نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

ς੭ دانستنی‌های کودکان و نوزادان ς੭

شروع موضوع توسط کوکیッ ‏11/2/19 در انجمن تالار کودکانه

 1. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  چرا نوزاد شیر مادر را پس میزند؟
  علم نشان داده شیر مادر بهترین غذایی است که برای نوزاد وجود دارد و نوزاد را از ابتلا به بیماری‌های گوناگون مصون نگه می‌دارد. شیر مادر علاوه بر اینکه حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد غذایی لازم برای نوزاد در ۶ ماهه اول زندگی است حاوی مواد ضد بیماری هم هست.
  پدر، مادر و نوزاد تازه به دنیا آمده برای ناهار وارد رستوران می‌شوند. ناگهان مادر نوزاد را در آغـ*ـوش گرفته و شروع به شیر دادن به او می‌کند. این صحنه شاید روزگاری غریب به نظر می‌رسید اما در حال حاضر با آگاهی نسبت به منافع شیر مادر بسیاری از مادران دیگر از این کار اجتناب نمی‌کنند. علم هم نشان داده شیر مادر بهترین غذایی است که برای نوزاد وجود دارد و نوزاد را از ابتلا به بیماری‌های گوناگون مصون نگه می‌دارد. شیر مادر علاوه بر اینکه حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد غذایی لازم برای نوزاد در ۶ ماهه اول زندگی است حاوی مواد ضد بیماری هم هست که همین سلامت را برای فرزندان به همراه دارد.

  شیرتان کافی است؟
  یکـــــــی از معیارهای مهم در میزان کافی بودن شیر مادر جدول رشد کودک است. هر کودک شیرخوار ماهانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن اضافه می‌کند که نشان‌دهنده سلامت کودک و کافی بودن شیر مادر است. البته کودک در ۲ هفته اول تولد وزن کم می‌کند. معیار دیگر در کافی بودن شیرمادر تعداد پوشک خیس کودک در شبانه‌روز است که بین ۶ تا ۸ عدد مناسب است. کودک برای ۶ هفته اول معمولا دو تا پنج بار مدفوع در طول روز خواهد داشت. در ۲ ماهه اول که رشد نوزاد سریع است شیرخوار حتی شب هم درخواست شیر می‌کند که مادر در این صورت باید با نوزاد همراهی کند و شب‌ها به نوزاد شیر بدهد.

  رژیم غذایی شما چیست؟
  در صورتی که مادر به‌تازگی رژیم غذایی‌‌اش را تغییر داده باشد، ممکن است شیرش تغییر طعم داده باشد و همین موجب بی‌تمایلی کودک به شیر مادر شود.

  تعلیم دیده‌اید؟
  مادر باید درباره روش درست شیر دادن به نوزادش تعلیم دیده باشد چون ممکن است دلیل شیر نخوردن نوزاد،‌ درست در آغـ*ـوش نگرفتنش ازسوی مادر باشد.

  عطر و اسپری نزنید
  مادر باید در زمان شیردهی به نوزاد از استفاده کردن از هرگونه عطر و اسپری خودداری کند زیرا نوزاد به بوی مادر عادت می‌کند و هر تغییری می‌تواند او را آشفته کند.

  دندان دارد؟
  اگر کودک بیشتر از ۶ ماه دارد ممکن است در حال دندان درآوردن باشد و به دلیل حساس شدن لثه‌هایش مکیدن شیر مادر برایش دردناک شود.

  مادر وحشتزده، کودک گرسنه
  در صورتی که مادر به تازگی دچار استرس یا فشار روانی شده باشد، این حالت کاملا بر میزان و کیفیت شیردهی‌اش تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود نوزاد هم نتواند به اندازه مناسب شیر بخورد.

  شاید واکنش شما بد بوده
  اگر نوزاد سـ*ـینه مادر را گاز گرفته باشد و مادر واکنش بدی نشان داده باشد همین موضوع می‌تواند دلیل شیر نخوردن نوزاد باشد.

  بیش‌از حد ورزش نکنید
  ممکن است مادر بعد از زایمان بخواهد خیلی سریع به وزن طبیعی‌اش بازگردد و برای همین به فعالیت شدید بدنی بپردازد. در این صورت ورود اسید لاکتیک به شیر موجب تلخ شدن آن می‌شود و شیرخوار از خوردن شیر امتناع می‌کند.

