نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

VIP همه چیز درباره ی لاک پشت

شروع موضوع توسط ..khatereh.. ‏3/4/19 در انجمن حیوانات خانگی و اهلی

 1. ..khatereh..

  ..khatereh.. کاربر VIP انجمن کاربر VIP انجمن عضو انجمن

  757
  4,905
  امتیاز:
  571
  تاریخ عضویت:
  ‏22/6/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  گرافیست-نویسنده
  محل سکونت:
  اتاقی تاریک
  بخش هشتم، لاک پشت گوش قرمز

  نکته‌ای که باید هنگام نگهداری خزندگان به آن توجه داشت، خواب زمستانی آنها است. بیشتر افرادی که از لاک‌پشت‌ها نگهداری می‌کنند، از این که لاک‌پشت یک خزنده است و باید برای فراهم شدن نیازهای زیستی خود به خواب زمستانی برود هیچ توجهی ندارند. نبود شرایط زمستان خوابی برای لاک‌پشت باعث ضعف جسمانی حیوان می‌شود و عمرش نیز کاهش می‌یابد.

  همچنین در تولیدمثل حیوان نیز اختلال ایجاد می‌شود.

  برای زمستان‌خوابی لاک‌پشت گوش‌قرمز باید یک بستر ماسه‌ای نرم فراهم شود و دمای محیط نیز کاهش یابد. به هیچ وجه تا زمانی که خود لاک‌پشت از خواب بیدار نشود نباید آن را مجبور به بیدار شدن کنیم.‏

  تا حدودی از روی اندازه می‌توان سن لاک‌پشت را تشخیص داد ولی گاهی به دلیل تغذیه نامناسب ممکن است لاک‌پشت‌ها رشد کم داشته یا به دلیل تغذیه زیاد، رشد بیش‌از حد داشته باشند. قطر لاک نوزادان تازه از تخم خارج شده به طور میانگین ۵/۲ سانتی‌متر است. لاک‌پشت‌های گوش‌قرمز یک ساله‌ها معمولاً به طور تقریبی ۵ تا ۵/۸ سانتی‌متر طول دارند. وقتی طول نرهای یک ساله به حدود ۱۰ سانتی‌متر رسید، به طور طبیعی از نظر جنـ*ـسی بالغ می‌شوند و ماده‌های یک ساله با طول حدود ۵/۱۲ سانتی‌متر از لحاظ جنـ*ـسی بالغ خواهند بود. طول نهایی لاک در لاک‌پشت‌های بالغ نر حدود ۸/۱۷ تا ۸/۲۲ سانتی‌متر و در ماده‌های بالغ ۲۵ تا ۵/۳۰ سانتی‌متر است. ‏تعیین جنسیت لاک‌پشت‌های مختلف متفاوت است به‌طوری که در لاک‌پشت گوش قرمز پس از سن دو یا سه سالگی می‌توان از پنجه‌های پای جلویی متوجه شد. به این ترتیب که در نرها بلندتر از ماده‌ها است. همچنین زیر لاک نرها تقعر کمتری دارد.
   
 2. ..khatereh..

  ..khatereh.. کاربر VIP انجمن کاربر VIP انجمن عضو انجمن

  757
  4,905
  امتیاز:
  571
  تاریخ عضویت:
  ‏22/6/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  گرافیست-نویسنده
  محل سکونت:
  اتاقی تاریک
  بخش نهم، لاک پشت گوش قرمز

  لاک پشت‌های گوش قرمز پس از زمستان به سرعت جفت گیری می‌کنند اما اغلب این کار را بعد از تعویض آب انجام می‌دهند.

