نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

درباره بختک یا فلج خواب چیزی شنیده اید؟

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏7/7/15 در انجمن مطالب جالب و دانستنی ها

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده اخراج شده

  27,959
  17,248
  امتیاز:
  886
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2]مجموعه : دانستنی ها[/h][​IMG]
  شاید برای شما هم تجربههایی از این دست پیش آمده باشد؛ مشکلی که اصطلاح علمیاش «فلج خواب» است و ایرانیها آن را «بختک» مینامند. تقریبا به تعداد فرهنگهایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل ایجاد شده و طی قرنها، انواع اجنه، اهریمنها و نفرینها مقصر دانسته شدهاند.
  «توی خواب عمیقی بودم تا اینکه احساس کردم یک چیزی روی سینهام سنگینی میکنه…
  به همین دلیل خواستم که بیدار شم اما نمیتونستم؛ ضربان قلبم تند شده بود و نفسم هم تنگ. تقلای زیادی میکردم اما اصلا نمیتونستم هیچ تکانی بخورم. جالب اینجاست که همسرم صبح آن روز به من گفت سعی میکردم با تقلای زیاد دمپایی پای تخت را بردارم و به طرف کسی پرتاب کنم.
  ظاهرا بعد از اینکه حس حرکتیام برگشته بود سعی داشتم اون چیز سنگینی که روی قفسه سینهام بود را از خودم دور کنم. او که این صحنه را دیدهبود من را تکان داده بود و بیدارم کرده بود وقتی از خواب بیدار شدم به شدت ترسیده بودم و در عین حال احساس تشنگی بسیار زیادی میکردم.»
  شاید برای شما هم تجربههایی از این دست پیش آمده باشد؛ مشکلی که اصطلاح علمیاش «فلج خواب» است و ایرانیها آن را «بختک» مینامند. تقریبا به تعداد فرهنگهایی که در جهان وجود دارد، اسامی مختلفی برای این مشکل ایجاد شده و طی قرنها، انواع اجنه، اهریمنها و نفرینها مقصر دانسته شدهاند.
  پزشکان میگویند اغلب آنچه به عنوان بختک در میان عموم مردم رایج است، پدیدهای موسوم به «فلج خواب» است.
  علائم بختک چیست؟
  بختک یا فلج خواب چند علامت مشخص دارد که مهمترین آن ناتوانی در حرکت دادن بدن و صحبت کردن است به طوری که فرد به دلیل ترس و دلهره میخواهد فریاد بزند اما انگار بیفایده است. از دیگر علائم این مشکل احساس خفگی است به گونهای که فرد تصور میکند به زمان مرگ نزدیک شده و انگار موجودی روی قفسه سـ*ـینه او قرار گرفته است. در این وضعیت ممکن است توهمات شنیداری، دیداری یا حتی لمسی اما رؤیا مانند نیز اتفاق بیفتد؛ چیزهایی مثل احساس حضور فردی در اتاق، احساس فشردگی در قفسه سـ*ـینه، دیدن منبع نور، شنیدن صدای افراد، دیدن شبح، تجربه خروج از بدن و… طبیعی است که بارزترین علامت در این حالت احساس وحشت و اضطراب است.
  آیا پای شیاطین در میان است؟
  در مورد پدیده فلج خواب باورها و تفسیرهای مختلفی در فرهنگها و جوامع مختلف وجود دارد. همانطور که گفته شد ایرانیها این پدیده را به نام «بختک» میشناسند. بعضیها هم از آن تعبیر به جنزدگی میکنند و تمام اتفاقاتی که برای فرد میافتد به گردن دیوهای بدسرشت و اجنه میاندازند. ایرلندیها هم بر این باورند که فلج خواب بر اثر دروغی که روز قبل گفته شده بروز میکند. اما آنچه بارز است این است که طی قرنها باور عمومی بر این است که این مشکل با انواع اجنه و نفرینها مرتبط است.
  چطور میشود پیشگیری کرد؟
  فلج خواب یک اختلال خواب بیخطر است بنابراین میتوان با رعایت برخی موارد آن را از بین برد یا تکرارش را به حداقل رساند. نخوابیدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافی خوابیدن، انجام ورزشهای منظم، زیاد غذا نخوردن و ننوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین همگی از عواملی است که میتواند از چنین وضعیتی پیشگیری کند. برای به دست آوردن سریع هوشیاری بهتر است فرد سعی کند انگشتان دست و پا همچنین چشمانش را به شدت تکان دهد و به دنبال آن سرش را حرکت دهد. در مواردی که فلج خواب به مدت 6 ماه، دستکم هفتهای یک بار در فرد رخ دهد باید از دارودرمانی استفاده کرد.
