آنتی ویروس nod32

معرفي رشته زبان اسپانيايی

شروع موضوع توسط Diba ‏7/5/15 در انجمن زبان اسپانیایی

 1. Diba

  Diba مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏15/4/15
  ارسال ها:
  55,800
  تشکر شده:
  29,037
  امتیاز:
  1,066
  جنسیت:
  زن
  زبان رسمی بیش از یک میلیارد نفر از مردم جهان در 45 کشور، زبان اسپانیایی است. با توجه به پیوند تاریخی - مذهبی که بین جهان اسلام و کشور اسپانیا در گذشته وجود داشته است و برقراری رابطه فرهنگی بین کشورهای اسلامی و اسپانیا، آموزش زبان اسپانیایی از اهمیت خاصی برخوردار است. هدف دوره کارشناسی زبان اسپانیایی تربیت مترجمان و پژوهشگرانی است که در زمینه ترجمه و پژوهشهای علمی و ادبی از زبان اسپانیایی به فارسی و برعکس فعالیت کنند.فارغالتحصیلان این رشته میتوانند در وزارتخانهها و نهادهای مختلف مملکت به ترجمه و تحقیق از منابع اسپانیایی زبان برای بهرهبرداری هرچه بیشتر از دانشها ودست آوردهای علمی کشورهای اسپانیایی زبان بپردازند. همچنین میتوانند در مؤسسههای آموزش زبان تدریس کرده یا در رسانههای گروهی در زمینه ترجمه فعالیت کنند.
  دروس اصلی و تخصصی زبان اسپانیایی:  خواندن و درک مفاهیم، دستور وانشا ، نگارش ساده، نگارش پیشرفته، گفت و شنود، خواندن متون مطبوعاتی، ترجمه متون مطبوعاتی، نامههای اداری و بازرگانی، درآمدی بر ادبیات، اصول و روش ترجمه، اصطلاحات زبان، مکالمه موضوعی، سخنرانی، ترجمه شفاهی، ترجمه پیشرفته، نمونههای نثر و شعر، مقالهنویسی، تجزیه و تحلیل متون ادبی، ترجمه نوار و فیلم، فنون ترجمه، تاریخ زبان اسپانیایی، خلاصهنویسی، انگلیسی تخصصی، ترجمه کتاب
   
 2. Diba

  Diba مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏15/4/15
  ارسال ها:
  55,800
  تشکر شده:
  29,037
  امتیاز:
  1,066
  جنسیت:
  زن
  زبان اسپانیائی با طول دوره تحصیلی 4 سال برای دانش آموزانی که آن را انتخاب می کنند جذابیت های خود را دارد تلاش ما در معرفی رشته ها یادآوری شرائط و وضعیت آنها در کشور خودمان است و الا معرفی رشته های زبان در یک جمله این است که این زبان مادری شما نیست و برای موفقیت خودتان باید علاقه و انگیزه ای بالا داشته باشید و در مقابل نارسایی ها بخاطر عدم ارتباطات فرهنگی و علمی و سیاسی گسترده دچار سردی و یأس نشوید به هر حال کشور به دانشجوی این رشته نیاز دارد و دانشکده های زبان های خارجی باید برای جذب فارغ التحصیلان آن بیش از پیش کوشا شوند .

  درسهای رشته

  1 اصطلاحات زبان
  2 اصول و روش ترجمه
  3 انگلیسی 1
  4 انگلیسی 2
  5 انگلیسی 3
  6 انگلیسی 4
  7 تاریخ زبان اسپانیایی
  8 تجزیه و تحلیل متون ادبی
  9 ترجمه پیشرفته
  10 ترجمه شفاهی 1
  11 ترجمه شفاهی 2
  12 ترجمه متون مطبوعاتی 1
  13 ترجمه متون مطبوعاتی 2
  14 ترجمه نوار و فیلم
  15 ترجمه کتاب
  16 خلاصه نویسی
  17 خواندن متون مطبوعاتی 1
  18 خواندن متون مطبوعاتی 2
  19 خواندن و درک مفاهیم 1
  20 خواندن و درک مفاهیم 2
  21 خواندن و درک مفاهیم 3
  22 درآمدی بر ادبیات 1
  23 درآمدی بر ادبیات 2 24 درآمدی بر ادبیات 3
  25 دستور انشاء 1
  26 دستور انشاء 2
  27 دستور انشاء 3
  28 سخنرانی 1
  29 سخنرانی 2
  30 فن ترجمه
  31 گفت و شنود 1
  32 گفت و شنود 2
  33 گفت و شنود 3
  34 مقاله نویسی
  35 مکالمه موضوعی 1
  36 مکالمه موضوعی 2
  37 نامه های اداری و بازرگانی 1
  38 نامه های اداری و بازرگانی 2
  39 نگارش پیشرفته
  40 نگارش ساده
  41 نمونه های نثر و شعر


