نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

ς੭ دانستنی‌های کودکان و نوزادان ς੭

شروع موضوع توسط کوکیッ ‏11/2/19 در انجمن تالار کودکانه

 1. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  از "بکن نکن‌" به کودک بپرهیزید
  اعتماد به نفس بالا، مدافع کودک در مبارزه با مشکلات زندگی است، کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند، زمان کوتاه تری برای کنار آمدن با تعارضات و فشارهای زندگی صرف می‌کنند، شاد هستند و از زندگی لـ*ـذت می‌برند، این کودکان واقعیت‌ها را می‌بینند و به طور کلی خوشبین هستند.
  ثریا زارعی، یک کارشناس علوم تربیتی با اشاره به این‌که اعتماد به نفس از دوران شیرخوارگی(صفر تا دو سالگی) شکل می‌گیرد، توضیح داد: در این دوران کسب مهارت‌های حرکتی شناختی و موقعیت کودک در انجام بعضی فعالیت‌های مربوط به خود مانند توانایی راه رفتن و غذا خوردن به رشد خودباوری و اعتماد به نفس کودک کمک مؤثری می‌کند.
  وی با بیان این‌که باور کودک درباره خود بر مبنای تعاملات او با دیگران به خصوص در ارتباط با والدین شکل می گیرد، افزود: داشتن رابـ ـطه صحیح والدین با کودکان کمک مؤثری به تقویت خودباوری کودک می‌کند.
  وی با بیان اینکه کودکان دارای اعتماد به نفس با دیگران راحت ارتباط برقرار می‌کنند و در دوست یابی موفق هستند، تصریح کرد: این کودکان از فعالیت‌های گروهی لـ*ـذت می برند و نسبت به خود و دنیای اطراف خود خوشبین هستند و در صورت مخالفت دیگران با او، از عقیده خود دفاع می‌کنند و وقتی که کاری را شروع می‌کنند، آن را به پایان می‌رسانند و اگر در کاری شکست بخورند مأیوس نمی‌شوند و با انرژی بیشتری، دوباره پیش می‌روند.
  این کارشناس با ذکر این نکته که مهارت‌های حل مسئله در کودکان باید تقویت شود، افزود: والدین باید فعالیت‌های جدید را با کودکان خود طرح ریزی کنند و در خلال انجام این فعالیت‌ها سعی کنند تا نقاط قوت و ضعف آنها را شناسایی کنند.
  زارعی با بیان این نکته که کودکان نیازمند توجه و احترام هستند، تصریح کرد: والدین باید زمان مناسبی را به کودکان خود اختصاص دهند و به صحبت‌های کودکان خود گوش داده، همچنین از نصیحت کردن مستقیم فرزندان خود بپرهیزند.
  وی بیان کرد: والدین باید محبت خود را به کودک نشان دهند و به آنها بگویند که چقدر دوستش دارند و همچنین انتظارات خود را با سن، هوش، توانایی و مهارت‌های کودک تطبیق داده و به آنها اجازه دهند تا عقایدش را با شهامت بیان کنند و از ضمیر شخصی او استفاده کنند.
  زارعی با ذکر این که نباید کودکان را تحت فشار قرار دهند و از بکن نکن‌های بی مورد پرهیز کنند، افزود: والدین باید از اشتباهات کوچک فرزندان خود چشم پوشی کنند و در تقویت رفتارهای مثبت او تلاش کنند.
  وی با اشاره به این‌که خانواده‌ها باید از مقایسه فرزندانشان با کودکان دیگر پرهیز کنند، ادامه داد: باید به تفاوت‌های فردی کودکان توجه شود و والدین سعی کنند الگوی مثبتی برای کودکان خود باشند، چرا که کودکان از والدینشان الگو برداری و رفتار والدین خود را تقلید می‌کنند.
  این کارشناس با اشاره به این‌که والدین باید برای تلاش کودک خود و نتیجه کارشان ارزش قائل شوند، تصریح کرد: باید افکار غیرمنطقی کودک نسبت به خود را تصحیح کرده و درک نادرست کودک که در بسیاری از موارد منجر به ایجاد درک نادرست از خود می‌شود را از بین برد.
  زارعی خاطرنشان کرد: عکس العمل مناسب والدین در تقویت و ایجاد اعتماد به نفس کودکان نقش کلیدی دارد و باید تلاش کرد تا در کوچکترین نهاد اجتماعی که همان خانواده است زمینه‌های لازم و ضروری تقویت اعتماد به نفس کودکان خود را فراهم کنند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 2. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  مـکیدن انگشت در کـودکان نشانه اضطراب اسـت
