نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

نکاتی جالب و دانستنی درباره عطسه

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏7/7/15 در انجمن مطالب جالب و دانستنی ها

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده اخراج شده

  27,959
  17,248
  امتیاز:
  886
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه : دانستنی ها
  [​IMG]
  در زیر به دلایل اینکه چرا در زمانهای عجیب عطسه مان میگیرد اشاره میکنیم.
  ۱- عطسه کردن از اعصابتان شروع میشود. این را نیل کائو متخصص آلرژی و آسم در مرکز آسم و آلرژی گرین ویل میگوید.
  او اینطور توضیح می دهد که سیستم عصبی همه افراد به یک طریق یکسان سیمکشی شده است اما پیامهایی که در طول این عصبها حرکت میکنند، راههای متفاوتی برای رفتوآمد به مغز انتخاب میکنند و همین مسئله باعث میشود عادت عطسه کردن در افراد مختلف متفاوت باشد.
  او میگوید، “این انتقال عصبهاست که به مغزتان میگوید که چیزی در بینی شما هست که باید بیرون بیاید!”
  ۲- عطسه کردن از بدنتان محافظت میکند. دکتر کائو میگوید، “عطسه کردن بخش مهمی از فرایند ایمنی بدن است که کمک میکند سالم بمانید.”
  عطسه با پاک کردن بینی از باکتریها و ویروسها از بدنتان محافظت میکند. وقتی چیزی وارد بینی شما میشود یا با محرکی روبهرو می شوید که مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار گرفتهاست در مغزتان را تحـریـ*ک میکند، پیامهایی سریعاً برای بستن گلو، چشمها و دهانتان فرستاده میشود. سپس، عضلات سینهتان شدیداً منقبض میشوند و بعد عضلات گلویتان به سرعت باز و آزاد میشوند. درنتیجه این، هوا به همراه بزاق و ماده مخاطی — با شدت از دهان و بینیتان بیرون میآید. و همین میشود که عطسه میکنید.
  ۳- عطسه سریع اتفاق می افتد. عطسه ها با سرعت ۱۶۱ کیلومتر در ساعت حرکت میکنند. یک عطسه میتواند ۱۰۰،۰۰۰ میکروب را وارد هوا کند.
  ۴- برداشتن ابرو ممکن است موجب عطسه شود. برداشتن ابرو روی عصبی در صورتتان که مسیر بینی را تامین میکند اثر میگذارد. و در نتیجه عطسه میکنید.
  ۵- هیچوقت در خواب عطسه نمیکنید. وقتی میخوابید، اعصاب عطسه هم میخوابند و این یعنی وقتی خوابید معمولاً عطسه نمیکنید.
  ۶- ورزش ممکن است عطسهتان بیندازد. دکتر کائو اعتقاد دارد که ورزش موجب عطسه کردن میشود. او میگوید، وقتی بیش از حد به جسمتان فشار میآورید، تنفستان زیاد میشود و درنتیجه، بینی و دهانتان خشک میشود. به این ترتیب، بینی شما با شروع به ترشح که موجب عطسه میشود به این مسئله واکنش میدهد.
  ۷- طولانیترین عطسه: ۹۷۸ روز که توسط دونا گرفیت از انگلستان به ثبت رسیده است.
  ۸- نور آفتاب موجب عطسه کردن میشود. نورآفتاب باعث میشود که یکی از هر سه نفر به عطسه بیفتند. البته حساسیت به نورآفتاب مسئله ای ارثی است — این هم یک چیز دیگر که میتوانید گردن پدر و مادرتان بیندازید!
  ۹- رابـ ـطه جنـ*ـسی هم میتواند محرک عطسه باشد. بیشتر از آنچه که فکر میکنید اتفاق میافتد. محققان باور دارند که تحـریـ*ک سیستم عصبی پاراسمپاتیک در برخی افراد پیامهایی ارسال میکند که نه فقط باعث میشود این افراد از رابـ ـطه جنـ*ـسی خود لـ*ـذت ببرند، بلکه بعد از اتمام آن عطسه کنند.
  ۱۰- پرعطسهترین حیوان : ایگوانا. طبق تحقیقات ایگوانا بیشتر از سایر حیوانات عطسه میکند. عطسه کردن معمولاً برای بیرون کردن برخی نمکهای خاص که از محصولات فرعی فرایندهای گوارشی آنهاست اتفاق میافتد.
  ۱۱- چطور عطسه را متوقف کنید؟ بااینکه هنوز ثابت نشده است اما نفس کشیدن از راه دهان و گرفتن بینی در آن زمان میتواند چارهساز باشد.
  خرافات مربوط به عطسه
  گذشته از این واقعیتهای عجیب درمورد عطسه، خرافات زیادی هم درمورد عطسه وجود دارد.
  بعنوان مثال، درست نیست که وقتی عطسه میکنید قلبتان میایستد. وقتی سینهتان به خاطر عطسه منقبض میشود، جریان خونتان هم موقتاً منقبض میشود. درنتیجه، ریتم قلبتان تغییر میکند اما توقف نمیکند.
  و وقتی عطسه میکنید کره چشمتان بیرون نخواهد پرید. بعضی افراد موقع عطسه کردن به طور طبیعی چشمهایشان را میبندند اما اگر بتوانند آنرا باز نگه دارند، چشمهایشان بیرون نخواهد پرید! دکتر کائو میگوید، “بااینکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمی بالا میرود اما آنقدر زیاد نیست که چشمهایتان را از حدقه بیرون کند.”
  خیلیها هم عقیده دارند وقتی عطسه میکنید باید کاری که مشغول انجام آن هستید را متوقف نموده و صبر نمایید برخی نیز اعتقاد دارند دوستی به ملاقاتتان میآید و اگر گربهتان عطسه کند باران خواهد آمد.
  درمورد گفتن واژه عافیت باشید بعد از عطسه به همدیگر، دکتر وود توضیح میدهد که واژه عطسه به یونانی “pneuma” به معنای روح میباشد.
  او میگوید، “دعای خیر عافیت باشد بعد از عطسه از عقاید قدیمی است. در گذشته عطسه را تجربهای نزدیک به مرگ میپنداشتند و تصور میکردند که دعای خیر روح فرد را از بیرون شدن از بدنش نجات میدهد و از وارد شدن شیطان به بدنش جلوگیری میکند.
   
  PARISA_R از این پست تشکر کرده است.