  صنعت و بازار کار

  ارتباط بین دانشگاه و صنعت چند سالی است که رو به بهبود گذاشته اما این ارتباط که باید رابطهای مستقیم و کاربردی باشد و در دانشگاه دروسی تدریس شود که در جامعه مورد استفاده قرار گیرد بحث بیکاری فارغالتحصیلان و اشتغال به کار آنها عوامل بسیاری دارد در جای دیگری به آن خواهیم پرداخت.
  آنچه در خصوص وضعیت شغلی رشتههای زبانهای خارجی عرضه شده قابل بیان است به این قرار است:
  1- امکان دبیری این رشتهها در مراکز آموزش
  2- کار مترجمی این رشتهها در صورتی که گرایش مترجمی را انتخاب کرده باشید موقعیت مناسبی را برای شما فراهم میکند.
  3- وزارت امور خارجه به عنوان اصلیترین مرکز جذب دانشجویان فارغالتحصیل دانشکدههای زبان سراسر کشور محسوب میشود و تعامل بین دانشکده زبانهای خارجی با وزارت خارجه گرچه در شکل ایدهآل خود قرار ندارد ولی در آینده نه چندان دور این ارتباط به نحو مطلوبی شکل خواهد گرفت.
  4- بازار کار رشتههای زبانهای خارجی ارتباط مستقیمی با جهان خارج نیز داد و این نحو ارتباط میتواند در این بخشها صورت پذیرد.
  در بخش فرهنگ ارتباطات و رفت و آمدهایی که در اثر برگزاری سمینارها و جشنوارهها و نمایشگاهها و مانند آن برگزار میشود.
  رونق بازار ترجمه آثار خارجی در اثر حمایتهای بخش دولتی و خصوصی میتواند اشتغال مناسبی باشد برای تحصیل کردگان این رشتهها.
  در بخش صنعت: رفت و آمد در بخش صنعت و بازرگانی و بطور عموم در حوزه اقتصاد بسیار گسترده است و حضور زباندان در کارخانهها، ادارات و وزارتخانهها برای ارتباط با بخشهای خصوصی و دولتی کشورهای خارجی بخش وسیبع و مهمی است برای جذب دانشآموختگان رشتههای زبان خارجی
  استفاده از اینترنت و منابع خارجی در شرکتهای خصوصی و ارتباط این شرکتها با دنیای خارج بسیار گسترده شده و دانستن زبان خارجی و تسلط بر یک زبان به نحوی که بتوان مخاطب را جذب نمود موقعیت خوبی را فراهم نموده است.
  کلاسهای خصوصی برای دانشآموزانی که در این درس ضعف دارند نیز بخشی از بازار کار این رشتهها را فراهم آورده.
  در پایان آنچه مهم است ذکر این نکته است که وسعت بازار کار هر یک از زبانهایی که در بخش معرفی زبانهای خارجی به آن پرداختهایم متفاوت است. مطمئناً زبان انگلیسی به جهان فراگیری آن در جهان نسبت به رشتههای دیگر زبان کارآمدتر و داشتن شغلی مناسب برای این رشته در دسترستر است .
   
  ღ motahareh ღ از این پست تشکر کرده است.
 3. طـلایــه

  طـلایــه مدیر تالار زبان + مترجم آزمایشی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏18/5/17
  ارسال ها:
  3,092
  تشکر شده:
  47,529
  امتیاز:
  856
  تاریخ زبان اســپانیایی

  [​IMG]

  مقدمه :

  زبان اسپانیایی یكی از زبان های هند و اروپایی مشتق شده از زبان لاتین است و در اصل از تحول زبان لاتین محاوره ای سربازان رومی و اختلاط آن با زبان های محلی موجود در شبه جزیره ی ایبری پیش از ورود رومیان حاصل شده است. تحول این زبان ازقرن دهم میلادی آغازشد. هر چند پس از جدایی از زبان لاتین و كسب هویتی مستقل به عنوان یك زبان، در طول هزار سال گذشته تغییرات زیادی را تجربه كرده است.

