غار علیصدر (همدان)

نمایش ها
: 459 -
آخرین بروزرسانی
: -
آخرین ارسال توسط
: ATENA_A
این غار یکی از جاذبه های اصلی گردشگری همدان است که به همراه آثار تاریخی دیگر مثل آرامگاه با با طاهر وگنجنامه این شهر را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران معرفی کرده است.

در این غارسنگ‌ها و قندیل‌هایی که در این غار وجود دارند به شکل مجسمه‌هایی مثل پنجه عقاب و شیر دوسر درآمده‌اند. تا چند سال پیش که هنوز تمامی غار کاوش نشده بود عده‌ای می‌گفتند این غار ‌بی‌انتهاست؛ گروه دیگری می‌گفتند این غار از همدان شروع شده و تا اراک و کرمانشاه کشیده شده است. به همین خاطر غارنوردان تصمیم گرفتند تمام طول 11 هزار و 200 متری آن را طی کنند؛ این غارپیمایی هیجان‌انگیز نکته‌های شگفت‌انگیز دیگری را از طولانی‌ترین غار آبی جهان فاش کرد.

مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی بـرده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. تا اینکه در5 مهرماه 1342 شمسی گروهی 14 نفره از اعضای هیئت کوه‌نوردی همدان به سرپرستی محمدطاهرهمایونی، غار علی صدر را مورد بازدید و کاوش قراردادند و توانستند با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کنند. در سال 1346 با پخش خبر کشف این غار شگفت‌انگیز و بی انتها درسطح رسانه‌های ملی، سیل محققان، کوهنوردان و علاقه‌مندان به آثار طبیعی به سوی آن سرازیر شد.

در سال 1352 کوهنوردان همدان دهانه و ورودی غار را به قطر 50 سانتی‌متر تعریض کردند و از سال 1354 استفاده عمومی از غار علی‌صدر آغاز شد. از آن روز تاکنون جهت سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران کارهای زیادی درون غار انجام شده که علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی به مسیر بازدید افزوده گشته که مناظر جدید و بدیعی را در جلوی دیدگان مشتاق گردشگران قرار می‌دهد

درباره غار علیصدر روایت‌ها و داستان‌های زیادی وجود دارد؛ برخی می‌گویند در زمان جنگ که قتل و غارت مردم را تهدید می‌کرد، روستاییان از این غار به عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کردند. درباره نام این غار هم می‌گویند که اسم غار علیصدر در گذشته از اسم چوپانی به نام علی سد یا علی صد گرفته شده که به مرور زمان به علیصدر تغییر کرده است. اما واقعیت این است که در نزدیکی غار، روستایی به نام علیصدر وجود دارد؛ به همین خاطر اسم روستا را روی غار گذاشته‌اند.

از زمانی که غارنوردان و کوهنوران حرفه‌ای نقشه کاملی از غار علیصدر تهیه کردند گردشگران زیادی برای بازدید از این غار زیبا به همدان سفر می‌کنند. وقتی وارد غار علیصدر می‌شوید با ساخته‌های شگفت‌انگیز طبیعت که در مدت چندین هزار سال تشکیل شده‌اند روبه‌رو می‌شوید. دیدن این مناظر آن‌قدر هیجان‌انگیز است که شما متوجه گذر زمان نمی‌شوید.

مسعود ملکی - کارشناس ارشد گردشگری و مسؤول روابط عمومی شرکت علیصدر - درباره این غار می‌گوید: «ساختار طبیعی غار علیصدر باعث شده تا اشکالی به صورت طبیعی و بدون دخالت بشر ساخته شود.در قسمتی از غار، سنگی وجود دارد که به صورت پنجه عقاب است. در قسمت دیگری از غار، سنگی به چشم می‌خورد که شبیه اسم مبارک‌ الله است.

قسمت‌های زیادی از غار به شکل‌های مختلفی درآمده‌اند؛ مثل شیر دوسر، کبوتر، قایق وارونه یا قسمت دیگری از سنگ‌های غار که به شکل خوشه انگور است. سنگ‌های دیگری هم وجود دارند که خیلی شبیه گل‌کلمند؛ آن‌قدر طبیعی که احساس می‌کنید واقعا گل کلم هستند.» علاوه بر زیبایی‌های غار علیصدر که یکی از جاذبه‌های این مکان شگفت‌انگیز به شمار می‌رود آب و هوای دلچسب این منطقه هم تاثیر زیادی در جذب مسافران دارد.

[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
تاريخچه غار عليصدر
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
غار عليصدر بر اساس نظر كارشناسان مطرح زمين شناسي دنيا يكي از بي‌نظيرترين و بزرگ‌ترين غارهاي آبي جهان است كه شكل‌گيري آن به دوره ژوراسيك ( دوره دوم زمين‌شناسي 190- 136ميليون سال پيش ) برمي‌گردد. اين غار در سال‌هاي 1341-42 توسط تعدادي از كوه نوردان و غارنوردان گروه سيناي همدان به همراه اهالي روستاي عليصدر شناسايي و قايقراني در اين غار شگفت‌انگيز با وسايل ابتدايي، در سال 1346 به همت دست‌اندركاران امر و تعريض دهانه‌ي غار امكان‌پذير شده است. نام اين غار برگرفته از نام روستاي عليصدر است كه طي ساليان گذشته علي‌سد و علي‌سرد نيز گفته مي‌شده است. بر اساس تحقيقات و مستندات موجود بخش‌هاي ورودي غار در دوره صفويان مورد استفاده اهالي آن منطقه قرار مي‌گرفته به طوري كه از مدخل ورودي به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار براي مصارف كشاورزي استفاده مي‌كردند.
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
آب و هواي داخل غار