  چرا ایجاد میشود؟
  تحقیقات انجام شده نشان میدهد، فلج خواب یک اختلال ژنتیک است و تمام افرادی که این موضوع را تجربه میکنند در سلولهایشان مادهای به نام «HLA-DR2» دارند. از دیگر عواملی که میتوان برای فلج خواب در نظر گرفت اضطراب و استرس، اختلال ترس و همچنین اختلال در نظم خواب است. به گونهای که در برخی موارد افراد اظهار میکنند زمانی که روز خستهکننده یا پراسترسی را گذراندهاند، بیشتر از همیشه این حالت سراغشان آمده است. از دیگر موارد ایجاد کننده این حالت میتوان به تغییرات در سبک زندگی یا مصرف قرصهای خوابآور و آنتیهیستامینها اشاره کرد. گفته میشود افرادی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت میخوابند، بیشتر به فلج خواب دچار میشوند.
  آیا خطر ناک است؟
  تحقیقاتی که بهتازگی انجام شده حاکی از آن است که بین 25 تا 30 درصد از جمعیت کلی جهان، در طول عمر خود دستکم یک بار فلج خواب را تجربه کردهاند که در این میان 95 درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشتهاند. مجموع این عوامل نشان میدهد این پدیده شیوع بالایی دارد. نکته مهم دیگر آن است که با توجه به نقش ژنتیک در بروز این مشکل اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل باشد، احتمال اینکه دیگر اعضای خانواده هم به آن مبتلا شوند، وجود دارد. از نگاه جنسیتی به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان دو تا چهار برابر بیشتر از مردان است.
  اگرچه بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجهند، از اتفاقاتی که میافتد آگاه نبوده و دچار وحشت میشوند، ولی این فرایند اصلا خطرناک نیست و در عرض چند لحظه پایان مییابد و هیچ گونه عارضه جسمی را در پی نخواهد داشت.
  دماغ بختک را چنگ بزنید!
  عوام روایت دیگری از بختک داشتند. آنها بر این باور بودند که بختک کنیز اسکندر بود! هنگامی که کلاغ به مشک محتوی آب حیات که اسکندر با خود از ظلمات آورده بود منقار زد و آب حیات بر زمین ریخت، این کنیز بیدرنگ مشتی از آن آب را برداشته و نوشید و اسکندر که خشمگین شده بود به ضرب شمشیر بینی او را کند و بختک از گل بینی دیگری برای خود ساخت! بختک اگر کسی را ببیند که طاقباز خوابیده به سـ*ـینه او میجهد.
  اگر در آن حال فرد بیدار شود، به بینی او چنگ بیندازد، بختک از بیم آنکه بینیاش کنده شود گنجی از گنجه اسکندر را که میشناسد رشوه خواهد داد تا دست از بینیاش بردارد!
  ایـــن پدیــــده بــــا نــــام «Sleep Paralysis» شناخته میشود. هنگام به خواب رفتن یا هنگام بیدار شدن صبحگاهی و در مرحله «REM» خواب (یعنی مرحلهای که در آن رویا میبینیم)، بدن به طور طبیعی برای چند ثانیه یا گاهی تا چند دقیقه دچار فلج موقت میشود. در این حالت فرد به هیچ عنوان قادر به حرکت نیست ولی در عین حال حسمیکند نسبت به تمام وقایع اطراف خود آگاه است. بختک زمانی رخ میدهد که مغز از وضعیت «REM» بیرون میآید اما فلج موقت بدن همچنان باقی میماند. در واقع طی خواب و زمانی که فرد در حال رؤیا دیدن است، مغز انتقال سیگنالهای عصبی به سوی عضلات اسکلتی بدن را متوقف میكند و علت آن هم این است که فرد رؤیاهایش را به مرحله عمل نرساند مثلا اگر خواب دویدن میبیند، از تختخواب بلند نشود و شروع به دویدن نکند.
  وقتی فرد میخواهد از خواب بیدار شود مغز دوباره کنترل عضلات را به دست میگیرد و آنها را از حالت فلج خارج میکند. در فلج خواب ناهنجاریهای مغزی ایجاد میشود که در نتیجه آنها مکانیسمهای عصبی در زمانی نامناسب فعال شدهاند. در اصل این افراد به جای آنکه خواب خود را با امواج آهسته مغزی شروع کنند، مستقیم وارد مرحله عمیق میشوند.
   
  Diba از این پست تشکر کرده است.