  شاید بینی‌اش گرفته
  آبریزش یا کیپ شدن بینی می‌تواند شیر خوردن را برای نوزاد سخت کند. در این صورت باید از اسپری‌های بینی استفاده شود.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 2. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  شاخص‌های قابل توجه در تهیه کیف مدرسه
  کوله‌پشتی نسبت به کیف دستی ارجحیت بیشتری دارد؛ زیرا دانش‌آموزان معمولا کیف دستی را با یک دست حمل می‌کنند و این موضوع در دراز مدت سبب بروز اختلالات اسکلتی و عضلانی می‌شود اما وقتی کوله‌پشتی درست انتخاب و استفاده شود فشار حاصل از وزن کیف را در ۲ طرف بدن توزیع می‌کند. برای همین پدر و مادرها باید متناسب با جنس و سن بچه‌ها کیف تهیه کنند.
  به مسائل زیباشناختی کیف متناسب با سلیقه کودکان توجه شود اما این موضوع نباید سبب غفلت والدین و دانش‌آموزان در توجه به سایر نکات کلیدی در انتخاب یک کیف و کوله مناسب شود.
  وزن کوله حداکثر باید ۱۰درصد وزن دانش‌‌آموز باشد. این وزن با احتساب وزن خود کوله و محتویات داخل آن محاسبه می‌شود.
  کوله‌پشتی‌دارای ۲ بند پهن باشد تا وزن به‌صورت مناسب در پشت بدن توزیع شده تا فشار به یک طرف بدن وارد نشود.

  *بند کوله‌پشتی باید دارای مشخصات زیر باشد:
  *پهن باشد.
  *دارای پد باشد.
  *دارای کمربند باشد و به دور کمر بسته شود.
  اگر از کیف دستی استفاده می‌شود، به‌طور دائم توسط یک دست حمل نشود بلکه مدت حمل بین ۲ دست توزیع شود.
  کسانی که بار زیادی توسط کیف حمل می‌کنند بهتر است از کیف‌های دارای چرخ استفاده کنند.
  همچنین جنس کیف باید دارای استحکام کافی و قابل شست‌وشو باشد.
  عرض کوله‌پشتی نیزنباید بیشتر از عرض شانه‌های دانش‌آموز باشد.
  کیف یا کوله انتخاب شده باید دارای وزن سبک باشد اما در عین حال از استحکام لازم برخوردار باشد.
  وسایل داخل کیف به‌گونه‌ای چیده شوند که در حال حرکت دانش‌آموز تعادل او را برهم نزند. (یعنی وسایل داخل کیف لق نزند)
  دانش‌‌آموزان همیشه از دوبند کوله‌پشتی استفاده کند نه اینکه صرفاً با استفاده از یک بند کوله را روی یک شانه قرار دهند یا با یک دست حمل کنند.
  اولیا‌ به‌گونه‌ای برنامه‌‌ریزی کنند که دانش‌آموزان وسایل اضافی یا غیرضرور را با خود حمل نکند.
  دانش‌آموزان باید آموزش بینند که هرگونه گزگز، خواب رفتن ناراحتی و سنگینی در بازو و پاها را سریعا گزارش کنند.

