نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

ایران چک 100 هزار تومانی تقلبی را چگونه تشخیص دهیم؟

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏7/7/15 در انجمن مطالب جالب و دانستنی ها

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده اخراج شده

  27,959
  17,248
  امتیاز:
  886
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه : دانستنی ها
  [​IMG]
  رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک: وقتی که ایران چک مقابل نور قرار گیرد از هر دو طرف باید تصویر شفافی از فردوسی دیده شده همچنین عدد یک میلیون نیز به وضوح قابلرویت باشد. با گذشت حدود 2 ماه از بازگشت ایرانچکهای 100 هزار تومانی به چرخه پولی کشور اسکناسهای تقلبی و شبیهسازی شده آن نیز به بازار آمد.
  بر اساس این گزارش، کم اطلاعی یا بیاطلاعی مردم از نحوه تشخیص اسکناس واقعی ایران چک 100 هزار تومانی از تقلبی بودن آن موجب ایجاد ضررهایی برای آنها شده است.
  بر همین اساس، مجید صنیعی، رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، در گفتوگویی به ارائه توضیحاتی در این مورد پرداخت و از راههای در دسترس عامه مردم برای شناسایی این ایرانچکها سخن گفت.
  صنیعی درمورد زمان تولید ایرانچکهای 100 هزار تومانی با توجه به این که عموما این ایرانچکها به امضای محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانکمرکزی رسیدهاند، توضیح داد: چاپ و تولید ایرانچکهای 100 هزار تومانی در سالهای 1387 و 1388 و در زمان آقای بهمنی انجام شده که به امضای وی نیز رسیده است.
  وی با تاکید بر امنیت بسیاربالای ایرانچکهای 100 هزار تومانی گفت: تاکنون نهتنها هیچگاه موردی از نمونه جعلی این ایرانچکها نداشتهایم، بلکه در طول چند سال اخیر چک پولهای 50 هزار تومانی که بسیار در دست مردم میچرخد هم جعل نشدهاند.
  صنیعی با بیان اینکه نمیتوان نام هر سندی را که کپی گرفته میشود جعلی گذاشت؛ چراکه دو پارامتر مهم امنیتی یعنی «اصالت کاغذ» و «مرکب» را به همراه ندارد، توضیح داد: بنابراین سند بهدست آمده جعلی نیست، بلکه شبیهسازی شده است.
  درعینحال که زمانی جعلی خواهد بود که دقیقا عین اصل بوده، اما توسط بانکمرکزی تولید، توزیع و منتشر نشده و ازسوی دستگاههای زیرزمینی یا فرامرزی تولید شده باشد که تاکنون چنین گزارشی نداشتیم.
  رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک گفت: ابعاد ایران چک 100 هزار تومانی همانند ایران چک 50 هزار تومانی 160 در 75 میلیمتر است که رنگ قالب آن را آبی تشکیل میدهد.
  وی در ادامه با اشاره به سه دسته خصیصه امنیتی رایج در دنیا برای چک پولها، شناسایی مردمی را مورد تاکید قرار داد و گفت: درصورت توجه به این المانها مردم میتوانند به محض دریافت یک ایران چک، اصل یا فرع آن را تشخیص دهند.
  این در حالی است که بانکمرکزی به جز موارد خاص حدود 13 تا 14 مورد، فیشر امنیتی داخل ایران چک 100 هزار تومانی به کار بـرده که تقریبا حدود 50 درصد آنها فقط مختص به مردم است که تنها تبحر در یکی دو مورد برای شناسایی سند جعلی از غیرجعلی کافی است.
  صنیعی به تشریح هفت مورد برای کشف تقلب در ایرانچکهای 100 هزار تومانی ازسوی مردم پرداخت و با اشاره به «واتر مارک» کار شده داخل در قسمت سفیدی سمت چپ ایران چک توضیح داد: نقش فردوسی در خمیره کاغذ بوده و عدد یک میلیون بهصورت روشن زیر تصویر فردوسی قابلمشاهده است.