  نر، گردن ماده را گاز می‌گیرد طوری که ممکن است زخمی شود. لاک پشت‌های گوش قرمز در یک ساحل ماسه‌ای شنی که با شیشه پوشیده شده است تخم‌ریزی می‌کنند. تخم‌ها از اسفند تا اردیبهشت در یک یا سه دوره در ظرف یک ماه گذاشته می‌شوند. در حدود ۱۰ تخم(۴ تا ۲۰ تخم) گذاشته می‌شود و گاهی اوقات تخم‌گذاری پس از این که بستر جعبه تخم گذاری به طور کلی شن مرطوب تعویض شد صورت می‌گیرد. تخم‌ها بعد از ۶۵ تا ۱۰۵ روز در دمای ۲۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد باز می‌شوند. بچه لاک پشت ها، لاکی با طول دو سانتی متر دارند اما به سرعت بزرگ می‌شوند. همان غذایی را که لاک پشت‌های بالغ می‌خورند را باید به بچه لاک‌پشت‌ها بدهید اما کک آبی، توبیفکس و دیگر موجودات آبزی را بهتر می‌خورند. لاک پشت‌های جوان احتیاج زیادی به کلسیم و ویتامین D دارند. اگر می‌توانید لاک‌پشت‌های جوان را در خارج زیر آفتاب قرار دهید اما مواظب باشید که سایبان داشته باشند.

  لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی در سه چهار سالگی بالغ می‌شوند. اگر چه آن‌هایی که در اسارت نگهداری می‌شوند زودتر به بلوغ می‌رسند. فصل تولیدمثل در طبیعت از اول بهار تا خرداد است. تخم‌ریزی چهار تا شش هفته بعد انجام می‌گیرد و اغلب تخم ریزی در تیر انجام می‌شود. ماده‌ها در منطقه خشکی اطراف برکه در جایی که با پوشش گیاهی احاطه شده تخم ریزی می‌کند. تعداد تخم‌ها به اندازه ماده بستگی دارد. از سه تا ۱۶ تخم گزارش شده است. تخم‌ها بیضی شکل و با پوسته‌های نرم و قابل انعطاف هستند. جنسیت لاک پشت به دمای محیط بستگی دارد همچنان که در دمای ۲۴تا۲۸درجه همگی بچه لاک پشت‌ها نر می‌شوند اما در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد ۹۶ درصد بچه‌ها ماده می‌شوند. در طبیعت تخم‌ها در محدوده دمایی ۱۶ تا ۳۲ درجه سانتی گراد قرار می‌گیرند. بچه‌ها کرم خاکی و گیاهان آبزی را می‌خورند. همچنین رپتومین و کلسیم و ویتامین D3 باید به مقدار کافی در اختیار آن‌ها قرار داده شود. در ضمن توصیه می‌شود که حتی در صورتی که برنامه برای تولیدمثل لاک پشت‌های برکه‌ای اروپایی وجود ندارد برای جلوگیری از ماندن تخم در بدن لاک پشت‌های بالغ ماده که می‌تواند موجب مرگ آن‌ها بشود، یک منطقه که ماسه در آن قرار دارد در اختیارشان باشد.
   
 3. ..khatereh..

  ..khatereh.. کاربر VIP انجمن کاربر VIP انجمن عضو انجمن

  757
  4,905
  امتیاز:
  571
  تاریخ عضویت:
  ‏22/6/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  گرافیست-نویسنده
  محل سکونت:
  اتاقی تاریک
  بخش یازدهم، لاک پشت گوش قرمز

  محل نگهداری لاک پشت‌ها (تراریوم)