  مهدی امیری؛ معاون اداره کل سلامت شهرداری تهران
  و کارشناس توانبخشی
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 3. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  فرزندم جزو کدام گروه از دانش‌آموزان است؟
  دانش‌آموزان، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند و معمولا خانواده‌ها نگران رفتارهای فرزند خود هستند. واقعیت این است که دانش‌آموزان را می‌توان به این صورت دسته‌بندی کرد: خجالتی، شلوغ، ترسو، تنبل، بی‌دقت، کج‌رفتار، پرخاشگر، دیرآموز و ناسازگار.
  اما چگونه متوجه شویم فرزند ما جزو کدام دسته از دانش آموزان است؟ خجالتی ها با صدای آرام صحبت می کنند و توانایی تصمیم گیری و مقابله با مشکلات آنها پایین است.
  آنها معمولا زیاد در جمع صحبت نمی کنند. دانش آموزان شلوغ افرادی بی نظم و بی انضباط هستند که بی اجازه صحبت می کنند و دوستان زیادی دارند و تمایل دارند که در مرکز توجه باشند و بیشتر پرخاشگر و عصبانی هستند و به دیگران اجازه صحبت نمی دهند.
  دانش آموزانی که تنبل هستند از انجام تکالیف خودداری می کنند و بندرت برای انجام کارها داوطلب می شوند.
  دانش آموزان ترسو ریسک پذیری پایینی دارند و سطح اضطراب و ناآرامی در آنها زیاد است. محافظه کار، محتاط و ساکتند و تماس چشمی برقرار نمی کنند. دانش آموزان بی دقت، تکالیف نامنظمی دارند و بیشتر دیر به مدرسه می آیند و بدخط هستند. لوازم خود را بارها گم کرده و به لباس پوشیدن خود اهمیت نمی دهند.
  دانش آموز کژرفتار همکلاسی های خود را مرتب اذیت می کند و اشیای دیگران را بدون اجازه برمی دارد و در امتحانات تقلب می کند و به حقوق دیگران احترام نمی گذارد و براحتی دروغ می گوید.
  پرخاشگرها همیشه با همکلاسی های خود در حال نزاع و درگیری هستند و با اطرافیان خود سازش ندارند و بیشتر اوقات ناراضی اند و آستانه تحملشان پایین است.
  دانش آموزان کند، گوشه گیر هستند و در مباحث گروهی شرکت نمی کنند. آنها تمرکز و توجه محدودی دارند و اعتماد به نفس پایینی دارند و پیشرفت تحصیلی آنها کند است و مشکلات عاطفی دارند. ناسازگارها با هیچ فردی سر سازش ندارند.
  آنها به درس و تحصیل بی علاقه هستند و از حضور در مدرسه و انجام تکالیف مدرسه بیزارند. اگر بتوانیم با اولیای مدرسه رابـ ـطه خوبی برقرار کنیم، در نتیجه می توانیم شناسایی کنیم که فرزند ما چه ویژگی دارد و جزو کدام دسته است.
  نگران هیچ کدام از دسته هایی که ذکر کرده ایم، نباشید زیرا با استفاده از روش های رفتاردرمانی و روش تقویت و پاداش می توانید رفتار فرزند خود را تغییر دهید.

  دکتر مهرنوش دارینی
  روان شناس و مشاور
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 4. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  آیا کودک شما افسرده است؟
  متأسفانه نارسایی های خلقی کودکان به گونه ای است که نه تنها شما از پس تشخیص این عارضه برنمی آیید، بلکه بر اساس نتایج به دست آمده از برخی مطالعات، ۸۳٪ پزشکان کودکان نیز از این توان تشخیص محروم هستند علتش این است که کودکان با یکدیگر تفاوت دارند و در عین حال در مقاطع سنی گوناگون رفتارهای متفاوتی می کنند. به هر شکل، از نشانه های کلی افسردگی می توان به غم و اندوه کودک، بی قراری، حساسیت، سرکشی، بی تابی، سردرد و شکم درد و شب ادراری بازگشتی در کودکان شش ساله اشاره کرد.
  مطلب در خور توجه دیگر در این رابـ ـطه این است که در بسیاری از موارد، اختلال های بی توجهی و بیش فعالی به ویژه در پسران دلالت بر افسردگی ناآشکار دارد که باید کم و کیف این مسئله را اشخاص متخصص بررسی کنند؛ چه در غیر این صورت، نادیده گرفتن این زمینه ها و کیفیات بسترساز در آینده برای کودک مشکل ساز می شود. به هر صورت، به نظر ما در صورد ذهن مشغولی کافی والدین، افسردگی کودکان را به سادگی می توان تشخیص داد مشروط بر آنکه درباره ی نشانه ها و علایم افسردگی کودک هیچ دلیل پزشکی عضوی و جسمی وجود نداشته باشد.

  نشانه های افسردگی کودک
  * آیا کودک احساسات خود را آشکار می کند؟
  * آیا کودک دیگر مثل گذشته از فعالیت ها و بازی هایش لـ*ـذت نمی برد؟
  * آیا از مقدار انرژی کودک کاسته شده و کودک غمگین به نظر می آید؟
  * آیا کودک از نداشتن عزت نفس رنج می برد و احساس می کند که ارزش و اهمیتی ندارد؟
  * آیا کودک درگیر احساس گـ ـناه و ناامیدی است؟

  دیگر نشانه های اختلال افسردگی کودک به قرار زیر است:
  * آیا کودک از مشکل تمرکز حواس و نداشتن قدرت تصمیم گیری رنج می برد؟
  * آیا کودک از مسائلی چون سردرد، شکم درد، بی تحرکی و نداشتن انرژی، مشکلات خواب محورانه و تغییرات وزنی و اشتهایی رنج می برد؟
  * آیا کودک به سادگی گریه می کند و بی قرار و بی تاب است؟
  * آیا کودک بدخلق و به شدت حساس است؟
  * آیا کودک تمایل به گوشه گیری و در خود فرو رفتن دارد؟
  * آیا کودک ویژگی هایی چون گرایش به بازی هایی درباره ی مرگ و خود کشی دارد و از مهارت دوست یابی و سازگاری با آنها محروم است؟

