نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

بررسی فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی روزمره

شروع موضوع توسط Forgettable ‏6/10/17 در انجمن تازه های فن آوری اطلاعات

 1. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17
  بررسی فن آوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی روزمره (ICT in everyday life)

  بی شک استفاده از اینترنت زندگی انسان را در سطوح مختلف تحت تأثیر قرار داده است، به طوری که جوامع در سطح وسیعی برای انجام کار ها با دقت و سرعت بالا از آن استفاده کنند.

  • فن آوری اطلاعات (Information Technology (IT: اصطلاحی عمومی است که به استفاده از رایانه برای ایجاد و نگهداری داده ها و ارائهء به موقع آن ها گفته می شود و یا به عبارت دیگر به تولید، پردازش، تبادل و نگهداری اطلاعات، IT می گویند.

   
 2. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17
  1) تجارت، خرید و فروش الکتریکی (E-marketing, E-commerce)
  انجام فعالیت های تجاری مانند خرید و فروش از طریق سیستم وب را تجارت الکترونیک می گویند، که با گسترش اینترنت رواج یافته است. به طوری که هر شخص با داشتن یک سیستم رایانه و خط تلفن می تواند از طریق اینترنت در محل کار یا منزل خرید کالا های مورد نیاز خود را در زمان کوتاهی انجام دهد و آن را رب منزل تحویل گیرد، و یا یک کالا را از طریق اینترنت به فروش رساند.
  مزایای این روش امکان خدمت شبانه روزی آن و به دست آوردن اطلاعات متنوع و جزئی و امکان مقایسهء کالا ها با یکدیگر، نقل و انتقال پول به صورت سریع غیره را می توان بیان کرد؛ البته بایستی به معایبی چون عدم امکان مشاهده و لمس کالا و امکان کلاهبرداری توسط سایت های غیر حقیقی را نیز در نظر گرفت.

  -این امکان در ایران، هنوز به صورت کامل و مفید، گسترش پیدا نکرده و اگر فردی بخواهد از طریق تجارت الکتریکی کالایی را به فروش برساند یا که خریداری نماید، باید حتما از حقیقی بودن سایت مدنظر اطمینان پیدا کند.

   
 3. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17
  2) بانکداری الکترونیک (E-banking)

  مدیریت الکترونیکی و Online پول را بانک داری الکترونیک می نامند و می توان کار های بانکی را به روش الکترونیکی انجام داد، سیستم خودپرداز ATM و موبایل از نمونه های آن می باشد. استفاده از کارت های اعتباری برای خرید و دیگر عملیات در بیشتر کشور های دنیا رایج شده است.
  امروزه مشتریان بانک ها بدون حضور فیزیکی و با استفاده از اینترنت می توانند عملیات بانکداری را انجام دهند و یا توسط کارت های اعتباری بدون حمل پول نیاز های خود را برطرف کنند.
   
 4. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17
  3) دولت الکترونیک (E-government)

  دولت الکترونیک یک سیستم تحت وب است که شهروندان به راحتی می توانند بدون مراجعه به سازمان ها و مؤسسات دولتی کار های خود را به روش الکترونیک انجام دهند. در این روش نیز در امور مختلف از فن آوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می شود. به عنوان مثال تعویض گواهینامه و گذرنامه در این مراکز با ارائهء مدرک بدون نیاز به مراجعه به سازمان یا دستگاه مربوطه از این دست خدمات می باشد.

   
 5. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17

  4) آموزش الکترونیک (E-learning)

  در این روش کاربران با عضویت در یک وب سایت آموزش الکترونیکی، به صورت Online از کلاس های آموزشی استفاده می کنند. امروزه دانشگاه های مجازی یا آموزشگاه های از راه دور این بستر آموزشی را فراهم نموده اند؛ از مزایای این روش می توان به صرفه جویی در زمان و عدم نیاز به حضور فیزیکی در مکان آموزش و استفاده از شیوهء چند رسانه ای و پرداخت هزینهء کم آموزش اشاره کرد، البته معایبی چون عدم امکان ارتباط چهره به چهره و قرار گرفتن در فضای آموزشی و امکان قطع ارتباط و هزینهء اینترنت نیز وجود دارد.
   
 6. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17
  5) دورکاری (Teleworking)

  در این روش متصدیان بعضی از مشاغل بدون حضور فیزیکی ر محل کار امور محوله را از راه دور مثلا ر منزل و از طریق وب انجام می دهند، که این کار از طریق شبکهء رایانه ای صورت می گیرد و مزایایی هم چونوصرفه جویی در زمان رفت و برگشت و هزینه و امکان برنامه ریزی بهتر و کاهش فضای اداری را می توان برشمرد، در این روش نیز معایبی مانند عدم انجام کار گروهی و کاهش ارتباط بین کارکنان نیز وجود دارد.
   
 7. Forgettable

  Forgettable کاربر ارزشمند تالار ادبیات عضو انجمن

  2,098
  7,431
  امتیاز:
  596
  تاریخ عضویت:
  ‏28/7/17

  ارتباط (Communication):

  • پست الکترونیکی (E-mail): با استفاده از اینترنت می توان نامهء الکترونیکی تهیه و ارسال یا دریافت کرد، این روش مبتنی بر وب اغلب رایگان است. اما در نوعی دیگر مانند Outlook امکان استفاده از نرم افزار مدیریت پست الکترونیکی نیاز به اشتراک و ثبت نام دارد.

  • ارسال صدا در اینترنت (VOIP): سرویسی است که توسط آن می توان پیام صوتی را با رعایت پروتکل مربوطه ارسال نمود.

  • نمایش به اندازهء واقعی (RSS): با انتخاب این گزینه در وب سایت می توان مطالب مورد نظر را در اندازهء واقعی مشاهده کرد.

  • وبلاگ (Weblog): قسمتی از یک وب سایت که می توان درون آن ایده های خود را بیان کرد.

  • پادکست (Podcast): امکان ارتباط با برنامه های رادیویی را میسر می کند.

  • پیغام دهی لحظه ای (Instant Messaging-IM): پیغام دهی لحظه ای مدلی از ارتباط بر بستر اینترنت است که انتقال آنی پیام های متنی را از فرستنده به دریافت کننده امکان پذیر می سازد.

  • پورتال (Portal): وب سایتی است که امکان ارتباط آسان و راحت را برای کاربران مهیا نموده و استفاده از سرویس رایگانی مانند پست الکترونیک، انجمن، تالار گفت و گو، اخبار، جست و جو و غیره را فراهم می کند.


  ارتباطات مجازی (Virtual Communities):
  روش های متنوعی برای برقراری ارتباط با سایرین در اینترنت وجود دارد:

  • مرور وب سایت ها با مرورگری مانند IE
  • حضور در اجتماعات اینترنتی (Forum) و تبادل نظر با دیگران
  • حضور در اتاق های گپ زنی (Chat Rooms)
  • حضور و مشارکت در بازی های کامپیوتری (Online)