نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

VIP ▪■ آموزش فتوشاپ ■▪

شروع موضوع توسط Forgettable ‏13/4/18 در انجمن نرم افزارهای گرافیکی و انیمیشن سازی

1. Forgettable

Forgettable کاربر ویژه عضو انجمن

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری
    به نام خدا

در این تاپیک کار با نرم افزار فتوشاپ (Photoshop) که همگی حد اقل با عنوانش آشنا هستید رو، به صورت در هم و شلخته و جزوه مانند آموزش خواهم داد. چون اگر بخوام از مقدماتی شروع کنم و بگم براش چیه و فیلترا چه جوری ان، کمی کسل کننده میشه پس بهتره بین کارها و آموزش ها، توضیحاتی هم راجع به این ابزار بدم که به صرفه تر باشه.
    من سابقهء چندانی در حوزهء گرافیک ندارم، فتوشاپ رو هم به طور کامل بلد نیستم، اگر مشکلی بود، ببخشید!
    کورل هم یکی از نرم افزار های گرافیکیه، به نظرم اون خیلی بهتر از فتوئه، اما فتو کامل تره و شیوهء کارش هم به نسبت ساده تره پس فعلا این باشه.
    ضمن این که من توانایی درج لینک دانلود نرم افزار رو ندارم چون که ممکنه تقلبی باشن و در آخر فقط اینترنتتون به فنا میره! پیشنهاد می کنم از بازار بخرید.

هفته ای چند پست می ذارم؛ تشکر رو فراموش نکنید :)

Ay Çocuğu, فاطمه صفارزاده, Parinaz_rasouli و 35 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  2. Forgettable

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری
    مقدمه

خب این اولش ایدهء خودم از بازی کردن با فتوشاپ بود، دو بار هم تنظیماتش رو بهم ریختم و مجبور شدم دوباره نصب کنم برنامه رو که با تنظیمات پیش فرضش بالا بیاد. اما خب در عوض چیزای خوبی نصیبم شد و فهمیدم کجا ها باید چی کار کنم. از نظر من آموزش و اینا تنها درصدی از کار رو می گیره، باید این قدر بسازی و خراب کنی تا بتونی مثل آدم جورچین رو بچینی و ساختمونت رو با افتخار نگاه کنی و بگی "این حاصل تجربیات منه"؛ هرچند مدام بین کارام اره و اوره و شمسی کوره صدام میزدن بیا فلان کار کن و من فرصت چندانی نداشتم که بشینم از آموزش های کامل و جالب گوگل برخوردار بشم؛ متاسفانه هر وقت یک کاری رو می خوای با شوق و ذوق انجام بدی، مسائل طوری به همگره می خورن که تو نتونی، مثلا من که تا وقت اضافی گیر میاوردم، اینترنت قطع بود.
    گزیدهء صحبت هام این که انتظار نداشته باشید در وهلهء اول و مرحلهء اول و قدم اول پیروز از ماجرا بیرون بیاید و بتونید یه چنین عکسی

بسازید! تمرین، تکرار، تمرین، تکرار؛ متوجهید که فتوشاپ به شدت گسترده ست و کسی که بتونه تمام ابزار های فتو رو یاد بگیره واقعا شاهکار کرده. هزار و یک ابزار داره اما همین ها رو با هم یه طوری قفل می کنن و یه کلیدای ترکیبی عجیب غریبی می زنن و یه کارایی می کنن و...!
    متن ها نوشتهء خودم هستن، ولی خودم از کتاب جامع یکی از دوستام و گوگل یاد می گیرم. و می دونم شکست خوردن حس بدی داره، خیلی تلخ و زننده ست؛ اما می ارزه به شیرینی آخرش که ابدیه.
    این نرم افزار فقط در ویندوز کاربرد داره، نمی دونم حالا با گوشی چه برنامه هایی هست، خیلی وارد نیستم تو کارای موبایل، اگر نرم افزاری هست که با سیستم اندروید هم همخونی داشته باشه معرفی کنید بهم :)
    - اگر از تاپیک راضی هستید، پیگیری رو بزنید که در آن ارسال پست، به شما اطلاع داده بشه :)
    - نظری، پیشنهادی، انتقادی دارید پروفایل من به روی شما بازه :)
    - این جا هیچ پستی ارسال نکنید! (:
    - تشکر یادتون نره :aiwan_lggight_blum:

