نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

❌آموزشی : مامان برام قصه بگو❗

شروع موضوع توسط ㋡ کــوکــی ㋡ ‏11/2/18 در انجمن تالار کودکانه

 1. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  تا این جا شما می توانید:

  • قصه خود را انتخاب کنید
  • یک نمای کلی از قصه تهیه کنید
  • خلاقیت به خرج دهید و بنویسید
  • قصه را اجرا کنید
  اکنون، قصه را بارها و بارها با به کار بردن انواع صدا ها و ژست ها اجرا کنید. مطمئن شوید که روند قصه را به خوبی می دانید اما نیاز نیست که جریان داستان و گفت و گو ها را به خاطر بسپرید. در این صورت خط کلی قصه را آن گونه که تعیین کرده اید در ذهن دارید و دست خود را برای تغییرات ناچیز آن باز می گذارید.

  در هر بار اجرا، باید اجازه دهید قصه در شما زندگی کند. به این ترتیب درمی یابید که هر قصه یک تجربه تازه است. یک قصه گوی ماهر، به ویژگی ها و شخصیت هر داستان واکنش نشان می دهد. قصه گفتن مانند نقاشی کردن با بدن و صدا است. اگر در نقاشی، همه صفحه را با رنگ بپوشانید زیبایی به دست نمی آورید و تصویری هم خلق نمی کنید. در قصه گویی هم اگر بیشتر از اندازه حرکت یا صدا کنید شنونده نمی تواند خط داستان را دنبال کند. اجازه دهید همه چیز خود به خود پیش رود.

  برای همه چیز برنامه ریزی نکنید، در عوض همزمان با آماده شدن برای قصه گویی، خود را رها کنید و به خودتان اجازه دهید که بازی کنید. خجالت نکشید. امتحان کنید. هنگامی که بارها و بارها قصه را بازگو کردید، درمی یابید که بسیاری از لحظه ها و حرکت ها خود به خود در اجراهای مختلف تکرار می شوند. به احتمال زیاد، این ها حرکات و صداهای مناسب هستند اما با این حال، ژست های تازه و صداهای جالب و مناسب دیگر هم کم کم پیدا می شوند و شما باید اجازه دهید تا بر روی حرکات شما اثر بگذارند. شنونده از دیدن خطرکردن شما لـ*ـذت می برد. بنابراین، نترسید و خود را به میان قصه اندازید. بگذارید صدای تان بلند تر و نرم تر شود و قدرت بگیرد. خود را رها کنید تا تمام بدن تان در اجرای حرکات شرکت کند.

  همواره به خاطر داشته باشید نخستین کسی که از قصه گویی شما لـ*ـذت می برد، خودتان هستید! هنگامی که از اجرای خود خشنود شدید، آن را برای دوستان و نزدیکان تان اجرا کنید.
   
 2. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  ⬅نکاتی جهت قصه گویی موثر برای کودکان➡

  ارتباط موثر یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر پدر ومادری در زمینه تربیت فرزند خود به آن نیاز دارند.

  به کودکی که برای استفاده از وسایل بازی در پارک ،نوبت را رعایت نمی کند چگونه آموزش می دهید؟

  انگیزه به سلام کردن را در کودکی که تمایلی به این کار ندارد ، چگونه ایجاد نمائید؟

  چگونه کودک را به پیروی از مقرراتی که در خانه و مهدکودک وضع شده است ترغیب می نمائید؟

  یکی از موثرترین روش های ایجاد رفتار مطلوب وکاهش رفتار نامطلوب در کودکان ،استفاده از قصه گویی است.پژوهشگران حوزه اصلاح و درمان رفتار کودکان ،معتقدند که برای این کار لازم است از روش های غیرمستقیم استفاده شود.

  داستان گویی یکی از روش های بسیار موثر در این زمینه است. ازطرفی قصه گفتن باعث افزایش مهارت گوش دادن ، تجسم وتخیل کودک خواهد شد.

  تعریف کردن اصل یک داستان وافسانه برای کودک از کارتون ساخته شده براساس آن داستان، موثرتر و آموزنده تراست.زمانی که داستان از طریق کارتون یا فیلم توصیف می شود، فرصت به کار افتادن تخیل وتجسم کودک، کاهش می یابد.زیرا در کارتون تمام اجزاء ازقبیل رنگ ها، اندازه ها، شکل ها وصداها، از پیش تدوین ومشخص شده است.اما زمانی که در قصه گفته می شود: "حیوانات قصه ما در مزرعه ای بسیار سرسبز و زیبا ،روی یک کوه بلند زندگی می کردند" ،هر کودکی تصوری منحصر به فرد از مزرعه مورد نظر خواهد ساخت و ذهن او جهت ساختن یک تصویر، به جستجو و فعالیت خواهد پرداخت و از این طریق ، ذهن فعالیت پویاتری را سپری خواهد کرد.

