◀◁◀اخبار مهم پزشکی▶▷▶

  • شروع کننده موضوع Ellery
  • تاریخ شروع
بازدیدها
: 422 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: Ellery
سلام ب نگاهی های عزیز:aiwan_light_give_rose:
در این تاپیک اخبار مهم پزشکی ارسال می‌شود!
قوانین ارسال پست:
- اسپم ممنوع!
- از ارسال پست تکراری خودداری کنید!
-قبل از ارسال خبر از صحت آن مطمئن شوید!

درغیر این صورت پست بدون اطلاع حذف خواهد شد.
 
آخرین ویرایش:
نوعی ژن درمانی برای بیماری مزمن کلیوی معرفی شد
محققین براین باورند که نوعی ژن درمانی می تواند راهی را برای انتقال ژن ها و آهسته یا معکوس کردن آسیب های سلولی منجر به بیماری مزمن کلیوی ارائه دهد.
به گزارش ایرنا به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول بنیادی، در مطالعه ای که بر روی مدل های موشی انجام شده است، محققان دانشگاه واشنگتن نشان داده اند که مواد ژنتیکی ممکن است به سلول های آسیب دیده کلیه ها منتقل شود. این امر می تواند گامی کلیدی به سمت ژن درمانی بیماری های کلیوی مزمن باشد.
بیماری های کلیوی مزمن بیش از 30 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است و این در حالی است که تعداد بسیار زیادی از این افراد از بیماری خود خبر ندارند. در حال حاضر درمان موثری برای این عارضه وجود ندارد و درمان های فعلی نیز شامل استفاده از دیالیز و پیوند کلیه است که خود با محدودیت هایی همراه است.
بر اساس این گزارش، محققین براین باورند که استفاده از ژن درمانی می تواند راهی را برای انتقال ژن ها و آهسته کردن یا معکوس کردن آسیب های سلولی که منجر به بیماری مزمن کلیوی می شود، ارائه دهد.
دیابت، فشار خون و برخی از مشکلات دیگر می توانند منجر به بیماری کلیوی مزمن شوند و این زمانی است که کلیه های آسیب دیده قادر به فیلتراسیون مناسب مایعات اضافی بدن نیستند.
از آن جایی که علایمی مانند سرگیجه، تهوع، اختلالات خواب، تورم اندام های حرکتی از علایم شایع و البته غیر اختصاصی این بیماری است، بسیاری از افراد متوجه ابتلایشان به این بیماری نمی شوند.
در تلاش برای درمان این بیماری، محققین دانشگاه واشنگتن با همکاری محققین دانشگاه هاروارد و MIT در پی یافتن این مساله بودند که آیا می توان از ویروس مربوط به آدنو(AAV) برای انتقال مواد ژنتیکی به سلول های کلیوی هدف استفاده کرد یا خیر. تاکنون هیچ ویروسی قادر به انتقال مواد ژنتیکی به کلیه نبوده است.
محققین شش ویروس AAV (هم طبیعی و هم سنتتیک) را در موش و در ارگانوئیدهای کلیوی انسانی مشتق از سلول های بنیادی ارزیابی کردند.
یک ویروس سنتتیک(Anc80) توانست با موفقیت به دو نوع سلولی برسد که در ایجاد بیماری کلیوی مزمن مشارکت می کنند، این سلول ها پروتئین هایی را ترشح می کنند که منجر به آسیب های غیر قابل برگشت کلیوی می شوند. مواد ژنتیکی منتقل شونده با Anc80 به موفقیت به سلول های کلیوی هدف می رسد.

یافتن ویروسی که بتواند با موفقیت به سلول های کلیوی هدف برسد در واقع گام اولیه و مهمی در ژن درمانی آسیب های کلیوی محسوب می شود اما گام بعدی شناسایی ژنی خواهد بود که بتواند به طور گسترده ای سلول های کلیوی آسیب دیده را تصحیح کند.
 