آخرین ویرایش: ‏13/4/18
    فاطمه صفارزاده, Parinaz_rasouli, Sariw و 29 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  3. Forgettable

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری
    ادغام دو عکس.1

قبل از شروع بگم که، من نحوه های مختلف کار رو، و چگونگی درست کردن عکس یا پوستر رو سعی می کنم یاد بگیرم و جمع آوری کنم و این جا ارائه کنم، ولی آهسته آهسته. مثلا این اولین کار، ادغام کردن دو عکسه، که هر نرم افزاری انجامش میده! یه کار کاملا ساده و جالب.
    سعی می کنم تا اونجا که بشه راه های ساده رو بگم تا پست خیلی بلند نشه؛ معمولا هم توی {} راه دوم انجام همون عمل رو می نویسم، به این منظور که میشه همین کار رو به این طریق هم انجام داد. خواستید بخونید، نخواستید هم فدا سرتون. ضرر نمی کنید :/

(یادمه دوران دبیرستان دبیرمون سر کلاس بهم گفت "دهنتو ببند بنویس"؛ یادمه خیلی بهم بر خورد، اما.. :aiwan_lightsds_blum: )

بسم الله الرحمن الرحیم! آها راستی بگم که من فتوشاپم نسخهء cs5، نسخه های دیگه هم هستن مثل cc، یا cs6، ولی کارایی ها یکیه. بین سی اس 5 و 6 که تفاوتی نبود حالا سی سی رو نمی دونم دیگه. پیشنهاد من رو نسخهء cs6 چون کار باهاش راحت تره و بروز تره.

خب، وارد برنامه که می شید، صفحه خالی و گزینه ها اکثرا غیرفعالن. می خوایم یه عکس باز کنیم، چطور؟
    1. اون بالا یه نواری هست که چند تا گزینه روشه. روی File می زنید، از لیستش، گزینهء Open.
    2. از کیبورد ctrl+O رو می گیرد.
    3. اون پوشه ای که عکس درش ذخیره شده رو باز کنید و عکس مد نظر رو درگ کنید تو صفحهء فتوشاپ. {درگ، یعنی کشیدن فایلی همراه با نگه داشتن کلیک چپ}
    سعی کنید همیشه کلید ترکیبی بگیرید، چون هم سرعتش بیشتره، هم خیلی کلاس داره! تو فتو کنترل رو بگیر هی با دکمه های مختلف بزن، هر کدوم یه غلطی می کنن =| حس خوبیه :aiwan_lightsds_blum: :aiwan_lightsds_blum:

عکسمان گشوده شد، به این شکل {دقت داشته باشید، اول عکسی که می خواید زیر قرار بگیره رو باز می کنید}:

می بینید؟ عکس سالم و با کیفیت باز شده! یه معرفی از باکس زغال سنگمون بکنم؛ اون کادری مشخص شده، من بهش میگم معدن زغال سنگ، اسم خودش رو نمی دونم، چون کتابه رو درست نخوندم. هر کاری بکنی و تغییری که انجام بدی اون جا ثبت میشه، و به هر یکی از گزینه هاش، لایه یا Layre میگن و معمولا وقتی یه لایه باز می کنی، به اسم layre 1 باز میشه و اعدادش به ترتیب بیشتر میشن.
    برای تغییر اسم لایه ها، دابل کلیک می زنیم رو اسمش، تغییر میدیم، یه جایی از صفحه کلیک می کنیم تا از حالت انتخاب در بیاد؛ مثل همینی که بالا می بینید، اسمش "کاور".

عکس بعدی؛ باز بر می گردیم اون بالا؛ File، بعدش هم گزینهء Place.
    {راه اصلی اینه که یه لایهء جدید باز کنید، بعد عکس رو روی اون لایه بزنید و با اون ادغام کنید، بعد از اون کل لایه رو بیارید روی عکس اصلی، بعد مدش رو به overlay تغییر بدید؛ از اونجایی که خیلی پیچ پیچیه، این راه میانبر رو زدیم:)}
    خب، صفحهء کامپیوتر باز میشه و شما بهش آدرس عکس دومتون رو می دید؛ بهتره عکس دوم رو سیاه سفید انتخاب کنید، البته میشه عکس عادی رو سیاه و سفید کرد، ولی واسه اولین جلسه بی خیال. ضمن اینکه دقت کنید عکس دومتون اندازه ش تو مایه های عکس اول باشه که خیلی نخواید دستکاریش کنید و کیفیتش بهم بریزه. به این شکل؛ :]

