نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

مجموعه داستان های ملانصرالدین

شروع موضوع توسط Amelia ‏27/4/17 در انجمن داستانک

1. Amelia

Amelia مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

5,827
    34,466
    با سلام
    این تاپیک رو درست کردم تا دوباره یاد این شخصیت بزرگ و دانا رو زنده و اون رو با بچه هامون آشنا کنیم.

ایرانیان، ترک‌ها، عرب‌ها، افغانی‌ها، قفقازها، هندی‌ها، پاکستانی‌ها و بوسنیایی‌ها عقیده دارند ملانصرالدین متعلق به فرهنگ آن کشور است.

بعضی از منابع گواه از این می گویند که قبر ملانصرالدین در قونیه پیدا شده است، اما از این رو که او در زمان سلجوقیان زندگی می کرد و در آن زمان ترکیه جزو قلمرو ایران بوده، می شود گفت که او اصالتا ایرانی است.
    قلمرو سلجوقیان

خبرگزاري هاي داخلي اين خبر را منتشر مي کنند و نمي دانند انتشار اين خبر يعني آن که اگر ترکيه امسال را به مناسبت هشتصدمين سالگرد تولد ملانصرالدين ، سال ملانصرالدين اعلام کرده است اين حرکت يعني خط بطلاني بر تمام ادعاهاي عرب ها، افغاني ها، قفقازها، هندي ها، پاکستاني ها و حتي بوسنيايي ها که در حاشيه فرهنگ غني عاميانه ايراني ها که عقيده دارند ملانصرالدين متعلق به فرهنگ آن کشور است.

البته ترک ها براي فرهنگ سازي و البته شخصيت سازي فرهنگي بي گدار به آب نمي زنند و از هم اکنون نامه هاي زيادي را براي دعوت از تمامي هنرمندان ، شاعران و نويسندگان کشورهاي فوق الذکر از جمله کشور عزيزمان ايران فرستاده اند تا با شرکت در برنامه هاي بي شمار سال ملانصرالدين در ترکيه ، مهر نهايي ترک بودن اين طنزپرداز ايراني را که براساس روايتي قوي در سال 1208 در خراسان و در زمان حکومت سلجوقيان به دنيا آمده است به دفتر ثبت شخصيت هاي فرهنگي جهان به نام ترکيه بکوبند؛ حرکتي حساب شده درست مثل سال ها قبل تر که جماعت شاعران و روزنامه نگاران ايراني را بر سرکوبان با قطار شاعرانگي ترک ها به اين کشور کشاند، تا آنجا بر ترک بودن مولوي صحه بگذارند و اين روزها و چندي پس از بازگشت به وطن انگار نه انگار اتفاقي افتاده است در جرايد خود بنويسند: چه کسي گفته مولوي ترک است؟

پس بیایید با حمایت از این شخصیت بزرگ، او را به کشور عزیزمان، ایران، نسبت دهیم که تنها او لایق کشور ماست و بس!

آخرین ویرایش: ‏5/5/17
    ~Desire~, ســ . پــــروانـہ, Mobina_N.I و 8 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  2. Amelia