آخرین ویرایش:
1.4 میلیارد نفر در جهان بی‌تحرک هستند
براساس بررسی‌های صورت گرفته، بیش از یک میلیارد و 400 میلیون نفر در جهان کم تحرک هستند و خود را در معرض بروز بیماری‌‌های متعدد قرار می‌دهند.
به گزارش فارس، بررسی‌ها نشان می‌دهد، یک چهارم از جمعیت جهان برای حفظ سلامتی خود فعالیت جسمی کافی ندارند.
سازمان جهانی بهداشت در تازه‌ترین بیانیه خود اعلام کرد: به طور کلی مردم سراسر جهان کم‌تحرک شده‌اند و بیش از یک چهارم آنها هیچ فعالیتی ندارند.
محققان تأکید می‌کنند، لازم است تدابیری اندیشه شود تا مردم به خصوص کودکان و نوجوانان به ورزش و تحرک فیزیکی تشویق شوند.
داده‌های موجود بیانگر آن است، کشورهای ثروتمند بیش از دیگر کشورها دچار بی‌تحرکی هستند.
به گفته محققان حدود 1.4 میلیارد فرد بزرگسال به اندازه کافی فعالیت فیزیکی ندارند که سلامت خود را حفظ کنند؛ بنابراین آنها مستعد ابتلا به بیماری‌های متعدد هستند.
همچنین، یک سوم زنان و یک چهارم مردان به اندازه کافی تحرک ندارند و اغلب ساعات روز را به نشستن پشت میز کار، تماشای تلویزیون یا رفت و آمد با خودرو اختصاص می‌دهند.
این بررسی در سایت «.standard.co.uk» منتشر شده است.

 
آخرین ویرایش:
چین 'دی ان آ' انسان را بازنویسی کرد
انتشار مقاله دانشمندان چینی در نشریه علمی 'مولکولار تراپی' نشان می دهد آنها برای نخستین بار توانسته اند از روش بازنویسی ژنتیکی برای تغییر 'دی ان آ' استفاده کنند تا از بیماری های جنینی جلوگیری کنند.
به گزارش ایرنا نتایج این تحقیقات که در این مجله علمی منتشر شده است بیانگر آن است محققان چینی توانسته اند از روش و فن بازنویسی ژنتیکی استفاده کنند تا اختلالات ژنتیکی ناشی از تغییرات برخی از ژن ها در 'دی ان آ' را برطرف کنند.
اختلالات ژنتیکی از دوران شکل گیری جنین و نوزادی باعث بیماری هایی می شود که می تواند تا آخر عمر زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد ضریب وجود این اختلالات یک در میان پنج هزار نفر است.
محققان دانشگاه فناوری شانگهای که روی این پروژه کار کرده اند می گویند که نتایج تحقیقات و آزمایش های آنها روی 16 مورد از 18 مورد تغییر ژن های 'دی ان آ' با روش بازنویسی ژنتیکی، موفق بوده است.
'خوانگ شین شو' از جمله محققان ارشد که روی این طرح کار کرده است می گوید این دستاورد موجب می شود تا بسیاری از بیماری های ژنتیکی در میان کودکان دیگر بروز نکند.
وی می افزاید که با روش بازنویسی، بسیاری از ژن ها در سلول های انسان و در نظام ژنتیکی جنین تغییر می کند و حالا این امید به وجود آمده است که بسیاری از بیماری های ژنتیکی دوران شکل گیری جنین و کودکی، قابل درمان است.