دماي داخل غار حدود16 درجه و دماي آب12 درجه سانتيگراد ثابت مي باشد. PH آب نزدیک به خنثي و معادل 8 می باشد و عمق آب بين نيم تا 15.5 متر اندازه گيري شده است. سختي آب غار بالا بوده و از نوع آهكي است بنا براين استفاده از آن براي آشاميدن توصيه نمي شود. عليصدر غاري زنده است و هيچ گونه گاز سمي در آن يافت نمي شود و به علت وجود جريان هوا تنگي نفس در آن احساس نمي گردد، همچنين به علت عدم وجود نور خورشيد هيچگونه حيات جانوري در اين غار ديده نمي شود. نكته جالب اين كه غار ازنوع غارهاي تحكيم يافته است كه در طول پنج ميليون سال گذشته هيچ گونه ريزشي در آن صورت نگرفته چرا كه استالاگتيت و استالاگميت هاي موجود در غار با عمري به همين ميزان ديده مي شود. ضمناً تاكنون 11440متر از مجموع دهليزهاي اين غار در مراحل مختلف شناسايي و حدود 2/2 كيلومتر آن مورد بازديد علاقمندان قرار مي گيرد.
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
موقعيت جغرافيايي

غار عليصدر در 65 كيلومتري شمال غربي همدان و در يكي از مرتفع ترين مناطق استان در دامنه رشته كوه زاگرس واقع شده است. ارتفاع دهانه غار از سطح دريا 2180 متر است.
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
امكانات رفاهي مجتمع سياحتي عليصدر

در حال حاضر مجتمع سياحتي عليصدر با برخورداري از يك باب میهمانسرا، سوئيت هاي اقامتي مبله و مجهز، بازارچه، رستوران، نمازخانه، پارك بازي كودكان و… آماده ارائه خدمات به گردشگران داخلي و خارجي بازديدكننده از غار مي باشد.[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
[BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
[/BCOLOR]
 
آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:
  • Like
Reactions: ماهتاب :)
در روستاي عليصدر از توابع شهرستان كبودراهنگ و75 كيلومتري شمال غربي شهرهمدان يكي از عجايب طبيعي جهان و نمونه نادري از غارهاي آبي قابل قايقراني به نام غار عليصدرواقع شده است كه به طول جغرافيايي 48درجه و 18دقيقه و عرض درجه و18دقيقه داراي ارتفاع 1900متر از سطح درياست.امكان دسترسي به غار عليصدر ازسه مسير فراهم است:1-همدان لالجين به بيجار كه جديد الاحداث و مناسب تر است.
2-از تقاطع سه راهي پايگاه هوايي نوژه ( در جاده همدان به رزن)
3-از طريق همدان به صالح آباد.
غار عليصدر در ارتفاعات ساري قيه ( صخره زرد)‌به وجود آ مده است.در اين كوه دو غار ديگر به نامهاي سوباشي و سرآب وجود دارد كه ترتيب 11و 7 كيلومتربا غارعليصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زياد لايه هاي سنگ آ هك متبلور در منطقه امكان ارتباط بين غارهاي مذكور با غار عليصدر وجود دارد.
تاريخ پيدايش :
زمين شناسان قدمت سنگ هاي اين كوه را به دوران دوم زمين شناسي يعني دوره ژوراسيك ( 190 تا 136 ميليون سال قبل ) نسبت مي دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاكي از آن است كه اين غار پناهگاه انسان هاي اوليه بوده است .
مردم روستاي عليصدر و روستاهاي اطراف از قديم الايام به وجود آن پي بـرده بودند واز آب آن بهره برداري مي كرده اند ولي هيچگاه كاربري گردشگري آن مطرح نبوده است تا اينكه در پنجم مهرماه 1342 گروهي 14 نفره از اعضاءهيئت كوهنوردي همدان غار عليصدر را مورد بازديد وكاوش قرار دادند.
اين عده توانستند با وسائل ابتدايي مانند چراغ دستي و تيوب لاستيك مقداري در درون غار پيشروي كنند بازديد اين گروه در روزنامه هاي محلي منعكس شد ودر سال 1346 با پخش خبر كشف يك غار شگفت انگيز و بي انتها در سطح رسانه هاي ملي سيل محققان كوهنوردان و علا قمندان اثر طبيعي به سوي آن سرازيز شد .
در سال 1352 كوهنوردان همداني دهانه ورودي غار را به قطر 50 سانتيمتر تعريض نمودند واز سال 1354 استفاده عمومي از غار عليصدر آغاز شد در آن زمان اهالي روستا مسافران را با چراغ دستي قايق و پارو به ديدن قسمتهاي ابتدايي غار مي بردند .
چگونگي ايجاد:
- در نتيجه تركيب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دي اكسيد كربن موجود در هوا تشكيل اسيد كربنيك ضعيف ونفوذ آن در زمينهاي آ هكي و انجام واكنش شيميايي تركيبي نا پايدار به نام بي كربنات كلسيم به وجود آورده است چون اين ماده در آب محلول است در درون لايه هاي آهكي ضخيم فضاهاي خالي ريزي ايجاد كرده واين فضاهاي خالي ميليون ها سال گسترش پيدا كرده و به مورور به هم پيوسته اند وبه عبارتي ميليونهاسال قلم صانع جهان خلقت به حكاكي ونقش آ فريني اين شاهكار شگفت انگيز مشغول بوده است تا اين غار بسيار وسيع در دل زمين ايجاد شده است .