  راه های بسیاری جهت افزایش کیفیت قصه گویی وجود دارد که در اینجا به چند تکنیک اشاره خواهد شد ، این فنون به شما کمک خواهند کرد که فرایند قصه گویی خود را اثر بخش تر کنید. به نظر می رسد اغلب قصه های موثر، ترکیبی از این تکنیک ها را به کار می گیرند.شما نیز می توانید به همین صورت عمل نمائید تا تاثیرات قصه گویی خود را افزایش دهید.این تکنیک ها عبارتند از:
   
 3. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  1-آموزش غیرمستقیم( استفاده از نقل قول)

  دراین تکنیک از روش غیرمستقیم استفاده می شود تا پیام، بدون مقاومت در ذهن شنونده (کودک) پذیرفته شود. می توانید آن چه را که می خواهید به کودک بگوئید، از طریق یکی از شخصیت های داستان برای او نقل کنید.به طور مثال ،در طی داستان بگویید، فیل به زرافه گفت:"تو نباید فضای جنگل و محل زندگی حیوانات جنگل را کثیف وآلوده کنی".زمانی که از مثال استفاده می شود ، کودک درسطح هوشیار، آگاه نیست که مطلب مورد نظر متوجه اوست زیرا توجه هوشیار او معطوف به داستان وشخصیت های آن است اما ضمیر ناهوشیار او ،این توصیه و پیام را دریافت می کند وفرایند یادگیری رفتار جدید از طریق ضمیر ناهوشیار کودک فعال می شود.
   
 4. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  2- مکث ونشانه گذاری(مکث کردن قبل از نکات مهم مطلب)

  مکث در مکالمه معنای خاصی دارد واین کار باعث جلب توجه شنونده می شود.مکث باعث خواهد شد که حتی اگر عاملی باعث حواس پرتی شده است،مجددا تمرکز روی مطلب انجام شود.از طرفی در زمان مکث ،به کلامی که بعد از مکث بیان می شود معنای خاصی بخشیده شود.

  به عنوان مثال سگ نازنازی فهمیده بود که(مکث) با تمیز نگه داشتن اطراف محل زندگی خود می تونه با همسایه هاش رابـ ـطه بهتری داشته باشه.

  درکنار مکث، نشانه گذاری نیز می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.نشانه گذاری یعنی برای تاکید بیشتر روی قسمتی از کلام متمرکز شویم.روش موثر دیگر برای نشانه گذاری این است که نام کودک نیز درمیان داستان گنجانده شود.در این حالت اگر نام کودک دربخش مهمی از داستان آورده شود، باعث خواهد شد که کودک ،خود را با شخصیت داستان همانند سازد.مانند:"سگ ناز نازی می دانست که، سارا با همکاری خواهد توانست از بازی با دوستانش لـ*ـذت ببرد."
   
 5. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  3- خلاصه گویی(حذف جزئیات)

  سعی کنید که جزئیات خاص را در داستان کم تر کنید.کودکان توصیف های کلی و واضح نشده را با تصورات خلاق خود تکمیل می کنند.هر قدر جزئیات بیشتری از داستان در اختیار کودک قرار داده شودبه همان اندازه قدرت تخیل کودک ،کمتر به کار خواهد افتاد، اما اگر جزئیاتی از داستان حذف شود، فرصتی فراهم خواهد شد که کودک در ذهن خود مطالب میانی را تجسم وتصور نماید. دو جمله زیر را بایکدیگر مقایسه نمایید:

  مثال اول:لاک پشت با احساس خطر به داخل لاک خود پناه برد.

  مثال دوم:لاک پشت با احساس خطر سر، دست وپای خود را به داخل لاک خود جمع کرده وپنهان شد.

  درمثال دوم در مورد چگونگی عملکرد لاک پشت توضیحات بیشتری داده شده وجایی برای ایجاد تصورات خلاق باقی نگذاشته است ولی در مثال اول این فعالیت به وسیله خود کودک صورت می گیرد وتجسم وتخیل کودک فعال می شود.
   