 
آخرین ویرایش:
ماجرای كمبود شيرخشک از كجا آمد؟
در هفته‌هاي گذشته موضوع كمبود شير خشك و ماجراهاي مختلف در مورد رانت موجود در اين بازار موجب شد تا نگراني‌هاي در مورد اين بازار ايجاد شود؛ موضوعي كه يك سر آن به نامه وزير صمت بازمي‌گردد. اواخر مرداد ماه امسال محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت در نامه‌اي به رييس كل گمرك ممنوعيت صادرات انواع كاغذ شامل كاغذ چاپ، بسته‌بندي و روزنامه، انواع پيژو، انواع شيرخشك سنتي، انواع شيرخشك اطفال، چاي فله و بسته‌بندي و كره در بسته‌بندي‌هاي بالاي ۵۰۰ گرم را از ابتداي شهريورماه اعلام كرد.
اين دستور العمل در شرايطي بود كه نگاهي به ليست واردات گمرك خبر از واردات مقادير زيادي شيرخشك به كشور مي‌داد و توليد‌كنندگان هم اعلام مي‌كردند با توجه به مازاد توليد چرا بايد ممنوعيت صادراتي در اين مورد اعلام شود.صادراتي كه مي‌تواند ارزآور باشد. احمد مقدسي رييس هيات مديره انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي گاوداران ايران در واكنش به نامه وزير صنعت مبني بر ممنوعيت صادرات شير خشك مي‌گويد: امسال با نوسانات نرخ ارز وزير صمت، به يكباره ۲۰ مردادماه صادرات «شير خشك» و «كره» را ممنوع اعلام كرد؛ و در گام بعدي در حالي كه ما در توليد شير خام و شير خشك هيچ مشكلي نداريم اما وزير صمت براي واردات شيرخشك و كره ۴ كد ارز دولتي تعيين كرده كه ۲ كد «ساير» است؛ يعني براي ۲ كد دست‌شان براي واردات باز است و هرچه مي‌خواهند مي‌توانند وارد كنند. با اين ممنوعيت، ما صادرات را از دست داده‌ايم و ۲‌دستي بازار را به رقباي‌مان تقديم كرده‌ايم. درآمد ارزي كشور در ۵ ماه اول سال كه از صادرات شير خشك ۳۱ ميليون دلار بود كه مي‌خواهند از بين ببرند.

شوك وزارت كشاورزي
وي ممنوعيت صادرات شير خشك از سوي وزارت صمت را اقدامي غيرقانوني عنوان كرد و گفت: پشت پرده ممنوعيت صادرات شير، كارخانه‌هاي لبني هستند و قطعا صنعت دامپروري كشور با اين اقدام به ورطه نابودي كشيده مي‌شود.۷۰ درصد قيمت تمام شده محصولات لبني مربوط به شير خام است‌، قيمت شير ۴ سال ثابت بود اما مردم ديدند كه قيمت محصولات لبني هر روز گران‌تر مي‌شود.
رييس انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي گاوداران ايران با بيان اينكه وزارت جهاد كشاورزي به ممنوعيت صادرات شير خشك اعتراض و نامه‌نگاري كرده است، اما وزير صنعت جواب نمي‌دهد، گفت: ما خودمان هم اعتراض كرديم و جالب اين است كه حتي وزير صنعت رو‌نوشت نامه ممنوعيت را به وزير جهاد كشاورزي نزده است و آنها بعد از انتشار اين نامه شوكه شدند. از طرف آقاي حجتي نامه‌نگاري صورت گرفته است و اگر اين ممنوعيت لغو نشود براي احقاق حقوق توليد كنندگان، قطعا به ديوان عدالت اداري شكايت مي‌كنيم. البته اعتراض خود را به كميسيون كشاورزي مجلس اعلام كرده‌ايم منتها مجلس ۲ هفته تعطيل است ولي پيگيري‌هاي خود را از مراجع مختلف خواهيم كرد.

جولان قاچاقچيان
وي معتقد است نامه وزير، بستر را براي قاچاقچيان فراهم كرده است‌ و ضربه‌اي به پيكره اقتصاد كشور مي‌زند، چراكه كارخانجات لبني به راحتي دولت و گاودار و كارخانجات شير خشك را مديريت مي‌كنند. طبق نامه جديد وزير صنعت صادرات كره بالاي ۵۰۰ گرم ممنوع شده ولي از آن طرف كارخانجات مي‌توانند كره را با ارز ۴۲۰۰ توماني وارد كنند و به بسته‌هاي ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرمي تبديل و با نرخ آزاد صادر كنند.
مقدسي در ادامه به قيمت شير خام در بازار اشاره كرد و گفت: قيمت شير خام در حال حاضر ۱۵۷۰ تومان است و قيمت ۲ هزار و ۱۰۰ تومان فرافكني است و دامدار بيشتر از ۱۵۷۰ شير نمي‌فروشد. از سال ۹۲ تا الان از ۸ ميليون تن توليد شير‌خام به ۱۱ ميليون تن شير خام رسيده‌ايم‌. گاودارها با صنايع شيرخشك، مستقيم ارتباط برقرار كرده‌اند و كارخانجات لبني از اين ناراحت هستند كه چرا شير‌خام به صنايع شيرخشك داده مي‌شود؟

