نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

ς੭ دانستنی‌های کودکان و نوزادان ς੭

شروع موضوع توسط کوکیッ ‏11/2/19 در انجمن تالار کودکانه

 1. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  خمیر بازی و یکپارچگی حسی
  خیلی‌ها تصور می‌کنند خلاقیت را می‌توان با آموزش تعلیم داد و آن را تسریع کرد اما خلاقیت یعنی خلق چیزی که قبلا وجود نداشته است. البته بازی‌ها و روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند زمینه‌های خلاقیت را فراهم کنند...
  برخی از بازی‌ها فضایی برای کودکان فراهم می‌کنند که به خلق چیزهای تازه بپردازد. البته باید توجه کرد که نباید آنها را خیلی زیر ذره‌بین قرار داد و ذوقشان را با گفتن جمله‌هایی همانند «این چیست که درست کرده‌ای؟» کور کرد. در واقع نباید در مورد آنچه کودک درست می‌کند، قضاوت کرد. بسیاری از کلاس‌های آموزشی، اگرچه این فضا را برای کودکان فراهم می‌کنند اما بخاطر بی‌توجهی به این نکات الزاما مفید نیستند. فقط رفع نیازهای اساسی و پایه برای کودکان ضروری است و بردن کودک به کلاس‌های مختلف، اجباری نیست. خانواده‌ها باید بسیار هوشمندانه عمل کنند. مهم‌تر از ثبت‌نام کودک در کلاس‌هایی که زمینه‌ساز رشد ذهنی او است، توجه به تمایل و حس کودک است زیرا خلاقیت کودک زمانی تحـریـ*ک می‌شود که نسبت به موضوعی علاقه نشان می‌دهد.
  در بچه‌هایی با سنین پایین، یعنی حول و حوش ۳ سالگی، حس‌ها بسیار بااهمیت هستند. ایجاد یکپارچگی حسی با انجام بازی‌هایی مثل خمیربازی حاصل می‌شود که در آن چشم، گوش و دست یکپارچه می‌شود و توانمندی آنها افزایش می‌‌یابد. اما بازی‌هایی که ساختار خود را دارند (مانند لگو و پازل) کمک می‌کنند کودک فقط در همان فضایی که وجود دارد، پیش رود و در همان موضوع از خود خلاقیت محدود نشان دهد. کودک در آن ساختار تمرین می‌کند و قدرت و توانمندی‌اش را محک می‌زند اما این کار فقط باعث افزایش چشمگیر خلاقیت در کودک نمی‌شود.

  دکتر نسرین امیری
  عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌بهزیستی و توانبخشی
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 2. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  ۵ بازی پرتحرک برای کودکان بی تحرک
  اگر کودک شما هم جز کودکان بی تحرک است می توانید بازی های زیر را امتحان کنید.
  در این مقاله با مجموعه ای دیگر از بازی ها آشنا خواهید شد که در عین سادگی، باعث بهبود عملکرد حرکتی ( هماهنگی چشم و دست ، تعادل و سرعت عمل) کودکان می شود.
  همان طور که در ادامه خواهید خواند شباهت های بسیاری بین این بازی ها و حرکات ورزشی وجود دارد. همه ما می دانیم امروزه بازی‌های کودکان تحت تأثیر بازی های رایانه ای قرار گرفته است و از سوی دیگر به خاطر شرایط زندگی آپارتمانی کودکان و نوجوانان تحرک کافی ندارند و بسیاری از مواقع تخلیه هیجانی که مورد نیاز کودکان است و به طور طبیعی باید در بازی آن ها صورت گیرد، رخ نمی دهد. با توجه به این که متأسفانه فرهنگ ورزش کردن به خصوص در بین کودکان چندان رایج نیست، ایجاد فضای تحرک بیشتر به صورت کاملا هدفمند می تواند علاوه بر حفظ سلامت جسمی کودک روی شخصیت او نیز تاثیرات مثبتی بگذارد. فراموش نکنیم آمیختگی هیجان ورزشی در بازی کودکان می تواند تأثیر مثبت فراوانی در پی داشته باشد.علی رضا واقف ، روان شناس کودک در این شماره از مثلث بازی به معرفی برخی بازی ها در قالب ورزش و نرمش پرداخته است که در ادامه می خوانید:

  ۱ - انجام حرکات ورزشی در حالت خوابیده
  کودکان روی زمین به پشت می خوابند و سپس مطابق دستورالعمل ، حرکات مختلف را انجام می دهند . حفظ تعادلظ : (پای راست بالا صاف و کشیده ، پای چپ بالا، هردو پا بالا ) مقاومت بدنی : ( وضعیت پاها در حالت دوچرخه سواری و رکاب زدن ، وضعیت پا در حالت پرتاب پا به جلو، گاه پای راست و گاه پای چپ) جهت یابی : ( غلت زدن روی زمین به حالت رفت و برگشت بدون انحراف از مسیر ) توازن حرکتی : ( خوابیدن روی شکم و گرفتن پاها با دست و بالا آوردن سر به سمت بالا با حفظ تعادل ).

  ۲ - بازی های ورزشی
  با حرکات مختلف ورزشی و ایجاد رقابت بین کودکان سعی در تقویت عضلات داریم:
  بازی اول : استفاده از حلقه های پلاستیکی کوچک برای تقویت عضلات مچ که در نوشتن کاربرد بسیار دارد، هر کسی در مدت زمان تعیین شده حلقه را بیشتر در دست خود به حالت بسته نگاه داشت یا در زمان مشخص بیشتر دستش را باز و بسته کرد، برنده است.بازی دوم: بازی مقاومت ( پاها و دست ها) این بازی به شکل گروهی و یا انفرادی برگزار می شود هر کسی به تعداد بیشتر و یا در زمان مناسب حرکات ورزشی را انجام داد برنده است این بازی شکل های گوناگونی دارد؛
  - دست ها جلو ، نشست و برخاست - خم شدن و گرفتن مچ پاها- انجام حرکت شنا

  ۳ - بازی با فنرهای ورزشی
  این بازی با انواع فنرهای ورزشی انجام می شود :
  - بازی فشردن فنر با یک دست و نگاه داشتن فنر به حالت فشرده
  - بازی فشردن فنر با دو دست و نگاه داشتن فنر به حالت فشرده
  - بازی قرار دادن دو فنر به طور همزمان در دو دست و فشردن و مقاومت

  ۴ - بازی با حلقه
  یک حلقه پلاستیکی بزرگ را که برای ورزش کمر استفاده می شود روی زمین قرار می دهیم و از دو نفر می خواهیم که در دو طرف حلقه قرار گیرند و با شماره ۱ نفر اول داخل حلقه می پرد و با شماره ۲ نفر دوم داخل حلقه می‌شود و نفر اول خارج می شود این بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که یکی از دو نفر دچار خطا شود .

  ۵ - بازی پرتاب و دریافت توپ
  یک توپ پارچه ای به اندازه توپ تنیس و یک توپ پارچه ای بزرگ تر از توپ تنیس آماده می کنیم سپس مراحل زیر اجرا می شود:

  - پرتاب توپ بزرگ و گرفتن با هر دو دست ( یک امتیاز)

  - پرتاب توپ بزرگ و گرفتن با دست راست ( یک امتیاز)

  - پرتاب توپ بزرگ و گرفتن با دست چپ( یک امتیاز)

  - پرتاب توپ کوچک و گرفتن با هر دو دست ( یک امتیاز )

  - پرتاب توپ کوچک و گرفتن با دست راست ( یک امتیاز)

  - پرتاب توپ کوچک و گرفتن با دست چپ( یک امتیاز) - پرتاب همزمان توپ کوچک و بزرگ و گرفتن با هر دو دست (گرفتن هر توپ یک امتیاز )
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 3. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  تاثیر کنجکاوی کودکان بر قدرت یادگیری
  محققان در مطالعات خود دریافته اند قدرت یادگیری کودکانی که در پی کنجکاوی، وسایل بازی یا منزل را خراب می کنند از دیگر کودکان بیشتر است. همچنین نوزادانی که اشیا را چنگ می زنند، دوست دارند همه چیز را به دهان ببرند و ... به طور مرتب از دنیای اطراف خود، اطلاعات جمع آوری می کنند.به نقل از سایت «هلث نیوز» روان شناسان روی ۷۲ کودک ۱۶ ماهه آزمایش هایی انجام دادند.