معدن زغال رو ببینین، یه لایه دیگه باز شد! اسمشو زدم "روی کاور".
    الان اثری از عکس قبلی نیست، ولی هیچ جای نگرانی نیست، من این جا شلغم نیستم که =/ خب، می ریم تو معدن زغال؛ ببینید تنظیمات هر لایه ای اعم از عکس و تکست و اینا رو، باید دو بار روش کلیک کنیم که بالا بیاد؛ یه دابل کلیک که زدید، کادری باز میشه که مختص تنظیمات همون لایه ست.
    {راه دیگه اش که حالا به درد ما می خوره اینه که، بالای معدن یه لیستی هست، زده نرمال؟ دیدینش؟ تو این عکس بالایی هست؛ کشوش رو که باز کنید، گزینهء Multiply یا Overlay ش رو می زنید.}
    کاراییش هم اینه که مثلا" ما اگر تنظیماتی روی "کاور" انجام می دیم، دیگه اون مال خودش می مونه، به بقیه سرایت نمی کنه!

☾♔TALAYEH_A♔☽, Sariw, رودَک و 9 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  4. Forgettable

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری
    تنظیمات لایهء "روی کاور"؛

باز که شد، یه چنین کادری معلوم میشه. ببینید بیشترین سر و کار ما با مد تصویره و کاری با باقی تنظیماتش نداریم. لیستی هست اون اول، که به طور پیشفرض زده Normal، کشوی این رو که باز کنید یه عالم گزینه هست. ما Overlay رو زدیم، اما نگاه کنید چی شد، هیچ اثری از آقامون نموند =\

پس؛ بر می گردیم روی کارمون و کادر تنظیمات رو می بندیم. باید طوری عکس ها رو جا به جا کنیم که صورت دختره، یا حالا مرکز توجه لایهء زیرین، زیر قسمت روشن لایهء پسین قرار بگیره! گرفتید منظورم رو؟ مرکز توجه عکس زیری ما که صورت دختره هست، باید بیاد زیر یه قسمتی که روشن باشه، تا پیدا بشه. فعلا در عکوس و لایه های ما، روشن ترین تیکه دود سیگار مرده ست؛ باید جا به جاش کنیم. اول روی لایهء پسین {"روی کاور"} می زنیم، دستگیره های انتخابش فعلا میشن. شما وسط عکس رو بکشونید اون ور تر، از کادر هم خارج شد موردی نداره فقط طوری بکشید بیرون که لایهء زیرین {"کاور"} پیدا باشه تا حدودی. بعد همین کار رو با دختره انجام بدید؛ محاسبه کنید اگر اون عکس اولیه سرجاش برگرده، قسمت روشنش کجا میفته دقیقا؟ همون جا رو مرکز توجه، یعنی صورت حاجیه خانم بزنید :) این ریختی؛

خب؟ حالا که مرکز توجه اومد پائین و در دسترس قرار گرفت، عکس حاج آقا رو مجدد انتخاب {select} می کنیم و می کشیمش سر جاش؛ اما اگر نگاه کنید یه قسمتی از عکس کلا سفید می مونه و این خیلی سبک می کنه کیفیت کار رو. برای از بین بردنش، برید به تنظیمات لایهء پسین {"روی کاور" دیگه!}، و مدش رو که قبلا Overlay زده بودیم، این بار Multiply می زنیم.
    {نمی فهمم این سیستم چه مرگشه فونتا رو عجق میزنه :/}
    حاصل کار این سری میشه شکل زیر؛

تا جلسهء بعدی :/
    آنچه خواهید دید؛ تایپوگرافی =\

- بسیار بسیار شما را می پسندم، پس شما هم مرا بپسندید و تاپیک را دنبال کنید :)

- پیشنهاد، انتقاد، ایراد، تشکر، سوال هر صحبتی هست مشرف بشید به پروفایل بنده، در خدمتم :)
    - پستی ارسال نکنید :aiwan_lggight_blum:

☾♔TALAYEH_A♔☽, Sariw, رودَک و 9 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  5. Forgettable