  او گفت: وقتی که ایران چک مقابل نور قرار گیرد از هر دو طرف باید تصویر شفافی از فردوسی دیده شده همچنین عدد یک میلیون نیز به وضوح قابلرویت باشد.
  رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با اشاره به دومین راه شناسایی ایران چک 100 هزار تومانی غیرجعلی گفت: نخ امنیتی بهصورت پنهان تقریبا در وسط ایران چک کار شده است که در وهله اول بدون نور قابلدیدن نیست اما اگر مقابل نور قرار گیرد متوجه خواهیم شد که چیزی بهطور خط وار و با عرض حدود یک میلیمتر حرکت کرده است. روی این نخ نیز نوشته «بانکمرکزی جمهوری اسلامی ایران» تعبیه شده است.
  او گفت: اگر ایران چک در مقابل نور ماورا بنفش قرار گیرد نخ میانی آن به رنگهای مختلف تبدیل خواهد شد. صنیعی همچنین به وجود نخ امنیتی پنجرهای در سمت راست نخ میانی ایران چک اشاره کرد و گفت: این نخ با جنس هولوگرامی پهنایی حدود 2 تا 5/2 میلیمتر دارد و نوشته یک میلیون هم بهطور بیرنگ روی نخ قرار دارد و در مقابل نور از بازتابهای خاصی برخوردار است.
  او در ادامه با اشاره به طرح مخفی در قسمت بالایی ایران چک 100 هزار تومانی گفت: نوشته 100 و ایران چک در این قسمت که حالت مستطیل شکل داشته و نوشته بانکمرکزی نیز در آن تعبیه شده قابلملاحظه است، این در حالی است که وقتی در حالت عادی ایران چک را در مقابل خود قرار میدهیم فقط نوشته بانکمرکزی جمهوری اسلامی ایران را میبینیم اما با تغییر زاویه عدد 100 و ایران چک نیز درست به موازات عبارت بانکمرکزی دیده میشود.
  صنیعی همچنین پنجمین راه شناسایی ایران چک 100 هزار تومانی واقعی را نیز مورد بررسی قرار داد و گفت: اگر این اسکناس مقابل خود قرار دهیم، سمت چپ آن بهصورت عرضی و روی لبه طرحی ناقص از نوشته یک میلیون مشاهده میشود که در مقابل نور تصویر پشت و جلو دقیقا یکدیگر را همپوشانی کرده و عدد یک میلیون قابلرویت میشود.
  او گفت: هیچ سیستم چاپی حتی با بالاترین تکنولوژی چاپ تجاری یا آخرین مدل دستگاهای کپی وجود ندارد که بتوانند این دو تصویر ناقص پشت و رو را دقیقا روی یکدیگر تنظیم کند؛ بنابراین اگر فردی ایران چک را مقابل نور قرار داد و تصویر ناقص رو را با تصویر پشت دقیقا همپوشانی ندید و حتی اگر اختلاف دهم میلیمتر نسبت به یکدیگر ملاحظه کرد میتواند مبنا را بر جعلی بودن آن بگذارد.
  رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک همچنین به یکی از سادهترین راههای شناسایی ایران چک 100 هزار تومانی توسط مردم عادی اشاره و عنوان کرد: درست در میانه این اسکناس بین نوشته ایران چک به رنگ آبی که در بالا قرار گرفته و عدد یک میلیون ریال به رنگ قرمز، آرم بانکمرکزی که با مرکب حرارتی کار شده قرار گرفته است.
  بر این اساس به محض اینکه این آرم با دست لمس شده و حرارتی نزدیک به دمای بدن انسان را دریافت کند محو میشود و بعد از اینکه اثر گرما از بین میرود و سرد میشود مجددا طرح بانکمرکزی بازمیگردد.
  صنیعی مورد هفتم از خصیصههای شناسایی مردمی ایران چک را نیز برجسته بودن چاپ روی آن عنوان کرد و یادآور شد: اگر روی ایران چک، طرح تخت جمشید(کاخ تچر) با دست لمس شود یا همین طور گل چهار برگ زیر تصویر، متوجه میشویم که نسبت به بقیه قسمتها زبری بیشتری دارد؛ چراکه با مرکب فولادی کار شده که برجستگی را روی کاغذ ایجاد کرده است.
  به گفته وی، هیچ چاپی قادر نیست بتواند برجستگیهای موجود در ایران چک را با مرکب روی کاغذ ایجاد کند
   
  PARISA_R از این پست تشکر کرده است.