  به کودکان اشیایی با نام های ساختگی دادند تا به قدرت یادگیری آن ها پی ببرند.نتیجه این بررسی نشان داد، کودکانی که شلوغ کارتر بودند، قدرت یادگیری بیشتری داشتند و به خاطر سپردن اسامی برایشان راحت تر بود. به گفته محققان ریختن غذا توسط کودکانی که روی صندلی پایه بلند غذاخوری می نشینند برخلاف تصور بزرگسالان تنها بازی نیست بلکه روشی برای جمع آوری اطلاعات است.به گفته محققان این رفتار کودکان به آن ها کمک می کند تا لغت های جدید را بیاموزند.تصور کنید که می خواهید دریابید که کدام یک از ۲ فنجان حاوی مایع سفید، شیر و کدام حاوی ماده دیگری مانند چسب است.

  ممکن است اطلاعات بصری به شما کمک نکند اما با فرو بردن انگشت در فنجان، به راحتی جواب را به دست می آورید.کودکان هنگام غذاخوردن شلوغ کاری و با غذا بازی می کنند تا درباره غذاهای جامد و غیرجامد اطلاعات جمع آوری کنند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 4. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  استرس کودکان را جدی بگیرید
  مدیریت استرس را به کودکان آموزش دهید.
  تحقیقات گروهی از روانشناسان آمریکایی نشان می دهد استرس ها و تجربه های تلخ دوران کودکی می ‌توانند باعث بروز بسیاری از اختلالات جسمی از جمله عوارض قلبی و بیماری های التهابی و در نهایت کاهش طول عمر شوند.
  برای انجام این مطالعه، محققان دانشگاه پیتسبورگ ارتباط میان زندگی در فقر و علایم اولیه بیماری های قلبی را در ۲۰۰ نوجوان سالم مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد در نوجوانانی که در خانواده های فقیر زندگی می کنند، علایمی از تصلب شرایین و پرفشاری خون مشاهده می شود. اثرات منفی استرس و فشارهای روانی بر روی سیستم قلبی- عروقی به اثبات رسیده است. اغلب محققان بر این باورند که استرس یک عامل خطر جدی برای بیماری ‌های عروق کرونر و حملات قلبی به شمار می رود.
  پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن نیز گرچه مزایای بسیاری برای بشر داشته است، اما به دلیل افزایش استرس و فشارهای روانی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش داده است.
  مدیریت استرس را به کودکان آموزش دهید. اصلاح شیوه زندگی از جمله تغذیه سالم، ورزش منظم و مداوم و یادگیری تکنیک های روانشناسی به کاهش استرس و حفظ سلامت جسمی کمک می کنند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 5. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  سردرد در کودک
  سردرد، شکایتی شایع در کودکان و نوجوانان است که اگر مورد بی‌توجهی قرار گیرد، می‌تواند در فعالیت‌های روزمره و تحصیلی کودک اختلالاتی را به وجود آورد.
  به طور کلی سردردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود که تمایز میان آنها اهمیت بسزایی دارد. از سردردهای اولیه می توان به سردردهای میگرنی و سردردهای فشاری اشاره کرد که به طور نسبی شایع هستند و به سردردهایی که به دلایل زمینه ای مانند سینوزیت، فشار خون، تومورها و ضایعات مغزی به وجود می آید سردردهای ثانویه می گویند که اساس درمان آنها معطوف به برطرف کردن عوامل زمینه ای است.
  از میان همه اینها، سردرد میگرنی از شایع ترین علل سردرد کودکان است که معمولا به صورت درد موضعی متوسط تا شدید با ماهیت ضربان دار یعنی احساس کوبیدن یا احساس ضربات مکرر در سر بروز می کند. مدت آن بین یک تا ۷۲ ساعت متغیر و ممکن است با حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور یا صدا همراه باشد.
  قبل از شروع سردرد میگرنی ممکن است علائمی مانند احساس جرقه و ارتعاش نور یا احساس حرکت حشرات روی پوست، گزگز شدن پوست یا اختلال تکلم رخ دهد که معمولا مدت آن بین پنج تا ۶۰ دقیقه است، ولی باید توجه داشت که در کودکان این علائم، معمولا رخ نمی دهد یا از سوی کودک قابل توصیف نیست.
  نوع دیگری از میگرن نیز وجود دارد که با علائم شکمی همراه است. در آن از سردرد خبری نیست و درد شکم، بیشتر در اطراف ناف بروز می کند؛ درد کیفیت مبهم دارد و مانند سردرد میگرنی بین یک تا ۷۲ ساعت طول می کشد؛ این نوع میگرن با علائمی مانند تهوع، استفراغ، بی اشتهایی یا رنگ پریدگی همراه است.
  حال این که چه نوع سردردی را باید مورد بررسی بیشتر قرار داد، بستگی به وجود نشانه های خطر دارد که عبارت است از: مشاهده علائم عصبی موضعی در معاینه، وجود تشنج، کوتاه بودن مدت علائم اولیه، سردرد نوع کلاستر، سردردهای ثانویه، سردرد بدنبال سرفه، بروز سردرد در سن زیر شش سال، سردردی که هنگام برخاستن از خواب باشد یا بدون سابقه سردرد میگرنی در خانواده.