  نفوذ اسپانیایی ها به قاره نو، زبان آنها را در سرزمین های قاره آمریكا گسترش داد، به نحوی كه هم اكنون از جنوب ایالات متحده تا جنوبی ترین نقطه ی آمریكای جنوبی این زبان در پهنه ی عظیمی به كار گرفته می شود. هم اكنون شمار گویشوران این زبان به ششصد میلیون نفر بالغ می شود و در بیست و یك كشور دنیا به عنوان زبان مادری خود آن را به كار می برند؛ حدود صد میلیون نفر نیز زبان اسپانیایی را به عنوان زبان دوم فرا گرفته و از آن استفاده می كنند.

  منشاء زبان اسپانیایی

  اسپانیا در جنوب اروپا و در شبه جزیره ایبری قرار دارد واین کشور به منزله پل ارتباطی میان آفریقا و اروپاست. پیش از هرچیز باید نگاهی مختصر به تاریخچه اقوامی انداخت که پیش از ورود رومیان در Hispania ساکن بودند.

  این اقوام عبارت اند از:

  1. تارتس ها Los Tartesios
  2. سلت ها Los Celtas
  3. ایبری ها Los Iberos
  4. باسکی ها Los Vascos
  5. فنیقی ها و کارتاژها Los Fenicios y Cartagineses
  این اقوام در پایان دوره ماقبل تاریخ از شمال آفریقا وارد اسپانیا شدند یکی از تاثیرات زبانی قوم ایبری درزبان اسپانیایی گرایش خاص آنها به کاربرد پسوند rro – rra است که امروزه در کلماتی مثل Perro ( سگ ) ، Pizarra ( تخته ) ، دیده می شود و همین طور کلمه Z در نام خانوادگی های اسپانیایی مثل Rodríguez , Pérez, Martínez

  فنیقی ها 1110 سال قبل از میلاد مسیح در اسپانیا ساکن شدند و تاثیر عمیقی بر تمدن های اولیه ی شبه جزیره گذاشتند. فنیقی ها شهر Cádiz را در جنوب اسپانیا پایه گذاری کردند. این شهر قدیمی ترین شهر در اروپای غربی است. الفبایی که در بخش اعظمی از کتیبه های ایبری استفاده شده است، اقتباسی از فنیقی است. در زبان فنیقی Hispania به معنی سرزمین خرگوش ها (خرگوشستان) است.

  باسکی ها اقوامی هستند که در شمال شرقی اسپانیا زندگی می کنند و زبانشان باسکی است که تنها زبان قبل از رومیایی است که هنوز در اسپانیا صحبت می شود.

  روم برای تشکیل امپراطوری خود شروع به کشورگشایی کرد. تصرف Hispania نیز جزئی از این گسترش قلمرو در خارج از شبه جزیره ایتالیا بود. زبان لاتین در این منطقه گسترش یافت و در سال 313 تحت نظر امپراطور قسطنطنیه، مسیحیت دین رسمی این امپراطوری شد.

  به جز باسکی سایر زبانهای پیش از روم در Hispaniaکم کم از بین رفتند و جای خود را به لاتین دادند. طی این کشورگشایی ها، سربازان رومی لاتین خیابانی را در تمام مناطق رواج دادند. در آن زمان لاتین ادبی مختص کشیشان و شاهزادگان ( طبقه بالای اجتماعی ) بود و مردم کوچه و بازار آن را نمی دانستند.

  از ترکیب زبان لاتین خیابانی با زبانهای سرزمین های فتح شده، زبانهای رمانس شکل گرفت. این زبانها عبارتند از ایتالیایی، اسپانیایی، پرتغالی، فرانسه، رومانیایی، کاتالان و سفردی[1] (زبان یهودیان شبه جزیره ایبری). در اواخر قرن سوم Hispania به شکل کامل تحت لوای روم قرار گرفته و لاتین خیابانی در آن رواج یافته بود.

