نگاه دانلود :

تبلیغات

سفارش تبلیغات

ریشه نام بندر عباس

شروع موضوع توسط ❤ASAL_M❤ ‏28/9/16 در انجمن تاریخ ایران

 1. ❤ASAL_M❤

  ❤ASAL_M❤ مدیر بازنشسته مدیر بازنشسته

  5,211
  55,225
  امتیاز:
  1,121
  تاریخ عضویت:
  ‏2/8/16
  جنسیت:
  زن
  شغل :
  نفس کشیدن
  محل سکونت:
  کهکشان راه شیری ، سیاره ی Exo
  [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
  ریشه نام بندر عباس ( بندر گُمبُرون )
  [/BCOLOR]


  [BCOLOR=rgb(255, 255, 255)]
  در سال ۱۶۲۲ میلادی شاه عباس توانست با کمک انگلیسی‌ها و توانمندی سردار ایرانی امام قلی خان دست پرتغالی‌ها را از این بندر کوتاه کند . به افتخار این پیروزی بندر گمبرون به بندر عباس تغییر نام داد. پس بندر عبّاس به نام شاه عباس صفوی است .

  برخی گُمان کرده اند شهر « سالمونت »در نوشته های یونانیان همین بندر عبّاس امروزی است که یونانیان این گونه نامیده اند .

  در باره ریشه نامگذاری گمبرون چند سخن وجود دارد:

  1- گُمبُرون پیوند ( گُم + بُرون ) است . یعنی شهری که اگر از آن برون بروی گم می شوی . شاید به این دلیل که آبادی پیرامونش کم بوده است .

  2- تا پیش از سده چهارم هجری در نزدیکی بندرعباس امروزی بندر و روستای کوچکی به نام سورو وجود داشت. در سال ۱۵۱۴ پرتغالی‌ها این منطقه کوچک را برای پیاده شدن و بارگیری اجناس از خشکی برگزیدند. به دلیل خرچنگ زیادی که در کناره های این بندر وجود داشت نام آن را بندر «کاماراو» یا «گامارائو» یعنی بندر خرچنگ یا بندر گمرک گذاشتند. نام متداول بعدی یعنی گامبرون به احتمال زیاد از واژه پرتغالی گامارائو گرفته شده‌ است. این معروف ترین نظریه در باره نام گمبرون است .

  امّا این سخن ناپذیرفتنی است زیرا خرچنگ به زبان پرتغالی « کاراگِژو caranguejo » گفته می شود . گمرک نیز به پرتغالی می شود : « آفِـنْـجِگَـه alfândega » .

  3- گمبرون واژه ای ترکی به معنی 'دماغ گشاد' یا 'دهانه گشاد' است .با ساختار 'گن' + 'بورون' که به دلیل ساکن بودن نون و قرار داشتن آن پیش از حرف « ب » به «م » تبدیل می‌شود .

  این سخن دور از خِرد است . زیرا مردم این شهر اصلاً تُرک نیستند .
  [/BCOLOR]
   
  DENIRA از این پست تشکر کرده است.