زيبايي هاي غار عليصدر :
- غار عليصدر از بسياري جهاد علي الخصوص به علت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه هاي وسيع و قابل قايقراني كه در سرتا سر غار گسترده شده اند يك از زيبا ترين جلوهاي طبيعي ايران وجهان و پديده اي منحصر به فرد در نوع خود ميباشد كه فقط در معدودي از غارهاي جهان مثل غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه وبوكان در استراليا چنين زيبائيهاي خيره كنندهاي وجود دارد آب درياچه غار بدون رنگ و بو ميباشد و مزه آن معمولي است وهيچگونه حيات جانوري در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود 12 درجه سانتي گراد و به قدري زلال است كه تا عمق 10 متري با نور معمولي و چشم غير مسلح بخوبي قابل رويت است نتايج آزمايشهاي فيزيكو شيميائي بر رور آن نشان مي دهد كه در نقاط مختلف غار ثركيبات شيميائي آن نزديك به هم بوده وجزء آبهاي بي كربناته كلسيك سبك با ph اسيديته نزديك به خنثي ميباشد وبدليل وجود املاح آهكي فراوان در آب غير قابل خوردن است از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته هاي مختلفي ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدايت مي شود لذا ? سطح آب در طي فصول و سالهاي مختلف به استثنا ء مواقع كم آ بي يك نواخت است ولي در مواقع كم آبي داراي نواساناتي بوده كه آثار آن برروي ديواره غار به خوبي مشهود است.
آب غار در قسمتهاي مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است آب درياچه غار از چشمه هاي زير زميني ريزش مداوم آب از ديوار وسقف غار تامين ميشود كه منشا آنها به طور كلي از محل ريزشهاي جوي است سقف غار كه در بعضي قسمتها تا حدود 10متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشيده از كربنات كلسيم خالص ودر بعضي قسمتها مخلوط با عناصر ديگر است كه برسر راه جريان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند اين روسوبات به صورمختلف استالا كتيت هايي ( چكنده ) را تشكيل داده اند ودر كف غار ودر جاهايي كه آب وجود ندارد استالاكميت هايي ( چكيده) با اشكال متنوع و جذاب به فور ديده ميشود منظره داخل غار بسيا ربديع و هواي آن يسبار پاك و لطيف بوده و عاري از هر گونه گرد وغبار والودگي ميكروبي است ودر تابستان خنك ودر زمستان گرم و مطبوع است همچنين هواي داخل غار سبك بوده وحالت سكون مطلق دارد به طوري كه چنانچه شمعي در آنجا روشن كنند هيچ گونه حركتي در شعله شمع ديده نمي شود.در برخي از معابر غار 10 الي11 كيلومتر پيشروي شده است ولي هنوز تمام كانلها و شبكه هاي ارتباطي غار كشف نشده اند در حال حاضر پس از طي مسير قابل قايقراني غار نوردي پياده در قسمت خشكي غار آغاز مي شود و گردشگران پس از طي مسافتي نسبتا طولاني مجددا با قايق ادامه مسير مي دهند تا كنون 14 كيلومتراز معابر غار كشف شده ولي تنها 4 كيلومتر از معابر كه با پرژكتور نور پردازي شده اند مورد بازديد قرار مي گيرند در مجموع بازديد از محوطه وسيع قنديل بزرگ جزاير سوم و چهارم قايقراني غار نوردي و گذر از پيچ و خم گذرگاههاي آبي و دالانهايي با سقف بلورين به بيننده مي با وراند كه در اين اثر حقيقتا يكي از شاهكار هاي جهان آفرينش است و هيچ وصفي توان توصيف اين همه شكوه و زيبايي را ندارد.
تاسيسات رفاهي و تفريحي جنبي - در مجموعه سياحتي غار عليصدر براي بازديد كنندگان تسهيلاتي شامل :
1)يك باب مهمانسرا
2)ده دستگاه ويلاي چوبي يك و دو خوابه
3) شانزده دستگاه سوئيت اقامتي
4)پنجاه دستگاه چادر صحرائي
رستوران ،بازارچه خريد مواد خوراكي و صنايع دستي نمازخانه ،سرويس بهداشتي توقفگاه اتومبيل وسايل بازي كودكان فضاي سبز و امكان كوهنوردي فراهم است .
 
[HIDE-THANKS]
سفر به گوشه گوشه طبیعت ایران سفر به زیبایی ها و شگفتی هاست. در پهنه بزرگ و گسترده سرزمین ایران، جاذبه ها و دیدنی های بسیاری وجود دارد که هر کدام گوشه ای از اعجاز طبیعت این دیار را به رخ ببیننده می کشند و او را غرق در زیبایی و تحسین می کنند. با وجود تمام مشکلات، مصیبت ها، ناملایمات و زخم هایی که طبیعت ایران در این سال ها با آنها دست و پنجه نرم کرده است؛ اما هنوز جذابیت های فراوان شناخته شده و ناشناخته ای در جای جای آن به چشم می خورد که می توانند بارها و بارها شما را شگفت زده و غافلگیر کنند.