5,827
    34,466
    ملانصرالدین واقعا که بود؟
    ملانصرالدین در کشورهای افغانستان، ایران، ترکیه، ازبکستان و جمهوری آذربایجان از شخصیت های مهم بذله گویی و فکاهی شناخته می شود و این کشورها در مورد انتساب این شخصیت با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
    اما ملا نصرالدین در افغانستان چه جایگاهی دارد و مردم او را چگونه می شناسند؟
    کمتر کسی در افغانستان پیدا می شود که نام ملا نصرالدین و فکاهه های او برایش آشنا نباشد. مردم این کشور در زندگی روزمره خود بارها از این نام و فکاهی های متعلق و یا منسوب به او، برای خنداندن همدیگر استفاده می کنند.
    ملا نصرالدین واقعا کی بود؟ آیا او دارای شخصیت حقیقی است و یا این که با گذشت زمان، مردم چنین شخصیتی را از خود ساخته و پرداخته اند؟
    دکتر عبدالغفور آرزو، محقق ادبی و نویسنده کتاب "سیاه سپید اندرون" به این نظر است که ملا نصرالدین ممکن است شخصیتی حقیقی بوده باشد ولی در طول زمانها و در مناطق مختلفی از جهان از یک شخصیت واحد، چندین شخصیت ساخته شده است.
    به گفته آقای آرزو، دلیل چنین امری موجودیت استبداد و نظام های اقتدارگرا در جوامعی بوده است که مردم نمی توانستند خواست های مشروع خود را به گوش مسئولان برسانند.
    او می گوید: "این روایتگری و انتساب همه دردهای ناگفته به راویان ناشناخته، نتیجه استبداد است. یکی از ویژگی های جوامع استبدادی چنین است: "من نمی گویم، دیگران گفته اند."
    این محقق افغان به این باور است که نام ملا نصرالدین هم با چنین ترکیبی (ملا – نصر – دین) به شکل تصادفی مطرح نشده است.
    آقای آرزو می گوید: "ملا نصرالدین هم ملا است، یعنی فهم فقاهتی دینی دارد به صورت متعادل و اندک و هم نشاندهنده واژه نصر، یعنی پیروزی است."
    او می افزاید: "در جوامعی مثل افغانستان که دین مدار است، مبارزه با مفاسد از راه دین باید انجام شود و این موضوع بیانگر غلبه حق بر باطل است."
    ملا نصرالدین بنا به روایتی در سال ۱۲۰۸ در خراسان و در زمان حکومت سلجوقیان متولد شد. برخی منابع او را هم عصر تیمور دانسته ‌اند.
    نکته دیگر اینکه در نزدیک آق‌شهر از توابع قونیه محلی است که با قفلی بزرگ بسته شده و می‌گویند که قبر ملانصرالدین در آنجاست.
    ضمن اینکه در مسکو نیز مجسمه ای از او ساخته شده که در محوطه مقابل ایستگاه مترو "مالادوژنایا" واقع در غرب مسکو نصب شده است.
    ملا نصرالدین را برخی پژوهشگران به عنوان عارف و صوفی شوریده حال نیز معرفی کرده اند ولی این جنبه از شخصیت او کمتر شناخته شده و معروف است.
    صداها کتاب از فکاهه های ملانصرالدین به زبان های مختلف جهان از جمله انگلیسی، روسی، آلمانی، عربی و چینیی تا حالا منتشر شده است.
    از این شخصیت مهم طنز و بذله گویی، چندین فیلم و نمایشنامه نیز در آمریکا، چین و هند ساخته شده است.
    یک روانشناس آمریکایی در دانشگاه برکلی بر اساس داستانی از ملا نصرالدین، نظریه جدیدی را در روانشاسی مطرح کرده که به نام "تئوری ملانصرالدین در مورد نارسیسم" شهرت جهانی یافته است.
    ملا نصرالدین را در کشورهای مختلف به نام های خاصی می شناسند، در ترکیه به نام "هوجا نصرتین" معروف است و در میان عرب زبانان به "حجا" و یا "خواجه" شهرت دارد.

~Desire~, ســ . پــــروانـہ, Mobina_N.I و 4 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  3. Amelia

5,827
    34,466
    سنگ قبر ملانصرالدین کشف شد!!!

عکس های زیر ، سنگ قبر اصلی مزار "ملا نصرالدین" است که در سال 2003 در جریان مرمت منطقه ای روستایی در "اسکی شهیر " ترکیه در نزدیکی قونیه پیدا شده و به کتابخانه مسجدی در روستای" سیوری حصار" منتقل شده است .

به نقل از رسانه های ترکیه، اخیرا کارشناسان و باستان شناسان ترکیه متفق القول شده اند که این سنگ قبر که از گورستانی قدیمی در منطقه "سیوری حصار" به دست آمده است در واقع سنگ قبر اصلی ملا نصرالدین بوده است.

ملا نصرالدین که درکشورهای جنوب غرب آسیا،قفقاز، آسیای مرکزی ، افغانستان و، ترکیه و حتی برخی کشورهای بالکان به عنوان یک شخصیت تاریخی - فکاهی شناخته شده است ، به روایتی 8 قرن پیش و در دوره حکومت سلجوقیان در منطقه خراسان ایران زاده و بعدها برای زندگی راهی دیار آناتولی شد.

هم اکنون مزار ملا نصرالدین در منطقه آک شهیر در نزدیکی قونیه زیارتگاه عده زیادی از مردم ترکیه و حتی توریست های خارجی است.

دولت ترکیه 5 سال پیش(2008) مراسم هشتصدمین سالگرد تولد ملا نصرالدین را برگزار کرد.

