نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

چرا باید حکم اعدام قبل از طلوع آفتاب انجام شود؟

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏6/7/15 در انجمن مطالب جالب و دانستنی ها

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده اخراج شده

  27,959
  17,248
  امتیاز:
  886
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه : دانستنی ها
  [​IMG]
  یک حقوقدان اظهار داشت: یکی از دلایلی که محکوم به اعدام پیش از طلوع آفتاب مجازات میشود این است که فرد اعدامی، نباید صبح روز بعد را ببیند.

  در قانون آییننامه نحوه اجرای احکام اعدام و در ماده 134 آمده است موقع اجرای حکم اعدام اول طلوع آفتاب خواهد بود، مگر این که دادستان وقت دیگری را صلاح بداند.
  به همین جهت از نظر قانونی در خصوص نحوه اجرای حکم قصاص و اعدام آمده است که “زمان اجرای حکم اوّل طلوع آفتاب باشد، مگر اینکه زمان خاصی را تعیین کرده باشد”.

  اما “محمد رسولی” وکیل دادگستری و کارشناس حقوقی ما در رابـ ـطه با این موضوع که چرا حکم قصاص پیش از طلوع آفتاب اجرا میشود، به باشگاه خبرنگاران گفت: این امر ریشه در تاریخ دارد و پیش از اسلام نیز مجازات اعدام قبل از طلوع خورشید صورت میگرفت.

  وی ادامه داد: تمامی احکام شیوه اجرای خاصی دارند و چون در حکم اعدام حساسیت بسیار بالاست جزئیات چگونگی اجرای آن در آییننامه نحوه اجرای احکام آمده است، مثلا هرگاه محکوم زن حامله بوده یا تازه وضع حمل کرده باشد، اجرای حکم تا سه ماه بعد از وضع حمل به تعویق میافتد.
  این حقوقدان تصریح کرد: یکی از دلایلی که محکوم به اعدام پیش از طلوع آفتاب مجازات میشود به دلیل این است که اعدامی صبح روز بعد را نباید ببیند چون در غیر این صورت چنانچه اعدامی محکوم به حبس نیز باشد، در اجرای حکم تاخیر میافتد.
   
  PARISA_R از این پست تشکر کرده است.