در این میان، جاذبه هایی نیز وجود دارند که در طول سال ها اسم و رسمی برای خود پیدا کرده اند و بین مردم بسیار محبوب شده اند. دیدنی هایی که به تنهایی اقتصاد گردشگری یک منطقه را تکان داده و رونق و فراوانی را برای یک شهر یا روستا به ارمغان آورده اند. سفر امروز به یکی از این جاذبه های معروف ایران است که طی سال ها به واسطه ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری بوده است. غار تماشایی و فوق العاده علیصدر در استان همدان مقصد انتخابی ماست، جایی که یکی از بهترین تجربه های غار نوردی و طبیعت گردی را در اختیارتان می گذارد و با کوله باری از تجربه های ناب و خاطره های خوش شما را همراهی می کند.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
چرا غار علیصدر؟

  • یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران و جهان است.
  • یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی دنیاست.
  • به دلیل تفاوت زیاد دمای بیرون و داخل غار و خنک بودن هوای درون آن، یکی از جاذبه های جذاب برای گردش در فصل گرم تابستان به شمار می رود.
  • در این غار با مناظر خارق العاده زمین شناسی روبرو می شوید و معجزه طبیعت را می توانید از نزدیک مشاهده کنید.
[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]
آشنایی با غار علیصدر | یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران

در میان اشکال مختلف طبیعت، غارها یکی از اعجاب انگیزترین، اسرارآمیزترین و جذاب ترین انواع مظاهر طبیعی به شمار می آیند و بسیاری را برای کشف رازها و رمزهای درون شان به سوی خود می کشانند. گوشه و کنار سرزمین مان ایران نیز انواع مختلفی از غارها را در خود جای داده است که هر کدام از آنها به طریقی هوش از سر بازدیدکنندگان خود می برند. امروز اما در سفری می خواهیم سری به معروفترین غار ایران بزنیم؛ با ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم و گردشی متفاوت را در این جاذبه منحصر به فرد تجربه کنیم.

برای رسیدن به غار علیصدر همان گونه که همه شما می دانید باید به سمت استان همدان سفر کنیم. غار علیصدر در 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان، در شهر کبودرآهنگ و در نزدیکی روستای علیصدر قرار دارد و در دل ارتفاعات ساری قیه یا صخره زرد جای خوش کرده است. ارتفاع غار از سطح دریا به 2180 متر می رسد؛ اما از آنجایی که هنوز تمام زوایا و گوشه های این غار کشف نشده کسی از طول و عمق آن اطلاع دقیقی ندارد. تا به اینجای کاوش ها تا این اندازه می دانیم که برخی حفره های زیرزمینی آن تا 40 متر درازا دارند و عمق دریاچه غار بین نیم تا 14 متر در نوسان است. غاز علیصدر از دالان ها، دهلیزها و تالارهایی پیچ در پیچ تشکیل شده است و دریاچه بزرگی در میانه آن، بخش اعظم غار را به یکدیگر متصل می کند به همین جهت باید برای رسیدن به قسمت های مختلف آن از قایق استفاده کرد؛ موضوعی که علیصدر را به بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان تبدیل می کند. برخی پژوهشگران نیز اعلام کرده اند که این غار با غار کتله خور در زنجان ارتباط دارد.

این پدیده طبیعی خارق العاده در تاریخ 15 دی 1387 به عنوان بیست و سومین اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

*نکته مهم

غار علیصدر مسیرهایی به نسبت مناسب برای استفاده معلولان حرکتی که با ویلچر رفت و آمد می کنند دارد. اما باید توجه داشته باشید که امکان حضور معلولان در غار تا نزدیکی اسکله هست و امکان قایقرانی و پیاده روی در دیگر قسمت های غار برای آنها وجود ندارد.


Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]
شگفتی ها و جذابیت های غار علیصدر

شاید برای بسیاری از شما در زمان شنیدن نام غارهای مختلف این سوال به وجود بیاید که چرا باید از چنین جاذبه هایی دیدن کرد و برای آنها وقت گذاشت؟ گشت و گذار در دل کوه، جایی که تاریکی و سکوت حکم فرماست و منظره چندانی به چشم نمی خورد چه دلیل و لذتی دارد؟ اگر می خواهید جواب این سوال ها را بدانید بهتر است این قسمت از مطلب ما را بخوانید تا متوجه شوید چرا غار علیصدر ارزش نه یک بار بازدید که چندین بار سفر را دارد و در هر سفر می تواند با زیبایی هایی که در گذشته متوجه آن نبودید شما را غافلگیر کند.

* ویژگی های برتر و جذاب غار علیصدر

جذابترین بخش غار علیصدر تالاب وسیع آبی آن است که امکان قایقرانی و نفوذ به قسمت های داخلی تر غار را می دهد. گستره آبی که با استفاده از آن می توانید به بخش های مختلف غار سرک بکشید و دیدنی ها و اشکال مختلف شناخته شده و ناشناخته آن را کشف کنید. گذرگاهی آبی که نظیر آن در دیگر غارهای ایران و جهان به ندرت دیده می شود و فقط در تعداد معدودی غار در جهان مانند غار مولیس فرانسه، غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا مجموعه ای زیبا نظیر آنچه در غار علیصدر وجود دارد به چشم می خورد.

آب دریاچه علیصدر بی رنگ و بی بوست و منشا آن چشمه های زیرزمینی، ریزش مداوم آب از دیواره ها و سقف غار است. مزه آن معمولی ست و هیچ گونه حیات جانوری در آن دیده نمی شود. آب به اندازه ای زلال و شفاف است که تا عمق 10 متری آن به راحتی و بدون چشم مسلح دیده می شود؛ دلیل شفاف بودن آن نیز، جاری بودن آب درون غار است که هم، محیط داخلی علیصدر را مرطوب و با طراوت نگاه می دارد و هم باعث زلال ماندن آن می شود. درجه حرارت آب در تمام طول سال ثابت و در حدود 12 درجه سانتی گراد است و به دلیل وجود املاح آهکی فراوان غیر قابل خوردن.

سقف غار در برخی قسمت ها به ارتفاع 10 متری از سطح آب می رسد و در برخی قسمت ها با کربنات کلسیم خالص و در برخی بخش ها با عنصرهای دیگر پوشیده شده است. رسوباتی که در طول میلیون ها سال به شکل های مختلف در آمده اند و استالاکتیت ها (چکنده ها) و استالاگمیت هایی (چکیده) را تشکیل داده اند که در گوشه و کنار غار توجه هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می کنند.

