ς੭ دانستنی‌های کودکان و نوزادان ς੭

بازدیدها
: 737 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: کوکیッ

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار

9 (0).gif
در این تاپیک‌ دانستنی‌هایی
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
رباره کودکان و نوزادان

در زمینه های: بهداشتی، روانشناسی و...
قرار میگیرد!

*ارسال پست ممنوع*
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*کودک با مالیدن چشمانش به شما چه میگوید؟
مالیدن چشم کودک خردسال و یا نوزاد چند ماهه یکی از نشانه هایی است که بیانگر نیازی است مهم و باید والدین به آن توجه داشته باشند؛ بدانید که این کار همیشه نشانه خواب آلودگی نوزاد نیست.

*مالیدن چشم کودک و نوزاد نشانه چیست؟
هیچ چیز به اندازه دیدن دستان کوچک کودک هنگامی که چشمانش را ماساژ می دهد لـ*ـذت بخش نیست اما این حالت برای لـ*ـذت بردن اطرافیان نیست و نشانه ای از یک نیاز مهم نوزاد و کودک است ، در واقع یکی از کارهای ظریفی است که او سعی می کند با آن چیزی بگوید مالیدن چشم کودک است که در این بخش از سبک زندگی نمناک به آن خواهیم پرداخت.مالیدن چشم کودک

خستگی یکی از علل رایجی که کودکان چشم خود را می مالد خستگی و خواب آلودگی است. کودک سعی می کند با مالیدن اطراف چشم خستگی خود را تسکین دهد ؛بد خلقی ، پهلو به پهلو شدن و گریه نشانه های دیگر خستگی و خواب آلودگی کودک است بنابر این پیام ها به شما کمک می کند قبل از اینکه خیلی خسته شوند زودتر آنها را بخوابانید که در این مواقع کارهایی مثل گوش دادن آهنگ آرام بخش در آغـ*ـوش گرفتن کودک تکان دادن آن برای خوابیدن کمک کننده است.
مالیدن چشم کودک می تواند به دلیل خشکی چشم باشد
گاهی اوقات کودکان به دلیل اینکه چشم شان خشک می شود چشم را میمالد ،مالیدن چشم باعث جمع شدن اشک و رطوبت می شود.
گاهی مالیدن چشم کودک راهی است برای شناختن جسم خود
به خاطر داشته باشید هر چیزی برای کودک جدید است او تازه پی میبرد که جسمش چه عملکردی دارد و پاسخ می دهد در واقع تجربه جالبی برای کودک است.


*چرا کودک چشم هایش را می مالد؟

علت مالیدن چشم کودک می تواند ورود جسم خارجی به چشم باشد
ممکن است کودک چشم خود را به دلیل ورود گرد و غبار مژه بخاراند ،البته اشک و چشمک زدن از نشانه های دیگر ورود به جسم خارجی به چشم است. اگر چیزی وارد چشم کودکتان شد ابتدا دستمالی را خیس کنید و اطراف چشم و صورت را پاک کنید سپس با آب گرم صورت را بشویید.
اگر دیدید چیزی گوشه چشم کودک مانده با دستمال مرطوب یا پنبه خارج کنید و اگر نتوانستید به دکتر مراجعه و از اوکمک بگیرید.

