نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

«دانستنی های2»

شروع موضوع توسط ραʀαsтoo ‏15/6/18 در انجمن پوست و مو

 1. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  محققان موسسه تحقیقات مواد دارویی در هند، با تزریق یون مونو سدیم (MIA ) در مفصل زانوی گروهی از موش ها، باعث ایجاد آرتروز در آنها شدند. سپس این تیم تحقیقاتی، هر روز و به مدت 28 روز، مقدار 250 و 500 میلی گرم در کیلوگرم ( mg/kg) از عصاره اسفناج را به صورت خوراکی، در بین موش هایی که آرتروز داشتند، توزیع کردند.  آنها خواص ضد آرتروزی عصاره این گیاه، توسط میکروCT و mRNA، را تعیین کردند، همچنین، وضعیت ژن های پروتئین التهابی، کاندروژنیک و بیومارکر بالینی و آزمایشات مربوط به رفتار را مورد بررسی قرار دادند.

  بر اساس نتایج آزمایشاتی بر پایه سلولی و همچنین غیر سلولی، که طی فرآیندی درون یک لوله آزمایش، انجام گرفت، عصاره این گیاه، به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان قوی و ضد التهابی، عمل کرد. همچنین، با بررسی بافت مفصل زانو در پایان آزمایش و رنگ کردن آن توسط رنگ مصنوعی قرمز (سافرانین) و رنگ مصنوعی آبی (توئولیدین آبی)، حالت و اثر ایمنی آن را تثبیت کردند.

  فاصله و بی نظمی در استخوان متصل به مفصل ران و سطح صاف تیبیال، اصلاح شده بود. همچنین این درمان باعث کاهش اثرات منفی آرتروز با افزایش حجم استخوان به حجم بافت می شود و نتیجه، کاهش 200 درصدی حجم استخوان ترابکولار بود. علاوه بر این، عصاره این گیاه، با کاهش نشانه های ضد التهابی، باعث افزایش نشانه های ژن کاندروژنیک می شود. کاندروسیت ها، تنها سلول های ترکیبی هستند که توانایی کنترل فعالیت های مهم غضروف مفصلی را دارند. همچنین ترکیبات اسفناج ، سبب افزایش پروتئین 9 Sox- و Col-II درکاندروسیت های مفصلی می شوند.

  آزمایشات خون و ادرار نشان دادند که عصاره اسفناج ، فعالیت آنزیم گلوتاتیون ترانسفراز – s و همچنین نشانه های بالینی آرتروز مانند حجم پروتئین ماتریکس غضروف الیگومریک (COMP) و کلاژن نوع II تلوپپتید _ سی (CTX-II) را کاهش می دهد که همین موضوع، باعث پیشرفت قابل توجهی در حرکت و تعادل موش ها شد.

  اگر بخواهیم یافته های به دست آمده از این تحقیق را جمع بندی کنیم، به این نتیجه می رسیم که عصاره این گیاه، اثرات مضر ازدیاد یون مونو سدیم (MIA)، که باعث بروز آرتروز می شود، را کاهش می دهد.
   
 2. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  قطعا شما هم با افراد بعضا میانسال و یا پیری مواجه شده اید که به علت ابلا به پوکی استخوان دائما یا آسیب دیده هستند و یا زندگی بسیار محتاطانه ای را در پیش گرفته اند. پوکی استخوان یک عارضه جدی است که در اثر سبک غلط زندگی به وجود می آید اما خوشبختانه روش های زیادی برای درمان و پیشگیریی از آن وجود دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

  متخصص پزشکی ورزشی اظهار داشت: افرادی که پوکی استخوان دارند، غلظت استخوان‌شان کمتر از حد معمولی شده است؛ این بیماری هیچ‌گونه دردی ندارد، تا لحظه‌ای که به شکستگی هر چند ریز دچار شوند.

  امیرحسین عابدی یکتا متخصص پزشکی ورزشی، در خصوص پوکی استخوان گفت: بیماری خاموش نام دیگر این اختلال است. بدین معنی که این بیماری هیچ علامتی ندارد تا لحظه‌ای که فرد بیمار دچار شکستگی شود.

  وی افزود: افرادی که دچار بیماری پوکی استخوان هستند، بدون آنکه در جریان باشند غلظت استخوان‌شان کمتر از حد معمولی و شکننده شده است که هیچ گونه دردی ندارد تا لحظه‌ای که به شکستگی هر چند ریز و میکروسکوپی دچار شوند.