منظره درونی غار با وجود این چکیده ها و چکنده ها بسیار تماشایی و خارق العاده است و در هر قسمت از آن می توان معجزه طبیعت و قدرت خالق را به خوبی مشاهده و لمس کرد. هوای درونی غار از دیگر مزیت ها و ویژگی های برجسته آن است؛ هوایی بسیار پاک و لطیف که هیچ گونه آلودگی و گرد و غبارِ میکروبی در آن وجود ندارد و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. هر چند به طور کلی دمای درونی غار نیز در 14 درجه سانتی گراد ثابت است و شما را مجبور می کند چه در زمستان چه در تابستان لباس گرمی با خود به همراه داشته باشید. در کنار این حقایق جالب، خوب که بدانید هوای داخل غار بسیار سبک است و حالت سکون مطلق دارد؛ به همین دلیل اگر شمعی را در محیط غار روشن کنید هیچ گونه حرکتی در شعله آن نمی بینید.

* حقایقی خواندنی در مورد غار شگفت انگیز علیصدر

*غار علیصدر 190 میلیون سال سن دارد و در زمره غارهای زنده قرار می گیرد. آن گونه که علم زمین شناسی بیان می کند تا زمانی که صدای چکه های آب در غار به گوش می رسد و تا هنگامی که ترک های دیواره غار با لایه های آهک پوشیده می شود غار زنده است و تغییر می کند؛ هر چند ممکن است دیدن این تغییرات به عمر کوتاه آدمی قد ندهد.

*غار علیصدر پدیده ای طبیعی ست و هیچ انسانی در ساخت آن دخالتی نداشته است.

*ورودی اصلی غار 110 متر زیر سنگ های سطح زمین قرار دارد.

*با اینکه غار در زیرزمین قرار دارد هیچ گونه گاز سمی در آن دیده نمی شود.

*بیشترین ارتفاع غار، از عمق آب تا سقف به 54 متر می رسد که این به اندازه ارتفاع یک برج 18 طبقه است.

*با وجود اینکه غار در عمق زمین قرار دارد اما هیچ گونه تنگی نفسی در آن احساس نمی شود.

*به طور معمول سالانه یک میلیون نفر از این غار دیدن می کنند.

*از این غار در سال های گذشته به عنوان پناهگاه در زمان هجوم اشرار و سارقان و همچنین منبع ذخیره آب برای شرب و کشاورزی استفاده می کردند.

*در طبقه بندی غارها، علیصدر در میان غارهای دریاچه ای قرار می گیرد که در داخل پوسته زمین ایجاد می شود.

*املاح مختلف مانند آهن، منیزیم، روی، سرب، مس و ... زیر پوست زمین به آب رنگ های مختلف زرد، قرمز، ارغوانی، قهوه ای، سبز و آبی را می دهد. این رنگ ها با چکیده ها و چکانده ها ترکیب می شود و رنگ های زیبایی به آن می دهد.

*سطح آب داخل غار بسیار بالاتر از نقطه های اطراف بیرونی آن ست.

*غار علیصدر دریچه های سلولی بسیاری دارد و به طور دایم در حال تنفس است. به همین دلیل بازدید هزاران گردشگر از این غار هوای آن را آلوده نمی کند.

*به طور کلی در حدود 440 کیلومتر از مسیرهای مختلف غار نقشه برداری شده است و گردشگران از مسافت آبی 2 کیلومتری آن دیدن می کنند.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]
اشکال مختلف چکیده ها و چکنده های غار علیصدر

از زیباترین مظاهر غارها استالاگمیت ها (چکیده ها) و استالاکتیت های (چکنده ها) آن هستند که به شکل های متنوع، جذاب و تماشایی در سال های مختلف شکل گرفته اند و هر ببینده ای را سر ذوق می آورند. استالاگمیت ها و استالاکتیت هایی که بر اساس ظاهرشان به نام های گوناگونی مانند گل کلمی، سوزنی، نی غار، برفک و ... خوانده و شناخته می شوند. اشکال گل کلمی، سوزنی و چتری از معروفترین اشکال چنینی در غار علیصدر هستند و به وفور می توان نمونه هایی از آنها را در غار تماشا کرد.

حال در این میان و در دنیای عجیب و تماشایی زیرزمینی غار علیصدر، این اشکال به دلیل شباهتی که با پدیده ها، سازه ها و اشیای دنیای خارج دارند، به نام همان ها نیز خوانده می شوند. در ابتدای کشف غار تنها می توانستید استالاگمیت ها و استالاکتیت هایی با نام های بلندترین ﺁویز آهکی غار، عروس غار و فرش مروارید را در علیصدر ببینید؛ اما بعدها با کشف مسیرهای تازه، شکل های جدیدی از این چکیده ها و چکنده ها شناسایی و به گردشگران معرفی شدند. معروفترین شکل هایی که گردشگران در بازدید از غار علیصدر خواهند دید، پنجه اژدها، میدان ستون ها، پنجه عقاب، آبشار سنگی، شیرغار، دروازه غار، تخت جمشید و ... است.

1- میدان ستون ها: تخته سنگ بزرگی است که مانند ستون از بالا تا کف غار ﺁمده است.

2- پنجه اژدها: استالاگتیت زرد رنگی که مانند پنجه اژدهایی افسانه ای از سقف غار فرود ﺁمده است.


Photo by : Unknown

Photo by : Unknown
3- آبشار سنگی: تخته سنگ بزرگی که به شکل یک آبشار بزرگ زیبا و عظیم در آمده و در میان غار خودنمایی می کند.

