نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

چرا در دوران بلوغ صدا تغییر می کند؟

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏7/7/15 در انجمن مطالب جالب و دانستنی ها

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده اخراج شده

  27,959
  17,248
  امتیاز:
  886
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2]مجموعه : دانستنی ها[/h][​IMG]
  یک دقیقه میبینی صدای دانیال طبیعی است و دقیقه بعد بهزور میتواند حتی یک جمله را به گونه ای که از کنترل خارج نشود بیان کند: یک دقیقه صدایش بلند است، دقیقه بعد آرام و بعد دوباره بلند میشود. نه، سرماخوردگی یا گلودرد نیست. درواقع، همه چیز عادی بهنظر میرسد—اما هیچ چیز عادی به گوش نمیرسد!
  چه چیز موجب تغییر صدای من میشود؟
  بدن پسران در سن بلوغ شروع به تولید هورمون تستوسترون (تلفظ میشود تِس توس تِرون) میکند که موجب تغییرات زیادی در قسمتهای مختلف بدن ازجمله صدا میشود. حنجره در این سن بزرگتر میشود. حنجره که در گلو در بالای نای قرار گرفته است، شبیه به لولهای خالی به طول 5 سانتیمتر است که مسئول ایجاد صدای شماست.


  در سرتاسر حنجره دو عضله قرار دارند که تارهای صوتی نام دارند که مثل نوارهای لاستیکی میباشند. وقتی نفس میکشید، تارهای صوتی شما بر روی دیوارههای حنجره استراحت میکنند و برای وارد و خارج شدن هوا به داخل ریهها بهطور کامل باز میشوند. وقتی صحبت میکنید، تارهای صوتی شما با کشیده شدن روی حنجره، بهسمت هم بسته میشوند. هوا از ریهها معمولاً بهسمت تارهای صوتی بیرون رانده میشود و باعث لرزش آنها و ایجاد صدا میگردد. وقتی صدایتان را آرام میکنید، تارهای صوتی شما در حال استراحت و شلتر هستند. وقتی صدایتان را بالاتر میبرید، تارهای صوتیتان سفتتر میشوند (وقتی صدایتان را تنظیم میکنید میتوانید این تفاوت را احساس کنید).

  با رشد حنجره، تارهای صوتی بلندتر و ضخیمتر میشوند. همچنین استخوانهای صورتتان هم شروع به رشد میکنند. حفرههای درون سینوسها، بینی و پشت گلو بزرگتر شده و فضای بزرگتری روی صورت ایجاد میکنند که فضای بیشتری به پژواک صدای شما میدهد. همه این عوامل باعث میشود صدایتان بمتر به گوش برسد. یک گیتار را درنظر بگیرید. وقتی یک سیم نازک کشیده میشود، ارتعاش کرده و صدایی بلند ایجاد میکند. وقتی یک سیم ضخیمتر کشیده میشود، موقع ارتعاش صدای بمتری ایجاد میکند. درمورد صدای شما هم همینطور است. قبل از رشدتان، حنجره شما نسبتاً کوچک است و تارهای صوتیتان هم تقریباً نازک هستند. به همین دلیل صدایتان بلند و بچگانه است.

  اما با رشد استخوانها، غضروفها و تارهای صوتی، صدایتان کمکم شبیه به صدای بزرگسالان میشود. درکنار سایر تغییراتی که بدنتان متحمل میشود، ممکن است متوجه شوید که شکل ناحیه گلویتان کمی تغییر میکند. وقتی حنجره در پسران بزرگتر میشود، در داخل گردن به یک زاویه دیگر کج میشود. بخشی از آن در قسمتی از گردن که درجلوی گلو قرار دارد جلو میآید و خرخره را تشکیل میدهد. در دخترها هم حنجره بزرگتر میشود اما نه بهاندازه پسران. به همین خاطر است که دخترها خرخره ندارند.
  چه وقت صدایم تغییر میکند؟
  احتمالاً متوجه شدهاید که بعضی از دوستانتان صدایشان دورگه شده است و بعضیهایشان دیگر صدای بمتری پیدا کردهاند و بعضیها هم هنوز همان صدای دوران بچگیشان را دارند. زمانبندی تغییر صدا در هرکس متفاوت است، بههمیندلیل بعضی صداها زودتر شروع به تغییر میکنند و برخی دیرتر. بهطورکلی صدای پسران بین سن 11 تا 15 سالگی شروع به تغییر میکند–البته ممکن است در برخی افراد زودتر یا دیرتر از این زمان باشد. همهچیز به این بستگی دارد که چه زمان فرد وارد دوران بلوغ میشود.
  چرا کنترل صدایم اینقدر سخت است؟
  وقتی بدنتان به این تغییرات عادت میکند، کنترل صدایتان کمی سخت میشود. به این علت صدای پسران دورگه میشود که بدنشان درحال عادت کردن به بزرگ شدن اندازه حنجره است. خوشبختانه، دورگه شدن صدا مسئلهای موقتی است و چند ماه بیشتر طول نمیکشد و حتی درطول آن زمان هم صدایتان همیشه هم غیرقابل کنترل نیست. صدای بعضی از پسرها تدریجی افت میکند و صدای بعضی دیگر سریع. شاید این مسئله به شما استرس دهد یا موجب خجالتتان شود اما باید بدانید که بقیه این را خوب درک میکنند—مخصوصاً دوستان یا برادرهایتان که این دوران را سپری کرده باشند. این مسئله برای همه مردها پیش میآید و وقتی اتفاق میافتد عادت کردن به حنجره بزرگتر و صدای جدیدتان کمی طول میکشد.
  صدایم چقدر بم میشود؟
  اینکه چقدر صدایتان بم میشود به ژنتیک شما بستگی دارد: هرچه حنجرهتان بزرگتر شود، تارهای صوتی ضخیمتر،فضای پژواک وسیعتر و صدا بمتر میشود. وقتی حنجره رشد کرد، صدایتان ثابتتر شده و کنترل آن سادهتر میشود. اما حتی در آن زمان هم هنوز صدایتان کاملاً رشد نکرده است! حتی پس از تغییر سریعی که در دوران نوجوانی دارید، باز هم صدایتان در حال رشد است. گرچه دوران دورگه بودن صدا خیلی طول نمیکشد اما صدای اکثر پسران تا اواخر دوره 20 سالگیشان هنوز تغییر میکند.
   
  Diba از این پست تشکر کرده است.