  منبع: کتاب رازهای خوش بینی کودک
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 5. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  توصیه‌هایی به والدین در مورد رشد کودکان
  اگر شما هم کودک دلبندی دارید مطمئنا مهمترین موضوع برای شما سلامتی فرزندتان است .مراقبت از کودک در دوران نونهالی و خردسالی بسیار مهم است و نیاز به دقت و توجه فراوانی دارد.اگر می‌خواهید از صحت روند رشد کودک‌تان و سلامت وی مطلع باشید و متناسب بودن رشد وی متناسب با وزن، قد و سن را ارزیابی کنید، با ما همراه باشید.

  راهکار‌هایی برای سلامتی کودکان
  بهترین زمان تکامل مغز از بدو تولد تا سن ۸ سالگی است.
  بازی، مهر ورزیدن، دیدن رنگ‌ها و مناظر خوب، شنیدن، تماس‌های پوستی با پدر و مادر باعث رشد بهتر مغز و افزایش هوش و توانمندی‌های خوب می‌گردد.
  اگر آرزوی داشتن فرزندانی خوب داریم باید خود نمونه‌ای از رفتار و کردار خوب باشیم.
  با مدیریت خوب و صمیمی در زندگی روزمره خانوادگی می‌توان فرزندانی با‌هوش، منطقی و با کفایت پرورش داد.
  سرعت گذر زمان را باور کنیم و قدر سالهای کوتاهی که می‌توانیم با فرزندانمان شادی و بازی کنیم بدانیم و به آنها عشق، مهر و عاطفه هدیه کنیم که افزایش ضریب هوشی و توانمندی‌های فکری و رفتاری مهمترین یادگار ما به آنها خواهد بود.
  از بحث‌های خانوادگی نزد کودکانمان پرهیز کنیم، زیرا آنها را مستعد به اختلالات رفتاری، اشکالات آموزشی و کندی رشد می‌نماید.
  بجای نصیحت به فرزندان‌مان به یاد این بیت زیبا باشیم «دو صد گفته چون نیم کردار نیست»
  بیاد داشته باشیم والدین مهمترین سرمشق زندگی آینده فرزندان خواهند بود.
  *سلامت روانی یکی از ارکان مهم سلامتی است.
  تفویض مسئولیت‌های متناسب با سن و تمرین کسب استقلال در امور برای کودکان لازم است و موجب افزایش اعتماد به نفس آنها می‌‌شود کودکانمان را در تصمیم‌گیری‌های جاری زندگی شریک کنیم.

  در این موارد به پزشک مراجعه کنید:
  اگر نوزادی خیلی زود (کمتر از یکماه) گردن بگیرد.
  اگر تا ۳ ماهگی ارتباط چشمی با مادر نگیرد.
  اگر تا پایان ۴ ماهگی گردن نگرفته باشد.
  اگر تا ۵ ماهگی مواظب محیط اطراف و ایجاد ارتباط با دیگران نباشد.
  اگر تا ۹ ماهگی قادر به نشستن نباشد
  و اگر تا پایان ۱۵ ماهگی راه نیفتاده باشد باید با پزشک مشورت شود و اگر قبل از ۱۸ ماهگی بیشتر از یکدست استفاده کند، باید با پزشک مشورت شود.

  آداب حفظ سلامتی
  سلامتی چون میزی‌ ا‌ست که بر ۴ پایه: جسم، روان و مبانی الهی و ارتباطات اجتماعی تکیه دارد. توجه اکثر ما بیشتر به حفظ سلامت جسمانی است در حالی‌که باید، با افکار و رفتار خود که نشانه سلامت روانی است به حفظ ارتباطات صحیح و صمیمی خود با دیگران و اعتقاد به مبانی معنوی و الهی نیز حساس باشیم و اگر نقص در هر یک از موارد فوق داریم برای رفع آن بکوشیم. یکی از راه‌های حفظ سلامتی تغذیه صحیح است، زیرا داشتن تغذیه مناسب در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. پرهیز از غذاهای چرب، شیرین و شور مصرف میوه‌جات و سبزیجات دقت در میزان و کیفیت روغن مصرفی حفظ تعادل، کفایت، کیفیت و تناسب در غذاهای مصرفی