 6. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  4- استفاده مناسب ازصدا

  صدای فرد قصه گو مهم ترین ابزار قصه گویی است.می توانید با تغییر صدای خود مفاهیم مختلفی را به مخاطب خود منتقل نمائید.تقویت بیان(بلند کردن صدا ویا تاکید بیشتر بر روی کلمه در قسمت های مهم داستان که دارای نکات آموزنده می باشد) بسیار موثر است.گوینده داستان باید بداند که لازم است در قسمت هایی از داستان ،تن صدا را بالا یا پایین ببرد، درلحظاتی کلمات را با تاکید بیشتر بیان کند ودر جایی سرعت خواندن بیشتر ودرجایی دیگر کمتر باشد و از مکث ها در جایگاه مناسب استفاده شود.
   
 7. ㋡ کــوکــی ㋡

  ㋡ کــوکــی ㋡ کاربر ارشد عضو انجمن

  12,432
  86,835
  امتیاز:
  1,071
  تاریخ عضویت:
  ‏4/4/17
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  {!_دکی خواهم شد_ نه فوراً، ولی حتماً!
  محل سکونت:
  ▪Entre cobras ▪
  بهترین شیوۀ قصه گویی برای کودکان کدام است ؟

  در این زمینه ، روش های متفاوتی هست . از جمله این که لازم است بعد از گفتن هر قصه یا هنگام قصه گویی به کودک فرصت دهیم به قصه فکر کند و دربارۀ آن حرف بزند . این روش از نظر عاطفی و عقلی برای کودک بسیار مفید است.

  برای این که داستان توجه کودک را جلب کند بهتر است سرگرم کننده باشد و کنجکاوی او را برانگیزد . هم چنین لازم است تخیل کودک را فعال کند و به او کمک کند توانایی ذهنی اش را افزایش و احساساتش را توضیح دهد.

  بهتر است داستان با همۀ جنبه های شخصیتی کودک ارتباط داشته باشد و از نیازهای کودکانه وی سوء استفاده نکند . قصه باید نیازهای درونی کودک را جدی بگیرد و اعتماد او را به خود و آینده اش تقویت کند.

  آگاهی دادن به کودک دربارۀ دنیایی که در آن زندگی می کند ، پرورش عادت های مفید و ایجاد عزت نفس و حس استقلال طلبی و گسترش خلاقیت از مهم ترین هدف هایی است که در قصه گویی برای کودک دنبال می شود. با خواندن قصه و بازگویی آن ، نیروی بیان و تکلم کودک رشد پیدا می کند و بر دایرۀ لغات و اطلاعاتش افزوده می شود.

  آیدن چمبرز در کتاب گفت و گو دربارۀ کتاب در این باره می گوید :« یک شب که هوا تاریک شده بود ، نوۀ پنج سالۀ دوستم به دیدن او آمد.این دختر از خانه شان تا خانۀ پدر بزرگ تنها آمده بود .

  برای رسیدن به خانۀ پدر بزرگ (دوستم) باید از راه ِ باریکی از میان درختان می گذشت . پدر بزرگ پرسید :« نترسیدی که تنها آمدی؟» دختر جواب داد :« نه ، نه ، پدر بزرگ ، تمام راه برای خودم داستان شنل قرمزی را تعریف کردم !» کودک با خواندن یا گوش سپردن به قصه بر توجه و دقتش به پیرامون خود می افزاید و دربارۀ هر موضوع و پدیده ای فکر می کند . او از این راه مهارت هایی مثل خوب دیدن ، خوب شنیدن ، پرسیدن و به دنبال پاسخ بودن را به دست می آورد .

  در این میان وظیفۀ بزرگسالان تنها ایجاد اشتیاق به خواندن در کودکان نیست . بلکه آن ها باید برای تداوم خواندن در گروه های سنی برنامه هایی را پیش بینی کنند تا عادت به خواندن در درون کودک ، پایدار و نهادینه شود.

  کتاب هایی که برای کودکان انتخاب می شود باید جذاب ، عمیق و شیرین باشند و با تجربه ها، نیازها ، علایق و توانایی های آن ها هماهنگ باشد و به کنجکاوی ها و آرمان های بلند پروازانۀ آن ها پاسخ دهد .

  کتاب مناسب، تخیل کودک را تقویت می کند و بر تجربه های او می افزاید . به او لـ*ـذت می دهد و او را به خواندن علاقه مند می کند.