نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

آشنایی با خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان

شروع موضوع توسط MILAD_A ‏2/7/15 در انجمن دارو و تغذیه

 1. MILAD_A

  MILAD_A کاربر ممتاز عضو انجمن

  27,963
  18,563
  امتیاز:
  896
  تاریخ عضویت:
  ‏1/1/70
  جنسیت:
  مرد
  محل سکونت:
  تجریش
  [h=2][/h] مجموعه: تغذیه سالم


  [​IMG]
  مصرف برخی از خوراکیها خاص نیز برای سلامت دهان و دندانها مفید هستند
  مسواک زدن مرتب دندانها و استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن لثه و دندان از باقیمانده مواد غذایی و قند موجود در خوراکیها به حفظ سلامت دندانها کمک میکند. اما علاوه بر رعایت این نکات بهداشتی مهم دندانپزشکان تاکید دارند که مصرف برخی از خوراکیها خاص نیز برای سلامت دهان و دندانها مفید هستند. همانطورکه مصرف برخی از موادغذایی برای حفظ سلامت قلب و عروق مفید است بعضی از خوردنیها نیز در بهبود سلامت دهان و دندان و لثه ها تاثیر مفید دارند. لایوساینس در گزارش جدید خود فهرستی از مواد خوراکی مفید برای سلامت دهان و دندانها را ارائه کرده که به شرح زیر است: [​IMG]
  خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان- جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه
  چای
  یکی از خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان چای می باشد.ترکیبات پلیفنولهای موجود در چای سبز و سیاه از رشد باکتریهای عامل پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه جلوگیری میکنند. متخصصان دانشگاه ایلینوی در آمریکا دریافتند افرادی که 10 بار در روز و هر بار یک دقیقه دهانشان را با چای سیاه شست و شو میدهند نسبت به افرادی که دهانشان را با آب شست و شو میدهند پلاکهای کمتری روی دندانهایشان تشکیل میشود.
  [​IMG]
  خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان- پنیر و کاهش پوسیدگی دندان
  پنیر
  آزمایشها تایید میکند که مصرف پنیر «چِدار» نسبت به مصرف ماست بدون قند یا نوشیدن یک لیوان شیر سطح پایینتری اسید در دهان تولید میکند. دندانپزشکان در مطالعات خود دریافتند هرچند خوردن شیر و ماست تاثیری در کاهش سطح اسید در دهان ندارد اما پنیر میتواند اسید موجود در پلاکهای روی دندانها را خنثی کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندانها را کاهش دهد.
  [​IMG]
  کشمش جز خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان می باشد
  کشمش
  کشمش هرچند شیرین است اما قند آن مانند ساکاروز یا قند آشپزخانه نیست که موجب تخریب دندانها شود بلکه این خوردنی منبع غنی از «فیتوکمیکال»هایی است که باکتریهای موثر در پوسیدگی دندانها را از بین میبرند. همچنین برخی ترکیبهای موجود در کشمش بر رشد باکتریهای مرتبط با بیماریهای لثه تاثیرگذارند و مانع از تکثیر آنها میشوند.
  [​IMG]
  میوه ها و سبزیجات ترد خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان می باشد
  میوهها و سبزیجات تُرد
  جویدن مواد خوراکی تُرد همچون هویج، سیب و خیار میتواند پلاکهای دندانی را از بین ببرد و به عنوان راهکاری برای تمیز کردن دندانها بکار رود.
  [​IMG]
  املاح و ویتامینها خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان
  مواد خوراکی غنی از املاح و ویتامین
  دندانپزشکان انجمن دندان آمریکا معتقدند مواد خوراکی حاوی کلسیم و فسفر میتوانند به سلامت و استحکام مینای دندان کمک کند. غذاهای اسیدی و نوشیدنیها نیز برعکس موجب آسیبدیدگی و تخریب مینای دندان میشوند.
  [​IMG]
  خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان
  آدامس بدون قند
  جویدن آدامس بدون قند ترشح بزاق را افزایش میدهد که به پاک شدن دندانها از برخی باکتریها کمک میکند.
  [​IMG]
  شیر جز خوراکی های مهم برای سلامت دهان و دندان می باشد
  شیر
  پزشکان در بررسیهای خود مشاهده کردهاند نوشیدن یک لیوان شیر نسبت به نوشیدن آب یا آب سیب از قابلیت بیشتری برای کاهش پلاکهای اسیدی روی دندانها برخوردار است.
  [​IMG]
  خوراکی های مفید برای سلامت دهان و دندان - میوه قره قاط
  میوه قرهقاط
  میوه قرهقاط نیز حاوی پلیفنولهایی است که مانع از باقی ماندن پلاکها روی دندانها شده و بنابراین خطر پوسیدگی دندانها را کاهش میدهند.
   
  فانـ ــوس از این پست تشکر کرده است.