  **دو پیشنهاد کلیدی برای حفظ سلامتی:
  ۱- عادت به ورزش‌های متناسب باسـ ـن
  ۲- مراجعه به پزشک قبل از ابتلا به بیماری
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 6. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  طنز جالب مهدکودک: من کی‌ام؟ اینجا کجاست؟ این بچه رو کی زده؟
  دکتر جواد تجر، دکترای روانشناسی به خانواده‌ها توصیه کرده کودکانشان را بیشتر از ۴ ساعت به مهدکودک ها نسپرند. جناب دکتر دلیل این حرفشان را اینگونه شرح داده اند:« کودکان در سنین پایین به خانواده علاقه زیادی دارند و خوب نیست که آنها را در دو شیفت به مهدکودک بسپارند». نمی‌دانیم چرا احساس می کنیم دکتر تجر خودشان مهدکودک دارند و از دست این بچه‌ها عاصی شده‌اند و به همین خاطر این تزها را می دهند که از شر بچه های امروزی خلاص شوند.

  داخلی-مهدکودک تجر- روز
  کودک۱: عمو جواد یک دارم!
  دکتر: خب یه لحظه صبر کن من مهشید رو ساکت کنم می برمت.
  کودک ۱: الان دیگه دو دارم!
  دکتر: یه لحظه نگه دار خودتو می برمت.
  کودک ۱: پزشکان گفته اند نگه داشتن بیش از حد ادرار و مدفوع موجب فشار آمدن به مثانه و در مرحله بعدی ناباروری می شود!
  دکتر: ببند دهنتو. بچه دو ساله داره به من یاد میده که چی خوبه چی بده.
  کودک ۱: دهنمو می بندم ولی ماشین لباسشویی رو باز می کنم الان. یک داشتم، دو داشتم حالا هم یه مقدار گاز می دم می ذارمش سه.
  (کودک خودش را سرپا می گیرد و چیز می زند به مهدکودک).
  کودک ۲: عمو جواد امروز آهنگ نمی خونی با بچه ها برقصیم؟
  دکتر: نه پارمیدا جون. امروز برنامه آموزشی داریم در مورد اینکه:چگونه پدر خود را کنیم آباد!
  کودک۲: حیف شد. دیشب کلی با آهنگ پیت بال تمرین کرده بودم. حالا فردا هم بشه اشکالی نداره. می‌خوام چشای مریم رو در بیارم توی کل کل.
  دکتر: دخترم اینا رو کی بهت یاد داده؟ دیگه از این حرفا نزنی ها.
  کودک۲: حالا ما دو کلمه جلوی تو حرف زدیما، نری همه جا جار بزنی دهن لق!
  کودک۳: عمو جواد فیس بوکمون رو می تونیم اینجا چک کنیم؟
  دکتر: اولا فیس بوک برای سن شما خوب نیست، دوما ما اینجا سیستم نداریم.
  کودک۳: من خودم با گوشیم میرم. آخه ادمین پیج دهه نودی ها هستم. امروز قرار شده با دهه شصتی ها کل کل کنیم.
  دکتر: تو پدر هم بالا سرت هست؟
  کودک۳: تا دلت بخواد! کلا سر کار نمیره بابا. پیش خودم می شینه. همش هم با اکانت من میره فیس بوک از این و اون شارژ ایرانسل می گیره.
  دکتر: چه بابای خوبی هم دارین. بچه ها می‌خواین برین خونه؟
  همه کودکان با هم داد می زنند: نههههههههههه خیر!
  کودک۱: من مجددا یک دارم!
  باز کودک۱: من مجددا یک و دو دارم!
  همچنان کودک ۱: من مجددا یک، دو، سه، نبوووووود؟
  دکتر: تو چی می خوری بچه این قدر بیرون‌روی داری؟
  کودک ۱: شوخی می کردم باهات دکی! دوس داری درون روی داشته باشم؟
  دکتر طاقتش تمام می شود و کودک ۱ را به گوشه ای می برد که از چشم دوربین های امنیتی دور باشد و او را به باد کتک می گیرد که در همین لحظه پدر و مادر بچه سر می رسند.
  از شانس بد دکتر، پدر کودک شماره ۱ از قوی ترین مردان ایران است و دستش که به دکتر برسد یک و دوی دکتر را در
  می‌آورد.
  دکتر تنها راه خلاص شدنش را امتحان می‌کند: اِ من کی ام؟ اینجا کجاست؟ این بچه رو کی زده
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 7. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  ویتامین های لازم برای رشد کودکان