  نوزادان به صورت اتفاقی یا هنگام گرسنگی شروع به مکیدن انگشت می‌کنند اما اگر این عمل بازگیری نشود کودک در سنین مدرسه و بالاتر این رفتار را هنگام اضطراب انجام می‌دهد. هادی‌معتمدی روانپزشک با بیان این موضوع می‌گوید: مکیدن انگشت در دوره نوزادی یک رفتار عادتی است؛ چرا که نوزاد همواره در جست و‌جوی سـ*ـینه مادر است و به همین منظور رفلکس مکیدن را سپری می‌کند. وی با بیان این مطلب که مکیدن انگشت نوزاد شیرخوار نباید غیرطبیعی تلقی ‌شود ادامه داد: باید در این موقع از پستانک استفاده کرد یا به صورت آرام انگشت بچه را از دهانش خارج کرده و وی را از مکیدن انگشت برحذر داشت. استفاده از آبلیمو، مواد گیاهی و همچنین مالیدن موادی که کودک به آن‌ها علاقه ندارد روی انگشت کودک می‌تواند در بازگیری کودک از مکیدن انگشت موثر باشد.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 3. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  اختلالات و تیک‌های رایج در کودکان دبستانی
  تیک‌های عصبی، پرش‌های ناگهانی، مکرر و سریع در بدن هستند. این تیک‌ها یا صوتی هستند و یا ممکن است فقط حرکتی باشند. تیک‌های حرکتی مثل مدام پلک زدن، پرش لب یا بینی یا حرکت مداوم دست و پا هستند.
  تیک‌های صوتی مثل صدای سرفه، صدای بینی بدون اینکه مخاطی درآن باشد و یا هرنوع صدا درآوردنی که کودک نمی‌تواند آن را کنترل کند و بی علت اصواتی را از دهانش خارج می‌کند.
  هنوز علت دقیق این تیک‌ها مشخص نیست اما به احتمال زیاد این اختلالات ریشه ژنتیکی یا مغزی دارند. این اختلالات فقط در کودکان پرخاشگر و عصبی دیده نمی‌شود. اما این علایم با فاکتور‌هایی مثل پرخاش، خستگی و اضطراب تشدید می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهند که اگر پدر یا مادر تیک داشته باشند احتمال اینکه کودکشان همان تیک یا اختلالات دیگر را با شدت یا ضعف داشته باشند بسیار بیشتر است. معمولا پسرها بیشتر دچار این اختلالات عصبی و تیک‌ها به نسبت دخترها می‌شوند این اختلالات در سال‌های اول دوران دبستان خود را نشان می‌دهند. در بیشتر موارد موقتی هستند و نباید آنها را جدی گرفت و کودک نیازی به درمان و مصرف دارو ندارد.
  اگر تیک‌ها شدید نباشند و بعد از چند هفته یا چند ماه از بین بروند نباید آنها را جدی گرفت و نگران شد. آنها بعد از مدتی ناپدید خواهند شد. حتی لازم نیست به کودک تذکر بدهید که خودش را کنترل کند.
  تنها ۲۰ درصد کودکان با چنین اختلالاتی دچار مشکل هستند و با آن بزرگ می‌شوند. اگر کودکی بیشتر از یک سال یک نوع تیک عصبی داشت باید برای بررسی و درمان آن اقدام کرد. پزشک برای این کودک درمان‌های رفتاری یا دارویی را شروع می‌کند و او را از لحاظ سلامت روحی، امنیت روانی در خانه و مدرسه مورد بررسی قرار می‌دهد. با رفتار درمانی و درمان‌های دارویی ۹۰ درصد کودکان این عادت‌ها را ترک می‌کنند و کاملا درمان می‌شوند.
  آنچه در روند درمانی بسیار مهم است نوع رفتار والدین، مربیان آموزشی و اطرافیان کودک است. او نباید احساس کند که دچار یک اختلال یا بیماری است زیرا نگرانی و اضطراب و حتی احساس تحقیر این تیک‌ها را بیشتر و روند درمان را سخت تر می‌کنند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 4. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  کودک از چه وقت چه چیزی را حس می کند؟
  دوست دارید زودتر از همه بچه‌ها بایستد، بخندد و راه برود. دوست دارید شما را زودتر از هرکسی بشناسد و هرچه را که می‌گویید انجام دهد. شما هم مثل بسیاری از مادر‌ها، آنقدر از حضور این قدم نو رسیده هیجان‌زده‌اید که نمی‌توانید برای بزرگ شدن و توانا شدنش صبر کنید. اما چه بخواهید و چه نخواهید، فرزند‌تان در هر ماه از زندگی‌اش، مهارت تازه‌ای را یاد می‌گیرد و هیجان شما، نمی‌تواند او را یک‌شبه از این راه چند ماهه و چند ساله عبور دهد.
  اگر می‌خواهید بدانید که نوزادتان تا چه اندازه طبیعی است و در چه دوره‌ای چه مهارتی را باید کسب کند، در ادامه این مطلب با ما باشید؛ اما فراموش نکنید که برخی از بچه‌ها، کمی زودتر یا کمی دیرتر این ویژگی‌ها را به دست می‌آورند. پس بدون زدن هیچ مهری روی کودک‌تان، تنها منتظر رشدش باشید و در صورت تاخیر چشمگیر، با یک متخصص مشورت کنید.

