نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

تحقیقی جدید درباره شکل ماه

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏7/7/15 در انجمن مطالب جالب و دانستنی ها

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده اخراج شده

  27,959
  17,248
  امتیاز:
  886
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه : دانستنی ها
  [​IMG]
  محققان میگویند چرخش ماه به دور خود و زمین و نیروی یدک کشی بین زمین و ماه، باعث شده است تا این قمر، به شکل لیمو در بیاید.
  یک تیم ستاره شناس توانستند تاثیر جذر و مد و چرخش را بر شکل ظاهری ماه محاسبه کنند.
  آنها میگویند: چرخش ماه به دور خود و زمین و نیروی یدک کشی بین زمین و ماه، باعث شده است تا این قمر، به شکل لیمو در بیاید.
  یان گریک بتال، از دانشگاه کالیفرنیا، سرپرستی این تیم را بر عهده دارد. او می گوید: برای زمین و مریخ و حتی اجرام دیگر، می دانیم که شکل غالب آنها به مدارد و چرخش آنها بستگی دارد. اگر بادکنکی را پر از آب کنیم و آن را بچرخانیم، خواهیم دید که از وسط به اطراف کشیده می شود. همین موضوع را در مورد سیارات در نظر بگیرید.
  پروفسور گریک میافزاید: چرخش ماه واقعا آرام است. او تقریبا هر 29 روز یکبار به دور خود می چرخد. و همچنین با نسبتا از زمین خیلی دور است. پس به نظر نمیرسد که جذر و مد های امروز باعث تغییر شکل ماه شده باشد.
  گریک معتقد است زمانی که ماه در حال شکل گیری بوده است، بیش از حالا به زمین نزدیک بوده و بسیار تند تر می چرخیده است. این بدان معناست که جذر و مد های آن زمان نیز قوی تر بوده اند.
  وی میگوید: در زمان شکل گیری، ماه داغ تر بوده پس امکان شکل گیری داشته و کش آورده است.
  وقتی ماه برای اولین بار شکل گرفت، گلوله ای مذاب بود. در طول زمان سرد شدنش، هستهای تشکیل شد که در اقیانوس مذاب آن شناور بود.
  گریک و همکارانش به بررسی این ایده روی قمرهای مشتری نیز پرداختند. آنها حالا توانستند مسائل پیچیده ی ریاضیاتی مربوط به سطح ماه را نیز حل کنند. نتایج تحقیقات آنها بهترین نتایج ارائه شده درباره سطح ماه را ارائه داده است و سختی های تهیه نقشه هایی از ماه را تا حدودی آسانتر کرده است.
  این تحقیقات که اخیرا منتشر شده است، راز شکل لیمویی و سطح پر از گودال ماه را فاش کرده است.
   
  PARISA_R و فانـ ــوس از این پست تشکر کرده اند.