  عابدی‌یکتا در ادامه گفت: هر گونه درد در هنگام شکستگی منوط به پوکی استخوان نیست. همچنین دردهای محسوس در زانو و استخوان همیشه به دلیل بیماری پوکی استخوان نیستند وعلت‌های دیگری نیز وجود دارد.

  متخصص پزشکی ورزشی عنوان داشت: برای داشتن استخوانی سالم باید تغذیه مناسب و ورزش در برنامه روزانه قرار گیرد؛ رعایت این دو گزینه تا حدود زیادی از پوکی استخوان جلوگیری خواهد کرد.

  عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تا پیش از 30 سالگی به دلیل استخوان سازی بدن، غلظت استخوانی بالا می‌رود و در سن 30 سالگی بیشترین غلظت استخوانی وجود دارد که با افزایش سن این غلظت کم می‌شود.

  عابدی‌یکتا افزود: در بانوان در دوران یائسگی کاهش شدید غلظت استخوان اتفاق می‌افتد لذا باید پیش از آن مصرف کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی باشد تا مواد اولیه استخوان سازی به اندازه کافی در اختیار سلول‌ها قرار بگیرد.

  وی توصیه کرد: ورزش‌هایی که فشار وزن را بر استخوان وارد می‌کنند در سلامت آن نقش مهمی دارند؛ در گذشته ورزش‌هایی مانند طناب زدن، لی‌ِلیِ کردن، جهیدن و… وجود داشت که به تعادل بدن کمک می‌کرد و باعث می‌شد استخوان‌ها به استخوان سازی بیشتر تحـریـ*ک شوند.

  متخصص پزشکی ورزشی ادامه داد: بسیار مهم است که فرد دچار پوکی استخوان زمین نخورد تا شکستگی ایجاد نشود لذا اگر ورزش‌های فوق را انجام ندهیم هنگام پوکی استخوان تعادل خوبی نخواهیم داشت و استخوان‌ها تهدید می‌شوند.

  عابدی‌یکتا در پایان گفت:‌ مصرف سیگار و نوشابه‌های گازدار در ایجاد بیماری پوکی استخوان نقش بسیار زیادی دارند لذا بهتر است از مصرف آنها جلوگیری شود.
   
 3. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  با مصرف برخی داروها سلامتی استخوان هایتان را به خطر می اندازید. اکثر بیماران با مصرف داروهای مختلف به پوکی استخوان مبتلا می شوند.بهتر است با انواع این داروها آشنا شده و مانع تاثیرگذاری آن ها بر استخوان هایتان شوید.


  دکتر محمد‌علی مرادی: مصرف داروها برای بیماری‌های مختلف در کنار اثرات سودمندی که دارند ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشند که خود این عوارض باعث ایجاد بیماریهای جدیدی از جمله پوکی استخوان شوند.

  مصرف داروها برای بیماری‌های مختلف در کنار اثرات سودمندی که دارند ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشند که خود این عوارض باعث ایجاد بیماریهای جدیدی از جمله پوکی استخوان شوند. دسته‌ها‌‌ی دارویی مختلف بر ساختار و بافت استخوان تاثیر دارند و در مراحل مختلف ساخت سلولهای استخوانی، جایگذین شدن سلولهای قدیمی با سلولهای جدید و یا نگهداری بافت یکپارچه استخوانی و تراکم استخوان ممکن است این تاثیرات اعمال شود. داروها معمولا از طریق تاثیر بر مواد مغذی لازم در ساخت استخوان مانند ویتامین‌ها‌‌ی D‌،K و یا املاح کلسیم و فسفر و… باعث اختلال در ساختار استخوان و ایجاد پوکی استخوان می‌شوند. در این مطلب به مکانیسم‌ها‌‌ و نحوه عملکرد و داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان اشاره می کنیم:  1- داروهایی که از طریق‌ كاهش‌ زمان‌ ترانزیت و نقل و انتقالات‌ روده‌ای‌ بر روی‌ جذب‌ مواد مغذی ‌اثر می‌گذارند.