  من را می‌بیند؟
  درست است که نوزاد شما در هفته اول توانایی کامل برای دیدن را ندارد و تا حدودی نابینا تلقی می‌شود، اما او حتی از آن زمان هم می‌تواند مادرش را بشناسد. محققان می‌گویند حتی نوزادان ۴ روزه، نسبت به افراد غریبه و ناآشنا زمان بیشتری را به مادرشان خیره می شوند. در هفته‌های اول تولد اشیایی که ۲۰تا ۳۰ سانتی‌متر از صورت او دورترند، برای کودک تار و مبهم به نظر می‌رسند و توانایی تشخیص آنها برایش آسان نیست.
  پس اگر می‌خواهید با نوزاد کوچک‌تان گپ بزنید، بهتر است صورت‌تان را نزدیک ببرید و به چشم‌هایش نگاه کنید. نوزادان ۳ یا ۴ ماهه می‌توانند چشمهای‌شان را به این سو و آن سو بچرخانند و حرکت اشیا را دنبال کنند. آنها فاصله دور‌تری را می‌بینند و به رنگ‌ها هم واکنش نشان می‌دهند. در ۳ ماه اول، فرزند شما قبل از هر چیز «حرکت» را می‌بیند و در هفته‌های اول می‌تواند خنده و اخم مادرش را هم درک کند.
  او در این زمان تماس‌های چشمی منظمی را برقرار می‌کند و با نگاهش منتظر دیدن واکنش شما می‌ماند. اگر در ۴ تا ۶ ماهگی‌اش اسباب بازی را به طرفش بگیرید، احتمالا می‌تواند آگاهانه دستش را برای گرفتن آن دراز کند اما در حدود ۸ تا ۱۲ ماهگی، نوزاد درک کافی از عمق ندارد و نمی‌تواند اختلاف سطح پله‌ها با پایین را درک کند. پس با این توجیه که بینایی‌اش کامل شده، او را روی بلندی نگذارید. اما بینایی فرزند شما در یک سالگی آنقدر تقویت شده که به کتاب‌های مصور هم واکنش نشان می‌دهد.

  صدایم را می‌شنود؟
  حتی در ماه اول تولد، فرزند شما می‌تواند صدای پدر و مادرش را بشناسد. از ۶ ماهگی فرزند شما به شکل بارز‌تری به سمت منبع صدا بر می‌گردد و در پاسخ به سروصداهای بلند و ناگهانی ازجا می‌پرد. فرزند شما در این سن صحبت‌های‌تان را درک می‌کند و در زمان حرف زدن به چهره شما خیره می‌شود.
  او از این زمان می‌تواند ارتباط بهتری را با شما برقرار کند و برای نشان دادن این موضوع در پاسخ به لبخند یا خنده شما او نیز لبخند زده یا می‌خندد و از صدای سرفه یا صداهای مختلف تقلید می‌کند. در ۹ ماهگی کودک نسبت به نام خودش واکنش نشان می‌دهد و در عین شنیدن می‌تواند کلمات را درک کند و درک بهتر شنوایی کودک در یک ‌سالگی باعث می‌شود از دستورات شما پیروی کند.