  درمان
  درمان طولانی و پیشگیرانه میگرن با داروهای اختصاصی میگرن زمانی صورت می گیرد که دست کم یک حمله سردرد در هر هفته رخ دهد یا این که سردرد موجب اختلال فعالیت کودک در مدرسه، خانه یا اجتماع شود؛ در غیر این صورت فقط درمان با داروهای مسکن در زمان حمله میگرنی کفایت می کند.ورزش منظم، مصرف کافی مایعات، پرهیز از مصرف مواد محرک مانند قهوه، مصرف بموقع وعده های غذایی و خواب کافی از دیگر مواردی است که در کاهش عود میگرن موثر است.

  دکتر حمیدرضا صادقی
  متخصص اطفال
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 6. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  رشد قدی کودکان به چه موادی وابسته است؟
  نقش تغذیه در جلوگیری از کوتاهی قد بسیار مهم است.
  رییس انستیتو تحقیقات تغذیه گفت: در خانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر فرزندانشان مورد مراقبت کوتاهی قد از جمله تغذیه قرار گیرند، نسبت به نسل قبل بلند قدتر می‌شوند.

  دکتر مجید حاجی فرجی گفت: بحث کوتاهی قد کودکان مورد توجه برنامه‌های سازمان جهانی بهداشت و کشورمان قرار گرفته است، در همین راستا برنامه پایش مراقبت‌های تغذیه‌ای در جهت جلوگیری از اختلالات رشد قدی کودکان و کمک به افزایش رشد نرمال یا طبیعی کودکان را در کشور داشتیم.

  وی افزود: در دهه گذشته کوتاه قدی برخی مناطق ما حتی در حواشی تهران رقم بالایی بوده است و در طول یک دهه کار، مراقبت پزشکی و تغذیه‌ای توانسته به میزان قابل توجهی درصد کوتاه قدی کودکان دوران رشد را پایین بیاورد.

  دکتر حاجی فرجی تصریح کرد: دقت کافی در زمینه بهداشت و سلامت تغذیه کودکان باید انجام گیرد به دلیل اینکه عوامل ژنتیکی و تغذیه‌ای و محیطی در کوتاهی قد نقش دارند. نقش تغذیه در جلوگیری از کوتاهی قد بسیار مهم است که این موضوع در مناطق آسیب پذیر مانند سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی مورد توجه جدی توسط پزشکان قرار نمی‌گیرد به دلیل اینکه باورشان بر این است که مسایل ژنتیکی در کوتاهی قد موثر است. وی با بیان اینکه در دوره رشد می‌توان با تغذیه روی عوامل ژنتیکی تاثیر گذاشت، تصریح کرد: در خانواده‌هایی که کوتاه قد هستند اگر مورد مراقبت کوتاهی قد قرار گیرند نسبت به نسل قبل قدهای بلندتری خواهند داشت، اگر در این زمینه اقدام جدی انجام نگیرد نسل‌های بعدی نیز در معرض خطر کوتاه قدی و سوء تغذیه قرار می‌گیرند.

