ۵ تا ۱۰ دقیقه حرف نزنید. این یعنی حرف زدن یک طرفه. بگذارید طرف مقابل هم حرف بزند.

۷. رفتار طرف مقابل به هنگام ناراحتی را زیر نظر داشته باشید و آن را به یاد داشته باشید. از دیگران بپرسید که چه چیزهایی باعث ناراحتی او می شود و سعی کنید در آینده آنها را تکرار نکنید و ناراحتی ایجاد نکنید.

۸. تماس چشمی را حفظ کنید، ولی به او زل نزنید. بهترین راه برای برقراری تماس چشمی این است که مدت کوتاهی به چشم چپ او نگاه کنید و مدتی هم به چشم راست او نگاه کنید.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
اگر نوزاد دارید، بخوانید
تغذیه مناسب و کافی مادر، استراحت و وضعیت هورمونی او در شیردهی مؤثر است. مادران باید مراقبت‌های لازم از سـ*ـینه‌ها را در دوران شیردهی فرا‌گیرند تا با پیشگیری از مشکلاتی چون آبسه شدن سـ*ـینه‌ها و یا ترک خوردن نوک آن، دوران شیردهی لـ*ـذت‌بخشی داشته باشد.
شیردهی برای مادران دارای فواید و اثرات مفید بی‌شماری است. تحقیقات حاکی از آن است که شیردهی خطر پوکی استخوان، سرطان‌های تخمدان، سـ*ـینه و دهانه رحم، کم‌خونی، عفونت مثانه، یائسگی زودرس و چاقی را در مادران کاهش می‌دهد و در بازگشت وضعیت بدن مادر به حالت پیش از بارداری و تناسب اندام وی مؤثر است.
نوزادان اغلب موقع شیر خوردن مقداری هوا هم می‌بلعند که موجب می‌شود بعدا نفخ کنند و به همین دلیل گریه می‌کنند. در مورد نوزادانی که زیاد نفخ می‌کنند، پس از خوردن ۳۰ میلی لیتر شیرخشک یا پنج دقیقه شیرخوردن از سـ*ـینه مادر، باید کودک چند دقیقه برای آروغ زدن تحـریـ*ک شود.
به این منظور نوزاد را در آغـ*ـوش بگیرید و سرش را روی شانه‌تان قرار دهید. مراقب سر کودک باشید و با دست دیگر آرام روی پشتش بزنید. بنشینید و کودک را روی پاهایتان بگذارید. با یک دست سـ*ـینه و سر نوزاد را نگه دارید و با دست دیگر به آرامی به پشتش ضربه بزنید. اگر نوزاد را روی پای خود می‌خوابانید، باید توجه داشته باشید که صورت نوزاد به سمت پایین باشد و سر کودک باید بالاتر از سـ*ـینه‌اش باشد.
اگر با این روش‌ها نوزاد آروغ نزد، حالتش را عوض کنید و پیش از غذا دادن، دوباره در وضعیت دیگری چند دقیقه تحریکش کنید. همیشه پس از تمام شدن زمان شیر خوردن، نوزاد را وادار به آروغ زدن کنید و حداقل ۱۰ تا ۱۵ دقیقه او را به صورت عمودی نگه دارید تا بالا نیاورد.
حمام کردن نوزادان علاوه بر رعایت بهداشت، از دل‌درد‌های وحشتناک بچه هم جلوگیری می‌کند. دل‌ درد نوزاد در اثر قلنج و انقباض روده‌ها بروز می‌کند. با حمام کردن، عضلات روده شل شده و تا حدود زیادی این مشکل بر طرف می‌شود. حمام کردن قبل از آخرین وعده شیردهی (آخر شب) بر خواب نوزاد تاثیر فراوانی دارد.