  مزه شیر را می‌فهمد؟
  حتما برای‌تان جالب است که چرا بعضی از کودکان، به محض خوردن شیر خشک دیگر شیر مادرشان را قبول نمی‌کنند. حس چشایی متهم اصلی این اتفاق است. این حس از همان هفته یازدهم بارداری‌تان در فرزند شما رشد می‌کند و بعد از تولد هم همان‌طور که شما طعم‌ها را می‌شناسید، او به مزه‌های مختلف واکنش نشان می‌دهد. نوزادها عاشق طعم شیرین هستند و میلی به خوردن چیز‌هایی که ترش یا تلخ باشند ندارند. به همین دلیل اگر شیر خشک را امتحان کنند، ترجیح می‌دهند به جای هر خوراک دیگری، این نوشیدنی شیرین را بنوشند.

  بوی مرا می‌شناسد؟
  حس بویایی هم از آن حواسی است که با کودک متولد می‌شود. او از همان لحظه‌ای که نفس کشیدن را آغاز می‌کند، بوهای مختلف را می‌شناسد و به بوی خوب و بد واکنش نشان می‌دهد. یکی از نشانه‌هایی که نوزادان با کمک آن مادرشان را می‌شناسند، همین بوست. از نظر یک نوزاد بوی مادرش بهترین بوی دنیاست و از ۶ روزگی موفق به درک آن می‌شود.
  پس در همان دوره نوزادی، هر زمان که فرزند‌تان بی‌تابی کرد او را در آغـ*ـوش بگیرید یا تکه‌ای از لباس‌تان را در کنارش بگذارید تا با بویش آرام شود. وجود حس بویایی در نوزادان، می‌تواند حال و هوای‌شان را هم وابسته به بویی کند که به شامه آن‌ها می‌رسد. شاید تعجب کنید اما یک بوی خوشایند می‌تواند آن‌ها را در همان ماه‌های اول هم آرام کند و یک بوی ناخوشایند می‌تواند اشک‌شان را در بیاورد.