4- پنجه عقاب: شکلی عجیب و حیرت آور در قسمتی از غار دیده می شود که تداعی کننده پنجه عقاب است و ازین رو آن را پنجه عقاب نامیده اند.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]
5- تالار قندیل بزرگ: در قسمتی از مسیرپیاده روی غار، تالاری با قندیل های متنوع و بزرگ را خواهید دید که قندیلی عظیم الجثه در میان آن قرار دارد و به همین سبب به "تالار قندیل بزرگ" معروف شده است.

6- کلمه الله: تجلی کلمه الله را در دیواره غار مشاهده خواهید کرد که با نورپردازی آن را برجسته و مشخص کرده اند.

7- تخت جمشید: ستون هایی که از زمین تا به بالا کشیده شده اند و در آن استلاگمیت ها و استالاکتیت ها به یکدیگر رسیده اند. این ستون ها از آنجایی که به سر ستون های سازه تخت جمشید شباهت دارند به این نام خوانده می شود.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
حال و هوای گردش و تفریح در غار علیصدر

از ورودی بزرگ غار عبور می کنیم وارد فضایی خنک و مرطوب می شویم. اختلاف دما با محیط بیرون اولین نکته ای ست که به ذهن می آید. به سمت پایین می رویم و چشم مان به جلوه های زیبایی که در تاریکی، دیواره ها و سقف غار را آراسته اند می افتد. به محل قایقرانی می رسیم. کمی منتظر می مانیم تا یکی از قایق های گشت به سمت جایگاه بیاید و ما را سوار کرده و به گردشی شگفت انگیز در دل تاریخی چند میلیون ساله ببرد. جلیقه های نجات را می پوشیم، سوار بر قایق می شویم و همراه با راهبر قایق به دل غار می زنیم.

راهروها و تالارهای غار شکلی از کوچه و خیابان دارند؛ برخی از آنها به بن بست می رسند و برخی در ارتباط با هم هستند. ویژگی جذاب و منحصر به فرد غار علیصدر از دیگر غارهای آبی دنیا، راحتی استفاده از کانال های آبی داخل آن است. این کانال ها به شکلی هستند که به راحتی می توان از میان آنها با قایق معمولی عبور کرد. تلاش کنید زمان قایق سواری با دقت بالایی به تماشای محیط اطراف بنشینید و با رازها و رمزهای این معجزه طبیعت بیشتر آشنا شوید. از تماشای زیر پای تان که دریاچه ای عمیق و زلال جاری ست تا اشکال مختلف استالاگمیتی و استالاکتیتی که هر یک به صورتی اعجاب انگیز درآمده اند و از گردشگران دلبری می کند، نهایت لـ*ـذت را ببرید. هر گوشه از غار نیز به وسیله نورپردازی های رنگارنگ و جذابی رنگ آمیزی شده است تا گردشگران به راحتی بتوانند شکل های مختلف را تشخیص دهند و تجربه بهتری از گردش در علیصدر به دست آورند.

مسیر آبی که تمام می شود، مسیر کشف غار به صورت پیاده ادامه پیدا می کند. شگفتی ها همچنان ادامه دارد و در گوشه و کنار غار به اشکالی بر می خورید که به اشیایی مانند مروارید، اژدها و ... شباهت هایی دارند. اگر کمی خلاقیت تان را به کار بیندازید شما هم می توانید شکل های تازه ای پیدا کنید. بعد از گذر از مسیر پیاده روی دوباره راه آبی پیش پای شما قرار می گیرد. اینجا کم کم راه تنگ می شود و سقف کوتاه. در آخر مسیر قایقران ها شما را به کناره ها می رسانند. اینجا دیگر باید پیاده شوید و با زیبایی های غار خداحافظی کنید.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]
مسیر دسترسی

آدرس: همدان، شهر کبودرآهنگ، غار علیصدر

برای رسیدن به علیصدر می توانید از دو مسیر استفاده کنید.

1- راه همدان را به سمت شهر لالجین و از آنجا بیجار در پیش بگیرید و به سمت غار علیصدر حرکت کنید.

2- از همدان به سمت شهر کبودرآهنگ حرکت کنید، نرسیده به شهر مسیرتان را به سمت سه راهی نوژه (مسیر همدان به شهر رزن) تغییر دهید و راه غار را در پیش بگیرید.Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!


زمین شناسان قدمت سنگ های غار علیصدر را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی نسبت می دهند، دورانی که از 190 میلیون سال پیش آغاز شد و در 136 میلیون سال قبل به اتمام رسید. این پدیده طبیعی و زیبای زمین شناسی در نتیجه ترکیب آب حاصل از بارش قطرات باران، با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا و نفوذ در لایه های آهکی ضخیم به وجود آمده است. گاز دی اکسید کربن محلول در آب، ترکیبی ناپایدار به نام بی کربنات کلسیم را به وجود آورده و در سنگ های آهکی زمین پیشرفت کرده و فضاهای خالی به وجود آورده است. در طی میلیون ها سال این فضاهای خالی به هم پیوسته و غار علیصدر را تشکیل داده اند. در این میان در کاوش های انجام شده در غار، شواهدی از حضور انسان های اولیه نیز به دست آمده است؛ مساله ای که اهمیت علیصدر را چند برابر می کند.