  این داروها زمان لازم برای جذب مواد مغذی را کاهش داده و جذب دچار اختلال می‌‌شود. عملکرد آنها مانع هضم و جذب چربی‌ها می‌گردند و با دفع چربی‌ها از دستگاه گوارش، سایر مواد محلول در چربی مانند ویتامین D و املاح دیگر مثل کلسیم از بدن دفع می‌شوند. از این دسته دارویی به داروهای‌ مسهل‌( Laxative Drugs) اشاره می‌کنیم که عبارتند از:

  روغن‌های‌ معدنی(Mineral Oils)

  روغن‌ كرچك‌ (Castor Oil)

  بیزاکودیل (Bisacodyl)

  لاکتولوز(Lactulose)

  پسیلیوم (Psyllium)

  سوربیتول (Sorbitol)

  2- برخی‌ از داروها از طریق‌ اثر مستقیم‌ بر روی‌ سلولهای‌ مخاطی‌ روده‌ و یا آنزیم‌ موجود در دستگاه‌، بر روی‌ جذب‌ مواد مغذی‌ اثر می‌گذارند.

  داروهای متوترکسات (Methotrexate) تجویزی در لوسمی، لنفوساركوم، پسوریازیس (شدید)، آرتریت روماتوئید (شدید، مقاوم) و داروی کلشی سین (Colchicine) تجویزی جهت درمان نقرس و آرتریت و آنتی بیوتیک‌های نئومایسین(Neomycin)‌ و کانامایسین (Kanamycin)‌ تجویزی برای‌ عفونت‌های‌ پوستی‌ و نیز برای‌ از بین‌ بردن‌ باكتریهای‌ روده‌ و آماده‌ كردن‌ روده‌ برای‌ جراحی‌‌، باعث‌ تخریب‌ مخاط‌ دستگاه‌ گوارش ‌ اختلال‌ در فعالیت‌ آنزیم‌های‌ موثر در هضم و جذب چربی‌ها وكاهش‌ هضم‌ و جذب‌ چربی‌ها و سوء جذب‌ ویتامین‌های‌ محلول‌ در چربی مانند ویتامین دی و املاح دیگر مثل کلسیم می‌شوند.‌  3- داروهایی که باعث مهار ترشح اسید معده یا کاهش اسید معده می‌شوند.

  برای‌ درمان‌ ریفلاكس‌ معده‌ ـ مری‌ شدید، ازوفاژیت‌، سوزش معده و درمان‌ كوتاه‌ مدت‌ زخم فعال‌ اثنی‌عشر استفاده‌ می‌شوند، می‌توانند موجب پوکی استخوان گردند. کلسیم که مهمترین جز موثر بر سلامت استخوان است برای جذب در دستگاه گوارش به محیط اسیدی نیاز دارد. داروهای‌ مهار كننده‌ اسید معده با مکانسیم‌ها‌‌ی مختلف مانند خنثی کردن ‌اسید معده یا کاهش تولید آن، باعث قلیایی شدن محیط دستگاه‌ گوارش و ‌ كاهش‌ جذب‌ كلسیم ‌می شوند. این داروها عبارتند از:

  هیدروكسید آلومینیوم‌ (Aluminium hydroxide)

  هیدروكسید منیزیم(Magnesium hydroxide)

  رانیتیدین‌ (Ranitidine)

  سایمتیدین‌ (Cimetidine)

  فاموتیدین‌ (Famotidine)

  نیزاتیدین(‌ Nizatidine)

  امپرازول(Omeprazole)

  رابپرازول(Rabeprazole)

  پنتوپرازول(Pantoprazole)

  4- داروهایی که باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش از دست‌دهی کلسیم از استخوانها و اختلال در متابولیسم ویتامین D در بدن می‌شوند.

  از این دسته دارویی به کورتیکواستروئیدها (کورتون‌ها‌‌) اشاره می‌کنیم. این داروها در درمان بیماری‌ها‌‌ی روماتیسمی، آلرژی‌ها‌‌ی مختلف، بیماری آدیسون (کم‌کاری غدد فوق کلیوی)، آسم‌، بیماری انسدادی مزمن ریه (برونشیت‌، آمفیزم)، پیوند اعضا‌، بیماری‌ها‌‌ی پوستی مختلف‌، صدمات وارده به طناب نخاعی‌، بیماری‌ها‌‌ی التهابی روده استفاده می‌شوند که عبارتند از:

  پردنیزولون( prednisolone)

  متیل پردنیزولون (methylprednisolone )

  استات متیل پردنیزولون (Methylprednisolone Acetate)

  هیدروکورتیزون (hydrocortisone)

  بتامتازون(Betamethasone)

  دگزامتازون(Dexamethasone)

  بکلومتازون (Beclometasone)

  فلودروکورتیزون (Fludrocortisone)

  فلوتیکازون (Fluticasone)  5- داروهایی که با اختلال در عملکرد آنزیم‌ها‌‌ی دخیل در هضم و جذب چربی‌ها‌‌ مانع جذب ویتامین دی و کلسیم و ایجاد پوکی استخوان می‌شوند.