  اگر می‌خواهید به طور اصولی و برای مدت طولانی از لاک پشت خود مراقبت کنید، یک آکواریوم کوچک را به پهلو روی آکواریوم اصلی خود قرار داده و با استفاده از یک قطعه پلاستیک مانند یک فیـلتـ*ـر زیر شنی، یک پل برای عبور لاک پشت‌ها از آب آکواریوم اصلی به خشکی آکواریوم کوچک‌تر بسازید. در انتخاب قطعة پلاستیکی توجّه کنید که به حالتی باشد تا در درازمدت بر اثر تماس با سطح پایینی لاک باعث خراشیدن و از بین رفتن آن نشود. وقتی که لاک پشت از قسمت آب به ناحیه خشکی می‌آید، معمولاً خیس است و اگر سطحی که استفاده می‌کنید مانند فیـلتـ*ـر زیرشنی داری حفره باشد و شیب کمی به سمت قسمت آب داشته باشد، هم آب‌ها از بدن لاک پشت زودتر و بهتر خشک می‌شود و هم به سمت ناحیة آب برمی گردد و مانع از زود خالی شدن آب تراریوم می‌شود. فیـلتـ*ـر زیر شنی از وسایل آکواریوم و از جنس پلاستیک است و به هیچ وجه مواد سمی یا مضر برای آب ندارد. به این علت که فیـلتـ*ـر زیرشنی از جنس پلاستیک است، بنابراین چگالی آن از آب کمتر است و معمولاً روی سطح آب می‌ایستد که این برای شناور ماندن قسمت پل مهم است. البته انواعی از فیـلتـ*ـر زیر شنی وجود دارد که در صورت رها شدن در آب به کف آب می‌روند. درصورت بزرگ بودن لاک پشت‌ها یا در صورتی که قسمتی به عنوان پل برای رفتن لاک پشت از آب به خشکی در نظر گرفته اید، به حالت شناور باقی نمی‌ماند یا تحمل وزن لاک پشت‌های بزرگ را ندارد. می‌توانید از تکه‌ای فوم که در زیر آن می‌بندید استفاده کنید و توسط فوم انتهای پل را به سمت بالا برانید زیرا فوم چگالی کمتری نسبت به آب دارد وقتی در آب قرار می‌گیرد به سمت بالا می‌رود در نتیجه موجب شناور ماندن صفحه فیـلتـ*ـر زیرشنی می‌شود. از انواعی از فیلترهای زیر شنی استفاده کنید که با وجود داشتن شیار برای راحت‌تر بالا رفتن لاک پشت، برجستگی‌های اضافی و تیز نداشته باشد. این تصور که چون لاک پشت‌ها در آب زندگی می‌کنند پس به خشکی نیاز ندارند اشتباه است و در صورتی که تراریوم شما مثل آکواریوم فاقد خشکی باشد، حالات عصبانیت، خستگی و فرار از محل سکونت را در لاک پشت‌ها خواهید دید و حتی بعد از مدتی ممکن است به بیماری‌هایی مبتلا شوند. توجّه کنید که می‌توانید کف تراریوم لاک پشت‌ها را سنگریزه بریزید ولی این کار فقط تمیز کردن تراریوم را برای شما سخت می‌کند. اگر هیچ سنگریزه‌ای کف تراریوم نباشد، جمع کردن فضولات توسط فیـلتـ*ـر و سیفون کردن آسان‌تر صورت می‌گیرد. همچنین سنگریزه در کف تا حدودی باعث ساییده شده قسمت زیرین لاک در لاک پشت‌ها می‌شود. ارتفاع آب در تراریوم لاک پشت‌ها به اندازه‌ای باید باشد که اگر بزرگترین لاک پشت شما به پشت روی کف تراریوم قرار گیرد، بتواند فقط با شنا کردن خود را برگرداند. در آب کم عمق نیز احتمال خفه شدن لاک پشت‌ها در اثر افتادن روی پشت خود وجود دارد. هیچ گاه با پمپ هوا و با فیـلتـ*ـر، جریان شدید آب در تراریوم ایجاد نکیند. لاک پشت‌ها شش دارند و آبشش ندارند، در نتیجه میزان اکسیژن محلول در آب برای آنها مهم نیست ولی به منظور سال ماندن و تعویه آب وجود اکسیژن لازم است. همچنین دمای آب و محیط سرد نباشد زیرا باعث بیماری لاک پشت‌ها می‌شود.
   
 4. ..khatereh..