*خارش و درد چشم علت دیگر مالیدن چشم کودک است
یکی دیگر از علل مالش چشم درد و خارش ناشی از عفونت است البته نشانه های دیگر عفونت تورم قرمزی تب است در چنین شرایطی کودک گریه می کند و باید به پزشک مراجعه کنید.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*پسرها بیشتر در معرض ابتلا به اوتیسم قرار دارند
اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند. به گفته محققان، شیوع اختلال اوتیسم در پسرها بیش از دخترهاست. در ادامه بخوانید:
محققان دانشگاه آیووا آمریکا دریافته اند اختلاف های موجود در مسیر سیگنال دهی مغز موجب می شود که پسرها بیش از دخترها مبتلا به اوتیسم شوند.
تد آبل، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یک جنبه قابل توجه اوتیسم این است که عمدتاً بر مردان تاثیر می گذارد؛ بطوریکه به ازای هر یک دختر، ۴ پسر تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.»
وی در ادامه می افزاید: «این فراوانی در بین مردان در مورد سایر اختلالات عصبی نظیر اختلال بیش فعالی و اختلالات زبانی نیز مشاهده می شود.»
از هر ۲۰۰ مورد ابتلا به اوتیسم، یک مورد ناشی از حذف بخشی از DNA بر روی یک کروموزوم خاص است. این نوع اختلال به CNV (تنوع نسخه کپی) هم معروف است.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*امکان پایین آمدن آی کیو نوزادان با فلوراید!
جدیدترین تحقیقات می گوید در زنان_بارداری که در معرض فلورراید بیشتری هستند احتمال اینکه فرزندانی با آی کیو کمتر متولد کنند بیشتر است. در ادامه بیشتر بخوانید:
فلوراید یک ماده معدنی طبیعی موجود در پوسته زمین بوده و به طور گسترده در طبیعت پراکنده است . برخی از مواد غذایی و منابع آب حاوی فلوراید هستند.
این نتیجه گیری در ادامه تحقیقات گسترده ای است که اولین نوع در این زمینه بخصوص محسوب می شود و در کشورهای کانادا، امریکا و مکزیک انجام شده است.
در همین راستا محققان داده های اطلاعاتی بر روی 300 مادر و کودک مکزیکی را تجزیه و تحلیل کرده اند.
هر 0.5 میلی گرم غلظت فلوراید در هر لیتر ادرار زن باردار در آینده و بعد از تولد فرزند او نمره هوش بچه متولد شده را پایین آورده است.
در همین راستا دانشمندان هشدار داده اند فلوراید می تواند برای رشد مغزی جنین در دوران بارداری مادر خطرناک باشد.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*چرا سـ*ـینه کودکان خس خس می کند؟
اگر کودک شیر خواره دارید ممکن است متوجه شده باشد که سـ*ـینه کودک شما خس خس می کند، علت بروز این عارضه درمیان شیرخواران متفاوت است اما اکثرا به علت عفونت های ویروسی اتفاق می افتد. در مکتوب زیر بیشتر بخوانید:
دکتر لیدا عطارد، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی در برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت درباره خس خس سـ*ـینه در دوره شیرخوارگی گفت: شمار بسیاری از شیرخواران ما به خس خس سـ*ـینه مبتلا می شوند و خانواده ها را این مسأله نگران می کند که کودکشان مبتلا به آسم یا بیماری های جدی دیگری باشد. وی با بیان اینکه علل خس خس سـ*ـینه در دوره شیرخوارگی بسیار متنوع است، افزود: شایع ترین آن عفونت های ویروسی است که در فصل سرما شایع است. علاوه بر آن، موارد دیگری هم می تواند ایجاد خس خس سـ*ـینه کند، از جمله وجود مشکلات فیزیولوژیکی دستگاه گوارش شیرخوارانی که مبتلا به ریفلاکس معده هستند و خس خس سـ*ـینه در این گروه از شیرخواران، بسیار شایع است.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی ادامه داد: علت دیگر، ابتلا به بیماری های قلبی است به خصوص مواردی که خیلی شدید نیست و با مراجعه به پزشک برای یافتن علت خس خس سـ*ـینه، تشخیص داده می شود
وی در خصوص تشخیص آسم و آسیبهای تنفسی در کودکان زیر یکسال بیان کرد: اینکه بتوانیم آسم یا آسیب های تنفسی در نوزادان و شیرخواران زیر یک ساله را به درستی تشخیص دهیم، تردید است مگر شواهد بسیار جدی و قوی در دست باشد.
بنابراین خانواده ها با مراجعه به پزشکشان می توانند به علت خس خس سـ*ـینه فرزندشان آگاه شوند و برای درمان آن اقدام کنند.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*آیا شیر مادر میتواند به دندان های کودک آسیب بزند؟
شیردهی به کودک نه فقط برای کودک مفید بوده بلکه به سلامت مادر و کاهش افسردگی بعد از زایمان و کاهش استرس نیز کمک می کند.
اما برخی مادران تصور می کنند شیر مادر بهترین غذا برای کودک حتی بعد از دو سالگی است، اما بر اساس تحقیقات جدید مشخص شده شیردهی نوزاد بعد از دو سالگی موجب پوسیدگی دندان در آینده خواهد شد.
در این تحقیق محققان شیردهی و مصرف قند را در 1129 کودک در برزیل ارزیابی کردند. سپس این کودکان در پنج سالگی توسط دندانپزشک برای پوسیدگی، افتادن دندان و ترمیم مورد معاینه قرار گرفتند.
نتایج نشان داد حدود 23.9 درصد از این کودکان پوسیدگی دندانی شدید و 48 درصد پوسیدگی سطحی دندان داشتند.
محققان دریافتند کودکانی که دو یا بیش از دو سال از شیر مادر تغذیه کردند 2.4 برابر بیشتر از دیگر کودکانی که کمتر از یک سال از شیر مادر تغذیه کرده بودند، پوسیدگی دندانی داشتند.
سرپرست این تحقیق کارن پرز - استاد دانشگاه آدلاید استرالیا اظهار کرد: دلایل زیادی برای این ارتباط وجود دارد. کودکانی که تا دو سالگی از شیر مادر تغذیه می کنند، در شب هنگام شیر می خورند و تمیز کردن دندان کودک بعد از شیردهی شبانه دشوار است.
با این وجود محققان اظهار کردند: شیردهی بین 12 تا 23 ماه موجب پوسیدگی شدید دندان نخواهد شد.
نتایج نشان داد حدود یک چهارم کودکان 24 ماه یا حتی بیشتر از این مدت از شیر مادر تعذیه کرده اند.
مارسیا ویتولو استاد بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فدرال در پورتو آلگره برزیل اظهار کرد: شیردهی بیش از اندازه موجب افزایش خوردن مواد قندی می شود که نتیجه آن آسیب به دندان هاست. البته وی در این تحقیق مشارکت نداشته اما تحقیقات مشابهی در این زمینه داشته است. به نظر وی بین پوسیدگی دندان با شیردهی روزانه و شبانه و مصرف شیرینی و شکلات ارتباط وجود دارد.
البته در این تحقیق میزان تحصیلات والدین و درآمد و تاثیر آن بر سلامت دندان کودکان نیز ارزیابی شد و نتایج نشان داد تحصیلات و درآمد والدین نیز با سلامت دندان کودک مرتبط است.
نتایج این تحقیق در نشریه Pediatrics منتشر شده است.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*آیا سکسکه کودکان میتواند خطرناک باشد؟
اگر سکسکه کودکان بیش از ۲۰ دقیقه به طول بینجامد و یا برای چند روز متوالی تکرار شود حتما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.
،دکتر محمدرضا بلوساز، دبیر انجمن پزشکان کودکان ایران درباره سکسکه در نوزادان و کودکان، گفت: سکسکه در نوزادان نشانه بیماری خاصی نیست و والدین نباید نسبت به آن نگران باشند.
وی افزود: اما سکسکه در کودکان می تواند نشانه بیماری های گوارشی از قبیل ریفلاکس، تورم معده و ناراحتی های معده باشد بنابراین به والدین توصیه می شود در صورت تکرار یا تداوم پی در پی سکسکه حتما جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.
بلوساز خاطرنشان کرد: اگر سکسکه کودکان بیش از ۲۰ دقیقه به طول بینجامد و یا برای چند روز متوالی تکرار شود حتما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به اینکه برخی خانواده ها سکسکه نوزاد را علامت گشاد شدن روده می دانند، عنوان کرد: این باور دارای پشتوانه علمی نیست.
وی افزود: سکسکه در نوزادان بیشتر به دلیل مصرف بیش از حد شیر، مکیدن پستانک و وارد شدن هوا به معده بروز می یابد.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*روابط اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم را میتوان با اکسی توسین بهبود داد؟
مطالعات محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد آمریکا نشان می دهد هورمون درمانی با اکسی توسین باعث بهبود اختلالات اجتماعی کودکان مبتلا به اوتیسم می شود.
محققان دانشگاه استنفورد با بررسی 32 کودک مبتلا به اوتیسم دریافتند هورمون درمانی منجر به بهبود روابط اجتماعی این کودکان شده است. این مطالعه نشان می دهد کودکانی که سطح اکسی توسین پایینی داشتند، به هورمون درمانی بهتر پاسخ می دهند.
به گزارش مدیکال ساینس،محققان معتقدند اولین گام برای درمان کودکان اوتیسمی توجه به ویژگی های خاص بیمار است تا درمان موفقیت آمیز باشد و با آزمایش های بالینی می توان اثربخشی دارو را قبل از شروع به تجویز ارزیابی کرد.
اوتیسم یک اختلال عصبی است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل آشکار می شود. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این اختلال را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت های زیادی را به او آموخت.
برخی از مهمترین نشانه های اوتیسم عبارتند از :
•دیر به حرف افتادن یا عدم تمایل به صحبت کردن؛ 40 درصد از مبتلایان به اوتیسم هرگز صحبت نمی کنند.
• مشکل در درک دیدگاه گوینده
• استفاده از کلمات و عبارت های تکراری
• تکرار رفتارهای کلیشه ای مانند تکان دادن دست یا بدن
• تمرکز طولانی مدت روی اشیا
• خودزنی
• پرخاشگری
• ناتوانی در بیان اسم
• ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی
• علاقه به بازی های تکراری
• خیره شدن به یک شی یا تصویر
• فقدان حس همدلی و به اشتراک گذاشتن احساسات
• عدم تمایل به ایجاد دوستی با هم سن و سالان
اوتیسم در پسران (از هر 42 پسر یک نفر) شایع تر از دختران (از هر 189 نفر یک نفر) است.
نتایج این مطالعات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*آیا میدانید اسهال ممکن است کودک شما را تا مرز مرگ بیمار کند؟
والدینی که کودک دارند حتما توصیه ها درباره بیماری اسهال که برخی مواقع شدت آن باعث مرگ کودکان می شود، را فرا گیرند.
فاطمه فاقعی _کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم اظهار داشت: مصرف مکمل زینک می تواند شدت، مدت و تکرار مجدد اسهال را تا چند ماه کاهش بدهد.
وی عنوان کرد: بیماری اسهال یکی از علل اصلی مرگ و میر کودکان در سراسر جهان است، از دست دادن مایع روده ای ناشی از اسهال که ممکن است کم آبی شدید با علایمی مانند خشکی دهان، افزایش تشنگی، عدم اشک هنگام گریه کردن، چشم های فرو رفته، کاهش در ادرار کردن ( بیشتر از 6 ساعت از آخرین ادرار گذشته باشد)، عدم تعادل الکترولیت ها و شوک و حتی در موارد شدید مرگ ، به دنبال داشته باشد.
فاقعی گفت: بنابراین تأمین آب و الکترولیت از طریق پودر او آر اس (ORS) نقش حیاتی دارد. همچنین باید به این نکته دقت کرد، مایعاتی مانند چای، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه به علت غلظت سدیم نامناسب ممکن است در کودکان باعث بدتر شدن وضعیت بیماری شود.
وی ادامه داد: همچنین بیمار باید از خوردن مواد غذایی با محتوای چربی زیاد و فرآورده های لبنی (به جز ماست ) پرهیز کند و در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند باید تعداد دفعات شیردهی افزایش پیدا کند. از طرفی موادی مانند سیب زمینی، برنج، گندم و حبوبات می توانند در بهبود بیماری کمک کننده باشند.
فاقعی تاکید کرد: مطالعات نشان می دهد مکمل روی می تواند شدت و مدت اسهال را کاهش دهد و همچنین از تکرار مجدد بیماری تا چند ماه جلوگیری کند، بر این اساس سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند،کودکان زیر 6 ماه روزانه 10 میلی گرم و کودکان 6 ماه تا 5 سال روزانه 20 میلی گرم به مدت 10روز از مکمل زینک استفاده کنند. در صورت وجود بیماری های زمینه ای باید با پزشک مشورت شود.
 

کوکیッ

مدیر تالار سرگرمی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
*تغذیه زودتر از موعد برای نوزادان خوب است یا بد؟
تغذیه زودتر از موعد پیامدهای سوء مانند اسهال، یبوست، کاهش وزن، خطر آلرژی غذایی و اختلال در جذب مواد را در پی خواهد داشت.
رویا چوپانی تغذیه تکمیلی زودتر از موعد را مهم ترین عامل برای عدم بهره مندی نوزاد از شیر مادر دانست و گفت: شروع تغذیه تکمیلی باید از چهار تا شش ماهگی بر اساس نظر پزشک باشد.
این فوق تخصص نوزادان در خصوص اهمیت تغذیه به ویژه در دوران شیرخوارگی تصریح کرد: بهترین و مناسب ترین غذا برای کودک شیر مادر است.
وی اظهار کرد: اگر کودک غذا را زودتر از موعد بچشد، دیگر تمایلی برای خوردن غذاهای بی نمک و بی مزه مخصوص سن خودش نخواهد داشت.
چوپانی خاطرنشان کرد: شروع هر غذایی در یک سن خاص انجام می شود و مصرف غذاهایی که خارج از لیست غذایی کودکان باشد به صلاح نیست.