نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

دویچه وله: همه پرسی یونان ضعف مرکل را آشکار کرد

شروع موضوع توسط Diba ‏7/7/15 در انجمن سیاسی

 1. Diba

  Diba مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  58,446
  30,617
  امتیاز:
  1,066
  تاریخ عضویت:
  ‏15/4/15
  جنسیت:
  زن
  به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، رسانههای آلمانی همچنان به جای سرزنش مرکل، دولت یونان را هدف قرار دادهاند اما واقعیت این است که این همهپرسی مرکل را تحت فشار ویژه قرار داده تا نقش فعالتری داشته باشد و در عین حال نقاط ضعف وی را روشن کرد.
  واکنشهای دولت آلمان به همه پرسی روز یکشنبه یونان هم جالب توجه بود چرا که به نظر میرسید که نخستین اطلاعات از اعلام نتایج انتخابات مانند آب سردی برای دستیابی به راهکاری سریع و جدید با یونان باشد.
  همچنین سخنان روز یکشنبه «یانیس واروفاکیس» وزیر دارایی مستعفی یونان مبنی بر اینکه ظرف 24 ساعت میتواند به توافق رسید، در آلمان با واکنش مواجه شد و «اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان در نشست خبری دوشنبه گفت که در شرایط کنونی امکانی برای آغاز مذاکرات درباره برنامه نجات مالی وجود ندارد. به نظر میرسد که توپ همچنان بیشتر در زمین یونان است و بسیار به پیشنهادی که دولت این کشور برای حل بحران ارائه میدهد، بستگی دارد.»البته یونان رایزنیها در این زمینه را ادامه میدهد اما واقعیت بر خلاف آنچه زایبرت گفت است به این معنی که توپ بیشتر در زمین مرکل است تا مقامات یونانی. همهپرسی در این کشور نتوانست همانطور که مرکل امیدوار بود، مانعی به نام سیپراس چپگرا را کنار بزند و این یعنی فشارها به وی برای واکنش به تحولات یونان زیاد شده است.در این مورد «یوزف یانینگ» از اعضای شورای اروپا در روابط خارجی به شبکه خبری «دویچهوله» گفت: « مرکل هماکنون با مشکلی واقعی مواجه است و آن این است که وی با بینشی وسیع (اروپا) را هدایت نمیکند بلکه رویکردی عملگرایانه و گام به گام دارد. چنین روشی بسیار به دستیابی به موفقیت وابسته است و وقتی که شما در شرایطی قرار میگیرید که مشکل در آنها حل نمیشود و روز به روز عمیقتر میشود، در این صورت شما هیچ راهکار بلند مدتی ندارید.»مشکلی که هماکنون مرکل با آن مواجه است این است که پس از اعلام نتیجه همه پرسی، تقریبا همه رسانههای این کشور به شدت علیه سیپراس موضع گیری کردند و این باعث شد تا جو مخالف یونان در این کشور تقویت شود. عنوانی مانند:«آیا دیوانه شدهاید؟» و «رای منفی مردم یونان به شرایط اصلاحات،مواضع آنها در مذاکرات را تقویت نمیکند» مواردی از این دست هستند. حتی روزنامه «زوددویچه» با گرایشهای چپ میانه هم از تصمیم مردم یونان استقبال نکرد.در چنین شرایطی به نظر میرسد که مرکل برای ارائه پیشنهاد جدید به سیپراس دچار مشکل باشد. چرا که در این صورت وجهه خود را در آلمان در معرض خطر میبیند. از طرفی موضوع خروج یونان از منطقه یورو هم مسئله دیگری است که میتواند به همان اندازه به شهرت وی به عنوان کسی که حامی پول واحد در اتحادیه اروپا و حامی همبستگی در این قاره است، آسیب وارد کند. شاید بی دلیل نبود که نشریه «اشپیگل» سقوط یورو را زمینهساز سقوط صدراعظمی مرکل دانست.به این ترتیب این دیدگاه به شدت تقویت شده است که بحران یونان میتواند باورها درباره شایستگی و توانایی کنترل منطقه که درباره مرکل وجود دارد را از بین ببرد. رسانههای آلمانی بیشتر یونان را سرزنش کردهاند اما بسیاری از آنها هم رویکرد خنثی وی را در این مورد مورد نقد قرار دادهاند. اشپیگل در این مورد نوشت که وی تلاش کرد تا مشکل را به وسیله راهکاری که در داخل آلمان به کار میگیرد، حل کند.به نظر میرسد که وی ویژگی سیـاس*ـی که بر بحران حاکم است را نادیده گرفت. همچنین گماردن «ولفگانگ شویبله» وزیر دارایی آلمان به عنوان کسی که مذاکره (با یونان) را هدایت میکند هم مسئله ایست که مورد انتقاد قرار گرفته است چرا که شویبله مدتها پیش صبرش در برابر دولت یونان تمام شده بود.
  یانینگ همچنین معتقد است که مرکل برای رویارویی با این مسئله به اندازه کافی قوی نیست.وی برای رشد منطقه یورو اقدامات زیادی داشته اما نقش رهبری سیـاس*ـی را به خوبی ایفا نکرده است.وی باید با مردم یونان صحبت میکرد و نشان میداد که با آنها همراه است. اما کوتاهی مرکل در این زمینه به یونان نشان داد که آنها باید خود را برای توسعه کشور تلاش کنند.