  رییس انستیتو تحقیقات تغذیه تصریح کرد: مطالعات نشان داده است که اگر جمیع عوامل مورد مراقبت قرار گیرند می‌توانیم جامعه بلند‌قد‌تری داشته باشیم. غیر از درشت مغذی‌ها که کمبود آن‌ها در سوء تغذیه و کوتاهی قد موثر هستند ریزمغذی‌ها نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند. ویتامین D ، روی و کلسیم اگر در زمان مناسب مورد تامین و پایش قرار گیرند، می‌توانیم اطمینان بیشتری برای جلوگیری از کوتاهی قد داشته باشیم. وی خاطرنشان کرد: مصرف مواد لبنی باید جزو برنامه‌های تغذیه‌ای قرار گیرد، ما بحث مکمل یاری و غنی سازی مواد غذایی با ویتامین D و روی در برنامه های کشوری به ویژه در کودکان و نوجوانان را داریم.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 7. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  حل معضل کم خوابیدن در کودکان
  این بستگی دارد که چرا کودک خیلی کوتاه می خوابد. اگر او به اندازه کافی و به اندازه نیاز بدنش استراحت کرده باشد و بیدار شود دیگر نمی توانید کاری برای او بکنید. اما اگر به دلایل دیگر از خواب بیدار شود، می توانید به او کمک کنید تا دوباره بخوابد.

  پاسخ این سوال به این بستگی دارد که چرا کودک خیلی کوتاه می خوابد. اگر او به اندازه کافی و به اندازه نیاز بدنش استراحت کرده باشد و بیدار شود دیگر شما نمی توانید کاری برای او بکنید. اما اگر به دلایل دیگر از خواب بیدار شود، می توانید به او کمک کنید تا دوباره بخوابد.

  الگوی خواب کودک خود را پیدا کنید
  اگر پیش از اینکه کودک آماده خواب باشد او را مجبور به خواب کنید، او خیلی زود بیدار خواهد شد. اگر خیلی دیرتر از موعد استراحت او را بخوابانید هم نمی تواند درست و کامل بخوابد زیرا بسیار خسته است.
  همه کودکان برنامه خواب مخصوص خود را دارند. تقریبا بیشتر کودکان در صبح و بعدازظهر به یک ساعت خواب نیاز دارند. بعضی ها نیز بیشتر از یک ساعت می خوابند. برخی از کودکان به هیچ وجه در طول روز نمی خوابند اما در عوض شب زود به خواب می روند. همه این موارد کاملا نرمال و طبیعی هستند. شما به عنوان پدر یا مادر باید الگوی خواب کودک خود را پیدا کنید و بر همان اساس او را بخوابانید.

  زمان خواب را تغییر دهید
  برخی از کودکان در میانه خواب خود بیدار می شوند اما می توان با سکوت یا نوازش دوباره او را خواباند. اما برخی هم بیدار و از جای خود بلند می شوند و دیگر خودشان به تنهایی دوباره نمی توانند بخوابند و به کمک شما نیاز دارند.
  باید ببینید فرزند شما به چه روشی بهتر می خوابد و به او کمک کنید، به طور مثال، آیا باید او را در آغـ*ـوش بگیرید؟ در کنارش دراز بکشید و قصه بخوانید؟ رهایش کنید تا خودش دوباره از خستگی خوابش ببرد؟ همه اینها به الگوی خواب کودک نیاز دارد.

  محل خواب کودک باید خنک، تاریک و راحت باشد
  اگر کودک روی یک پتوی نازک در وسط هال بخوابد و چراغ نیز بالای سر او روشن باشد احتمال زودتر بیدار شدن او زیاد است. کودکان عموما در مکان های کم نور، خنک و رختخواب نرم بسیار بهتر و طولانی تر می خوابند و استراحت می کنند. برای خواب نیمروزی نیز بهتر است او را در تخت خود بخوابانید.