  لاتین کلاسیک خیلی پیچیده است، ولی برخی از اشکال دستوری در لاتین مردم کوچه و بازار ساده شده بود، مثلا تغییر e به ei ( terra تبدیل به tierra می شود ) و تغییر o به ue ( تبدیل bonus به buenos) . طبق آمار در زبان اسپانیایی از هر 10 لغت 7 لغت از لاتین منشعب شده است.

  سرنگونی امپراطوری روم

  روم توسط آلاریکو[2] پادشاه ویزیگود[3] (در قرن 5 پس ازمیلاد )تصرف می شود. ویزیگود ها یکی از اقوام ژرمنی بودند که یک سال قبل از اینکه به روم حمله کنند به اسپانیا حمله کرده بودند.

  این قوم پیشتر زبان لاتین را آموخته بود و به همین دلیل است که حضور ژرمن ها تاثیر زبانشناسی چندانی را بر زبان اسپانیایی بجا نگذاشت. اسمهایی مثل فرناندو ، رودریگو ، ریکاردو و الویرا و .... اسمهای ژرمنی هستند.

  اسپانیای عربی ( از 711 تا 1492)

  در سال 711 پس ازمیلاد مسیح اعراب به اسپانیا حمله کردند و تمام شبه جزیره را به جز مناطق شمالی، به تصرف خود درآوردند پایتخت خود را در کوردوبا تاسیس کردند و این شهر به زودی به مرکز تمدن اسلامی تبدیل شد.

  کلمات اسپانیایی شامل حدود 4 هزار کلمه با منشاء عربی است تقریبا همه کلماتی که با al شروع می شوند.

  Almohada,alhambra,almorzar,almacénو Fulano,azul,azúcar,jazmín,ojalá,tarea,azafrán,alcohol,

  ظهور زبان کاستیلی یا اسپانیایی

  برای بررسی زبان اسپانیایی باید 3 دوره مهم تاریخی را مد نظر قرار داد:

  1. دوره قرون وسطی از قرن 10 تا 15 ( اسپانیایی قدیمی)
  2. اسپانیایی جدید از قرن 16 تا 17
  3. اسپانیایی معاصر از تشکیل فرهنگستان زبان اسپانیا
  دوره قرون وسطی:

  در قرن 11 اولین نوشته ها به زبان اسپانیایی به صورت حاشیه کتابهای مذهبی glosa نوشته شد.اولین متنی که به صورت کامل به زبان اسپانیایی نوشته شده است، ال سید در قرن 12 است.

  جنگ هایی که در کاستیا انجام می شد و همین طور به سوی جنوب اسپانیا پیش می رفت باعث شد که اسپانیایی جایگزین زبانهای لئونی و آراگونی بشود و با زبان موستعربه مخلوط شود. در قرن 13به دستور آلفونسوی پنجم دستور اسپانیایی زبان رسمی پادشاهی کاستیل شد.

  در این دوره جا دارد به تاثیر زبان فرانسه بر زبان اسپانیایی اشاره کنیم. در قرن 11 جاده سانتیاگو د کومپستلا یا راه فرانسه به مسیر معروفی تبدیل شد. گفته می شود که بقایای مدفن یکی از حواریون حضرت مسیح در این شهر پیدا شده است. این امر انگیزه ی زیادی را میان فرانک ایجاد کرد تا به جای پذیرفتن خطرهای بیشماری که زیارت اورشلیم برای ایشان به همراه داشت، راه سانتیاگو د کمپوستلا را از میان کوههای صعب العبور در پیش بگیرند تا با مسلمان ها روبرو نشوند. بدین ترتیب با استمرار آمد و شد زائران از سرزمین های فرانک ها، شمال اسپانیا تحت تاثیر ایشان قرارگرفت .

  اسپانیایی جدید :

  به دوران اوج زبان اسپانیایی می رسیم یعنی قرن 15 ( سال 1492). این دوره به

  مهمان گرامی برای مشاهده لینک عضو یا وارد شوید برای دیدن لینک و دانلود وارد ویاعضو شوید!

  معروف است و شاهد ظهورنویسندگانی از قبیل سروانتس است.