  ..khatereh.. کاربر VIP انجمن کاربر VIP انجمن عضو انجمن

  757
  4,905
  امتیاز:
  571
  تاریخ عضویت:
  ‏22/6/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  گرافیست-نویسنده
  محل سکونت:
  اتاقی تاریک
  بخش‎ ‎‏ دوازدهم، محل نگهداری لاک‌پشت‌ها (تراریوم)‏

  لاک‌پشت هم مانند دیگر آبزیان نیاز به تصفیه آب و نظافت محل نگهداری خود را دارد. برای یک تراریوم کوچک می‌توان از فیلترهای برقی داخلی آکواریوم استفاده کرد. اگر این نوع فیـلتـ*ـر از نوع آبشاری باشد بهتر است زیرا در تراریوم‌های کوچک‌تر که ارتفاع آب کمی دارند و لاک‌پشت‌های کوچک در آنها قرار دارند می‌توان آنها را به صورت افقی قرار داد و ضمن ایجاد جریان مناسب، اکسیژن دهی کافی نیز انجام گیرد. همچنین از انواع دیگر فیلترهای داخلی آکواریوم هم می‌توان استفاده کرد. همین طور برای تراریوم‌های متوسط می‌توان از فیلترهای خارج آب برقی که در دهانه آکواریوم یا تراریوم وصل می‌شود و قیمت خیلی بالایی هم ندارند، استفاده کرد. این نوع فیـلتـ*ـر کارآیی بسیار خوبی دارد و تمیز کردن آن بسیار آسان است. در استفاده از این نوع فیـلتـ*ـر باید به این نکته توجه داشت که سطح آب تراریوم شما کجا باشد. برای استفاده از این نوع فیـلتـ*ـر باید سطح آب بالا باشد چرا که امکان پریدن لاک‌پشت‌ها به بیرون تراریوم وجود دارد. بنابراین باید از شیشه‌هایی در لبه بالایی تراریوم به جهت جلوگیری از بیرون پریدن آن‌ها استفاده شود.‏ برای تراریوم‌های بزرگ یا تراریوم‌های با تعداد ساکنان زیاد می‌توان از فیـلتـ*ـر برقی خارج از آب یا فیـلتـ*ـر سطلی استفاده کرد. البته قیمت این نوع فیـلتـ*ـر خیلی گران است ولی کارایی آن از تمامی فیلترهای ذکر شده بهتر است. توجه کنید که این نوع فیـلتـ*ـر مکش قوی در آب ایجاد می‌کند و سر مکنده آن می‌تواند لاک‌پشت‌های کوچک را بمکد و برای مدتی طولانی در زیر آب نگه دارد. در نتیجه از ابزارهای محافظ سر مکنده که در جعبه این فیلترها وجود دارد استفاده کنید.‏ از ایجاد جریان زیاد در تراریوم بپرهیزید، زیرا اغلب لاک‌پشت‌های آب شیرین در مناطقی که آب راکد است یا جریان کندی دارد زندگی می‌کنند، به ویژه این مورد برای لاک‌پشت‌های کوچک بسیار مهم است زیرا جریان آب زیاد می‌تواند آنها را با خود ببرد. همچنین جریان آب زیاد باعث می‌شود که برای ثابت ماندن و حرکت کردن در آب، انرژی زیادی را صرف کنند که در سنین رشد باعث کم شدن سرعت رشد لاک‌پشت‌ها می‌شود. باید سعی شود که از فیلترهای قوی که حداقل جریان را در آب ایجاد می‌کنند استفاده شود. ‏هر هفته باید به میزان یک سوم تا یک چهارم آب تراریوم را با آب از قبل مانده (کلر پریده) تعویض کرد. بهتر است که آب از کف تراریوم توسط یک شلنگ یا دستگاه سیفون تخلیه شود تا فضولاتی که ممکن است در کف تراریوم جمع شوند و توسط فیـلتـ*ـر جذب نشوند، از تراریوم خارج شوند. با این کار از کدر شدن آب و ایجاد بوی نامطبوع در آن جلوگیری می‌کنید و باعث خارج شدن مواد سمی ایجاد شده در آب تراریوم می‌شوید. بهتر است که آب خارج شده با آب از قبل مانده جایگزین شود تا کلر باعث ناراحتی لاک‌پشت‌ها نشود. سعی کنید هنگام سیفون کردن کمترین استرس را به ساکنان وارد کنید. در ضمن به هیچ وجه برای به جریان در آوردن آب درون شلنگ، از عمل مکیدن استفاده نکنید. برای این منظور یا از وسیله مخصوص استفاده کنید.
   