  به زمان خواب نیمروزی او توجه کنید
  اگر کودک به جای دوبار در روز، یک بار چرت بزند احتمالا خواب بعدی او طولانی تر خواهد بود. یا اگر کودک از خواب نیمروزی صبح یا بعدازظهر زودتر از حالت طبیعی بیدار شود احتمالا نشانه های خواب آلودگی و چرت زدن را خواهد داشت. این نشانه ها در کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه بیشتر بروز می کند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 8. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  کودکان بیش‌فعال نباید شکلات و نوشابه بخورند؟
  برخی موادغذایی می‌توانند باعث تحـریـ*ک افراد بیش‌فعال شوند. به‌همین‌ دلیل بهتر است رژیم‌های غذایی سالم زیرنظر متخصص تغذیه یا پزشک معالج خود داشته باشند. نوشابه‌ها، به‌خصوص انواع کافئین‌دار آنها، می‌توانند به‌شدت باعث تشدید بیش‌فعالی شوند.
  «فرزند من مبتلا به بیش‌فعالی است و علاقه زیادی هم به خوردن نوشابه و شکلات دارد اما احساس می‌کنم با خوردن این خوراکی‌ها، بیشتر جنب‌وجوش و شیطنت می‌کند...
  می‌خواستم بدانم آیا باید شکلات و نوشابه را از رژیم او حذف کنم؟ بهترین توصیه تغذیه‌ای برای بچه‌های بیش‌فعال چیست؟»

  برخی موادغذایی می‌توانند باعث تحـریـ*ک افراد بیش‌فعال شوند. به‌همین‌ دلیل بهتر است رژیم‌های غذایی سالم زیرنظر متخصص تغذیه یا پزشک معالج خود داشته باشند. نوشابه‌ها، به‌خصوص انواع کافئین‌دار آنها، می‌توانند به‌شدت باعث تشدید بیش‌فعالی شوند. از سوی دیگر، مصرف ‌شکلات هم به‌دلیل شکر فراوان و حتی کاکائویی که دارد، می‌تواند بچه‌های بیش‌فعال را بیش‌از پیش تحـریـ*ک کند. علاوه بر اینها، موادغذایی حاوی افزودنی و ادویه‌های مختلف مانند پیتزا، غذاهای چرب‌ و سرخ‌کردنی از جمله سیب‌زمینی سرخ‌کرده یا مرغ‌های سوخاری در کنار محصولات فرآوری‌شده‌ای مثل سوسیس، کالباس و همبرگر هم می‌توانند تحـریـ*ک‌پذیری بچه‌های بیش‌فعال را بیشتر کنند.
  به‌همین‌ دلیل به خانواده این بچه‌ها توصیه می‌کنیم تاحد امکان، خوراکی‌های این‌چنینی را از برنامه غذایی فرزندان خود حذف کنند. به‌علاوه، مادران این بچه‌ها باید حواسشان باشد که غذاهای خانگی را هم تاجایی که می‌شود، کم‌ادویه درست کنند، ادویه‌های محرکی مانند فلفل را نیز کمتر در غذای این بچه‌ها بریزند و تا جایی که امکان دارد، غذاهای سرخ‌کردنی کمتر بپزند. بد نیست بدانید که حتی توصیه می‌شود برای افراد و بچه‌های مبتلا به بیش‌فعالی، مصرف گوشت قرمز محدودتر شود تا کمتر تحـریـ*ک شوند.
  در مورد پاسخ سوال دوم هم باید بگویم که به‌طور کلی،‌ روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا۳ برای آرام کردن بچه‌های بیش‌فعال، بسیار مفید و موثر است و باید در رژیم روزانه آنها جای بگیرند. اگر فرزند بیش‌فعال شما، زیر ۱۰ سال است، روزی ۱۰-۵ سی‌سی شربت امگا۳ به او بدهید و اگر بیش از ۱۰ سال سن دارد، با هر وعده غذایی یک کپسول امگا۳ به او بدهید. اگر کودک شما به خوردن انواع ماهی‌های چرب مانند سالمون، کیلکا، قزل‌آلا و ماهی تن علاقه دارد و می‌توانید هفته‌ای ۲ مرتبه ماهی در برنامه غذایی او بگنجانید، بهتر است در مورد دوز مصرف مکمل‌های امگا۳ با پزشک معالج او مشورت کنید.