  در سال 1492 سه واقعه مهم روی می دهد: 1) قاره آمریکا توسط کریستوف کلمب کشف می شود. 2)دادگاه تفتیش عقاید گسترش یافت 3) اولین کتاب گرامرزبان اسپانیایی توسط آنتونیو د نبریخا نوشته شد .همچنین کتاب فرهنگ لغت لاتین به اسپانیایی از همین نویسنده در سالهای بعد چاپ شد.

  در همین سال پادشاهان مسیحی، باقیمانده ی سرزمین های مسلمانان را در شبه جزیره فتح کردند و مسلمانان را وادار کردند که به این زبان صحبت کنند. یهودیان را یکسال قبل از مسلمانان از کشور اخراج کرده بودند .یهودیان اسپانیایی را سفردی نیز می گویند. ( این اسم از کلمه سفارت گرفته شده که در زبان عبری به معنای اسپانیا است). زبان مادری اشان اسپانیایی است، اما از الفبای عبری استفاده می کنند.

  زبان اسپانیایی که هم اکنون در آمریکای لاتین صحبت می شود. همان زبان اسپانیایی اسپانیا است. تفاوت این زبان ها با هم و با اسپانیایی اسپانیا فقط در حد لهجه است که آن هم در ارتباط مستقیم با اصلیت فاتحان اسپانیایی است یعنی از چه منطقه ای از اسپانیا بوده اند و از سوی دیگر نتیجه آیخته شدن این لهجه با زبان های بومی است. برای مثال آندلس ها عادت به گفتن س دارند و بومیان عادت دارند که کلمات را کوتاه کنند و ریتم خاصی در حرف زدن داشته باشند.
   
  آخرین ویرایش: ‏30/8/17
  ღ motahareh ღ از این پست تشکر کرده است.
 4. طـلایــه

  طـلایــه مدیر تالار زبان + مترجم آزمایشی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  تاریخ عضویت:
  ‏18/5/17
  ارسال ها:
  3,092
  تشکر شده:
  47,529
  امتیاز:
  856
  یکی از سرگرمیهای مردم اسپانیا مسابقات شعری بود که میان شاعران برقرار می‌گشت و بنا بگفته لوپ دووگا سیصد تن شاعر در حال رقابت برای بدست آوردن مقام ملک‌الشعرائی بودند و مردم همانطور که از قساوت‌ها و سوازنیدن متهمان به تخلف از امر کلیسا بدست دژخیمان دستگاه تفتیش عقاید لذت می‌بردند! از مسابقات شعری نیز خوششان می‌آمد.

  اشعار در زمینه‌های تربیتی، نثرهای نصحیت آمیز، داستانهای عاشقانه مسجع و اشعار چوپانی و قهرمانی مضحک و قصائد و غزلیات و حماسی بود.

  لاآرائوکانا La Araucana که از بهترین اشعار حماسی درباره شورش یک قبیله سرخپوست ضد اسپانیا می‌باشد بوسیله ارسیلاای زونیگا Ercilla Y Zuinga سروده شد.

  یکی از بهترین غزلسرایان اسپانیائی مردی راهب به نام لوویس پونس دولئون Poncede Leon بود این مرد دارای زندگی پرهیز کارانه و استاد دانشگاه سالامانکا بود. قسمتی از اشعار سلیمان نبی را بصورت سرودهای چوپانی در آورد و در نتیجه 5 سال به زندان افتاد. غزلیات شور‌انگیز این شاعر چهل سال پس از مرگش انتشار یافت.

  لویس دو گونگورا از شاعران بزرگ اسپانیائی بود که به ظاهر کلمات و به آراستن عبارات به استعاره و سایر صنایع لفظی و معنوی علاقه داشت و در انتخاب کلمات و ساختن اشعار خویش از لحاظ آرایشی لفظی دقت خاص می‌کرد. سروانتس او را نابغه‌ای بزرگ می‌دانست. گونگورا با عنوان کشیشی در خدمت فیلیپ دوم اشعار درباری می‌سرود.

  درین عصر (1560-166) شاعران اسپانیائی از سه شیوه پیروی می‌کردند.

  1- طرافداران گونگورا 2- پیروان کوئه و دو 3- مخالفان ایندو که لوپ دووگا سردسته آنان بود.