  بیشتر والدین نگران رشد کودک خود هستند. نگران کوتاه قدی، لاغری و... اما مشکل اصلی در بهانه گیری کودکان هنگام غذا خوردن است که به دلیل تغذیه ناکافی، ویتامین و مواد مغذی کافی دریافت نمی کنند و این امر در رشد کودکان تاثیر منفی می گذارد. قد کشیدن بستگی به رشد استخوان دارد به همین علت است که اغلب ویتامین های افزایش دهنده قد به رشد استخوان کمک می کند. به نقل از «MSN» رشد قدی کافی نیست زیرا کودکان به رشد عضله، افزایش قدرت و توانایی ذهنی نیز نیاز دارند.
  والدین باید به برنامه غذایی کودکان اهمیت زیادی دهند و ویتامین ها را در برنامه غذایی آن ها بگنجانند، زیرا هیچ جایگزین مناسبی برای مواد طبیعی وجود ندارد. اما اگر کودک در مورد غذا بهانه گیر است، لازم است ویتامین هایی که در ادامه مطلب ذکر می شود، به آن ها داده شود.
  *ویتامین D: برای رشد استخوان لازم است. به جذب کلسیم در استخوان کمک می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین راه دریافت ویتامین Dاست. منابع دیگر قارچ، ماهی تن و روغن ماهی است.
  *کلسیم: ویتامین D و کلسیم مکمل یکدیگرند و یکی بدون دیگری ناقص است. کلسیم ترکیب اصلی استخوان است. بنابراین لبنیات را حتما به برنامه غذایی کودکان اضافه کنید.
  *ویتامین B کمپلکس: این گروه از ویتامین ها برای رشد کودک بسیار مهم است. ترکیبات مختلف ویتامین B کمپلکس، روی قسمت های مختلف بدن تاثیر می گذارد.
  *ویتامین B۱: ویتامین B۱برای رشد قد و استخوان مهم است. این ویتامین برای هضم و جذب مواد مغذی در بدن لازم است. ویتامین B۱ در ماهی و مغز میوه ها موجود است.
  *ویتامین B۵: نقش این ویتامین، تحـریـ*ک هورمون ها برای استخوان سازی است. اگر چه مقدار کم آن لازم است اما همین مقدار حیاتی است. منبع عالی ویتامین B۵، قارچ، پنیر، جگر و آواکادو است.
  *ویتامین B۱۲: این ویتامین در ســـاخت فولات و کربوهیدرات لازم برای رشد طبیعی کودک حیاتی است. منبع عالی آن نیز ماهی و تخم مرغ است.
  *ویتامین C: این ویتامین در رشد کودکان موثر است؛ اسید اسکوربیک برای سلامت استخوان لازم است.برای به دست آوردن ویتامین C، مصرف میوه های مرکباتی و لیمو توصیه می شود.
  *ویتامین A: این ویتامین برای تمامی ارگان های حیاتی و تنظیم سیستم ایمنی ضروری است. این ویتامین به طور غیر مستقیم به کودک کمک می کند تا رشد کند. هویج، چغندر قرمز و کاهو منبع این ویتامین است.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 8. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  هیولای نیمه شب
  - دختری دارم که امسال قرار است به مدرسه برود، دندان قروچه دارد و برخی شب ها کابوس می بیند و با گریه و وحشت از خواب بیدار می شود، چه باید بکنم؟ مشکلش چیست؟
  با وجود پژوهش های انجام شده، علت دندان قروچه دقیقاً مشخص نیست. در برخی موارد به دلیل منظم نبودن دندان های بالا و پایین یا واکنش به درد این عارضه پدید می آید اما علاوه بر موارد ذکر شده یا مسائل مربوط به رشد کودک در بسیاری از موارد استرس، تنش یا خشم نیز علت های قابل توجه دیگری است.
  خواب های پریشان نیز گاه علل پزشکی دارد و هم ممکن است متاثر از اضطراب های کودک باشد. در ادامه به چند نمونه از عوامل روان شناختی که می تواند به اضطراب در کودک منجر شود و این نوع مشکلات را برای کودکان به وجود آورد اشاره می شود:

  اضطراب از کجا می آید؟
  وقایع ترسناکی که کودک طی روز از طریق تلویزیون، کتاب ها، بازی های رایانه ای و یا دوستان با آن ها رو به رو می شود.
  مشاجرات، مشکلات عاطفی و رقابت های دشوار با همسالان .
  تنها ماندن طولانی مدت و در نتیجه درگیر شدن ذهن کودک با تخیلاتی که محتوای ترسناکی دارد.
  بیمار شدن، طول کشیدن دوره درمان و رو به رو شدن با وضعیت های درمانی غیرقابل درک.
  تغییرات عمده در زندگی که از قبل آمادگی مواجهه با آن ها در کودک ایجاد نشده است مانند تغییر محل زندگی، ورود به یک محیط آموزشی جدید، دوری از فردی که به او وابسته شده است، تولد فرزندی دیگر و ...
  بی نظمی در برنامه های روزمره که باعث می شود کودک قابلیت پیش بینی رویدادها را نداشته باشد.
  مشاجرات والدین، منتقل کردن مشکلات مالی یا شغلی والدین به کودک و همچنین ترساندن کودک به عنوان یک روش تربیتی اشتباه از سوی برخی والدین.
  خستگی بیش از حد نیز گاه افکار کودک را مغشوش می کند.
  ۶نکته طلایی در رفتار با کودکانی که کابوس می بینند
  با این حال وجود هر نوع کابوسی به این معنی نیست که حتماً مشکل ویژه ای در کودک یا محیط او وجود دارد در واقع گاهی اوقات کودکان در طول دوران رشد دچار مشکلاتی در خواب می شوند با این حال بهتر است والدین به منظور برخورد با این مسئله تدابیر خاصی را در نظر بگیرندکه می تواند شامل این موارد باشد:
  ۱ - هر شب، پیش از فرا رسیدن زمان خواب کودک، یک برنامه منظم داشته باشید. مثلاً نوازش کردن کودک و سپس قصه گفتن برای او اطمینان خاطر ویژه ای ایجاد می کند.
  ۲ - سعی کنید زمانی از روز را به شنیدن صحبت های کودکتان و گفت و گو درباره نگرانی های او اختصاص دهید. همچنین در یافتن راه حل برای مشکلاتش او را همراهی کنید.
  ۳ - چنانچه یادآوری کابوس و خواب های پریشان مانع آن می شود که کودک به محل خواب خود برود از او بخواهید تا خوابش را برای شما توضیح دهد و شما می توانید انتهای ماجرای خواب را تغییر دهید و به موضوعی خنده دار تبدیل کنید اما این کار را نباید به نحوی انجام دهید که کودک احساس کند مورد تمسخر قرار گرفته است بلکه باید با همدلی لازم این عمل انجام گیرد.
  ۴ - برخی از کودکان به دلیل این که خواب های وحشتناکی می بینند تمایل دارند در اتاق والدین بخوابند، توجه داشته باشید که نباید کودک را در اتاق خود بخوابانید زیرا در این صورت در شب های دیگر با مشکل جدید خواباندن او در اتاقش نیز مواجه خواهید بود.
  ۵ - وقتی کودکتان خواب های ترسناک می بیند از او بخواهید که خوابش را برای تان تعریف کند و توضیح دهد که چه چیزی باعث ترس او شده است. سپس بدون قضاوت یا قطع کردن صحبت های او، به حرف هایش توجه کنید تا احساس کند او را درک می کنید.
  ۶ - تا حد امکان سعی کنید مانع دیدن فیلم های ترسناک یا انجام بازی های خشن توسط کودک شوید. همچنین روابط او با دوستانش را مورد توجه قرار دهید اگر تعاملات آن ها شامل تعریف کردن داستان های ترسناک یا وقایع هیجان آور است این رفت و آمدها و گفت‌وگوها را مدیریت کنید.
  با این حال آشفتگی ناشی از دیدن این خواب ها در صورت تداوم، زندگی روزمره کودک را مختل می کند، اگر این موضوع با کاهش اضطراب کودک از بین نرفت بررسی وضعیت جسمی کودک از سوی یک روان پزشک ضروری خواهد بود.

