نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

استرس ات را قورت نده

شروع موضوع توسط *paryia* ‏6/7/15 در انجمن زندگی بهتر

 1. *paryia*

  *paryia* مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  2,058
  2,060
  امتیاز:
  426
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/15
  شغل :
  {فعلا بیکار
  محل سکونت:
  کرمانشاه


  دکتر پرویز رزاقی، روان شناس بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه: گاهی پیدا کردن راهی که با آن بشود
  استرس را دور زد و به اصطلاح یک نفس راحت کشید، اصلا ساده نیست. تصور کنید در یک جلسه کاری نشسته اید واسترس از سر و رویتان می ریزد.
  در این موقعیت ها خیلی از توصیه های ضداضطراب شاید کاربرد نداشته باشد ولی معنایش این نیست که هیچ راه حل دیگری وجود ندارد و شما قرار است آنقدر روی صندلی تان پیچ و تاب بخورید که زیر بار فشاراسترس له شوید. ته جیب یا توی کیف تان را بگردید شاید یک بستهآدامس پیدا کنید و با آن روی آتشاسترس درونتان یک پارچ آب یخ بریزید! تحقیقات فراوانی درخصوص جویدنآدامس و تاثیر آن در کاهشاسترس و اضطراب انجام شده و نتایج اغلبشان نشان داده این عادت می تواند سلاح مخفی شما برای مبارزه بااسترس
  باشد.


  [​IMG]

  آدامس جویدن واسترس
  ضرب الاجل های شغلی، روابط عاطفی، مسائل مالی، امتحان، خانواده و... هرکدام می توانند به یک مقالات پزشکی و بهداشتی -استرس در زندگی روزمره ما تبدل شوند. واقعا تفاوتی نمی کند که ریشهاسترس ما در خانه است یا در مدرسه و محل کار چون به هر حال نتیجه خوبی ندارد و حس خوشایندی هم به ما نمی دهد ولی خیلی از کارشناسان جویدن یک قطعهآدامس با هر طعم و مزه ای را راهی ایده آل برای کاهشاسترس البته از نوع کوتاه مدت آن می دانند.
  مطالعاتی که نتیجه آن در مجلهاسترس و سلامت منتشر شده با بررسی بیش از 2200 فرد بالغ و بزرگسالی که عادت به جویدنآدامس داشته اند، نشان داده اند سطحاسترس و سلامت این افراد تفاوت زیادی با کسانی دارد کهآدامس نمی جوند و علاقه ای به این کار ندارند. براساس نتایج این تحقیقات افرادی کهآدامس می جوند معمولا در کار و زندگی شخصی شان کمتراسترسدارند و البته اگر اضطرابی هم داشته باشند افراط گونه نیست.
  علاوه بر این، سطح افسردگی در این افراد پایین تر است و کمتر ممکن است دچار به اصطلاحسرماخوردگی روانی شوند. جالب تر اینکه میزان فشار خون و کلسترول خون بد این افراد هم پایین تر بوده است. 2 عاملی که به طور مستقیم با سطحاسترسروزانه ما در ارتباط هستند.  مطالعه دیگری هم در این زمینه روی 72 دانشجو کهروزانه عادت به جویدنآدامس های بدون قند داشتند انجام گرفت و نتایج آن در مجله علمی اپتایت یااشتها به چاپ رسید.  در این مطالعه شرکت کنندگان ملزم بودندروزانه حداقل 2 بار و هر بار دست کم به اندازه 20 دقیقهآدامس بجوند و پس از آن باید میزان خستگی، توانایی انجام کار علمی و سطحاسترس، اضطراب و افسردگی خود را به محققان گزارش می کردند. براساس این مطالعه هم دانشجویانی که بیشتر آدامی می جویدند در مقایسه با گروه دیگر در انجام تکالیف درسی و پروژه های خود موفق تر بودند و همچنین کمتر احساس افسردگی می کردند.
  چرا
  آدامس جویدن ما را آرام می کند؟  آیا این راز در مواد تشکیل دهندهآدامس نهفته است یا اصلا عادت به جویدن است که می توانداسترس و اضطراب را رفع کند و آرامش بیشتری به فرد بدهد؟ اگر به حدود 70 سال قبل برگردیم و نگاهی به تحقیقات انجام شده در آن زمان بیندازیم، متوجه می شویم که در سال 1939 مجله ساینس نتایج پژوهشی را گزارش کرده که براساس آنآدامس جویدن باعث می شود احساساسترس، اضطراب و تنشی که روی فرد است از طریق جویدن و انقباضات ماهیچه های که برای جویدن لازم است از بین برود.  در سال 2002 نیز مجله توانبخشی دهانی در یکی از شماره های خود به تاثیر جویدنآدامس براسترس پرداخت و این طور نوشت که انقباض عضلانی لازم برای جویدنآدامس
  نوعی ورزش محسوب می شود و یک شکل از فعالیت فیزیکی است که بر سیستم خودکار عصبی تاثیر می گذارد و باعث تحـریـ*ک عصب واگ در مغز می شود و نتیجه آن کاهش ضربان قلب و افزایش احساس آرامش در فرد است.