  می‌فهمد که نوازشش می‌کنم؟
  برای آرام کردن نوزادتان او را نوازش کنید و مراقب باشید تا اشیا زبر در کنارش نباشند چون حس لامسه، اولین حسی است که در او رشد می‌کند. فرزند شما از همان آغاز تولد، از به تن کردن یک لباس نرم خوشحال می‌شود و با نوازش‌های شما آرام می‌شود. وجود حس لامسه در نوزادان باعث می‌شود از همان ابتدا، متوجه گرمی یا سردی اشیایی که لمس می‌کنند بشوند و نسبت به جنس آن‌ها هم واکنش بدهند. شاید به همین دلیل باشد که آنها از در دست گرفتن بعضی اسباب‌بازی‌ها لـ*ـذت بیشتری می‌برند و تمایلی به بازی با بعضی‌های دیگر را ندارند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 5. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  به نحوه برقراری ارتباط با نوزاد توجه کنید
  محققان به والدین توصیه می‌کنند به ارتباطات نوزادان توجه کنند و مراقب علائمی که نشان دهنده تاخیر در برقراری ارتباطی آنها است، باشند.
  نوزادان کوچک شاید قادر به صحبت کردن نباشند، اما این بدان معنا نیست که آنها برای برقراری ارتباط تلاش نمی کنند.
  محققان آکادمی اطفال آمریکا می‌گویند: والدین باید به نشانه‌های اولیه ارتباطات در نوزادان توجه کنند و هر گونه نشانه‌های احتمالی از تاخیر در این موارد را کنترل کنند.
  طبق گفته محققان این آکادمی، کودکان باید در اولین سالگرد تولد خود این توانایی‌ها را داشته باشند:
  - منبع ایجاد صداها را کشف کنند
  - نام خود را بشناسند و به آن پاسخ دهند
  - به منظور خداحافظی کردن، دست تکان دهند و به چیزهایی که می خواهند اشاره کنند
  - به صورت نامفهوم جملات را بگویند و به گونه‌ای خود را در گفتگوها درگیر کنند
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 6. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  عوارض تجربه های تلخ کودکی
  تحقیقات گروهی از روانشناسان آمریکایی نشان می دهد استرس ها و تجربه های تلخ دوران کودکی می ‌توانند باعث بروز بسیاری از اختلالات جسمی از جمله عوارض قلبی و بیماری های التهابی و در نهایت کاهش طول عمر شوند.
  برای انجام این مطالعه، محققان دانشگاه پیتسبورگ ارتباط میان زندگی در فقر و علایم اولیه بیماری های قلبی را در ۲۰۰ نوجوان سالم مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد در نوجوانانی که در خانواده های فقیر زندگی می کنند، علایمی از تصلب شرایین و پرفشاری خون مشاهده می شود.
  اثرات منفی استرس و فشارهای روانی بر روی سیستم قلبی- عروقی به اثبات رسیده است. اغلب محققان بر این باورند که استرس یک عامل خطر جدی برای بیماری ‌های عروق کرونر و حملات قلبی به شمار می رود.
  پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن نیز گرچه مزایای بسیاری برای بشر داشته است، اما به دلیل افزایش استرس و فشارهای روانی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش داده است.
  مدیریت استرس را به کودکان آموزش دهید. اصلاح شیوه زندگی از جمله تغذیه سالم، ورزش منظم و مداوم و یادگیری تکنیک های روانشناسی به کاهش استرس و حفظ سلامت جسمی کمک می کنند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 7. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  دردسرهای کابوس شبانه
  پژوهشگران علوم پزشکی می‌گویند نتایج بررسی‌های صورت گرفته بر روی ۸۰ کودک ۴تا۶ ساله نشان داده است که دیدن کابوس‌های شبانه موجب می‌شود تا اطفال نتوانند تخیل را از واقعیت تفکیک کنند. ترس‌های کودکان شامل ترس از اشیاء و حیواناتی مثل مار، ترس از طبیعت، ترس از طوفان، رعد و برق و صداهای مهیب، ترس از تنهایی، مرگ، میکروب، سرزنش شدن و مورد تنبیه قرار گرفتن است. اما کابوس‌ها رویاهای ترسناک هستند. بیشتر کودکان هر چند وقت یکبار ممکن است آن را تجربه کنند. بیشتر کابوس‌ها در اواخر دوره خواب (معمولا بین ۴ تا ۶ صبح) رخ می‌دهند.
  در این مطالعه کودکان مبتلا به ترس‌های شدید شبانه با ۳۲ کودک سالم مقایسه شدند. نتایج آزمایش‌ها تایید کرد کودکانی که دچار ترس‌های شدید شبانه هستند در مقایسه با کودکان سالم برای تمایز بین خیال و واقعیت خیلی بیشتر دچار مشکل می‌شوند و تفکیک این دو برای آنها بسیار دشوارتر است. این مشکل در کودکان کم سن تر و کوچکتر به مراتب شدیدتر است در نتیجه افزایش سن در بهبود این اختلال تاثیر دارد. در واقع هر قدر کودک مرز بین خیال و واقعیت را کمتر درک کند، به احتمال بیشتری دچار ترس‌های شدید شبانه می‌شود. محققین می‌گویند وجود والدین ترسو و یا حضور فردی ترسو در خانواده یا احتیاط و محافظه کاری بیش ازحد والدین یکی از علل گرایش کودک به این رفتار محسوب می‌شود. حوادث غم انگیز زندگی کودک هم در این زمینه بی تاثیر نیست. همچنین تنبیه کودک در منزل آن هم با شدت زیاد و تهدید او از جانب دوستان و همبازی‌ها و ترس و وحشت از مدرسه این معضل را دامن می‌زند.
   