  دکتر سیدعلی کشاورز
  متخصص تغذیه
  استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 9. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  از سرفه کودکان مضطرب نشوید
  اغلب والدین با دیدن علائم اولیه سرفه در فرزندانشان نگران می‌شوند، اما پزشکان معتقدند سرفه واکنش بدن برای حفظ خود در برابر آسیب‌های مجاری تنفسی است.
  معمولا به دنبال ابتلا به نوعی عفونت تنفسی مثل سرماخوردگی ممکن است سرفه تا چند روز در کودک ادامه یابد. به هر حال سرفه‌ای که بیش از دو یا سه هفته طول بکشد، حتما باید علت آن بررسی شود. اکثر کودکان به دنبال سرماخوردگی ساده دچار سرفه حاد می‌شوند که این وضعیت ممکن است در طول یک سال چند بار تکرار شود. گاهی کودکانی که قبل از رسیدن به سن مدرسه در مهدکودک‌ها نگهداری می‌شوند، در سال تقریبا هشت نوبت دچار عفونت تنفسی ساده می‌شوند و به دنبال آن نیز کمتر از یک هفته سرفه ادامه می‌یابد. کارشناسان «آکادمی آلرژی، آسم و ایمنی‌شناسی آمریکا» در مورد سرفه در کودکان نکات مفیدی را به والدین توصیه می‌کنند که به شرح زیر است:
  - وقتی تکرار سرفه در طول روز ناشی از عفونت تنفسی ویروسی است، نیاز به درمان ندارد و به خودی خود پس از یک یا دو هفته فروکش می‌کند.
  - اگر پس از مدتی سرفه‌های فرزندتان بیش از آنچه تصور می‌کردید ادامه یافت، حتما با یک متخصص اطفال مشورت کنید. - در صورتی که فرزندتان به دلیل سرفه‌های مکرر قادر به انجام فعالیت‌های عادی و روزمره خود نبود و یا پس از سرفه در خلط او خون مشاهده کردید، از خوددرمانی بپرهیزید و زودتر کودک را نزد یک متخصص ببرید.
  - توجه داشته باشید که بسیاری از داروهای ضدسرفه برای کودکان موثر نیستند.
  - اگر حدس می‌زنید که سرفه‌های کودکتان ناشی از آلرژی یا آسم است، با یک متخصص ایمنی‌شناسی مشورت کنید.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.
 10. کوکیッ

  کوکیッ مدیر تالار سرگرمی عضو کادر مدیریت مدیر تالار

  18,994
  150,587
  امتیاز:
  1,221
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  شغل :
  دلقـک الـرعایا :)
  محل سکونت:
  •SнσмαƖα Lυмρυя•
  برای دختران کوچک لاک نزنید
  وجود ماده بسیار مضر سرب در لاک‌های رنگی دور از انتظار نیست.
  متاسفانه بعضی مادران روی ناخن‌های کوچک و زیبای دختربچه‌های کم سن‌وسال خود لاک‌های رنگی مختلف می‌زنند، اما لاک‌های ناخن حاوی مقادیری مواد شیمیایی هستند که فقط بافت نسبتا محکم ناخن‌ها می‌توانند آنها را تحمل کنند. ممکن است چشم و پوست کودکان در اثر تماس با این مواد لاک، دچار تحـریـ*ک و حساسیت شود. این تحـریـ*ک و حساسیت برای مخاط دهان به مراتب شدیدتر و بدتر اتفاق خواهد افتاد.
  از آنجا که برخی بچه‌های کوچک، عادت به جویدن ناخن‌های خود یا در دهان کردن انگشت و ناخن‌ها دارند، ممکن است در صورت آغشته بودن ناخن‌ها به لاک، مقداری از لاک ناخن را بجوند و با بلعیدن مواد شیمیایی موجود در آن، دچار واکنش‌های دهانی یا ناراحتی‌های گوارشی بشوند. از سوی دیگر، وجود ماده بسیار مضر سرب در لاک‌های رنگی دور از انتظار نیست. به همین دلیل والدین برای پیشگیری از ابتلا به ناراحتی‌های پوستی، چشمی، مخاطی یا عوارض گوارشی، بهتر است از خیر استفاده از لاک روی ناخن‌های فرزندشان بگذرند.
   
  Nιℓσƒαя.Gн از این پست تشکر کرده است.