ورود مافيا
اين فعال اقتصادي با اشاره به سناريوي پشت پرده ابلاغ وزير صمت مي‌گويد: آنها برنامه درستي داشتند. اول گفتند ممنوعيت صادرات، بعد خبر دروغ دادند كمبود شيرخشك داريم و بعد آقاي شريعتمداري نامه به بانك مركزي مي‌زند كه براي واردات شيرخشك، ارز ۴۲۰۰ توماني تخصيص دهيد. امروز هم نامه درخواست واردات ۲۵هزار تن كارخانجات لبني را اجرايي كردند. اگر اين كارها مافيايي نيست پس چيست؟ اينها مي‌خواهند هم دولت، هم مردم و هم دامدار و توليد كننده شيرخشك را استثمار كنند.
وي با بيان اينكه استدلال وزارت صنعت براي اين ممنوعيت تنظيم بازار است ولي در واقعيت اين طور نيست، گفت: اين موضوع بهانه‌اي است براي اينكه بتوانند ارز دولتي بگيرند. اگر بازار ملتهب است چرا جلوي صادرات محصولات لبني را نمي‌گيرند كه پايه ۷۰درصد شان شيرخام است! حدود ۱ ميليون توليد شير خام هر سال در كشور مازاد است و كمبودي نداريم، صنعت شير خشك ايران ظرفيت توليد ۱۵۰ هزار تن را دارد در حالي كه مصرف داخلي ۶۰ تا ۷۰ هزار تن است. غير از سال ۹۱ و ۹۲ ديگر واردات شيرخشك در كشور نداشتيم.

وارد كننده بوديم و صادركننده شديم
از سوي ديگر سياوش سليمي رييس انجمن صنفي كارفرمايي شير خشك ايران نيز با اشاره به اينكه تا قبل از سال ۱۳۹۰ بزرگ‌ترين وارد كننده شير خشك بوديم و شير خشك صنعتي مورد نياز صنايع از خارج از كشور تامين مي‌شد، گفت: بعد از سال ۹۰ ما با تاسيس تعداد زياد واحد مجهز و پيشرفته به كشوري تبديل شديم كه با وجود مشكلات قبلي، مي‌توانست شير خشك خود را تامين كند و توانايي صادرات به كشورهاي ديگر را داشته باشد. در سال‌ ۹۰ واردات شير خشك ممنوع شد.
وي با اعلام اينكه در سال گذشته حدود ۳۰ هزار تن صادرات شير خشك داشتيم، خاطرنشان كرد: نياز كشور به شيرخشك صنعتي در حدود ۶۰تا۷۰ هزار تن است و كارخانجات ايراني سال گذشته در حدود ۸۵ هزار تن توليد كردند در حالي كه ظرفيت توليد شير خشك ما حدود ۱۵۰ هزار تن در سال است. امروز در حالي ادعا مي‌شود بازار شير خشك با كمبود مواجه است در حالي كه ما مازاد توليد داشتيم و آن را صادر مي‌كرديم. در ۵ ماهه اول سال كه اجازه صادرات داشتيم، كلا ۱۰ هزار تن شير خشك صادر شد كه ۶ هزار تن را ۲ شركت بزرگ لبني صادر كردند. من تعجب مي‌كنم كه براي اين صادرات محدود، وزير صنعت صادرات شير خشك را متوقف مي‌كند.