  نویسنده: زهرا حسین زاده ملکی - روان شناس بالینی
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 9. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  گریه‌شناسی نوزاد
  بچه‌ها گریه می‌کنند. شما هم دستپاچه می‌شوید و اگر از آن مادرهای احساساتی و تازه کار باشید کنار آنها می‌نشینید و اشک می‌ریزید اما بهترین کار یافتن علت گریه است.
  اگر قصد کودک جلب توجه شما نباشد و گریه‌ها به چند اهه اهه ساده و بدون جیغ و اشک ختم نشود و کار بیخ پیدا کند باید بدانید او سعی دارد به شما چیز مهمی بگوید.
  پژوهشگران دانشگاه والنسیا در اسپانیا با دقت به گریه‌های ۲۰ کودک سه تا هجده ماهه و شیوه واکنش والدین آنها، ترفندی برای رمزگشایی علت جیغ‌های سرسام آور کودکان کشف کرده‌اند.
  براساس این تحقیق، کودک عصبانی یا وحشت‌زده هنگام گریه چشمانش را باز نگه می‌دارد اما هنگامی که چشمانش بسته است، یعنی جایی از بدنش درد می‌کند.
  شدت داد و فریادهای کودک نیز می‌تواند علت گریه‌های او را نشان دهد. هنگامی که کودک از روی عصبانیت گریه می‌کند، گریه‌های او شدت کمتری دارد و در مقابل، هنگامی که از ترس یا درد گریه می‌کند شدت بیشتری دارد.
  متخصصان معتقدند گریه اصلی ترین ابزاری است که کودک برای برقراری ارتباط و بیان احساسات منفی خود به اطرافیان در اختیار دارد. هر چند شناخت علت این گریه‌ها به طور متمایز کار دشواری است، اما مشخص شده است هنگامی که کودکان از درد گریه می‌کنند، واکنش آنها شدیدتر از زمانی است که به علت ترس یا عصبانیت گریه می‌کنند.ناگفته نماند اگر کودک شما زرنگ باشد وقتی بزرگ‌تر می‌شود، حتی وقتیدیگر کودکی نوپاست، متناسب با واکنشی که در مقابل گریه‌اش نشان می‌دهید میزان گریه‌هایش را با دلیل و بی‌دلیل افزایش خواهد داد. پس بهتر است او را به اندازه کافی در آغـ*ـوش بگیرید، پوشکش را عوض کنید، سیرش کنید و به‌موقع او را بخوابانید و مطمئن شوید همه چیز مرتب است و سرما و گرمای زیاد یا شیء خارجی اذیتش نمی‌کند. آن وقت می‌توانید بگذارید تا کمی گلو باز کند تا مطمئن شود گریه غیرواقعی فایده‌ای ندارد.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 10. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  آشنایی با دنیای شگفت انگیز نوزادان
  دوران بارداری زمان به یادماندنی در زندگی یک زن است اما مهم تر از آن تولد نوزاد است. با تولد نوزاد که از شگفتی های خلقت محسوب می شود، والدین به گریه می افتند و دچار شور و هیجان می شوند.
  در این مطلب به نقل از «Readers Digest»، به چند واقعیت جالب درباره نوزادان اشاره شده است.
  نوزاد در پنج ماهگی، به ۲برابر وزن هنگام تولد می رسد.
  هنگام تولد، گوش میانی نوزاد هنوز پر از مایعات است که در شنوایی وی اختلال ایجاد می کند. با این وجود تنها صدایی که قادر به تشخیص آن است، صدای مادر است.
  در سوئد سال ۱۹۸۷ محققان، نوزادی را که تازه به دنیا آمده بود روی قفسه سـ*ـینه مادر قرار دادند و طی یک ساعت نوزاد با حرکت کردن موفق شد سـ*ـینه مادر را پیدا کند. این آزمایش ثابت می کند نوزاد از زمان به دنیا آمدن قادر است چهار دست و پا راه برود.
  در هر ثانیه، ۴نوزاد به دنیا می آیند، به عبارت دیگر در هر دقیقه حدود ۲۵۵ نوزاد متولد می شود!
  نوزاد اگرچه گریه می کند اما اشک نمی ریزد چرا؟ اگرچه غدد اشکی فعال است اما اشکی که تولید می شود، تنها چشم را مرطوب نگه می دارد و از آن محافظت می کند.
  نوزاد در هر دقیقه ۴۰بار نفس می کشد در حالی که یک فرد بزرگسال ۱۲ تا ۲۰ بار نفس می کشد.
  نوزادان نزدیک بین به دنیا می آیند و تنها می توانند تا فاصله ۳۱ یا ۳۴سانتی متر را به وضوح ببینند.
  بیشتر نوزادان با چشم های آبی به دنیا می آیند. این رنگ از ذرات رنگ پشت عنبیه و بافت اصلی عنبیه به وجود می آید. در بیشتر موارد هنگام تولد ملانین در بافت اصلی شکل نگرفته و به همین علت است که نوزاد با چشم آبی به دنیا می آید. در ۶ تا ۱۲ماهگی، ملانین (رنگدانه اصلی چشم) ظاهر می شود.
  از هر ۳نوزاد، یک نفر لکه مادرزادی دارد که این آمار در دختران ۲برابر پسران است.
  تعداد استخوان نوزاد ۲۷۰عدد است که خیلی بیشتر از تعداد استخوان بزرگسالان است. به مرور تعداد استخوان ها به ۲۰۶ عدد می رسد. علت این امر جوش خوردن ستون مهره ها و جمجمه هنگام رشد نوزاد است.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.