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری

تایپوگرافی

گردنم خیلی درد می کنه..
    خب تایپوگرافی به معنای انجام هر کاری با متنه. یعنی عملی که با تایپ و نوشتن سر و کار داشته باشه و جذابیت داشته باشه و اصولا با نرم افزار باشه رو تایپوگرافی میگن. انواع مختلفی هم داره که من حالا فقط سه چهار تاش رو بلدم. می ذارمشون؛ ایده های نابی هستن. اتفاقا یکی از تایپوگرافی های عالی ای که تازگی ها حالیم شده، "مهر حاتم" که تیم طراحی زدن رو چند تا جلد. یادمه فونت جلد

بازدید کننده گرامی ، به جهت مشاهده لینک می بایست ، عضو نگاه دانلود باشید و یا به حساب کاربری خود وارد شوید

لحظات تبدار که در حال تایپه مهر حاتم بود. خیلی شیکه ذلیل مرده \= اسم خودمو مهر زدم، دیدم چقدر اسم و فامیلم به هم میان، خوشحال شدم :aiwan_lightsds_blum:

خیلی خب. در اولین مرحله نیاز به باز کردن یک سند جدید داریم. چگونه سند ایچاد کنیم؟ اینگونه!
    1. ترکیبی ctrl+N رو با کیبورد می زنیم.
    2. از منوی File، گزینهء New رو می زنیم. {از این به بعد برای چنین مواردی می نویسم File/New}
    اینم صورتش؛

بعد از این، یه پنجرهء جدید با محتوایی که باید تکمیل بشه، باز میشه، به این شکل؛

واسه پیکسل هاش من تصمیم نمی گیرم، نگاه به عکسی که می خوام استفاده ش کنم می کنم و در حدودای اون بهش پیکسل میدم، پس بدونید که اطلاعات دقیقا نباید شکل این باشن. برای اولین بار مثل من بزنید که دستتون راه بیفته. بعد از این، یه صفحهء مربع سفید واسه تون بالا میاد. اما ما نیازی به صفحهء سفید نداریم و بک گراند {"پس زمینه". آشنایی دارید که؟} سیاه می خوایم. این که چه جوری بک گراند رو سیاه کنیم، دو راه داره؛
    1. ترکیبی shift+F5 رو با کیبورد بگیرید.
    2. برید به ..Edit<Fill.

در اصل همه چیز پیشفرض بمونه، فقط کشوی use رو به حالت Black در بیارید. Ok رو که بزنید، صفحه سیاه میشه.
    همونطور که قبلتر هم اشاره شد، تایپوگرافی انجام کاری با متن رو میگن؛ برای استفاده از حالت Text دو راه داریم؛ {همه چی دوتا دوتا، میگم که. یه فتو داریم و هزار الله اکبر...}
    1. کلید T رو می زنیم از کیبورد.
    2. گزینهء Horizontal Type Tool رو از نوار دسترسی {همین کناری} می گیریم.

☾♔TALAYEH_A♔☽, Sariw, ❤arezoo❤ و 7 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  6. Forgettable

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری

بعد از این ماوستون به حالت انتخاب در میاد. شما باید کل صفحه رو انتخاب کنید و پرش کنید از نوشته های انگلیسی. شکل بالا رو ببینید، کل صفحهء مشکی انتخاب شده.
    سایز متن رو به 14 یا 16 می رسونید، طوری که نه خیلی ریز باشه که نفهمیم هیچی، نه طوری که خیلی درشت باشه و جلوه رو بد کنه. واسه تغییر سایز متن هم اون بالا، نوار تنظیمات ابزار پیداست، شما می بایست از لیست Size ارقام پیشنهادی رو انتخاب کنید. همون لیست که دو تا T یکی کوچیک یکی بزرگ داره. اون! :aiwan_lightsds_blum:

اصلش اینه که شما آهنگی، ترانه ای، متن پر محتوایی، چیزی که مفهوم داشته باشه رو کپی کنید و اینجا پیست، و از اون جایی که من حال و حوصلهء این کار ها رو نداشتم که بخوام ترانه بنویسم و یا برم تو گوگل کپی کنم و فلان، چهار تا هلو نوشتم و هی کپی پیست کردم. {یه بار تو نت به یکی گفتم هلو، فحشم داد و بلاکم کرد.. =/ حالیت نیس چرا قضاوت می کنی آخه =|}