 
آخرین ویرایش:
نورون‌های جدید برای درمان وزوز گوش کشف شد
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمگ، گروهی از پژوهشگران سوئدی موفق شده‌اند سه نوع نورون جدید را شناسایی کنند که می‌توانند در انتقال سیگنال‌ها از گوش به مغز موثر باشند و به درمان اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش منجر شوند.
این نورن‌ها، مدت‌ها مورد بررسی قرار داشته‌اند اما تفاوت‌های ظریف عملکرد آنها، نایده گرفته شده است. پژوهشگران "انستیتوی کارولینسکا" (KI) در سوئد، پس از شناسایی نقش متفاوت نورون‌ها، آنها را در دسته‌های دقیق‌تری قرار دادند. این کار، مانند تقسیم یک گونه جانوری به گروه‌های کوچکتر، براساس بررسی تفاوت‌های میان اعضای آنها صورت گرفته است.
نورون‌های بخش حلزونی گوش، وظیفه تبدیل امواج صوتی به سیگنال‌های الکتریکی و نهایتا، انتقال آنها به مغز را بر عهده دارند. تاکنون، پژوهشگران تصور می‌کردند این نورون‌ها، دو نوع هستند که با عنوان نورون‌های "نوع یک" و "نوع دو" شناخته می‌شوند که نورون های نوع یک، بیشتر اطلاعات صوتی را اداره می‌کنند اما این پژوهش، چهار نوع نورون را در سیستم شنوایی خارجی نشان داد. براساس این پژوهش، نورون نوع دو بدون تغییر باقی می‌ماند اما نورون نوع یک، سه نوع سلول متفاوت را در بر می‌گیرد.
این نورون‌های جدید، در تشخیص شدت صدا، فیـلتـ*ـر کردن صداهای پس زمینه و تمرکز بر صدای مورد نظر نقش دارند. همچنین ممکن است این نورون‌ها در بروز اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش و پرشنوایی نیز نقش داشته باشند. به گفته پژوهشگران، شاید شناسایی این نورون‌ها، به ابداع روش‌های جدیدی برای درمان چنین اختلالاتی منجر شود.
پژوهشگران، این بررسی را روی موش‌ها و با استفاده از دنباله "آران‌ای" (RNA) انجام دادند. آنها با این روش توانستند عملکرد سلول‌ها را با بررسی ژن‌های مرتبط درک کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسیده است.

 
آخرین ویرایش:
پیش بینی زودهنگام زوال عقل
به گزارش مهر، طبق نتایج یک تحقیق جدید زوال عقل از ۱۰ سال قبل از شروع بیماری قابل پیش بینی است. مشکل زوال عقل بعد از ۶۰ سالگی با از دست دادن مرحله به مرحله حافظه بروز می کند.
از دست دادن حافظه یکی از مشخصه های اصلی زوال عقل است اما افراد مبتلا به این بیماری با از دست دادن حس مسیریابی، احساسات و سایر ابعاد رفتارهای شناختی نیز روبرو هستند.
حال محققان دانمارکی دریافته اند که این مشکل زودتر قابل پیش بینی است و می توان به پیشگیری آن در افراد با ریسک بالا کمک کرد.
«روث فریک اشمیت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کپنهاگ، عنوان می کنند: «اگر افراد در معرض ریسک بالا ابتلا به زوال عقل نظیر افراد مبتلا به فشارخون بالا، دیابت، چاقی، افسردگی، کاهش شنوایی و افراد سیگاری بموقع تحت درمان و کنترل بیماری شان قرار گیرند می توان اقدامات پشگیرانه برای کاهش فاکتور پرخطر قبل از شروع بیماری انجام داد و بیماری را به تاخیر انداخت.»
در این مطالعه، داده های مربوط به ۱۰۴,۵۳۷ فرد دانمارکی بررسی شد. محققان توصیه می کنند افراد در معرض خطر بهتر است با پزشک شان برای پیشگیری از ابتلا به زوال عقل مشورت کنند.