 5. ..khatereh..

  ..khatereh.. کاربر VIP انجمن کاربر VIP انجمن عضو انجمن

  757
  4,905
  امتیاز:
  571
  تاریخ عضویت:
  ‏22/6/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  گرافیست-نویسنده
  محل سکونت:
  اتاقی تاریک
  بخش سیزدهم،محل نگهداری لاک پشت‌ها (تراریوم)‏

  محل نگهداری لاک پشت‌ها نباید سرد باشد، بنابراین در آب یک بخاری مطمئن قرار دهید. همچنین هوای اطاق هم نباید سرد باشد زیرا لاک پشت‌ها برای آفتاب گرفتن و خشک شدن به بیرون از آب می‌آیند. به طور کلی درجه حرارت آب باید حدود ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد باشد.لاک پشت‌های آب شیرین در دمای زیر ۱۷ درجه سانتی گراد یا غذا نمی‌خورند یا خیلی کم غذا می‌خورند. درجه حرارت قسمت خشکی باید حدود ۳۲ تا ۳۵ درجه باشد که می‌توان این حرارت را با لامپ‌های مخصوص تراریوم و چراغ‌های‌هالوژن فراهم کرد. اگر خشکی دمای فوق را داشته باشد، لاک پشت‌ها طبق عادت برای آفتاب گرفتن روی خشکی به ویژه صبح‌ها و نیز کمی بعد از خوردن غذا تمایل بیشتری از خود نشان می‌دهند. آفتاب گرفتن لاک پشت‌ها و خشک شدن بدن آن‌ها می‌تواند باعث پیش گیری از ایجاد بیماری قارچی در آنها شود.‏ نور آفتاب برای لاک پشت‌ها باید فراهم شود زیرا دارای اشعه‌های ‏UVAو ‏UVB‏ و حرارت است. اشعه ‏UVAبرای فعالیت، تغذیه و تولید مثل مهم است. اشعه ‏UVB‏ برای سلامتی و رشد لاک پشت لازم است و نیز ویتامین ‏D3‎‏ مورد نیاز برای متابولیسم کلسیوم غذا را فراهم کند. ‏اغلب منابع نور مثل چراغ‌های معمولی و‌هالوژن، اشعه ‏UVA‏ را فراهم می‌کند ولی فاقد اشعه ‏UVB‏ هستند. لامپ‌های فلورسنت فشرده مخصوص هر دو اشعه را تأمین می‌کند ولی حرارت کافی برای خشکی ایجاد نمی‌کنند. معروف‌ترین منبع تولید نور، لامپ‌های فلوسانت هستند که در اندازه‌های مختلف و ولتاژهای مختلف موجود هستند ولی از آن جایی که ولتاژ کمی دارند حرارت کمی هم ایجاد می‌کنند. ‏در صورتی که در تراریومی که محل زیست لاک پشت‌های آب شیرین است ماهی، قورباغه، سمندر، میگو، حلزون و غیره زندگی کند به طور حتم توسط لاک پشت‌ها خورده یا زخمی خواهند شد. در اغلب موارد ماهی‌های کوچک به طور کامل خورده شده و ماهی‌های بزرگتر با علائم گاز گرفتگی، پاره شدن باله‌ها و آثار زخم روی بدن مشاهده می‌شوند. می‌توان انواعی از لاک پشت‌ها را با هم در یک تراریوم بدون هیچ مشکلی نگهداری کرد.
   

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 1)