  این داروها عموما جهت مقاصد کاهش وزن به کار می‌روند. یکی از این داروها داروی‌ اورلیستات‌ (ونوستات) (Orlistat) است که در روده‌ با آنزیم‌ لیپاز روده‌ای که مسئول هضم و جذب چربی‌ها‌‌ست باند می‌شود و مانع‌ از عمل‌ این آنزیم‌ در روده‌ می‌گردد. در نتیجه‌ هضم‌ و جذب‌ چربها و جذب ‌ویتامین‌های‌ محلول‌ در چربی مثل ویتامین D و املاح مانند كلسیم ‌ کاهش می یابد.

  6- داروهایی که از طریق افزایش دفع کلسیم از بدن باعث ایجاد پوکی استخوان می‌گردند.

  داروهای دسته دیورتیکها (نه همه آنها) مانند فوروزماید (Furosemide) این داروها از بازجذب کلیوی کلسیم جلوگیری کرده و باعث دفع بیشتر کلسیم از بدن می‌شوند و بدن با مکانیسم‌ها‌‌ی هوشمند جهت کنترل سطح کلسیم خون جهت انجام اعمال حیاتی بدن مبادرت به جذب کلسیم از استخوانها می‌کند و ساختار استخوان ضعیف و غیر مستحکم می‌گردد.

  7- تعدادی از داروها در دستگاه گوارش با کلسیم کمپلکسهای نامحلول و غیرقابل جذب تشکیل می‌دهند که مانع از جذب کلسیم می‌شوند که از این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  – برخی از آنتی بیوتیک‌ها‌‌ :

  سیپروفلوکساسین(Ciprofloxacin)

  داکسی سایکلین(Doxycycline)

  تتراسایکلین(Tetracycline)

  اریترومایسین(Erythromycin)

  جمی فلوکساسین(Gemifloxacin)

  افلوکساسین(Ofloxacin)

  – داروهای کمپلکس دهنده که برای درمان مسمومیت با جیوه، سرب و آرسنیک و سایر مقاصد درمانی مثل آرتریت روماتوئید مانند داروی دی‌پنی‌ سیلامین‌ (D- Penicillamine )
   
 4. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  برای درمان کم خونی از كنجد به عنوان منبع آهن استفاده کنید

  یکی از مغذی ترین و پر انرژی ترین دانه های روغنی

  برای صبحانه یک نان تست یک دوم موز و مقداری کنجد بخورید.
   
 5. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  خوردن #بادام_تلخ برای تنگی نفس، سرفه و ورم ریه مفید است و اگر بادام تلخ را با عسل بخورید، کبد و طحال را تمیز می کند و برای قولنج موثر است
   
 6. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  پوست مرغ آلودگی محیط راجذب وبه کبدآسیب میرساند

  موادشیمیایی دربال وگردن مرغ انباشته شده وجگرمرغ مملو ازآنتی بیوتیکهایی است که به مرغ زده شده

  جگر، پوست، بال وگردن نخورید
   
 7. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  اگر کلیه سنگ ساز دارید در مصرف شکلات وقهوه زیاده روی نکنید

  طبق تحقیقات در آمریکاقهوه و شکلات احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند افزایش میدهد
   
 8. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  علل گرفتگی عروق مصرف این خوراکی هاست

  ①←آب سردفراوان
  ②←رب گوجه فرنگی
  ③←روغن های صنعتی
  ④←گوشتها و مرغ صنعتی
  ⑤←نمکهای تصفیه شده ید دار
   
 9. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  جگر محل ذخیره سموم بدن دام است و به دلیل چربی اشباع شده و کلسترول بالا باعث پرفشاری خون، افزایش کلسترول و نارسایی کلیوی میشود.

  کلسترول جگر 2 برابر گوشت قرمز کم‌ چرب است
   
 10. ραʀαsтoo

  ραʀαsтoo کاربر ویژه عضو انجمن

  1,965
  20,147
  امتیاز:
  696
  تاریخ عضویت:
  ‏23/6/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {محصل
  محل سکونت:
  تهران
  در زمان سرماخوردگی هرگز انگور نباید خورد !

  انگور حاوی هیستامین است، هیستامین
  سرماخوردگی راتشدید کرده و اگر ویروسی خفته در بدن وجود داشته باشد آن را فعال میکند !
   

کاربران بازدید کننده از موضوع (تعداد: 5)