مردم روستای علیصدر از سال ها و سده های پیش از وجود غار خبر داشتند و از آب آن استفاده می کردند. به علاوه مردم در صد سال گذشته مازاد آب نهر سراب (نهری که در غار سراب در جریان است، غار سراب در نزدیکی غار علیصدر قرار دارد) را به علیصدر هدایت کرده و در مخزن غار جمع آوری می کردند. این مخزن در فصل گرما به داد مردم می رسید. این کار اما باعث شده بود تا سطح آب در قسمت شرقی غار به ارتفاع 2.20 متری برسد و تا دهانه ورودی غار بالا بیاید. این مساله باعث شد تا دسترسی به داخل غار تا سال ها غیر ممکن شود. این موضوع ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال 1336 زلزله فارسینج، شکافی در کف غار سراب ایجاد کرد و آب نهر آن به یک باره قطع شد. بعد از این اتفاق طی 6 سال تا سال 1342 سطح آب غار علیصدر به ارتفاع طبیعی خود بازگشت و امکان ورود به داخل غار دوباره مهیا شد. مساله ای که پای کوه نوردان و غار نوردان را به علیصدر باز کرد. نخستین کاوش برنامه ریزی شده حرفه ای در تاریخ 5 دی ماه 1342 به وسیله گروهی 14 نفره از اعضای هیات کوه نوردی همدان به انجام رسید. آنها با اطلاعات قبلی و همراه داشتن تجهیزات لازم برای عبور از روی آب دریاچه توانستند به بخش ها و تالارهای مختلف غار دسترسی پیدا کنند و از زیبایی و عظمت آن پرده بردارند. این گروه نخستین اطلاعات در مورد وسعت، عمق دریاچه، طول، عرض، عمق و ارتفاع غار را به ثبت رساندند.

بعد از این بازدید اما همچنان تا سال 1352 دهانه غار تنگ بود و حدود نیم متر ارتفاع داشت و مردم عادی نمی توانستند به داخل آن دسترسی داشته باشند. در سال 1353 عبدالله حاجیلو- رییس وقت هیات کوه نوردی همدان- با حمایت مردم و کمک گرفتن از هیات های کوه نوردی استان خود وارد عمل شد و دهانه غار را در اردیبهشت 1353 به ارتفاع 3 و عرض 5 متر باز کرد. در سال بعد نیز قسمتی از کف غار را بتون ریزی کرد، مسیری برای پیاده روی در آن ساخت، سپس آن را به چند قایق مجهز و روشنایی مطلوبی برای گشت و گذار در غار ایجاد کرد. این کار تا تاریخ خرداد 1355 به طول انجامید و در روز چهارم این ماه نخستین بلیت های بازدید از علیصدر در اختیار اداره تربیت بدنی همدان قرار گرفت و به فروش رفت.

خبر کارها و موفقیت های حاجیلو به گوش محمدرضاشاه پهلوی نیز رسید و او در تاریخ 5 مهرماه 1355 برای بازدید از غار علیصدر به همدان آمد. با حضور شاه در همدان قرار شد تا روستای علیصدر، غار و روستاهای اطراف از امکان برق سراسری بهره مند و راه های رسیدن به غار به وسیله مسیرهای آسفالت هموار شود. در کنار اینها دستور داده شد تا مهمانسرایی در نزدیکی علیصدر برای استفاده گردشگران ساخته شود. به این صورت غار به مکانی مناسب برای گردشگران تبدیل شد.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

وجه تسمیه غار علیصدر

همان گونه که پیش از این گفتیم اهالی روستای علیصدر از این غار به عنوان مخزن آب استفاده می کردند. در اسنادی که از روستا به دست آمده، نام این ده به عنوان "علی سد" ثبت شده اما اسم روستا در شناسنامه های اهالی، "علی سرد" است. زمانی که پیمانکار در سال 1350 در حال احداث جاده برای دسترسی به این غار بود بر روی تابلوهای پروژه نام جاده را "علیصدر" نوشت و از آن زمان این نام برای روستا و غار باقی ماند.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
توصیه ها

*بهترین زمان بازدید از غار علیصدر و شهر همدان بهار و تابستان است، اما امکان بازدید از غار در همه فصول وجود دارد. البته باید توجه داشت که ایام تعطیل سال به خصوص نوروز علیصدر بسیار شلوغ و پر از بازدیدکننده می شود به همین خاطر بهتر است برای داشتن تجربه ای جذابتر در روزهایی غیر از ایام نوروز به بازدید غار بروید.

*به هیچ عنوان نمی توانید داخل غار خوراکی و تنقلات ببرید.

*عکاسی با فلش و کشیدن سیگار نیز داخل غار ممنوع است.

*در فصل بهار و تابستان با وجود گرمای هوای بیرون غار، حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید
Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

دغدغه

یکی از مسایلی که در سال های اخیر غار علیصدر با آن دست و پنجه نرم کرده مشکلاتی ست که بر سر راه ثبت جهانی این اثر طبیعی به وجود آمده است. علیصدر از آن دست جاذبه های طبیعی ایرانی ست که قابلیت قرار گیری در فهرست میراث طبیعی یونسکو را دارد اما به دلیل ساخت و سازهایی که در حریم آن صورت گرفته و به دلیل تخریب هایی که برای ساخت ورودی غار ایجاد شده، این مساله به خطر افتاده است. مسوولان اگر می خواهند نام علیصدر را در فهرست میراث جهانی ببینند باید هر چه زودتر دست به کار شده و از ساخت و سازها در حریم غار جلوگیری کنند. همچنان لازم است شکل ورودی غار را بر اساس استاندارهای جهانی تغییر دهند و آن را به صورتی درآورند که به سازه غار آسیبی وارد نشود.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!


امروز به همراه شما گشتی در معروفترین غار ایران زدیم و سوار بر قایق با قسمت های مختلف آن بیشتر آشنا شدیم. از نظر خارجی ها در مورد این غار باخبر شدیم و در مورد تاریخچه و نحوه استفاده از آن در قدیم اطلاعات بیشتری به دست آوردیم.

