نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

معرفی کتاب های تاریخی ایرانی

شروع موضوع توسط H@niyeh ‏6/7/16 در انجمن کتاب ها

 1. ...zαнrα...*

  ...zαнrα...* مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  3,497
  29,911
  امتیاز:
  856
  تاریخ عضویت:
  ‏16/9/16
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  تبــــ❤️ـــریز
  [​IMG]  کتاب «تاریخ‌نگاری ایرانی» بیست و ششمین کتاب گروه تاریخ و تمدن پژوهشگاه بوده که آقای مهدی فرهانی منفرد این اثر را ترجمه کرده است.
  کتاب «تاریخ‌نگاری ایرانی» ترجمه اثر محقق ایرانی‌تبار دانشگاه آکسفورد، جولی اسکات میثمی است. از آن‌جا که پژوهشگران غربی، تاریخ نگاری ایرانی را کم اهمیت جلوه داده‌اند، میثمی قصد دارد بر وجوه اهمیت تاریخ نگاری ایرانی در این کتاب تاکید کند.

  مولف در این کتاب به بررسی تاریخ‌نگاری ایرانی در دوران سامانیان، غزنویان و سلجوقیان و نیز بررسی، تحلیل و ارزیابی آثاری چون شاهنامه ابومنصور طوسی، ترجمه فارسی تاریخ طبری و شاهنامه فردوسی، تاریخ یمینی عتبی، زین‌الاخبار گردیزی، تاریخ مسعودی بیهقی و تاریخ سیستان، سیاست‌نامه نظام‌الملک طوسی، فارسنامه ابـن بلخـی، تـاریخ بیهق اثر علی‌بن زید بیهقـی، سلجوقنامه ظهیـرالدین نیشابـوری، عقدالعلی اثـر افضـل‌الدین کـرمـانی، راحه‌الصدور راوندی و ترجمه تاریخ یمینی جرباذقانیپرداخته است.

  او حکومت‌های ایرانی مانند سامانیان، غزنویان و سلجوقیان را حامیان این تلاش فرهنگی دانسته و کوشیده است در کار خود نقش این حکومت‌ها را در پیشرفت تاریخ‌نگاری ایرانی برجسته کند.

  کتاب «تاریخ‌نگاری ایرانی» از سه فصل به شرح زیر تشکیل شده است:

  فصل اول: تاریخ‌نگاری ایرانی در عصر سامانیان

  فصل دوم: تاریخ‌نگاری دوره غزنوی

  فصل سوم: تاریخ‌نگاری دوره سلجوقی

  کتاب تاریخ‌نگاری ایرانی ترجمه مهدی فرهانی منفرد، با قیمت ۳۸،۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه گردیده است
   
 2. ...zαнrα...*

  ...zαнrα...* مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  3,497
  29,911
  امتیاز:
  856
  تاریخ عضویت:
  ‏16/9/16
  جنسیت:
  زن
  محل سکونت:
  تبــــ❤️ـــریز
  [​IMG]
  منحنی قدرت در تاریخ ایران
  نویسنده: عزیزالله کاسب
  در نگرش اخلاق‌مدارانه به قدرت، قدرت خود فی‌نفسه شأنی ندارد و اقبال به آن زمانی موجه است که از خود فرا برود و موجب اقامه ارزشی متعالی شود.
  در این نگره، کسب قدرت آن گاه ناموجه است که ارزشی نادیده گرفته شود. سیره علوی نماد بارز روی خوش نشان دادن به قدرت برای فضیلت است و مطابق چنین انگیزه‌‌ای، قدرت بسیار مطلوب است، اما ارزش آن، وقتی به باطل بینجامد، از کفش پاره و پافرسوده نیز کمتر است.
  برخی از صاحبان قدرت که ارزش‌ها را فرو نهادند و قدرت را فرا گرفتند، عالمانه عامدانه نکردند، بلکه ندانسته نخواسته چنین کردند. اینان می‌پنداشتند حفظ قدرت مهم است و چندان دغدغه حفظ قدرت را داشتند که مجال حفظ ارزش‌ها را نیافتند. پس ترجیح ارزش بر قدرت بدون فهم تعارض میان این دو ممکن نیست.
  به دیگر سخن، تا هنگامی که صاحبان قدرت ندانند که ممکن است در تعارض میان حفظ قدرت و حفظ ارزش‌ها قرار بگیرند، نمی توانند ارزش‌ها را بر قدرت ترجیح دهند. ترجیح ارزش بر قدرت، مولود درک هنگامه‌ای است که میان این دو تعارض است. پس از دانستن امکان تعارض میان حفظ قدرت و حفظ ارزش‌ها، مشکل انتخاب پیش می‌آید....
   
 3. h.abaszadeh

  h.abaszadeh کاربر نگاه عضو انجمن

  5
  60
  امتیاز:
  71
  تاریخ عضویت:
  ‏19/3/19
  جنسیت:
  زن
  کتاب تاریخ روزگاران
  اثر عبدالحسین زرین کوب
  کتابی جامع در مورد تاریخ ایران از دوران قبل از ماد ها تا قبل از انقلاب اسلامی در مورد نوع زندگی مردم وجه های اجتماعی سلطنت
  پادشاهان خلاصه کتاب جامع و پر منبعی هست