دندانپزشکی ازنگاه احمد احدی(دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران)

 • شروع کننده موضوع Amelia
 • تاریخ شروع
نمایش ها
: 115 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: Amelia

Amelia

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
دندانپزشکی از رشته ها و مشاغل پرطرفدار در بسیاری از کشورهای جهان است که به تربیت دندانپزشک میپردازد. وظیفه ی دندانپزشک تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان است.

در گذشته تصورمیشد دندانپزشکی همان دندانسازی است. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندانپزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عاملی مهم در سلامتی اعم از جسمی و روحی، زیبایی و ادا کردن صحیح کلمات میداند. همچنین به وسیله این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و مانع پیشرفت آن شد.


 • این رشته مناسب چه کسانی است؟
دندانپزشک باید دارای تمرکزبالا برای مدتی طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و مهارت های ارتباطی خوبی باشد. قدرت بدنی مناسب و صبر و حوصله ی بالا از دیگر ویژگی های یک دندانپزشک است. گاهی لازم است چند ساعت مداوم روی یک بیمار کار کند.

دندانپزشک باید بتواند در بیمارانی که دچار ترس و اظطراب هستند ایجاد آرامش کند واطمینان و اعتماد آنان را جلب کند.

دندانپزشک باید بتواند با کمک روش های موجود و مهارت خود درد بیمار که یکی از مسایل مهم است را کنترل کرده و کاهش دهد. در صورت لزوم قبل از شروع کار با صبر و لحنی دوستانه، اطلاعات لازم را به بیماران بدهد.

به طور کلی مهارت های مورد نیاز برای این رشته بصورت زیر خلاصه میشود :

 • داشتن مهارت کافی و دانش مورد نیاز و بروز

 • هماهنگی خوب چشم و دست

 • توانایی تمرکز برای مدت طولانی

 • توان بدنی مناسب

 • مهارت ارتباطی خوب در مقابل بیماران مثلا برای ارائه توضیح مناسب راه‌های درمان به بیمار

 • صبر و تحمل

 • توانایی آرام کردن بیماران مضطرب

 • آشنایی با زبان انگلیسی برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین روشها در حوزه دندانپزشکی • در دانشگاه:

 • مقطع دکتری عمومی شامل دو دوره ی علوم پایه و کارآموزی(دوره ی کلینیک) میباشد. کل واحدهای درسی این دوره ۲۰۳ واحد است.
علوم پایه :

که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی(تشریح عمومی،آناتومی سروگردن و نورآناتومی)، بافت‌شناسی(بدن و دهان)، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی به همراه تعدادی واحدعملی(آزمایشگاهی) را می‌گذرانند.

کارآموزی :

بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندانپزشکی شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند. و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندانپزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند.

باید توجه داشت که دندانپزشکی کار عملی و تکنیکی صرف نیست. اگر دانشجوی دندانپزشکی تنها تکنیک ها وروش های عملی این رشته را فراگرفته اما در علوم پایه و دروس تئوری ضعیف باشد، در نهایت یک دندانساز خواهد شد یعنی چنین فردی کار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکی بی‌نصیب می‌باشد.

طبق آخرین رده بندی در بین دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه شهیدبهشتی در رده ی نخست، دانشگاه تهران در رتبه ی دوم (البته توجه شود در خصوص رشته ی پزشکی دانشگاه تهران در رتبه ی بالاتر نسبت به دانشگاه شهیدبهشتی قرار دارد) و دانشگاه شیراز در رتبه ی سوم قرارگرفته اند و جزء برترین دانشگاه های علوم پزشکی میباشند.

دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، مشهد، اصفهان نیز جمع ده دانشگاه برتر ایران قرار دارند.

برخی دانش آموزان مایل به تحصیل در دانشگاه های نیمه متمرکز ارتش و بقیه الله هستند. برای قبولی در دانشگاه های بقیه الله و ارتش علاوه بر کسب حداقل تراز 9500 برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی داوطلب باید در آزمون مصاحبه مربوطه نیز پذیرفته شود؛ برای اطلاع از شرایط و موارد آزمون میتوانید به سایت دانشگاه های مربوطه مراجعه کنید.

تذکر: لازم به ذکر است که افرادی میتوانند درآزمون ورودی این دانشگاه ها شرکت کنند که هنگام ثبت نام آزمون کنکور علاقه مندی خود به شرکت درآزمون ورودی این دانشگاه ها را اعلام کرده باشند.
 • ادامه تحصیل:
امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

این رشته بصورت پیوسته در دو مقطع دکتری عمومی و دکتری تخصصی(تخصص) میباشد.

رشته های تخصصی معمولا ۱۰ گرایش دارند که دوره تحصیل آنها بین ۳-۵ سال بوده و آزمون ورودی آن شبیه کنکور سراسری است . فلوشیپ های تخصصی شامل فلوشیپ ایمپلنت ، فلوشیپ پروتزهای فک وصورت ، فلوشیپ ارتوسرجری و فلوشیپ میکروسرجری … میباشند که دوره تحصیلی آن یک تا یک و نیم سال است و نیاز به رتبه بورد تخصصی و قبولی در آزمون ورودی دارند.

باید متذکر شویم در دندانپزشکی چیزی بنام فوق تخصص به معنای آنچه در پزشکی داریم وجود ندارد و فلوشیپ تخصصی که تنها متخصصین مجاز به تحصیل در آن هستند برای برخی رشته ها وجود دارد . این دوره تحصیلی به مدت ۱۲-۱۸ ماه در دانشگاههای داخل ارائه میشود و حتما شخص باید بورد تخصصی داشته باشد و میتوان گفت تقریبا معادل فوق تخصص است.


تخصص های دندانپزشکی :

1.درمان ریشه (اندودنتیکس)

2.پروتزهای دندانی و ایمپلنت(پروستودنتیست)

3.اطفال

4.ارتودنسی

5.رادیولوژی دهان فک و وصورت

6.اسیب شناسی دهان و صورت(پاتولوژیست)

7.بیماری های دهان

8.ترمیمی

9.جراحی لثه وایمپلنت(پریودنتیست)

10.جراحی دهان فک وصورت