10 پیامبری که در ایران دفن شده اند...

Elka Shine

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
این ده پیامبر همگی در سال های پیش ار میلاد مسیح (ع) زندگی می کردهاند .

1. حضرت دانیال نبی ( ع) در شوش :
فرزند یوحنا (ع) ششصد سال پیش ار میلاد مسیح زندگی می کرده است مشهورترین پیامبری است که در ایران دیده از جهان فرو بسته است . شهر باستانی شوش را به نام این پیامبر می شناختند امام علی ( ع) جمله ای به این مضمون دارد؛ هر برادرم دانیال را زیارت کند گویی مرا زیارت کرده است و همین جمله بر سنگ مزار دانیال نبی حک شده است.

2. حضرت حبقوق نبی (ع) در تویسرکان همدان :
تویسر کان در دامنه الوند میزبان , حبقوق نبی است. حضرت حبقوق به شهادت آنچه بر سر مزارش نوشته شده 1200 سال پیش از هجرت پیامبر اسلام و در عصر حضرت دانیال نبی می زیسته است. حبقوق پیامبر پس از آزادی بابل توسط کوروش بزرگ، به ایران آمد و ایرانیان او را گرامی می داشتند و پس از فوت وی در همدان، او را در دشت سرسبز تویسرکان به خاک سپردند.

3. حضرت حُجَی نبی (ع) در همدان :
در همدان (هنگ مادان) مسجدی به نام پیغمبر وجود دارد که در دل آن آرامگاه حضرت حجی قرار دارد. مسجد پیغمبر واقع در خیابان باباطاهر، راستای پیغمبر.
او پس از بازسازی بیت المقدس بدست کوروش بزرگ که توسط بخت النصر ویران شده بود در حدود دو هزار و پانصد سال پیش به ایران مهاجرت کرد و در همین سرزمین هم از دنیا رفت. ضریح آرامگاه حضرت حجی از جنس چوب است و سادگی آن بسیاری از زائران آن پیامبر را به سوی خود جلب می کند.

4. اشموییل پیامبر (ع) در ساوه :
در جاده ای که به بوئین زهرا می رسد و در انتهای دشتی پهناور مزار شموئیل (ع) قرار دارد . پیامبری که در عهد جالوت ظهور کرد و در جنگی نابرابر به لطف خدا او را شکست داد. می گویند در این جنگ جالوت ستمکار توسط سنگی که از سوی داوود به سوی او پرتاب شده بود کشته شد. مزار شموئیل در عهد صفویه مورد باز سازی قرار گرفت و ایوان مزار نیز در عهد ناصرالدین قاجار مرمت شد.

5,6,7,8. چهار انبیاء :
چهار انبیا لقب فشرده شده پیامبرانی به نام های ( سلام و سلوم و سهولی و القیا ) است که در دوران غیبت اصحاب کهف به گسترش یکتاپرستی پرداختند. این آرامگاه که مقبره حضرت صالح فرزند امام حسن مجتبی را نیز در بر دارد جلوه ای زیبا از هنر ایرانی در عصر اسلام است و همه ساله بسیاری از مردم قزوین و مناطق اطراف به زیارت خود فرا می خواند.

9. یوشع نبی (ع) در اصفهان :
مزار این پیامبر در اصفهان قرار دارد و می گویند توسط کوروش بزرگ از چنگ بابلی ها نجات پیدا کرد و ساکن ایران شد. یوشع پیامبر در گورستان تخت فولاد اصفهان دفن شده است گورستانی که قدمت آن به دوران قبل از اسلام بر می گردد و جهره های بزرگی در آن دفن شده ا ند.

10. حضرت قیدار نبی (ع) در زنجان :
شهر خدابنده از توابع زنجان قدمتی بیش از چهار هزار سال دارد. منطقه ای بزرگ از این شهر به خاطر وجود آرامگاه حضرت قیدار نبی که یکی از شناخته شده ترین پیامبران خداوند به شمار می آید. ضریح چوبی مزار حضرت قیدار (ع) که با نقوش متعلق به دوران مغولان تزئین شده طی روز های مختلف سال پذیرای پارچه های سبز رنگی است که از سوی زائران بار گاه آن حضرت بسته شده و همین موضوع زیبایی خاصی را به آرامگاه حضرت قیدار بخشیده است . حضرت قیدار فرزند اسماعیل پسر حضرت ابراهیم است که نسلشان به خاندان بنی هاشم در عربستان می رسد پیامبر اسلام به واسطه سی نسل از خاندان این پیامبر به شمار می رود.
 
  • Like
Reactions: نادیا.زارع