کپی کردن --> ctrl+c
    بریدن --> ctrl+x
    الصاق --> ctrl+v
    برای پاک کردن متن می تونید از دکمهء Delete کیبورد بگیرید یا بک اسپیس؛ هر دوش کار سازه ولی دلیت واسه چیزای غیرمتن هم به کار میره.
    اینا رو حفظ کنید جلسهء بعد امتحانه ://
    آقا! زیاد حرف زدیم! خب، پر که کردید صفحه تون رو، تیکش رو می زنید و از حالت انتخاب درش میارید تا ماوس آزاد بشه، این ریختی؛

رنگ متن باید، باید، باید سفید باشه. چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد، سفید و لا غیر! واسه تغییر رنگ هم که پیداست، از نوار دسترسی کناری اقدام می کنید. این مربع سیاه و سفیده رو می بینید؟ روی سیاه می زنید و سفیدش می کنید، یا اون بالا یه مربع خالی هست، رنگ اون رو هم می تونید تغییر بدید. اون بالا سمت راست هم میشه! :aiwan_lightsds_blum: دلم می گیره این قدر باید توضیح بدم اون وقت خودم با یه کتاب بدون عکس و خشک مزخرف امانتی یاد گرفتم :/
    همه چیز که حل شد، می ریم سراغ Place. سری قبل رو که یادتون هست؟ File<Place.
    تصویر مد نظر رو باز می کنید و اگر اندازهء کادر نبود، از کیبورد ctrl+T رو می گیرید. فحش ندید جان من، یه مدت که کار کنید اینا رو آسون تر از آب خوردن، حتی خیلی شیرین تر از بحث مزخرف زیست و ریاضی یاد می گیرید و حفظ می کنید و یه روزی با همین ها، بدون جزوه کار می کنید! پس هیس! {نمی دونم جریان فیلم هیس چیه، آخرشم مثل بچهء آدم نگاهش نکردم :/ این هفته دانلودش می کنم..}
    من عکس دوست داشتنیم رو باز کردم. به قول یکی از دوستام "نفس کی بودی تو عشقم" :aiwan_lightsds_blum:

☾♔TALAYEH_A♔☽, Sariw, رودَک و 10 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  7. Forgettable

2,379
    10,677
    شغل :
    کارمند حسابداری

وجدانا با نمک نیست؟ تنها عکسیه که این قدر بهش بها میدم، باور کنین اگه بحث سن و آقایی نبود می ذاشتمش رو آواتارم :aiwan_lightsds_blum: خب، تصویر، صفحه رو پوشوند. واسه این که بره زیر متن، می بایست مدش رو به حالت Overlay تغییر بدید. مثل سری قبل.
    دقت داشته باشید که لایه حتما رو حالت انتخاب باشه؛ روی اون نواری که بالای معدن زغاله می زنید و از حالت نرمال، به Overlay تغییرش بدید. اپاسیتی یا Opacity ش رو که دقیقا کشوی کناریشه رو تا 40 میارید پایین. خب، تصویر الان ساخته شده!
    اگر می خواید اضافه های تکست رو پاک کنید Eraser یا پاک کن رو می زنید.
    اگر تمایل دارید که تکست تون کج باشه می تونید کنترل تی رو بزنید و با دستگیره ها متن رو تاب بدید.
    اگر می خواید ذخیره ش کنید ctrl+S رو می زنید یا روی File<Save می رید.
    اگر هم علاقه دارید که تکستی بزرگ تر باشه، مجدد T رو از کیبورد می گیرید و متنی رو می نویسید و ...
    "اگر جایی اشتباهی کردید و می خواید اعمال برگردن، آندو و ریدو! ctrl+alt+z رو می زنید. یا Edit<Step Backward."

می بینید دخترک از پشت نوشته ها پیداست؟
    اینم از این..
    من خیلی ساده درست کردم؛ خیلی تمایلی به شلوغ بازی ندارم. شما وقت دارید و آزادید. می تونید هر عکسی رو به هر طریقی به این شکل در بیارید :)
    موفق باشید :)
    سپاس فراوان :aiwan_lightsds_blum:

- تشکر یادتون نره :)
    - پیشنهاد، انتقاد، ایراد، تشکر، سوال هر صحبتی هست منور کنید پروفایل بنده رو، در خدمتم :)
    - پستی ارسال نکنید :aiwan_lggight_blum:
    - اگر باب میل هست، دنبال کنید و به دوستاتون معرفیش کنید :)

☾♔TALAYEH_A♔☽, Sariw, رودَک و 10 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.