 8. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  بگذارید بچه بخوابد!
  شما هم جزو آن دسته از والدینی هستید که به هر شکل ممکن جلوی خواب وسط روز فرزندتان را می‌گیرید تا شب‌ها زودتر به رختخواب برود؟ بدخلقی‌های روزانه اش را تحمل می‌کنید تا شب خواب بهتری داشته باشد؟ اگر این طور است، باید بگوییم با این کار دارید در حق او و خودتان ظلم می‌کنید. چرا؟ چون تحقیقات نشان داده خواب نیمروزی به رشد جسمی و روانی کودکان کمک زیادی می‌کند.
  اکثر کودکان زیر ۵ سال برای سلامت جسمی، بهبود خلق‌وخو و افزایش یادگیری به خواب نیمروز نیاز دارند. چه در کودکان چه در افراد بزرگسال وقتی به ساعت‌های عصرگاهی نزدیک می‌شویم قابلیت یادگیری کمتر می‌شود. نیاز به خواب نیمروزی از ریتمی بیولوژیک تبعیت می‌کند و از نظر ژنتیک برنامه‌ریزی شده است. خواب نیمروز پیش‌آمادگی خواب شبانه است. وقتی کودکی خواب نیمروز نداشته باشد، حالات تهاجمی، عصبی و ستیزه‌جویانه دارد و این خلق تا انتهای شب و زمانی که می‌خواهد بخوابد ادامه دارد و در طول خواب شبانه هم آرام نیست.
  خواب نیمروز به شرط آن‌که طولانی‌ نشود مکمل خواب شبانه است و باعث آرامش کودک می‌شود. بنابراین سعی کنید کمی بعد از صرف ناهار کودک را بخوابانید و یک ساعت تا یک ساعت و نیم بعد او را بیدار کنید. از طرف دیگر، کودکان در طول روز مشغول بازی هستند و کمتر دراز می‌کشند. به همین دلیل فشار زیادی به ستون مهره آن‌ها می‌آید و جریان گردش خون‌شان تند است. برخی عضلات‌شان نیز دچار گرفتگی می‌شود. خوابیدن و درازکشیدن باعث رفع تمام این مشکلات می‌شود. در ضمن با بستن پلک‌ها مغز فرصت طبقه‌بندی اطلاعات را پیدا می‌کند.
   
 9. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  بهترین روغن برای ماساژ کودک
  ماساژ کودک قبل از حمام کردن اهمیت زیادی دارد. زیرا ماساژ با روغن باعث تقویت استخوان می شود. امروزه مادران به جای روغن از لوسیون و کرم های کودک استفاده می کنند، این در حالی است که هیچ چیز نمی تواند جای ماساژ با روغن را بگیرد.
  اگر درباره روغن های مفید برای ماساژ کودک اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را به نقل از «Readers Digest» مطالعه کنید تا با بعضی از این روغن ها آشنا شوید.
  بهترین روغن، روغن گیاهی است زیرا به آسانی از طریق منافذ پوست جذب می شود. همچنین از آن جا که به آسانی هضم می شود در صورت راه پیدا کردن روغن به دهان کودک، جای نگرانی وجود ندارد.

  *روغن نارگیل: این روغن برای ماساژ کودک و حتی بزرگسال مفید است. ماساژ با روغن نارگیل ولرم تسکین دهنده و برای پوست، مو و استخوان مفید است. روغن خردل: بدن را گرم نگه می دارد، استخوان ها را تقویت می کند و سرماخوردگی و سرفه را بهبود می بخشد. این روغن که استفاده از آن برای فصل زمستان توصیه می شود تاحدودی مانع از رشد موهای زاید بدن نیز می شود. پس اگر نمی خواهید کودک موهای زائد در پا، سـ*ـینه، دست و...داشته باشد با این روغن بدن او را ماساژ دهید.

  *روغن زیتون: نیم ساعت قبل از حمام به موهای کودک مالیده شود تا رشد مو افزایش پیدا کند. در صورت مالیدن به ابرو باعث رشد ابرو نیز می شود. در صورت واکنش نشان دادن پوست کودک، مصرف روغن را قطع کنید.
   
 10. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  برای محافظت از چشم کودکان در انتخاب اسباب‌بازی‌ها دقت کنید!
  محققان می‌گویند: از خرید اسباب بازی‌هایی که دارای گوشه‌های تیز هستند، اجتناب کنید.
  جراحات، آسیب‌های ناشی از عوامل مختلف نظیر اشیای تیز، اجسامی که پرتاب می‌شوند و به چشم آسیب می‌رسانند، می‌توانند تا پایان طول عمر، بینایی و نحوه دید کودکان را تحت تاثیر قرار دهند.
  محققان وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، پیشنهاداتی را برای کمک به حفاظت از چشم فرزندتان ارائه داده‌اند:
  - از خرید هر گونه اسباب بازی با گوشه‌ها یا لبه‌های تیز اجتناب کنید.
  - اشیای نوک تیز و یا برنده مثل چاقو یا قیچی را از دسترس فرزندتان دور نگه دارید.
  - در هنگام ورزش کردن با استفاده از محافظ مناسبی برای چشم، فرزند خود را تجهیز کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما از عینک آفتابی استفاده می‌کند که به صورت صد درصدی از ورود اشعه‌های UVA و UVB به چشم او ممانعت کند.