دکتر خلیل فریور
عضو هیئت علمی وزارت بهداشت و دانشیار کودکان
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
دندان های شیری را جدی بگیرید
معمولا اولین دندان شیری در حدود ۶ یا ۷ ماهگی پدیدار می شود.
برخی والدین تصور می کنند دندان های شیری اهمیت چندانی ندارند، بنابراین مراقبت از آنها را نادیده گرفته و اصول بهداشت دهان و دندان را به موقع به کودکان آموزش نمی دهند.
اگرچه دندان‌های شیری در سنین ۶ تا ۷ سالگی می افتند و دندان‌های جدید به جای آنها می رویند، اما همین دندان های شیری به کودک شما کمک می‌کنند تا قبل از رویش دندان های دایمی به راحتی بجود، لبخند زیبایی داشته باشد و به خوبی صحبت کند. همچنین دندان های شیری پایه مناسبی برای دندان‌های دایمی هستند، پس مراقبت از آنها ضروری به نظر می رسد.
معمولا اولین دندان شیری در حدود ۶ یا ۷ ماهگی پدیدار می شود. از همین زمان مراقبت از دندان کودک را آغاز کنید. برای این کار می توانید از گاز استریل و کمی آب ولرم جوشیده استفاده کنید. مسواک‌های انگشتی نیز برای همین منظور طراحی شده اند. دندان‌های کودک را ۲ تا ۳ بار در روز پس از غذا و شیر با گاز استریل مرطوب یا مسواک انگشتی پاک کنید. دندانپزشکان استفاده از خمیر دندان را تا ۳- ۲ سالگی توصیه نمی کنند زیرا اغلب کودکان در این سنین خمیر دندان را می بلعند.
شیر خوردن شبانه کودکان یکی از مهم ترین عوامل پوسیدگی دندان های شیری به شمار می رود، زیرا شیر مادر و شیر خشک حاوی مواد قندی بوده و به دندان ها آسیب می رسانند. برای پیشگیری از صدمه به دندان های کودک می توانید پس از شیر، کمی آب به او بدهید تا باقیمانده مواد قندی شیر در محیط دهان او باقی نماند. تغییر رنگ و یا ایجاد لکه و نقاط تیره رنگ بر روی دندان های کودک نشان دهنده پوسیدگی و آسیب دندان های شیری می باشد.
برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های شیری استفاده از شیرینی، شکلات و آب میوه های صنعتی را در کودکان محدود کنید و در صورت مصرف این خوراکی ها بلافاصله دندان های او را تمیز نمایید.
مراقب تغذیه کودکتان باشید و همه گروه های غذایی مورد نیاز او به ویژه لبنیات که منبع غنی کلسیم می باشند را در رژیم غذایی روزانه کودک بگنجانید.
تا زمانی که کودک قادر به مسواک زدن نیست، دندان های او را تمیز کنید و از ۴ یا ۵ سالگی روش صحیح مسواک زدن را به او آموزش دهید و برای انجام آن به او کمک کنید. با تهیه مسواک و خمیر دندان زیبا و جذاب برای کودک، او را به مسواک زدن ترغیب کنید و این کار را به بخشی از برنامه روزانه او تبدیل نمایید.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
توصیه هایی درباره پوشک کردن نوزادان
برای جلوگیری از ایجاد راش یا کهیر ناشی از پوشک در نوزاد باید از روغن یا پودربچه استفاده کنید.دکتر خلیل فریور متخصص کودکان در گفت وگو با ایسنا، به مادران جوان یادآوری کرد: این نکته را به یاد داشته باشید که نوزاد در روز حداقل ۱۰ بار به عوض کردن پوشک نیاز پیدا می کند و این یعنی ۷۰ بار در هفته.وی افزود: پیش از عوض کردن پوشک اطمینان پیدا کنید که تمام لوازم مورد نیاز در دسترس است و لازم نیست برای تهیه چیزی نوزاد را تنها بگذارید.این متخصص کودکان پوشک تمیز، روغن یا پودر بچه، یک ظرف آب گرم برای شست و شوی کودک، یک حوله تمیز و ظرف زباله را حداقل لوازم مورد نیاز برای تعویض پوشک دانست و گفت: پس از هر بار کار کردن شکم یا خیس شدن پوشک، باید آن را تعویض کرد.فریور اضافه کرد: نوزاد را به پشت بخوابانید و پوشک آلوده را جدا کنید. با استفاده از آب ولرم و حوله تمیز به آرامی نوزاد را تمیز کنید. وقتی که پوشک یک نوزاد پسر را تعویض می کنید، مراقب باشید چون تماس پوست عـریـ*ـان او با هوای سرد ممکن است موجب ادرار کردن نوزاد شود. موقع تمیز کردن نوزاد دختر دقت کنید حوله را از جلو به عقب بکشید تا مانع از ایجاد عفونت ادراری شود.وی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از به وجود آمدن راش یا کهیر ناشی از پوشک هم باید حتما از روغن یا پودر بچه استفاده کرد، درباره سوختگی ناشی از پوشک یا کهیر اظهار کرد: سوختگی ناشی از پوشک اغلب یک تورم قرمز رنگ و دردناک است که ظرف چند روز و پس از شستن با آب گرم و چرب کردن پوست و مدتی استفاده نکردن از پوشک از بین می رود، اما برای جلوگیری از به وجود آمدن آن، باید پوشک بچه را مرتب تعویض کنید و نگذارید پوشک آلوده زیاد دور بدن نوزاد باقی بماند.
این متخصص کودکان افزود: پس از عوض کردن پوشک با یک صابون لطیف و آب ولرم نوزاد را بشویید و یا با یک حوله نرم پاک کنید و کرم بچه بزنید. اگر از پارچه های نرم به عنوان کهنه بچه استفاده می کنید برای استفاده مجدد، آنها را با مواد پاک کننده ضد حساسیت و بدون رنگ بشویید.
 
  • Like
Reactions: Nιℓσƒαя.Gн