1. موارد مهم:
  1-با مطالعه رمان های در حال تایپ و تشکر از پست های نویسندگان عزیز انگیزه خوبی به آنها خواهید داد.
  2-نویسندگان عزیز لطفا در نوشتن رمان مسایل اخلاقی را رعایت کرده که سایت دچار مشکل نشود(در صورت مشاهده بدون تذکر پاک خواهد شد).
  3- اگر رمان شما طبق عرف جامعه اسلامی باشد و مسایلی که در عرف کشور ممنوع است تایپ نکنید هیچ اتفاقی برای داستان و رمان شما رخ نمی دهد.
  4- نویسندگان عزیز شما برای نوشتن اثر ادبی و برای بالا بردن سطح فرهنگ جامعه رمان تایپ می کنید .پس از خلق صحنه هایی که باعث تحریک و یا ایجاد باورهای نادرست میشود پرهیز کنید.
  5- از ایجاد تاپیک های خلاف قوانین کشور خودداری کنید. این تاپیک ها حذف خواهد شد.
  6-اگر رمانی یا مطلبی را مشاهده کردید که خلاف قوانین سایت یا کشور است گزارش پست خلاف را بزنید.
  7-ماده ٢٣- هرکس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدید آورنده بدون اجازه او یا عامداً به شخص دیگری غیر از پدید آورنده نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.
  8-قوانین مهم
  9-
  کانال نگاه دانلود درتلگرام
آنتی ویروس nod32

علت نزدیک دیدن اشیا در آینه چیست؟

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏6/7/15 در انجمن فیزیک

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر اخراج شده کاربر اخراجی

  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  ارسال ها:
  27,946
  تشکر شده:
  17,058
  امتیاز:
  886
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه : دانستنی ها
  [​IMG]
  در هر ماشین مدرن آینه سمت شاگرد، شما این هشداررا مشاهده می کنید: اشیا ازآنچه در آینه میبینید به شما نزدیکترند. اما آیا تا کنون فکر کردید چرا اینطور است؟ این یک ایراد در طراحی نیست، بلکه واقعاً برای امنیت افراد نوشته شده.
  علت پنهان پشت این نوشته فقط یک موضوع ساده فیزیک بوده و قرار دادن آینه سمت شاگرد در محل خاص برای چشمان راننده است.
  وقتی نور به سطح صافی میتابد زاویه نور بازتابی با زاویه نور اصلی برابر است؛ یعنی اگر نوری به آینهای مسطح با زاویه ۴۵ درجه بتابد چشم شما هم باید زاویه ۴۵ درجه با آینه بسازد تا بتوانید آن تصویر را ببینید. به این نقطه، نقطه کانونی میگویند. در سطوح مسطح که نور را بازتاب میکنند این نقطه دقیقاً در مکانی قرار دارد که نور به سطح برخورد میکند. سازندگان خودرو برای مدت طولانی از این ویژگی استفاده کرده و آینهبغل سمت راننده را صاف میسازند چراکه بازتاب دقیقی دارد اگرچه نقطه کانونی کوچکتر داشته و هرچه از آینه دورتر شوید دید کمتری خواهید داشت. ازآنجاکه چشم راننده در حدود ۳ فوت (حدود ۹۱ سانتیمتر) از آینه فاصله دارد مشکلی ایجاد نخواهد کرد ولی آینه سمت شاگرد دو برابر این فاصله را داشته و از زاویه شدیدتری دیده میشود. اگر آینه این سمت هم صاف ساخته میشد قسمت خیلی کمی از جاده را نشان میداد و نقطه کور بهقدری بزرگی پیدا میکرد که بتوان یک کامیون را در آن جا داد. در عوض برای جبران کردن این فاصله و زاویه آینه سمت شاگرد محدب یا برآمده ساخته میشود. مرکز آینه در مقایسه با حاشیه آن برجسته است شبیه عدسی چشم. شکل محدبی این آینه باعث میشود اندازه نقطه کانونی افزایش پیدا کند. نورهای تابیده شده از نوار زاویههای بیشتری به آینه تابیده در یک نقطه متمرکز میشوند و به چشمهای شما میرسند. اما این هم بهایی دارد درحالیکه آینه صاف بازتاب دقیقی به بهای زاویه دید کمتر دارد آینه محدب هم زاویه دید بیشتر به بهای دقت بصری پایینتر دارد. بهطورکلی هرچه نقطه کانونی تصویر بازتابی را بیشتر فشرده کند تصویر دورتر و کوچکتر دیده میشود و به همین علت روی آینه هشدار نوشته شده. از سوی دیگر آینههای محدب کار بسیار بهتری در کمتر کردن نقاط کور نسبت به جایگزینهای مسطح خود که بهعنوان دووجهی هم شناخته میشوند انجام میدهند. درواقع بهقدری کارشان را خوب انجام میدهند که در سال ۲۰۱۰ جلسهای در دپارتمان حملونقل آمریکا انجام شد تا بررسی کند آیا بهتر است هردو آینه کناری ماشینها مثل اروپا خمیده باشد یا خیر. هنوز مشخص نیست که آمریکا هم از این آینهها استفاده کند یا خیر؛ یعنی هنوز راجع به سیستم متریک تصمیم نگرفتهاند چه رسد به این مسئله. پس تا آن زمان آنچه را که در کلاس رانندگی برای عوض کردن خطوط آموزش دیدهاید به خاطر داشته باشید: در آینه وسط نگاه کنید، در آینهبغل نگاه کنید و در آخر از بالای شانهتان هم نگاهی بیندازید.
   
  PARISA_R از این پست تشکر کرده است.