نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

6 نکته داغ تغذیهای برای روزهای گرم

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏3/7/15 در انجمن دارو و تغذیه

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر ممتاز عضو انجمن

  27,955
  18,642
  امتیاز:
  896
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه: تغذیه سالم  [​IMG]
  در فضای خنک غذا بخورید
  هنگامی که وقت خوردن غذا میرسد، محیط اطراف را خنک کنید یا در فضای خنک غذا بخورید. غذا خوردن زیر آفتاب در هوای گرم اصلاً مناسب نیست. حتماً جای سایه و خنک را انتخاب کنید. غذاها هم نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. نور مستقیم آفتاب مواد حیاتی غذاها مثل ویتامینها را از بین میبرد که به خصوص در مورد میوهها و آبمیوهها بیشتر صدق میکند.
  از این مواد غذایی کمتر بخورید
  در هنگامی که درجه حرارت هوا از 20 درجه سانتیگراد رو به فزونی گذاشت، باید مصرف غذاهایی مثل گوشت پرچرب، ماهیهای چرب، تخممرغ، آجیل و انواع مغزها و دانهها کاهش یابد. این بدان معنا نیست که مصرف مواد غذایی ذکر شده را کلاً قطع کنیم. جالب است بدانید که اتفاقاً این غذاها در بدن یک نوع احساس رضایت ایجاد مینمایند. مصرف این غذاها به مقدار کم باعث میشود از پرخوری، ریزهخواری و خوردن اسنکها و میان وعدههای ناسالم جلوگیری شود.
  غذاهای سبک و کم حجم بخورید
  در گرمترین حالتهای هوای تابستان حتماً به غذاهای سبکتر و کم حجمتر توجه کنید و آنها را مصرف نمایید.
  سعی کنید به طرق مختلف مقدار زیادی مایعات وارد بدن خود کنید. این موضوع میتواند از طریق مصرف سوپ سبزیها، انواع نوشیدنیهای گیاهی مثل چای سبز، عرقیات گیاهی و غیره تأمین شود.
  همراه غذاهای سرخ کرده و گریل شده میوه و سبزی بخورید
  با بالا رفتن درجه حرارت هوا به بالاتر از ۲۰ درجه سانتیگراد، غذای اصلی مصرفی نباید غذاهای داغ و گرم باشد. غذاهای گرم عمدتاً متعلق به بهار، پاییز و زمستان هستند. حتماً متوجه شدهاید که غذاهای سرخکرده و غوطهور در روغن و چربی و حتی تا حدودی غذاهای گریل شده به سیستم هضم انسان آسیب میزنند.
  مایعات بسیار سرد به دستگاههای مختلف بدن آسیب وارد میکنند و به خصوص کار طبیعی کبد و معده را دچار اختلال کرده و گاهی در مسیر گوارش انسداد ایجاد مینمایند
  روش گریل کردن غذا، آب غذاها را خشک میکند و لذا غذاهای پخته شده به این شیوه خشکتر میباشند. اگر در تابستان خواستید غذاهای سرخکرده یا گریل شده مصرف کنید، یادتان باشد که حتماً در کنار آنها از سبزی و میوههای سرد و مرطوب مثل گوجهفرنگی، خیار، کیوی، انبه و آناناس که آبدار هستند، استفاده کنید. اینها هم میتوانند همراه گوشت پخته شوند و یا به صورت دورچین غذا و یا سالاد در کنار غذا مصرف شوند. این نوع تغذیه جبران خشکی و کم آبی غذاهای خشک و گریل شده را مینماید.

  از غذاها و مایعات خیلی سرد کمتر بخورید
  در روزهای گرم لازم است آب و املاح از دست رفته از بدن با افزودن کمی نمک به غذا جبران شود. استفاده از مایعات با درجه حرارت معمولی در تابستان بسیار مناسبتر از آب و مایعات بسیار سرد است. مایعات بسیار سرد به دستگاههای مختلف بدن آسیب وارد میکنند و به خصوص کار طبیعی کبد و معده را دچار اختلال کرده و گاهی در مسیر گوارش انسداد ایجاد مینمایند.
  در هوای گرم باید از مصرف غذاهای چرب و سنگین در وعدههای غذایی اجتناب کرد، زیرا این نوع غذاها در گردش خون نیز خلل وارد میکنند. با بالا رفتن درجه حرارت معمولاً افراد سبزی، سالاد، آبمیوه و میوه بیشتری استفاده میکنند. دسرهای غذایی سرد معمولاً باعث ضعیف شدن سیستم گوارش میشوند.پس به طور کلی باید از مصرف غذاها و نوشیدنیهای بسیار سرد در تابستان اجتناب کرد. این نوع غذاها علاوه بر اثرات سوئی که بر کبد میگذارند ناراحتیهای معده و مری ایجاد میکنند. همچنین مصرف غذاها و نوشیدنیهای بسیار سرد باعث میشود که عمل هضم غذا متوقف شده و فقط هنگامی که طحال و کلیهها معده را گرم کنند مجدداً به عمل هضم ادامه میدهد. اگر مصرف نوشیدنیها و غذاهای سرد به صورت عادت درآید، میتواند کاملاً سیستم هضم را از کار بیندازد.
  غذاها و نوشیدنیهای سرد همچنین باعث جلوگیری از عرق کردن میشوند. اگر به هر حال با مصرف این نوع غذاهای سرد عرق میکنید، شما ذخایر انرژی قبلی در بدن را میسوزانید.
  به غذاهای خود ادویه بیفزایید
  اگر دچار ناراحتی معده نیستید، میتوانید در روزهای خیلی گرم از ادویههای تند استفاده کنید. این امر باعث میشود شما بهتر عرق کنید. البته بهتر است ادویهها و سبزیهای تند مثل فلفل را همراه با میوه و سالاد مصرف نمایید. استفاده از مواد غذایی مثل تربچه، کاهو و میوهها به همراه سبزیها و ادویههای تند از تأثیرات منفی آنها خواهد کاست.
   
  PARISA_R و Diba از این پست تشکر کرده اند.