 
آخرین ویرایش:
سخنگو سازمان غذا و دارو: داروخانه «آنلاین» نداریم/ تبلیغ دارو خلاف است
دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر ممنوعیت تبلیغ دارو، گفت: طبق قانون "تبلیغ دارو" خلاف است و اگر دارویی در جایی تبلیغ شود، قطعا این دارو غیرمجاز و قاچاق بوده است. از طرفی باید توجه کرد که تنها محل مجاز عرضه دارو و مکمل داروخانه‌ها هستند. حال گاهی می‌بینیم که داروها و مکمل‌هایی از طریق فضای مجازی و سایت‌هایی تحت عنوان داروخانه آنلاین عرضه می‌شوند، اما باید توجه کرد که اغلب اینها داروخانه‌های آنلاین مجاز نیستند.
وی با بیان اینکه سخت‌گیری بیشتری بر روی ممنوعیت تبلیغ دارو نسبت به مکمل‌ها وجود دارد، گفت: البته باید توجه کرد که مکمل‌ها هم فقط می‌توانند در نشریات تخصصی به جامعه پزشکی معرفی شوند و اجازه تبلیغ ندارند. به‌طور کلی تبلیغ دارو هم ممنوع است.
جهانپور با اشاره به تبلیغ یا فروش دارو یا مکمل‌ها در فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی با عنوان داروخانه‌های آنلاین، گفت: ما چیزی به عنوان داروخانه آنلاین صِرف نداریم. داروخانه آنلاین زمانی می‌تواند به صورت مجاز باشد که داروخانه فیزیکی آن هم موجود باشد. یعنی داروخانه‌هایی که در سطح شهر هستند، می‌توانند مجوز سایت را هم دریافت کنند که در این صورت مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت را هم دارند. بنابراین هیچ داروخانه‌ای نداریم که فقط یک سایت باشد.
وی تاکید کرد: نکته مهم این است که همان داروخانه‌های مجازی که سایت دارند هم اصلا حق فروش دارو را به صورت اینترنتی ندارند و فقط می‌توانند مکمل، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را بفروشند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه درباره نحوه تشخیص اصالت و مجاز بودن داروها و مکمل‌ها، گفت: مردم باید بدانند که یکی از راهبردهای تعیین اصالت و مجاز بودن دارو و مکمل‌ها داشتن برچسب اصالت است. در نتیجه دارو یا مکملی که برچسب اصالت نداشته باشد، غیر مجاز است. برای شناسایی اصالت دارو و مکمل می‌توان کد برچسب اصالت کالای مورد نظر را که بر روی کالا درج شده، به سامانه ۲۰۰۰۸۸۲۲ پیامک کرد. این سامانه بعد از چند دقیقه تاریخ تولید، محل تولید، تاریخ انقضا و قیمت کالای مورد نظر را برای فرد ارسال می‌کند و مجاز یا غیرمجاز بودن دارو و فرآورده را اعلام می‌کند.
جهانپور ادامه داد: در عین حال نرم افزار TTAC هم به منظور استعلام تشخیص اصالت کالاهای سلامت محور راه‌اندازی شده است. بر این اساس می‌توان این نرم‌افزار را بر روی گوشی‌های تلفن همراه اندروید نصب و از این طریق اصالت کالاهای سلامت‌محور از جمله دارو و مکمل را شناسایی کرد.

 
آخرین ویرایش:
استفاده از داروهای پروتئینی در کاهش عوارض جانبی داروهای سرطان
به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، تحقیقات در زمینه پروتئین ها به یکی از پرکاربرد ترین و مهیج ترین حوزه های علم پزشکی بدل شده است؛ چراکه امکان ساخت دارو ها و توسعه روش های موثرتری را برای انواع بیماری ها از جمله سرطان و دیابت در اختیار محققان قرار می دهد. از طرفی پروتئین ها ساختارهای شیمیایی بسیار پیچیده ای دارند که امکان تغییر، اصلاح و دستکاری آنان را دشوار می کند.
محققان برای حل این مشکل به یک روش تغییر پروتئین دست یافتند که پیشرفت بزرگی در زمینه داروهای مبتنی بر پروتئین محسوب می شود و از طرفی عوارض جانبی درمان را کاهش می دهد. در واقع پروتئین ها مانند یک گلوله نخی هستند که اسیدهای آمینه نقش الیاف را بازی می کنند.
محققان با استفاده از این شیوه جدید می توانند از ساختار پیچیده پروتئین برای دارورسانی یا حمله به سلول های بیمار استفاده کنند. برای مثال می توان این ساختار پروتئینی را با مولکول های سمی ترکیب کرد تا به سلول های تومور، بدون کوچکترین آسیب به سلول های سالم، حمله کنند، و همچنین می توان این ساختار پروتئینی را با عوامل فلوروسنت ترکیب کرد تا مسیر خاصی را در بدن ردیابی کنند.
استفاده از داروهای مبتنی بر پروتئینی که به این روش تولید می شوند، نسبت به داروهای رایج شیمی درمانی عوارض جانبی بسیار کمتری دارند.
نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