  کوئه و دو شاعری ماجراجو بود که زندگی پرتلاطمی داشت به ایتالیا سفر و با عنوان وزارت دارائی در ایتالیا خدمت کرد چون به اسپانیا بازگشت بعنوان منشی فیلیپ چهارم مشغول کار شد کتابی بنام سگ و تب نوشت و در آن بهمه چیز حمله کرد با شیوه ادبی گونگورا به مخالفت برخاست سرانجام به اتهام نوشتن نامه‌هائی درباره اسراف کاری شاه و بی‌لیاقتی وزیران به 5 سال زندان در محلی مرطوب محکوم شد و در سال 1645 درگذشت.

  لوپ دووگا (1562-1653)

  درام نیوسی در اسپانیا ترقی و رونق فراوان یافت بطوریکه از نیمه دوم قرن شانزدهم تا سال 1800 بیش از سی‌هزار نمایش‌نامه پدید آمد که از این میان لوپ دووگا همچون سیلی خروشانی به تصنیف نمایشنامه می‌پرداخت و تعداد نمایشنامه‌های وی‌ را بالغ 2200 دانسته که چهارصد نمایش آن مذهبی و بقیه جالب توجه برای عموم مردم اسپانیا بود.

  لوپ دووگا پس از خدمت در ارتش و مجروح شدن و تبعید به عالم درام نویسی و داستان نیوسی رو نهاد و چندان شهرت بهم رسانید که در ایتالیا و فرانسه نمایشنامه‌هائی بنام وی نمایش می‌دادند نمایشنامه‌های لوپ دووگارا علاوه بر مادرید در شهرهای دیگر اسپانیا و در ناپل ورم و میلان بزبان اسپانیائی عرضه می‌کردند.

  ناشران برای اینکه پولی به لوپ دووگا برای انتشار نمایش‌نامه‌هایش ندهند اشخاص با حافظه را برای دیدن نمایش می‌فرستادند و بعد از سه بار شنیدن آنچه بیاد داشتند برای ناشران بازگو می‌کردند و آنگاه بصورت مخلوطی آنها را منتشر می‌کردند.

  داستانهای عاشقانه لوپ دووگا که انتشار یافت مورد توجه فراوان قرار گرفت از جمله آرکادیا، سان ایسیدرو، لادوروتئا La Dorrotrea می‌باشد.

  برخی از نمایشنامه‌های این نویسنده معروف عبارتست از ستاره سویل، سانجوی دلیر، پادشاه کاستیل.

  استلا چون دل در گرو کسی دیگری داشت پیام شاه را رد می‌کند آریاس با دادن رشوه به خدمتکار استلا شاه را می‌خواهد بدون اطاق استلا ببرد که اورتیز معشوق استلا سرمی‌رسد و شاه را با خفت از آنجا دور می‌سازد سرانجام استلا به نجات اورتیز می‌شتابد و او را از چنگ مرگ می‌گریزاند. داستان پایان خوشی ندارد زیر قتل عشق آنها را زهرآلود کرده بود.  لوپ دووگا پس از انتشار هزار نمایشنامه چندان مورد قبول خاص و عام قرار گرفت که هر جا می‌رفت به دورش حلقه می‌زدند و دستش را زنان و کودکان می‌بوسیدند آخرین شعرش بنام عصر طلائی بود.

  کالدرون (1600-1681)

  از شاعران و درام نویسان بزرگ اسپانیائی بود که نخست به تحصیل حقوق پرداخت اما به زودی از این کار دست کشید و به نوشتن نمایشنامه مشغول شد و چندی نیز نظامی جنگاوری بود چندین سال در لباس روحانیت خدمت کرد. نمایشنامه‌ها و غزلیات این نویسنده شاعر رنگ مذهبی دارد ولی از نوشتن نمایشنامه‌های غیر مذهبی نیز غافل نبود. آثار کالدرون در اروپا تأثیر فراوان گذاشت از جمله شلی درام جادوگر شگفت انگیز کالدرون را بطور آزاد ترجمه کرد رئیس شهرداری زالامیه نیز بوسیله فیتزجرالد از کالدرون به انگلیسی ترجمه شد.