بازدید کننده گرامی ، به جهت مشاهده لینک می بایست ، عضو نگاه دانلود باشید و یا به حساب کاربری خود وارد شوید

مقبره ملا نصرالدین در آک شهیر ترکیه

~Desire~, ســ . پــــروانـہ, ELIFA و 4 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  4. Amelia

5,827
    34,466
    داستان خانه ملا
    روزی جنازه ای را می بردند پسر ملا از پدرش پرسید : پدرجان این جنازه را کجا می برند؟!
    ملا گفت او را به جایی می برند که نه آب هست نه نان هست نه پوشیدنی هست و نه چیز دیگری
    پسر ملا گفت : فهمیدم او را به خانه ما می برند!

5. Amelia

5,827
    34,466
    اهمیت جنگل
    یکی از شاگردان ملا نصرالدین پرسید:" تمام استادان می گویند که گنج روح، چیزی است که باید در تنهایی کشف شود. پس برای چه ما با همیم؟"
    ملا نصرالدین پاسخ داد:" با همید، چون جنگل همیشه نیرومندتر از درختی تنهاست!
    جنگل رطوبت هوا را تامین می کند، در مقابل طوفان مقاوم تر است و به باروری خاک کمک می کند."
    - اما چیزی که یک درخت را مقاوم می کند، ریشه است. و ریشه یک درخت نمی تواند به ریشه درخت دیگری کمک کند."
    -" جنگل همین است!
    هر درخت با درخت دیگر متفاوت است، هر درخت ریشه مستقل دارد. راه آنانی که می خواهند به خدا برسند، همین است:
    اتحاد برای یک هدف، و هم زمان آزاد گذاشتن هر یک از اعضای گروه تا به شیوه خودش تکامل یابد..."

6. Amelia

5,827
    34,466
    سن ملا و برادرش
    از ملا پرسیدند تو و برادرت از نظر سن با یکدیگر چقدر فرق دارید؟ ملا فکری کرده و گفت: سال قبل مادرم میگفت برادرم یکسال از من بزگتر است بنابراین امسال حتما هر دو هم سال شده ایم.

7. Amelia

5,827
    34,466
    برای تجربه
    زن ملا به او گفت: سبب این که در خواب اینقدر خروپف میکنی چیست؟ ملا گفت: چرا دروغ میگوئی مخصوصا دفعه پیش که به من گفتی دو شب تا صبح خواب را برخودم حرام کرده که ببینم راستی خروپف میکنم یا نه. ابدا صدائی نشنیدم و یقین دارم که تو اشتباه کرده ای و خودت خروپف میکنی خیال کرده ای که من هستم.

~Desire~, ســ . پــــروانـہ, ELIFA و 3 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
  8. Amelia

5,827
    34,466
    گردو شکستن ملا
    ملا روزی گردو می شکست گردویی از زیر سنگش جسته ناپدید شد گفت سبحان الله همه چیز از مرگ می گریزند حتی بهائم.

9. Amelia

5,827
    34,466
    داستان خویشاوند الاغ
    روزی ملا الاغش را که خطایی کرده بود می زد,
    شخصی که از آنجا عبور می کرد اعتراض نمود و گفت: ای مرد چرا حیوان زبان بسته را می زنی؟
    ملا گفت: ببخشید نمی دانستم که از خویشاوندان شماست اگر می دانستم به او اسائه ادب نمی کردم؟

10. Amelia

5,827
    34,466
    زن کامل
    ملا نصر الدین با دوستی صحبت می کرد.
    - خوب ملا، هیچ وقت به فکر ازدواج افتاده ای؟
    ملا نصر الدین پاسخ داد: فکر کرده ام. جوان که بودم، تصمیم گرفتم زن کاملی پیدا کنم. از صحرا گذشتم و به دمشق رفتم و با زن پر حرارت و زیبایی آشنا شدم اما او از دنیا بی خبر بود. بعد به قاهره رفتم؛ آن جا هم با زنی آشنا شدم که معلومات زیادی درباره ی آسمان داشت، اما زیبا نبود. بعد به اصفهان رفتم و نزدیک بود با دختر زیبا با ایمان و تحصیل کرده ای ازدواج کنم.
    - پس چرا با او ازدواج نکردی؟
    - آه، رفیق! متاسفانه او هم دنبال مرد کاملی می گشت!