[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]

یکی از نکاتی که در نگاه اول هر دیده ای را مجذوب خود می کند، تخته سنگ مرمر یکپارچه ای به طول ۲/۵۵ و عرض بالغ بر یک متر است که در میان ۱۲ پایه برج آرامگاه قرار دارد و کتیبه ای به خط ثلث بر روی آن دیده می شود. این تخته‌ سنگ و آمدنش به این مکان داستان جالبی دارد که به زمان انجام عملیات مربوط به ساخت آرامگاه باز می گردد. در آن زمان تخته‌ سنگ بزرگی برای این قسمت تهیه شد؛ اما متاسفانه طی حادثه ای شکست؛ سازندگان که مجبور به تهیه یک تخته سنگ دیگر بودند، سنگ فعلی را از کنار دریاچه ارومیه تهیه کرده و به همدان آوردند تا در ساخت آرامگاه به کار ببرند.

قسمت های مختلف این بنا به دقت و با ظرافت خاصی ساخته شده اند و محاسبات دقیقی بر روی آن ها صورت گرفته است که برخی از آن ها را برای تان عنوان می کنیم:

ارتفاع هر پایه‌ی برج از کف زیرین آرامگاه تا زیر گنبد، نزدیک به ۲۳ متر

عرض هر پایه در پایین ۱/۱۷ متر و در بالا ۹۲ سانتی‌متر

ارتفاع گنبد مخروطی شکل، ۶ متر

ارتفاع اتاق اصلی آرامگاه ۶/۱۰ متر

ارتفاع کلی بنا (از کف تا انتها) بیش از ۲۸ متر

پس از ورود به بنا، محوطه ای مربع شکل پیش روی‌مان قرار می گیرد که در قسمت بالای دیوارهای داخلی آن، بیست بیت قصیده‌ معروف «عینیه» به خط ثلث برجسته نگاشته شده است. این قصیده از آثار ادبی ابن سینا در حکمت و فلسفه به شمار می رود و مراحل مختلف سیر روح انسانی و ارتباط آن با عالم جسمانی را بیان می کند. این ابیات بر روی ۴۰ لوح سنگی از سنگ مرمر نقش بسته اند که هر کدام ۱/۱۰ متر طول و ۰/۵ متر عرض دارند.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Unknown
بخش های مختلف آرامگاه ابو علی سینا

آرامگاه بوعلی سینا صرفا یک مقبره نیست؛ بلکه بخش های مختلفی دارد که می توانید از آن ها بازدید کنید. در ادامه به معرفی این بخش ها می پردازیم:

۱- مقبره ها

در بازدید از آرامگاه ابن سینا می توانید به مقبره های زیر سر بزنید:

مقبره ابن سینا که در در سمت راست ورودی آرامگاه قرار دارد.

مقبره ابوسعید دخدوک، از دوستان ابن سینا که در سمت چپ مقبره این اندیشمند بزرگ دیده می شود.

مقبره ابوالقاسم عارف قزوینی، شاعر ملی ایران، که در حیاط شرقی آرامگاه، روبروی در ورودی و در مقابل خیابان «بوعلی» قرار گرفته است.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

[/HIDE-THANKS]
 
[HIDE-THANKS]
۳- کتابخانه

یکی از بخش های جالب توجه این مجموعه، کتابخانه ای است که در جوار آرامگاه شیخ و در تالار شمالی قرار دارد و در نتیجه تلاش های کمیته‌ جشن هزاره‌ ابوعلی سینا (۱)ایجاد شده است. این مکان در ابتدا ۶۴۹ جلد کتاب داشت و از آن با عنوان قرائت خانه‌ ابوعلی‌سینا یاد می کردند.

پس از اتخاذ تصمیم برای ایجاد کتابخانه قرار بر این شد همه‌ محافل علمی جهان در تاسیس آن شریک باشند؛ چرا که ابن سینا فیلسوف و دانشمندی جهانی به شمار می رود. در سال ۱۳۲۹، اطلاعیه ای به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسه و انگلیسی منتشر شد که در آن از همه‌ مؤلفان، موسسات فرهنگی و ناشران ایرانی و خارجی درخواست شده بود که کتاب‌هایی را به انجمن آثار ملی ارسال کنند.

کتاب‌های گوناگون علمی، تاریخی، ادبی و همچنین کتاب‌هایی درباره‌ ابن سینا یا از آثار وی به انجمن آثار ملی رسید و در کتابخانه قرار داده شد. امروزه ۸ هزار جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه‌هایی مربوط به آثار ابوعلی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی در این کتابخانه دیده می شود. حدود ۳۰ جلد از کتاب ها، خطی و ۵۹۰ جلد از آن ها نیز به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، آلمانی و... هستند.

پاورقی

۱- به مناسبت هزارمین سال میلاد ابن سینا جشنی در تهران برگزار شد و از چند سال پیش از آن کمیته ای برای انجام کارهای لازم تشکیل شد که به کمیته‌ جشن هزاره‌ ابوعلی سینا مشهور گردید.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Marzie Bakhtiari
۴- موزه ابن سینا
تالار جنوبی آرامگاه ابن سینا از سال ۱۳۳۰به عنوان موزه در نظر گرفته شده و به محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیای کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی اختصاص دارد.

یکی از جالب ترین چیزهایی که در این موزه قرار دارد، عکسی از جمجمه‌ ابو علی سیناست که گویا به هنگام تخریب مقبره‌ قدیمی به ثبت رسیده است.

Please, ورود or ثبت نام to view URLs content!

Photo by : Marzie Bakhtiari

[/HIDE-THANKS]