  از مشهورترین شعرای این عصر فریی لویس دی‌لیون وسان خوان دی‌لاکرودس و فریدیناندودی هریرا، و لویس دو گونگورا و از نویسندگان این عصر خانم تیریزا افیلا که به تصوف معروف و از قدیسان بود و کتب متعددی تألیف کرد این زن در توصیفات روحی و ترجمان حیات انسانی قدرت فروانی داشت و آثار وی بزبانهای بیگانه ترجمه شد. اما تحول اواخر قرن هفدهم ادبیات و آثار وی به زبانهای بیگانه ترجمه شد. اما تحول اواخر قرن فهدهم ادبیات اسپانیا از اباطیل و افسانه‌ها مایه گرفت. همچنانکه در شعر گونگورا و نثر بالتاسار و جرائیان و فرانچسکو دی کیفیدو. در قرن هجدهم ادبیات فرانسه در ادبیات اسپانیا تأثیر فراوان گذاشت. از جمله کتاب «فن شعر» لاگنائیودی لوئان است از نمایشنامه نویسان معروف و مهم این عصر لیاندوفرناندیث دی موراتین متأثر از ادبیات کلاسیک فرانسه بودند. و رامون دی لاکروس بود که ادبیات نمایشنامه‌ای اسپانیا را از راه تقلید تا حدی دور نگا می‌داشت و در نمایشنامه‌هایش از مادرید تصاویر اجتماعی چندی منعکس است.

  در اسپانیا ظهور و بروز کرد و آن نهضت‌ها یکی نهضت رمانتیکی در نیمه اول قرن نوزدهم دیگری نهضت ادبی رئالیستی در نیمه دوم این قرن بود. مهمترین مؤلفان سبک رمانتیک شاعر و نویسنده و نمایشنامه پرداز دوک دی‌دیفاس مصنف نمایشنامه «دون الفارو» که اولین نمایشنامه رمانیتیکی و نشانه‌ای بر توفیق و ترقی نمایشنامه نویس است و شاعر نمایشنامه پرداز خوس ثوریلیا مصنف نمایشنامه «دو ژوان سیفوریو» و گوستاوا دلفوبیگیر و روسالیادی کاسترو‏، و ماریا ناجوس دی‌لارا بودند.

  از پیشوایان مهم نهضت ادبیات رئالیسی اسپانیا بنیتوبیریث گالدوس بود که یک سلسله داستانهای تاریخی تصنیف کرد. مهمترین داستان نویسان ربع اول قرن بیستم خوان‌والیرا و خوس ماریادی‌بیریدا و ارماندو بالاثیو والدیس و آنتونیودی ارکول و کنتس امیلیا باردوباثان و فیسنتی بلاسکوابانیث ورامون بیریث دی‌ایالا و بیوباروخا می‌باشند نمونه جالب نمایشنامه‌های اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، نمایشنامه خوس اتیشیجارای در سال 1905 بدریافت جایزه نوبل موفق شد.

  از پیشگامان و پیشوایان ادبیات قرن بیستم اسپانیا خاسنتومینافینتی است که در سال 1922 به دریافت جایزه ادبی نوبل نائل گشت از پایان قرن نوزدهم تا نیمه اول قرن بیستم یک نوع بازگشت به شیوه‌های اصلی ادبیات اسپانیا ظاهر گشت. نویسندگان و طرفداران این سبک غالباً مقاله‌نویسی می‌کردند نظیر مایکل دی‌اونامونو‏، و اثورین، درین احوال نهضت تجدد خواهی و جنبش‌های نو‌پردازی ظهور کرد و در رأس همه آنها شاعر معروف روی داریو قرار دارد.
  بزرگترین نمونه ادبیات اسپانیائی در قرن بیستم در زمینة مقاله نویسی و شعر بود و از مهمترین شعرای این شیوة ادبی سالیناس، خورجی گویلین و فدریکو گارسیالورکا، و رفائل و معاصران آنان خوان رامون خیمنز برندة‌ جایزة‌ ادبی نوبل برای تصنیف کتاب من و خرک من و آنتونیو متشاد و وپدروبیرتی و از مشهورتین مقاله نویسان: اونامونو و اورتیگا ای گاسیت و اثورین و رامون گومیس دی‌لاسیرنا بوده‌اند.
   
  ღ motahareh ღ و f.rastgoo از این پست تشکر کرده اند.