  [​IMG]

  همچنین تحقیق دیگری که باز هم نتایج آن در مجله
  اشتها منتشر شده نشان می دهد جویدنآدامس با کاهش علائم افسردگی از جمله بیاشتهایی و سستی و کرختی در ارتباط است و اگرچه نمی تواند مساله ای را که باعث بروزاسترس و اضطراب در فرد شده حل کند ولی در کاهش علائم نقش مهم و پررنگی دارد. در همین راستا گروهی از محققان ژاپنی نیز پژوهشی درخصوص تاثیر مصرفآدامس بر عملکرد شناختی انجام داده و اعلام کرده اند حداقل 30 دقیقهآدامس جویدن در روز باعث افزایش برانگیختگی و جریان خون در مغز می شود و تاثیر قابل توجهی بر عملکردهای شناختی مغز دارد.
  مشاهیر دوستدار
  آدامس
  احمدرضا عابدزاده


  دروازه بان افسانه ای فوتبال ایران و البته آسیا از جمله مشهورترین سلبریتی های ایرانی است که خیلی ها می گویند اصلا اوآدامس جویدن را زمان بازی فوتبال در ایران مد کرد و بعدها خیلی به نوعی از او تقلید می کردند وآدامسی گوشه دهانشان داشتند. اگرچه قبل از عابدزاده همآدامسی زیاد داشتیم اما او با آرامش خاص و عکس العمل هایش در دروازه برای همه خاطره شد.
  بریتنی اسپیرز


  خیلی از افراد مشهور، ستاره های هالیوودی و...آدامس می جوند ولی شاید کمترکسی در عشق بهآدامس به پای بریتنی اسپیرز برسد که روزی 3 بستهآدامس بادکنیک می خرد و می جود و عاشقانه این نوعآدامس را دوست دارد. او انقدرآدامس جویدن را دوست دارد که در سال 2007 موهای سرش را به دلیل مخالفت با ممنوعیت جویدنآدامس در مکان های عمومی در سنگاپور از ته تراشید. خواندن آهنگ عاشقانه در موردآدامس هم در کارنامه او به چشم می خورد.

  سر الکس فرگوسن


  انگارآدامس جویدن میان فوتبالی ها خیلی محبوب است. چون در جستجو برای افراد مشهوری که عاشقآدامس جویدن هستند نام الکس فرگوسن بیش از هر شخصیت ورزشی دیگری در دنیا به چشم می خورد. به گفته خودش، اوآدامس می جویده تا آرامشش را به دست بیاورد و این هم به نفع خودش بوده و هم بازیکنان! شایعه جالبی هم در این زمینه وجود دارد؛ قبل از یکی از بازی های منچستر یونایتد فرگوسن متوجه می شود که فقط یک بستهآدامس نصفه ته جیبش دارد. بنابراین از دیود بکام می خواهد یک بستهآدامس
  برایش بخرد که بکام فراموش می کند و همین زمینه دلخوری فرگوسن را فراهم می کند.
   
  Diba از این پست تشکر کرده است.