 
آخرین ویرایش:
کلاهبرداری از بیماران با عنوان «نقشه برداری از مغز»
به گزارش مهر، مجتبی زارعی عنوان کرد: به طور مثال برخی از این کلاهبرداران اعلام کرده اند که با استفاده از نقشه برداری مغز می‌تواند پارکینسون را سریع‌تر تشخیص و درمان کنند؛ در حالی که این موضوعات به هیچ عنوان حقیقی نیست و نوعی کلاهبرداری به شمار می‌رود. رئیس پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران با بیان اینکه نقشه برداری مغزی مجموعه‌ای از تکنولوژی های جدید است که کمک می‌کند مسائل مغز را در حالت بیماری و طبیعی بهتر درک کنیم، افزود: در حال حاضر نقشه برداری مغز شامل فعالیت های تحقیقی است و نه بالینی و این مسئله می‌تواند در کمک و تشخیص درمان بیماری‌ها در آینده موثر واقع شود.
زارعی در ارتباط با برگزاری پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران اظهار داشت: این همایش هفتم تا نهم مهرماه سال جاری در سالن همایش های بین المللی شهید بهشتی تهران همچون سال های قبل برگزار می‌شود که همه علاقه مندان در رشته‌های مهندسی، پزشکی، روانشناسی و سایر رشته‌های وابسته می توانند در این همایش شرکت می کنند و از جدیدترین دستاورد ها در حوزه نقشه برداری مغز بهره مند شوند.
او با اشاره به حضور صاحب نظران و اساتید برجسته داخلی و خارجی در پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران گفت: تعامل و ارتباط میان علاقه‌مندان با افراد سرآمد در حوزه نقشه برداری مغز در داخل و خارج از کشور از اهداف اصلی برگزاری این همایش است. همچنین ایجاد فرصت برای دانشجویان و محققین جوانی که می خواهند در این زمینه فعالیت کرده و خود را معرفی کنند.
رئیس پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران در پاسخ به اینکه چرا وزارت بهداشت تاکنون نظارت و برخوردهای لازم را در این زمینه انجام نداده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه تصمیم های اتخاذ شده در مورد مسایلی که به نوعی نفع مالی دارند همچون تعرفه ها، داروها، تجهیزات پزشکی بیشتر تابع نیروی های لابی و فشار است تا اصول علمی. طبعا تا زمانی که افراد ذینفع بر روی مسایلی که خود از آن نفع می برند تصمیم می گیرند نمی توان امیدی به حلل مسایل سلامت داشت.
زارعی با اشاره به اینکه طب اگر ملی باشد همچون طبی که در کشورهای اروپایی اجرا شده و دیگر پزشک از بیمار پولی به صورت مستقیم دریافت نکند چنین مسائل و مشکلاتی را شاهد نخواهیم بود عنوان کرد: در صورتی که پزشک به طور مستقیم از بیمار پول دریافت کند و تعداد ویزیت و جراحی مبنای در آمد پزشکان باشد کیفیت خدمات سلامت همیشه قربانی کمیت خواهد شد و به این ترتیب هم سر ملت کلاه می رود و هم سر دولت.
همانطور که عملا طرح تحول سلامت با وعده های بزرگ اما برنامه ریزی و مدیریت ضعیف دولت را به مرز ورشکستگی کشانید در حالیکه برای برخی از ساده ترین دارو ها بیماران از داروخانه ای به داروخانه دیگر سرگردان هستند، بیمارستان ها قادر به پرداخت به پزشکان و پرستاران نیستند، و بیمه ها از پس پرداخت به دولت بر نمی آیند. در چنین سیستمی هیچ کس راضی نیست.

 
آخرین ویرایش: