تئاتر باید رافع معضلات جامعه باشد نه معضل آفرین

بازدیدها
: 40 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: ~*~havva~*~
تئاتر باید رافع معضلات جامعه باشد نه معضل آفرین

نماینده مردم شهرستان های کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هنر تئاتر، زندگی اجتماعی مردم و هر آنچه که در جامعه اتفاق می افتد را بیان و بازگو می کند، اظهار داشت:
تئاتر باید رافع معضلات جامعه باشد نه اینکه معضل آفرین باشد بلکه باید با زبان نرم اقشار جامعه را از آسیب ها رها کند.
به گزارش کمیته تبلیغات واطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان، سید جواد ساداتی نژاد در حاشیه مراسم اختتامیه این جشنواره در تالار آزادی دانشگاه کاشان، با توجه به فرهنگ، تمدن، زندگی شهرنشینی و هنرهای ماندگار بر سفالینه های سیلک، بلوغ هنر در رفتار انسان ها را نشأت گرفته از تمدن سیلک کاشان دانست.
وی اظهار داشت: تاریخ هنر در ایران مدیون، مردمان سیلک کاشان بوده و هست و در طول تاریخ کاشان هم به ظرافت در جاهای مختلف از معماری گرفته تا تئاتر این مورد مشاهده می شود.
نماینده مردم کاشان در مجلس، به غنای فرهنگ و تمدن کاشان اشاره کرد و افزود: در سال جاری علاوه بر میزبانی کاشان در جشنواره ملی تئاتر مهر، 2 اتفاق بزرگ در کاشان رقم خورد که یکی انتخاب کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران و دیگری معرفی این شهر تحت نام شهر ملی نساجی سنتی است و همه نشانگر فرهنگ و تمدن موجود در سیک کاشان است.
- امیدوارم سال آینده هم این برنامه ملی با کیفیت بهتری برگزار شود
علی اکبر مرتضائی معاون استاندار اصفهان و فرماندار کاشان هم در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان با اشاره به نقش تاثیر گذار هنر در جامعه بویژه هنر نمایش و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری مطلوب جشنواره، از تلاش دست اندرکاران برگزاری این رویداد ملی تشکر کرد و اظهار داشت: امیدوارم در سال آینده نیز شاهد برگزاری هر چه بهتر این برنامه ملی در کاشان باشیم.
- باید با فاصله از مونولوگ فردی و حزبی به دیالوگ تعامل برسیم
شهردار کاشان نیز در مراسم پایانی چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان گفت: تئاتر می‌آموزد برای تاثیرگذاری بیشتر در صحنه جامعه ناگزیریم از مونولوگ‌های فردی، حزبی، قبیله‌ای و گروهی فاصله گرفته، به دیالوگ‌های تعامل، هم‌افزایی و درک متقابل برسیم.
سعید ابریشمی‌راد در این آیین، سپری شدن چهارده دوره جشنواره در موسم خزان و پیرایش طبیعت را نشانه‌ای معنادار عنوان کرد و گفت: این اتفاق می تواند نشانه ای باشد برای آنانکه جوانه زدن شکوفه امید را در فصل نومیدی ها باور می کنند آنانکه در جستجوی نور فرزانگی در برابر هجوم سایه های جهل ایستاده اند.
وی، خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره ملی تئاتر مهر از یک رویداد سازمانی و نهادی فراتر رفته است و به مطالبه از سوی هنرمندان و مخاطبان هنردوست تبدیل شده است.
رییس شورای سیاستگذاری چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان، با تاکید بر اینکه شهرداری ها از یک نهاد خدماتی صرف فراتر رفته و به نهاد اجتماعی تبدیل شده است، عنوان کرد: بر همین مبنا این نهاد عمومی غیردولتی باید عملکردی مبتنی بر نیازهای اجتماع داشته باشد و چه ابزاری قادر است موثرتر از زبان گویای هنر عمل کند.
ابریشمی‌راد، با اشاره به کارکردهای آموزشی تئاتر برای ارتقای فرهنگ شهروندی افزود: تئاتر به مخاطبانش می آموزد همانطور که برای ارائه یک اثر جذاب باید تمام عناصر دراماتیک به وظیفه خود آگاه باشند برای به ثمر نشستن یک اتفاق خوب برای شهر نیز باید تمامی اهالی آن در کنار اطلاع از حقوق خود به تکالیف شهروندی خویش عمل کنند.
وی، با اشاره به پیام تئاتر به مسئولان و متولیان امور تاکید کرد: تئاتر می آموزد برای تاثیرگذاری بیشتر در صحنه جامعه ناگزیریم از مونولوگ های فردی، حزبی، قبیله ای و گروهی فاصله گرفته، به دیالوگ های تعامل، هم افزایی و درک متقابل برسیم.
شهردار کاشان ادامه داد: پیام هنر نمایش این است که باید به مخاطب خود که همان مردم و ولی نعمتان ما هستند احترام بگذاریم، صادقانه از کمبودها و تنگناها بگوییم و شرافتمندانه به سستی‌ها و اشتباهات خود اذعان کنیم و بدانیم هر میزان که نقش‌آفرینان خوبی باشیم نمی‌توانیم مخاطبان خود که همان افکار عمومی و وجدان‌های بیدار هستند را فریب دهیم.
در ادامه این محفل هنری مرتضی والی زاده مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان و رئیس ستاد برگزاری جشنواره و همچنین محمد شفافی دبیر این دوره از جشنواره به ارائه گزارشی پیرامون اجرای جشنواره چهاردهم پرداختند.
به گفته محمد شفافی در چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر، پس از اعلام حضور بیش از ۳۵۰ گروه هنری از سراسر کشور، ۲۸ گروه منتخب و برگزیده از ۲۳ شهر و استان کشور، آثار نمایشی خودرا در بخش های صحنه ای و خیابانی اجرا و در مجموع 21 هزار نفر از مردم هنردوست کاشان به تماشای نمایش ها نشستند.
گفتنی است در مراسم پایانی جشنواره چهاردهم، مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدا هدیه از محسن خسروی و احمد صابرطحان دو پیشکسوت عرصه هنر تئاتر در کاشان تبجیل و تقدیر کردند.
شایان ذکر است آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره ملی تئاتر مهر کاشان با حضور مهدی حاجیان مدیر امور جشنواره های تئاتر، اتابک نادری مدیر هماهنگی تئاتر استان ها، سامان خلیلیان مدیر دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی، گلاب آدینه بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، مسئولین کاشان و همچنین جمعی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و هنر برگزار و از برگزیدگان دو بخش صحنه‌ای و خیابانی با اهدا جوایز تقدیر به عمل آمد.